9 klas aktywów do ochrony przed inflacją

Inwestowanie bitcoin, złoto lub dolar

Inflacja każdemu z nas spędza sen z powiek. Co zrobić aby uchronić swoje pieniądze przed inflacją. Inflacja jest bardzo wysoka w Polsce, mniejsza w USA, ale dotyka każdego z nas w codziennym życiu. Co zrobić, aby uchronić swoje pieniądze przed inflacją? W co inwestować i jak zarządzać swoimi pieniądzmi i swoimi finansami aby jak najmniej stracić.
Wszyscy wiemy że inflacja to “ukryty podatek” i rządy grabią swoich obywateli w ten sposób. Nie wszyscy są tego świadomi i mają odwagę to głośno powiedzieć, ale dokładnie tak jest. Smutne ale PRAWDZIWE.
Poznaj strategie inwestycyjne jak bronić się przed inflacją. Co zrobić ze swoimi pieniędzmi aby jak najmniej stracić. Dowiedz się jak chronić swoje pieniądze przed inflacją czy to w Polsce, czy to za granicą. Ważne informacje, bez względu czy mieszkasz i zarabiasz w Polsce, Unii Europejskiej, Kanadzie lub w Stanach Zjednoczonych.

Mniej za więcej niż 10 lat temu

Dzisiejszy dolar lub dzisiejsza złotówka, nie kupią Ci tego samego co 10 lat temu. To jest właśnie inflacja.
Inflacja mierzy średni poziom cen koszyka towarów i usług w gospodarce i odnosi się do wzrostu cen w określonym czasie. W wyniku inflacji określoną ilość waluty będzie można kupić mniej, niż wcześniej. Dlatego ważne jest, aby znaleźć odpowiednie strategie i inwestycje, aby zabezpieczyć się przed inflacją.

Poziom inflacji w ekonomii zmienia się w zależności od obecnych wydarzeń na rynku. Rosnące płace i szybki wzrost surowców, takich jak np. ropa naftowa, to dwa czynniki, które przyczyniają się do wzrostu inflacji.
Inflacja jest zjawiskiem naturalnym w gospodarce rynkowej we wszystkich krajach świata. Przez wiele lat przyzwyczailiśmy się do inflacji na poziomie 2%, 3%.
Istnieje wiele sposobów zabezpieczenia się przed inflacją.

Ochrona Twoich pieniędzy przed inflacją

Zdyscyplinowany i świadomy inwestor może planować inflację, inwestując w klasy aktywów, które osiągają lepsze wyniki niż rynek w warunkach inflacyjnych.
Utrzymywanie klas aktywów zabezpieczonych przed inflacją na swojej liście obserwacyjnej – a następnie trzeba “uderzyć”, gdy inflacja zaczyna nabierać kształtu w realnej gospodarce o organicznym wzroście. To może pomóc Twojemu portfelowi ciągle prosperować, kiedy uderzy inflacja.

Zainteresuje Cię także: pomagamy Polakom inwestować poza Polską i Unią Europejską

Ale konkretnie w co należy inwestować aby zabezpieczyć się przed inflacją. Oto niektóre najlepsze sposoby zabezpieczenia się przed inflacją:

ZŁOTO

Inwestycja w złoto, często jest uważane za zabezpieczenie przed inflacją. W rzeczywistości wiele osób postrzega złoto jako „walutę alternatywną”, szczególnie w krajach, w których rodzima waluta traci na wartości. Np. w Polsce. Kraje te mają tendencję do wykorzystywania złota lub innych silnych walut, gdy ich własna waluta zawiodła. Złoto jest prawdziwym, fizycznym aktywem i zwykle zachowuje swoją wartość. Choć inwestycje w złoto nie są do końca uważane za stuprocentowe zabezpieczenie przed inflacją.

