DAYTONA BEACH

Daytona Beach Floryda USA – to miasto w hrabstwie Volusia County, na Florydzie u wschodnich wybrzeży Oceanu Atlantyckiego. Miejsce, w którym powstało miasto Daytona Beach, pierwotnie było zasiedlone przez Indian Timucuan, którzy wówczas żyli w ufortyfikowanych osadach. W 1871 roku Mathias Day Jr kupił ziemie na zachodnim brzegu rzeki Halifax i wybudował tam hotel, wokół którego powstało miasto, dziś jest to dzielnica historyczna – Daytona Beach Historic District.

Z biegiem czasu, gdy pojawiły się kłopoty finansowe, Day stracił prawa do tego miejsca, jednak na cześć jego imienia przyjęto nazwę miasta Daytona. W 1926 roku kilka sąsiadujących mniejszych miejscowości jak Daytona, Daytona Beach, Kingston i Seabreeze zostało połączonych w całość i otrzymały one wspólną nazwę Daytona Beach.
Powiązany wątek: wypożycz samochód w Daytona Beach 20% taniej

Panorama Daytona Beach na Florydzie
Daytona Beach na Florydzie

Samochody na piachu

Daytona Beach jest od dawna znane z faktu, że mocno utwardzony piasek plaż Daytona Beach pozwala zmotoryzowanym turystom wjechać na sam brzeg oceanu, oraz w różne niedostępne na innych plażach miejsca. Oczywiście również tutaj istnieje mnóstwo nakazów i zakazów, jak choćby taki, że wolno poruszać się samochodom z maksymalną prędkością 10 mil na godzinę. To właśnie dostępne plaże i zmotoryzowani turyści sprawiają, że miasto stało się mekką sportów motorowych.

Szerokie plaże Daytona Beach od 1902 roku przyciągały testerów przemysłu motorowego, którzy testowali tu swoje wynalazki, głównie pod względem osiąganych prędkości maksymalnych. Główną atrakcją motoryzacyjną jest tutaj Daytona International Speedway na Florydzie. Jest to tor wyścigowy o długości 2,5 mili, mogący pomieścić około 130 tysięcy widzów na swoich trybunach.

Tor został wybudowany w 1958 roku przez organizację NASCAR i od samego początku dał fanom motoryzacji możliwość obserwacji szybkich samochodów, bez ograniczenia ich prędkości. To właśnie tutaj odbywają się dziesiątki wyścigów samochodowych i wydarzeń z nimi połączonych. Zobacz dojazd do Daytona Beach na mapie Daytona.

Jest on gospodarzem między innymi najbardziej prestiżowego wyścigu NASCAR, Daytona 500. Wyścigi odbywają się na torze owalnym, liczącym wspomniane 2,5 mili, lub na torze drogowym, specjalnie zmodyfikowanym, który wydłużony osiąga długość 3,5 mili.

Przy ostatniej renowacji toru wykorzystano około 50 tysięcy ton asfaltu, do wyłożenia 130 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni toru. Organizatorzy wyścigów udostępnili odwiedzającym gościom liczne atrakcje i udogodnienia dla turystów między innymi specjalny Fanzone, który daje możliwość wejścia do garaży, obejrzenia z bliska aut i spotkania z kierowcami, oraz możliwość podpatrywania całych zespołów przygotowujących auta do wyścigów podczas ich pracy. Fanzone zapewnia gościom także strefę gastronomiczną. Po sukcesie Fanzone w Daytona International Speedway, zostały uruchomione podobne przy innych torach wyścigowych NASCAR.

Plaża Daytona Beach

Wyścigi samochodowe NASCAR

Teraz kilka słów o historii wyścigów i samego NASCAR. W Daytona Beach mieści się siedziba organizacji NASCAR, której nazwa jest skrótem od National Assocation for Stock Car Auto Racing, luźno tłumacząc to Krajowa Organizacja Wyścigów Samochodów Seryjnych.

Jest to organizacja zrzeszająca, zarządzająca i sankcjonująca przeróżne wyścigi samochodowe i inne wydarzenia związane z motoryzacją. Założona została w 1947 roku przez mechanika Williama France Sr., który zaobserwował, że ludzie bardzo dobrze bawią się oglądając wyścigi samochodów.

Wyścigi zaczęły się w czasach prohibicji, kiedy to kierowcy nocami rozwozili nielegalnie alkohol do barów. Zarobione tak pieniądze inwestowali w podrasowanie swoich aut, aby szybciej uciekać przed policją i dalej szmuglować alkohol.

