„Człowiek z blizną” czyli „Scarface” klasyczne amerykańskie filmy związane z Miami

Człowiek z blizną

„Człowiek z blizną” – to już klasyka gatunku…  nie tylko nieruchomościami człowiek żyje … Słoneczna Floryda i piękne Miami w większości kojarzy się z ciepłymi, słonecznymi plażami, czy lasami namorzynowymi, zamieszkałymi przez dziesiątki ciekawych gatunków zwierząt, a także setkami kortów tenisowych, pól golfowych, klubów, dyskotek i beztroską, wakacyjną atmosferą. To miejsce także dla milionerów i miliarderów i miejsce gdzie inwestuje się w zagraniczne nieruchomości. A Polacy mają tutaj bardzo wiele inwestycji w nieruchomości.

Filmy związane nieodłącznie z Miami

Koneserzy kinematografii wspomną także, że Miami kojarzy im się z filmami i serialami telewizyjnymi, tu również będą mieli rację. Jednym z filmów, w którym Miami przewija się przez cały czas, jest kultowy dziś „Scarface”, czyli „Człowiek z blizną” z 1983 roku, w reżyserii Brian`a De Palm`y, którego znamy między innymi z „Życia Carlita”, „Mission Impossible” czy „Nietykalnych”, ze scenariuszem Oliver`a Stone`a który ma na swoim koncie między innymi „JFK”, „Urodzonego 4 lipca”, „Pluton” czy „Aleksandra”.

Człowiek z blizną – najlepszy film gangsterski

W filmie, poza oczywiście Miami, główną rolę zagrał Al Pacino, znany już wtedy ze swoich ról w dwóch częściach „Ojca chrzestnego”, a także w „Strachu na wróble”. Dziś Al`a Pacino nie trzeba nikomu przedstawiać, wielokrotny laureat dziesiątek nagród filmowych, w tym Nagrody Akademii Filmowej dla najlepszego aktora pierwszoplanowego, potocznie zwanej Oskarem, za postać niewidomego emerytowanego pułkownika w „Zapachu kobiety”. Był on również nominowany do Złotego Globu za najlepszego aktora w dramacie, za rolę właśnie w „Człowieku z blizną”.

Scena z filmu Czlowiek z blizną
Scena z filmu „Człowiek z blizną” z Al Pacino

Pozostali aktorzy nie odbiegają daleko swoim doświadczeniem od Al`a Pacino, są to między innymi Steven Bauer, który również za swoją rolę w tym filmie był nominowany do Złotego Globu – tym razem za najlepszą rolę drugoplanową, a także Michelle Pfeiffer, Robert Loggia, F. Murray Abraham czy Mark Margolis. Przy tak mocnym filmie ciężko było by powiedzieć, ze film warto obejrzeć choćby dla samych aktorów, ale bez wątpienia dodają oni swoją grą niepowtarzalny klimat „Człowiekowi z blizną”.


Zainteresuje Cię także. Inne filmy i seriale nieodłącznie związane z Miami: serial „Dexter” | serial „CSI Kryminalne zagadki Miami” |


Od pucybuta do milionera

„Człowiek z blizną” opowiada o przestępczej karierze Tony`ego Montany, kubańskiego uchodźcy, który przybywa do Stanów Zjednoczonych na początku lat `80. Tony wraz z przyjacielem – Manny`m – zaczynają od morderstwa na zlecenie w obozie dla uchodźców, w którym przebywają. Następnie obaj załapują pracę dla handlarza narkotyków, Franka Lopeza. Współpraca nie trwa długo, ponieważ Tony okazuje się zbyt samodzielny i zaradny, myśli o budowaniu własnego imperium, więc szef zleca więc jego zabójstwo. Tony Montana unika śmierci i sam zabija handlarza, przejmując jego interesy. Bardzo szybko staje się milionerem.

Zbyt dużo kokainy …?

Nie był by to jednak gangsterski film, gdyby na tym fabuła się zakończyła. To przecież dopiero początek. Z czasem pojawiają się problemy z urzędem skarbowym, który prowadzi dochodzenie w sprawie prania brudnych pieniędzy, niewygodni, węszący dziennikarze, zamachy, strzelaniny, baronowie narkotykowi i bezwzględna konkurencja. Jeśli nie mieliście jeszcze okazji oglądać tego kultowego filmu, być może jest to dobry czas na nadrobienie zaległości.

Film początkowo nie cieszył się powodzeniem i uznaniem wśród krytyków, głównie ze względu na tematykę, nadmierną przemoc, ukazanie narkotyków, a także negatywny obraz społeczności imigrantów w USA. Rok po premierze filmu, Brian De Palma zdobył Złotą Malinę dla najgorszego reżysera. Obecnie film uznawany jest za kultowy, wręcz za klasykę gatunku.