Inwestycja w złoto
Inwestowanie w złoto

Dziś inwestorzy w Bitcoin twierdzą że to o wiele lepsza i pewniejsza inwestycja, oraz zabezpieczenie przed inflacją. O innych krypto walutach nie będziemy pisali w tym artykule, bo to zupełnie oddzielny temat i trochę odbiega od naszego tematu związanego z inwestycjami w nieruchomości zagraniczne.

Ale osobiście uważam że Bitcoin i krypto waluty to przyszłość ludzkości i nie ma sposobu zatrzymania tej rewolucji. Choć upłynie jeszcze wiele czasu, zanim ten rynek zostanie przyjęty przez wszystkie społeczeństwa i kraje. A systemy bankowe przestaną wykorzystywać i grabić ludzi.

Jednak złoto nie jest idealnym zabezpieczeniem przed inflacją. Kiedy inflacja rośnie, banki centralne mają tendencję do podnoszenia stóp procentowych w ramach polityki pieniężnej. Dzieje się to zawsze!
Trzymanie aktywów takich jak złoto, które nie przynosi zysków, nie jest tak cenne, jak trzymanie innych aktywów, z których zyski są większe.
Aby chronić się przed inflacją, można zainwestować w lepsze aktywa. Ale jak w przypadku każdego silnego portfela, dywersyfikacja jest kluczowa, a jeśli rozważasz inwestowanie w złoto, warto rozważyć zakup SPDR Gold Shares ETF (GLD).

SUROWCE

Inwestowanie w surowce to kolejny sposób zabezpieczenia twoich finansów przed inflacją. Surowce to duża kategoria, która obejmuje zboże, metale szlachetne, energię elektryczną, ropę, wołowinę, nawet sok pomarańczowy i gaz ziemny. Ale także waluty obce i niektóre inne instrumenty finansowe. Surowce i inflacja mają wyjątkową relację, w której surowce są wskaźnikiem nadchodzącej inflacji. Wraz ze wzrostem ceny surowców rośnie cena produktów, do wytworzenia których surowiec jest używany.

Na szczęście możliwe jest szeroko zakrojone inwestowanie w surowce na całym świecie za pośrednictwem funduszy ETF.
IShares S&P GSCI Commodity-Indexed Trust (GSG) to towarowy fundusz ETF, który warto rozważyć i go znaleź na swojej platformie tradingowej, której używasz na co dzień.

Inwestowanie w surowce
Inwestowanie w surowce

Przed inwestowaniem w towary inwestorzy powinni mieć świadomość, że są one bardzo niestabilne i zaleca się ostrożność w obrocie towarami. Dlaczego? Ponieważ towary są zależne od czynników popytu i podaży. Niewielka zmiana podaży spowodowana napięciami geopolitycznymi na świecie lub lokalnymi konfliktami, może niekorzystnie wpłynąć na ceny towarów.

PORTFEL AKCJE/OBLIGACJE 60/40

Może nie wszystkim się to spodoba, ale “eksperci” od inwestycji twierdzą że tego typu inwestycja chroni przed inflacją. Portfel akcji/obligacji 60/40 jest uważany za bezpieczną, tradycyjną mieszankę akcji i obligacji w portfelu konserwatywnego inwestora. Jeśli nie chcesz wykonywać pracy samodzielnie i nie chcesz płacić doradcy inwestycyjnemu za zarządzanie takiego portfela, rozważ inwestycję w Dimensional DFA Global Allocation 60/40 Portfolio (I) (DGSIX).

Portfel akcji/obligacji 60/40, to prosta i bardzo łatwa strategia inwestycyjna, nawet dla mniej doświadczonego inwestora. Ale jak wszystkie plany inwestycyjne, ma pewne wady o których warto pamiętać, zanim zainwestujesz swoje pieniądze. W porównaniu z portfelem opartym wyłącznie na kapitale, portfel 60/40 będzie w dłuższej perspektywie osiągał gorsze wyniki. Dodatkowo, w bardzo długich okresach portfel 60/40 może znacznie słabiej sobie radzić w porównaniu do portfela opartego na wszystkich akcjach ze względu na skutki naliczania odsetek.
Ważne jest, aby pamiętać, że portfel 60/40 pomoże Ci zabezpieczyć się przed inflacją (i zapewni Ci jakieś bezpieczeństwo), ale prawdopodobnie stracisz na zwrotach w porównaniu z portfelem o wyższym odsetku akcji niż obligacji.