Powiązany temat: bilety na Daytona International Speedway

Po prohibicji

Kiedy Państwo zniosło prohibicję, kierowcy zostali ze swoimi podrasowanymi samochodami jednak bez swojego biznesu. Zaczęli wtedy ścigać się między sobą, obstawiając zakłady na różne kwoty pieniędzy. William France Sr obawiał się, że największym problemem kierowców jest brak określonych standardowych dla wszystkich zasad i określonego kalendarza mistrzostw. Rozpoczął wówczas rozmowy z mechanikami, kierowcami i promotorami kierowców w sprawie ustalenia formalnej organizacji, która miałaby zarządzać wyścigami i dbać na nich o porządek i przestrzeganie zasad.

Wyscigi samochodowe Daytona

Na arenie międzynarodowej, wyścigi NASCAR są bardzo znane i transmitowane są przez stacje telewizyjne w 150 krajach. NASCAR ma 75 milionów zadeklarowanych fanów na całym świecie, którzy są gotowi co roku wydawać łącznie 2 miliardy dolarów na gadżety czy wydarzenia związane z NASCAR. Imponujące, prawda?

Daytona Beach jest również gospodarzem mniejszych wydarzeń związanych ze sportami motorowymi, takimi jak NASCAR Coke Zero 400, Rolex 24 Hours of Daytona. Organizowane są również różnego rodzaju wyścigi motorowe i rowerowe Bike Week, podczas których odbywa się najbardziej znany coroczny pokaz Harley Davidson Motorcycle Show, oraz Biketoberfest.

Miasto jest także celem wyjazdu setek uczniów szkół średnich i studentów podczas przerwy w nauce, zwanej potocznie „Spring Break”, kiedy to przypada czas na wcześniej wspomniane wydarzenia Daytona Beach Bike Week, oraz Daytona 200.

Daytona Beach nie tylko wyścigi samochodów

Jednak Daytona Beach to nie tylko wyścigi samochodowe i wszystko co z motoryzacją związane, ale także muzea, galerie i restauracje czekające na każdego turystę. Dziesiątki zabytkowych domów i miejsc historycznych jest wartych odwiedzenia. Jednym z takich miejsc jest Mary McLeod Bethune Home. To zabytkowy, o prostej architekturze, dwupiętrowy dom, służący jako muzeum i archiwum dokumentów.

Daytona Beach Bandshell and Oceanfront Park Complex, to kolejny obiekt znajdujący się w krajowym rejestrze miejsc o znaczeniu historycznym na Florydzie. W 1920 roku został uznany przez mieszkańców za miejsce zaniedbane, wymagające szybkiej i dużej interwencji. Została mu przywrócona świetność, oraz przygotowany malowniczy deptak, dzięki któremu do dzisiaj odbywają się tutaj koncerty na świeżym powietrzu. Na odwiedzających czeka także malownicze Seabreeze.

Floryda Daytona Beach

Jest to położona bezpośrednio przy plaży dzielnica historyczna Daytona Beach. Istnieje tu ponad 500 mniejszych, lub większych zabytkowych miejsc i budynków, wpisanych do rejestru miejsc o znaczeniu historycznym dla dziedzictwa kulturowego Stanów Zjednoczonych.

Poza wcześniej wymienionymi obiektami, Daytona Beach posiada dziesiątki miejsc i budynków, wpisanych do krajowego rejestru miejsc o znaczeniu historycznym, najciekawsze to m.in. The Abbey, Cypress Street Elementary School, Delos A. Blodgett House, Tarragona Tower, Bartholomew J. Donnelly House, Amos Kling House, Olds Hall, Howard Thurman House, White Hall.

Zwiedzanie, zabytki i atrakcje Daytona Beach

Oprócz zabytkowych miejsc i domów czekają na Was w Daytona Beach, także muzea. Jednym z nich jest Halifax Historical Museum, które powstało w 1984 roku. Mieści się ono w budynku Merchants Bank Bulding, który jak wiele innych obiektów w mieście, jest zapisany do rejestru miejsc o znaczeniu historycznym. Można w nim podziwiać eksponaty przedstawiające historię począwszy od 5000 roku przed naszą erą, do dziś. Innym muzeum czekającym na Wasze odwiedziny jest Museum of Arts and Sciences.

Jest to muzeum sztuki i nauk ścisłych, które powstało w 1955 roku. Ponad połowa eksponatów i wystaw w muzeum jest stała, pozostałe zmieniają się rotacyjnie co kilka miesięcy. Warta zobaczenia jest między innymi, największa poza Kubą, wystawa kubańskiej sztuki, galeria sztuki chińskiej, a także wystawy regionalne związane z Florydą, dotyczące piratów, plantacji, ówczesnych map i historii tego regionu.