 

Najlepsze filmy gangsterskie
Najlepsze filmy gangsterskie

Brian de Palma w Miami

Brian De Palma uznał, że skoro fabuła „Człowieka z blizną” osadzona jest w Miami, film powinien kręcić w Miami, na Florydzie. Niestety, scen nakręconych na Florydzie jest niewiele. Film kręcono między innymi w Miami, Miami Beach, Davie, czy Key Biscayne. Od pierwszego dnia przybycia ekipy filmowej do Miami, zaczęły pojawiać się problemy, które z czasem przerosły reżysera i całą ekipę.

Scenariusz filmu nie podobał się tamtejszej mniejszości kubańskiej, uznano, że film jest zbyt brutalny, wulgarny i pokazuje negatywny obraz emigrantów kubańskich i zażądano zmian w scenariuszu – aby Tony Montana był komunistycznym szpiegiem wysłanym do Stanów Zjednoczonych przez Fidela Castro. Propozycja zmian nie została przyjęta przez ekipę, co zmusiło do przeprowadzki produkcji do Kalifornii, gdzie dokończono zdjęcia. Pozostałe sceny kręcono w Los Angeles, Torrance, West Hollywood, Montecito, Santa Barbara, Universal City w Kalifornii, oraz w Nowym Jorku.

Śladami „Scarface” w Miami

Jeśli będziecie chcieli odwiedzić Miami śladami filmu „Scarface”, to specyficznych miejsc nie znajdziecie wiele, ale jedno z nich znajduje się w Miami Beach – 728 Ocean Dr. South Beach. To właśnie tutaj znajdował się hotel, w którym rozegrała się scena z piłą mechaniczną. Znajdował – ponieważ dziś w tym miejscu znajduje się drogeria, ale na miejscu pozostawiono specjalną tablicę pamiątkową, z którą fani filmu robią sobie zdjęcia.

Little Havana w Miami

Innym specyficznym miejscem, nierozłącznie kojarzonym z filmem jest Mała Hawana, czyli Little Havana, dzielnica Miami, w której skoncentrowane jest kubańskie życie miasta. Nie nakręcono tu wielu scen, ale mimo to, warto je odwiedzić. Jest to bardzo kolorowe miejsce kuszące licznymi restauracjami i sklepami z tradycyjnymi produktami z Kuby. Życie w Little Havana skupia się na Calle Ocho, czyli Ósmej Ulicy, to tu właśnie znajdziecie kubańskie restauracje, targowiska, stragany, a także między innymi sklepy z cygarami, których produkcję można oglądać przez szybę. To tutaj regularnie organizowane są uliczne fiesty i parady, które warto obejrzeć na żywo.

Sławna scena z piłą elektryczną w Miami
Tutaj kręcono sławną scenę z piłą elektryczną

Ciekawostki o „Człowieku z blizną”

Z filmem wiąże się kilka ciekawostek. Najważniejszą z nich jest fakt przenoszenia produkcji z Florydy do Kalifornii i kręcenie Miami poza Miami, co kosztowało dodatkowe 5 milionów dolarów. Oliver Stone podczas zbierania informacji w terenie, potrzebnych do napisania scenariusza, prawie zginął z rąk grupki handlarzy narkotyków na jednej z wysp karaibskich, bo wzięli go za policyjnego tajniaka, całe szczęście udało mu się ich przekonać, że jest filmowcem, nie policjantem. Brian`owi De Palma tak bardzo podobał się scenariusz „Człowieka z blizną”, że zrezygnował z reżyserowania innego filmu – „Flashdance” – film, który nie miał szczęścia do reżyserów, ponieważ oprócz Brian`a De Palm`y z jego reżyserii zrezygnował również David Cronenberg. 

Co ciekawsze, film w reżyserii Briana De Palmy z 1983 roku został nakręcony na podstawie powieści Armitage Trail`a z 1930, pod tym samym tytułem i jest remake`m filmu z  1932 roku. W oryginale Tony Montana nazywał się Tony`m Camonte i był bezwzględnym gangsterem na ulicach Chicago w latach trzydziestych. Na koniec warto dodać, że zagrania głównej roli odmówił Robert DeNiro, znany wówczas również jak Al Pacino z dwóch części „Ojca Chrzestnego”, a także z „Taksówkarza”, „Łowcy jeleni”, czy „Wściekłego byka”.

Warto film zobaczyć przez wizytą w Miami

Film „Człowiek z blizną” z biegiem czasu zyskał na popularności i uzyskał miano klasyki gatunku filmu gangsterskiego. Dziś jest on obecny w popkulturze, przywoływany w muzyce hip-hopowej, grach komputerowych, a także innych filmach. Mimo, że jego fabuła rozgrywa się w Miami, to na próżno byłoby Wam wędrować śladami Tony`ego Montany po Florydzie, ale kilka smaczków na pewno znajdziecie.

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Zapraszam do rozmowy na żywo
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?