Real Estate Investment Trusts (REITs)

Real estate Investment Trusts (REIT) to spółki, które posiadają i prowadzą w swoim portfolio, nieruchomości przynoszące dochód. Ceny nieruchomości i dochody z najmu zwykle rosną wraz ze wzrostem inflacji. REIT składa się z puli nieruchomości, które wypłacają dywidendy swoim inwestorom. Jeśli szukasz szerokiej ekspozycji na nieruchomości w połączeniu z niskim wskaźnikiem wydatków, rozważ Vanguard Real Estate ETF (VNQ). Dotyczy to głównie nieruchomości zlokalizowanych w Stanach Zjednoczonych.

Definitywnie opcja dla tych, którzy nie chcą kupować własnych nieruchomości i zajmować się samodzielnie ich wynajmem i obsługą.
REIT-y mają również pewne wady na które warto zwrócić uwagę przed ich kupnem, w tym wrażliwość na zapotrzebowanie na inne aktywa wysokodochodowe. Gdy stopy procentowe rosną, skarbowe papiery wartościowe na ogół stają się bardziej atrakcyjne. Może to odciągnąć fundusze od REIT-ów i obniżyć ich ceny akcji.

REITS inwestycje do ochrony przed inflacją
Inwestycje w REITS

Nie zapomnijmy iż REIT-y muszą także płacić podatki od nieruchomości, które mogą stanowić nawet 25% całkowitych kosztów operacyjnych. Gdyby władze państwowe lub gminne gdzie znajdują się nieruchomości inwestycyjne, zdecydowały się na podwyżkę podatków od nieruchomości w celu zrekompensowania niedoborów budżetowych, znacznie zmniejszyłoby to przepływy pieniężne do akcjonariuszy. I oczywiście Twoje zyski w inwestycje w REITS-y.
Wreszcie, podczas gdy REIT-y oferują wysoką stopę zwrotu, dywidendy są opodatkowane. Stawki podatkowe są zazwyczaj wyższe niż 15% z większości dywidend, które są obecnie opodatkowane, ponieważ wysoki procent dywidend REIT jest uważany za zwykły dochód, który jest zwykle opodatkowany według wyższej stawki.

Zainteresuje Cię także: zwroty z wynajmu na Florydzie są wyższe

S&P 500

Wiadomo iż akcje oferują największy potencjał wzrostu w długim okresie inwestowania. Ogólnie rzecz biorąc, firmy, które zyskują na inflacji, to te, które wymagają niewielkiego kapitału (podczas gdy firmy zajmujące się zasobami naturalnymi generalnie tracą na inflacji).

Obecnie S&P 500 charakteryzuje się wysoką koncentracją biznesów technologicznych i usług komunikacyjnych. (Odpowiadają one za 35% całego udziału w tym Indeksie.) Zarówno technologia, jak i usługi komunikacyjne są biznesami typu „capital light”, więc teoretycznie powinny być “zwycięzcami” inflacji.

Jeśli chcesz zainwestować w S&P 500, w indeks 500 największych amerykańskich spółek publicznych – lub jeśli wolisz ETF weź pod uwagę SPDR S&P 500 ETF (symbol SPY). Powinieneś szybko go znaleźć, nawet na polskojęzycznych platformach tradingowych.

Jednak, jak każda inwestycja na giełdzie, inwestowanie w indeks S&P 500 ma swoje istotne wady. Główną wadą jest to, że Indeks nadaje wyższe wagi spółkom o większej kapitalizacji rynkowej, więc ceny akcji największych spółek mają znacznie większy wpływ na Indeks niż spółki o niższej kapitalizacji rynkowej. A indeks S&P 500 nie zapewnia żadnej ekspozycji na spółki o małej kapitalizacji, które historycznie generowały wyższe stopy zwrotu.