Szpital Floryda

Bardzo ciekawym turystycznie miejscem jest również City Island. Jest to wyspa na rzece Halifax River, pomiędzy głównym kontynentem, a wyspą barierową na Oceanie Atlantyckim. Na wyspie możecie odwiedzić zabytkowe Jackie Robinson Ballpark – boisko do gry w baseball, które zostało otworzone w 1914 roku. Boisko otoczone jest odrestaurowanymi w 1962 roku drewnianymi trybunami.

Niektóre rozgrywki przeprowadzane w tym miejscu, zostały przeniesione na inne boiska po 2004 roku, aby nie nadwyrężać konstrukcji boiska. Stadion jest wpisany do krajowego rejestru miejsc o znaczeniu historycznym. City Island jest także gratką dla osób uwielbiających obcowanie z przyrodą, możecie tutaj spotkać ptaki wodne, takie jak czaple, pelikany, a także ssaki m.in szopy, skunksy, wiewiórki i króliki w ich naturalnym ekosystemie.

Plaże Daytona Beach

Jak już wiecie, aby cieszyć się jedną z najsłynniejszych plaż i promieniami słońca, można przyjść tu pieszo, lub przyjechać rowerem, motorem lub nawet samochodem. Pamiętajcie tylko o zachowaniu bezpieczeństwa. Co prawda pojazdy jeżdżące po plaży mają nakazaną ograniczoną prędkość i określone obszary, po których nie mogą się poruszać, to mimo wszystko mogą się one pojawić prawie wszędzie.

Przebywając na plaży należy jednak pamiętać, żeby unikać wchodzenia na wydmy, nie śmiecić, nie przeszkadzać żyjącym nad wodą ptakom czy żółwiom. Na plaży zakazane jest spożywanie napojów alkoholowych i korzystanie ze szklanych opakowań.

Niestety zwierzęta domowe też nie są akceptowane na plaży, z wyjątkiem psów przewodników, oczywiście prowadzonych na smyczy. Jeśli chcecie uprawiać windsurfing, to są specjalnie wyznaczone obszary i godziny do uprawiania tego sportu, tak aby nie przeszkadzało to innym użytkownikom morskich uciech.

Zejscie do plazy w Daytona

Jeśli nie chcecie zwiedzać zabytkowych budynków, chodzić po muzach, a odgłos samochodów na plaży przypomina Wam tylko tor wyścigowy, który już zdążyliście zwiedzić i przez najbliższy czas nie zamierzacie tam wracać, to możecie odwiedzić Ocean Center w Daytona Beach. Jest to wielofunkcyjny obiekt zbudowany w 1985 roku. Odbywają się tu wydarzenia związane z koszykówką, hokejem na lodzie, wrestlingiem oraz liczne koncerty, także wszelkiego rodzaju wydarzenia kulturalne.

Parki narodowe i inne atrakcje Daytona Beach na Florydzie

Kolejną atrakcją dla całej rodziny jest Daytona Lagoon. Jest to park wodny otworzony w 2005 roku, stanowiący świetne centrum rozrywki. Otwarty jest przez cały rok i posiada dziesiątki interesujących atrakcji wodnych, a także boiska do mini golfa. W parku znajduje się również duży pasaż, w którym mieści się kilkadziesiąt różnych miejsc zapewniających rozrywkę, gry zręcznościowe oraz konkursy.

Powiązany temat: samochodem przez USA

Będąc w Daytona Beach zawitajcie też na molo Daytona Beach Pier, które jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Daytona Beach, oczywiście jeśli mówimy o atrakcjach niezwiązanych z motoryzacją. Pierwotnie molo było zbudowane z pali z drzewa palmowego i wchodziło 600 stóp w głąb oceanu i było usytuowane na końcu ulicy Main Street.

Samochody na plaży USA

Istnieje w tym miejscu do dzisiaj ale już w nieco odmiennej formie. W 1920 roku molo częściowo spłonęło i cztery lata później zostało odbudowane. Aktualnie ma 1000 stóp długości, posiada funkcjonalny budynek w stylu wiktoriańskim, wraz z salą balową dla 2000 tańczących osób.

Odbywają się tutaj bale charytatywne, śluby i wydarzenia kulturalne. Molo stanowi również atrakcję dla wędkarzy, którzy mogą tu łowić ryby bez specjalnych zezwoleń, jednak tylko na wschodniej części molo. Chętnych na pyszne i świeże owoce morza zaprasza znajdująca się nieopodal restauracja Joe Crab Shack.

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

  1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
  2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
  3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
  4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
  5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
  6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
  7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
  8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
  9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
  10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
Otwórz chat
1
Zapraszam do rozmowy na chacie na żywo
Witam serdecznie z Florydy!
Tutaj Anna Zalewska. W czym mogę pomóc?