Inwestycja w S and P 500
Inwestycja w S and P 500

DOCHÓD Z NIERUCHOMOŚCI

To najlepsza forma ochrony przed inflacją Twoich pieniędzy. Także najlepsza i najbezpieczniejsza forma inwestowania, szczególnie jeżeli nie potrzebujesz dźwigni finansowej w postaci kredytowania nieruchomości. To nasza “ulubiona” forma inwestowania i obrony przed inflacją. A amerykańskie nieruchomości i nieruchomości na Florydzie, są najlepszą opcja dla inwestora. Sami posiadamy spore portfolio nieruchomości, które stanowią dla nas świetne źródło dochodu od wielu, wielu lat. Dochód pasywny to podstawa dla inwestora i świadomego człowieka.

I nawet nie jest istotna wartość tych nieruchomości na dzisiejszym rynku. To ma drugorzędne znaczenia dla nas. Najważniejszy jest przepływ pieniędzy, czyli dochód, czyli “cash flow” na który zawsze można liczyć, bez względu na to jak zachowuje się rynek nieruchomości. Czy to amerykański czy światowy rynek nieruchomości. Właśnie na dochodach z nieruchomości należy się skupić jeżeli szukasz wolności finansowej i szukasz najlepszych inwestycji na świecie. Nieruchomości na Florydzie są świetnym instrumentem do zbudowania dobrego i solidnego porfolia nieruchomości, które bedą generowały dla Ciebie wysokie dochody z wynajmu.

Dochód z nieruchomości to dochód uzyskany z wynajmu nieruchomości. Nieruchomości dobrze “działają” przeciwko inflacji. Dzieje się tak dlatego, że wraz ze wzrostem inflacji, rośnie również wartość nieruchomości, a także kwota, jaką właściciel może pobierać za czynsz. Powoduje to, że właściciel z czasem uzyskuje wyższy dochód z najmu swojego domu lub mieszkania. Pomaga to nadążyć za wzrostem inflacji. Z tego powodu dochód z nieruchomości jest jednym z najlepszych sposobów zabezpieczenia portfela inwestycyjnego przed inflacją.

Jeżeli nie chcesz kupować amerykańskich nieruchomości lub nie stać Cię na nie a chcesz mieć na nie ekspozycję, rozważ VanEck Vectors Mortgage REIT Income ETF.

Dochód z wynajmu nieruchomości do ochrony przed inflacją

Jak każda inwestycja, inwestowanie w nieruchomości ma swoje plusy i minusy. Po pierwsze, przy zakupie nieruchomości (czy to w USA, czy to w Polsce) koszty transakcyjne są znacznie wyższe (w porównaniu do zakupu samych akcji). Po drugie, inwestycje w nieruchomości są niepłynne, co oznacza, że ​​nie można ich szybko i łatwo sprzedać bez znacznej utraty wartości.
Jeśli kupujesz nieruchomość, wymaga ona zarządzania i konserwacji, a koszty, jeżeli sam nie zarządzasz swoim portfolio nieruchomości, mogą być wysokie.
I wreszcie, samo inwestowanie w nieruchomości, wiąże się z przejęciem dużej odpowiedzialności finansowej i prawnej.

INDEKS OBLIGACJI ZAGREGOWANYCH BLOOMBERGA

Bloomberg Aggregate Bond Index to indeks rynkowy, który mierzy rynek obligacji w USA. Tym indeksem objęte są wszystkie obligacje w Stanach Zjednoczonych: obligacje rządowe, obligacje korporacyjne, oraz obligacje podlegające opodatkowaniu, oraz te komunalne. Aby zainwestować w ten indeks, inwestorzy mogą inwestować w fundusze, których celem jest powielanie wyników indeksu.
Istnieje wiele funduszy, które śledzą ten indeks, jednym z nich jest iShares Core US Aggregate Bond ETF (AGG).

Inwestowanie w indeks Bloomberg U.S. Aggregate Bond Index jako podstawowej alokacji Twojego kapitału o stałym dochodzie ma pewne wady.
Po pierwsze, jest zbalansowany w stosunku do firm i agencji, które mają największe zadłużenie. W przeciwieństwie do indeksu S&P 500, który jest balansowany kapitalizacją rynkową – im większa firma, tym większa jej pozycja w indeksie.
Największymi składnikami indeksu Bloomberg U.S. Aggregate Bond Index są firmy i agencje z największym zadłużeniem.
Ponadto na index ma wpływ rząd USA (pośrednio i bezpośrednio), więc niekoniecznie jest dobrze zdywersyfikowany w różnych sektorach rynku obligacji.

POŻYCZKI LEWAROWANE

Pożyczka lewarowana (leveraged loan) to pożyczka udzielana firmom, które mają już wysoki poziom zadłużenia lub niską zdolność kredytową. Pożyczki te wiążą się z wyższym ryzykiem do nie wywiązania się ze zobowiązania i dlatego są droższe dla pożyczkobiorcy.

Pożyczki lewarowane jako klasa aktywów są zwykle określane jako zabezpieczone zobowiązania pożyczkowe (CLO). Jest to zwykle wiele pożyczek w jednym pakiecie, które zostały połączone w jeden papier wartościowy. Inwestor otrzymuje zaplanowane spłaty zadłużenia z pożyczek bazowych. CLO zazwyczaj mają dochód o zmiennym oprocentowaniu, co czyni je dobrym zabezpieczeniem przed inflacją. Jeśli w pewnym momencie zainteresuje Cię takie podejście inwestycyjne, rozważ zakup opcji Invesco Senior Loan ETF (BKLN).

Ponownie, jak każda inwestycja, pożyczki lewarowane wiążą się z kompromisem pomiędzy korzyściami a ryzykiem. Niektóre z ryzyk związanych z inwestowaniem w fundusze inwestujące w pożyczki lewarowane to niespłacanie kredytu, brak płynności i mniejsza ochrona.

Leveraged loans

Pożyczkobiorcy pożyczek lewarowanych mogą zamknąć swoją działalność lub osiągnąć punkt, w którym nie są w stanie spłacić dłużej swoich długów. Pożyczki lewarowane mogą nie być tak łatwo kupowane lub sprzedawane, jak papiery wartościowe znajdujące się w obrocie publicznym. I wreszcie, pożyczki lewarowane mają na ogół mniej ograniczeń w celu ochrony pożyczkodawcy niż tradycyjne pożyczki. Może to narazić fundusz na większe straty, jeśli pożyczkobiorca nie będzie w stanie spłacić pożyczki.

TIPS

Skarbowe papiery wartościowe chronione przed inflacją czyli TIPS. To rodzaj obligacji skarbowych USA, są indeksowane do inflacji w celu wyraźnej ochrony inwestorów przed inflacją. Dwa razy w roku następuje wypłata TIPS według stałej stawki. Wartość kapitału TIPS zmienia się w oparciu o stopę inflacji, a więc stopa zwrotu obejmuje skorygowany kapitał. TIPS są dostępne w trzech terminach zapadalności: pięcioletnim, 10-letnim i 30-letnim.

Jeśli wolisz używać ETF-ów jako swojego instrumentu, poniższe trzy opcje mogą Ci się spodobać.
– Schwab US TIPS ETF
– FlexShares iBoxx 3-Year Target Duration TIPS Index ETF
– iShares TIPS Bond ETF

Zainteresuje Cie także: przykładowy koszt utrzymania luksusowej nieruchomości w Miami | domy wakacyjne na Florydzie jako inwestycja kapitału | kup nieruchomość bez wychodzenia z domu z naszym biurem nieruchomości | Boca Raton – najbadziej luksusowa lokalizacja na zakup nieruchomości na Florydzie |

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Witam! Zapraszam do rozmowy na żywo
Scan the code
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?