DEXTER SERIAL KRYMINALNY

Dexter serial kryminalny.  Serial Dexter był w pewnym momencie bardzo popularnym serialem nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale również w Polsce. Fabułę serialu osadzono na Florydzie, w Miami. Dexter opowiada o przygodach tytułowego laboranta krwi z Departamentu Policji w Miami – Dexter`a Morgan`a, który za dnia bez zająknięcia wykonuje przydzielone mu obowiązki, przyczyniając się do łapania przestępców. Nocą jednak zmienia się w seryjnego mordercę, który ściga tych, którzy uniknęli wymiaru sprawiedliwości.

Dexter film

Dexter serial

Polacy zakochali się w Dexterze

Główną rolę gra Michael C. Hall, znany również z „Sześć stóp pod ziemią”, w którym wcielił się w rolę Davida Fishera, a także z „Kill your darlings”, wydany pod polskim tytułem „Na śmierć i życie”. Producenci przed wyborem Michael`a C. Hall`a brali pod uwagę wielu innych aktorów, w tym Dan`a Aykroyd`a, Tom`a Cruise`a, Emilio Estevez`a, Sean`a Penn`a, Charlie`go Sheen`a, James`a Spader`a czy nawer Ben`a Stiller`a. Bardzo blisko objęcia tej roli był Jeremy Renner, czyli Hawkeye z „Avengers`ów”, jednak aktor odmówił podjęcia się roli psychopatycznego mordercy, ze względu na swoje wcześniejsze doświadczenia z filmem Dahmer z 2002 roku, w którym grał tytułową rolę.

Michael C. Hall

Michael C. Hall początkowo też odmówił podjęcia się głównej roli w serialu, ponieważ dopiero co zakończył epizod  z serialem „Sześć stóp pod ziemią”, w którym również miał do czynienia ze zwłokami i obawiał się zaszufladkowania – po przeczytaniu scenariusza, zmienił jednak zdanie. Mimo, że kunszt aktorski wymienionych wcześniej aktorów jest niepodważalny, to wybór Michael`a C. Hall`a był strzałem w dziesiątkę, odnalazł się on w roli Dextera i zdaniem miłośników serialu, nikt inny nie zrobiłby tego tak dobrze.

Dexter

Skąd pomysł

Postać głównego bohatera, a tak na prawdę cały pierwszy sezon powstał na podstawie książki „Darkly Dreaming Dexter” autorstwa Jeff`a Lindsay`a, w Polsce książka wydana została przez wydawnictwo Albatros pod nazwą „Demony dobrego Dexter`a”, pozostałe sezony powstawały niezależnie już od kolejnych części książek, które również tworzyły serię.

Przydomkiem Dexter`a jest „Patrick Bateman”, które zostało zaczerpnięte z książki Bret`a Easton`a Ellis`a „Amercian Psycho”, a co za czym idzie, również z kultowego filmu o tym samym tytule. Sam Dexter dostał imię, które po łacinie oznacza kogoś prawego, praworządnego, warto jednak wspomnieć, że serial jest pełen kontrastów.

Zainteresuje Cię także: serial CSI Kryminalne zagadki Miami

Kryminaliści z Miami

Miłośnicy książek o Dexterze i samego serialu przypuszczają, że postać Dextera wzorowana była policjantem z hrabstwa Miami-Dade – Manuel`a Pardo, który po incydencie zacierania śladów na miejscu przestępstwa, został zwolniony ze służby. Po zwolnieniu były policjant rozpoczął szał rabunków i morderstw trwający kilka tygodni. Zabił sześciu mężczyzn i trzy kobiety, wszyscy byli powiązani z handlem narkotykami i Pardo uważał ich za szkodników. Podobnie jak filmowy Dexter zbierał pamiątki z miejsc zbrodni. Został jednak stracony w 2012 roku, a autor książek o Dexterze nigdy nie potwierdził, że wzorował się na Manuel`u Prado.

Dexter film

Studio w Los Angeles

Głównym miejscem akcji serialu jest Miami, miasto kolorowe, miejscami egzotyczne, w którym ponad 60% ludności używa języka hiszpańskiego, jako swój główny język, gdzieniegdzie mieszające się swoim klimatem z urokliwą Hawaną. W tej niemalże bajkowej scenerii osadzono fabułę kryminalnego serialu Dexter, jednak większość scen serialu niestety nie nagrywano w Miami, tylko w Los Angeles oraz w studiach filmowych producenta.

Serial nagrywano głównie w pięciu lokalizacjach: w Long Beach, Belmont Shore, Los Angeles, Marina del Rey w Kalifornii oraz w Miami na Florydzie. Wiele panoram i krajobrazów kręconych jest w kolorowym Miami, dzięki czemu widz może przenieść się w piękne, kolorowe, bajkowe miejsca i oglądać paradoksalnie zdarzenia, które ciężko nazwać bajką.

Mieszkanie Dextera w Miami

Jednym z miejsc, które można znaleźć w Miami, a jest ono bezapelacyjnie związane z serialem to condominium z pięknymi widokami, na tle dwóch charakterystycznych palm. Jest to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc serialu – czyli mieszkanie głównego bohatera, które w serialu znajduje się na osiedlu Palm Terrace. W rzeczywistości mieszkanie znajduje się w Bay Harbor Club przy 103rd Street w Miami Beach i od pewnego czasu jest ogrodzone.

Tylko mieszkańcy osiedla i zaproszeni goście mogą wejść do środka. Odrobina spokoju i prywatności dla mieszkańców apartamentu, natomiast wielka szkoda dla fanów serialu. Warto jednak wspomnieć, że po nakręceniu scen na zewnątrz mieszkania, wnętrza mieszkania nie były już kręcone w Miami, condominium w Miami Beach udzieliło serialowi tylko swojej fasady, a studiu w Los Angeles zbudowano jego replikę.

Miami Dexter mieszkanie
Mieszkanie Dextera w Miami

Gdzie kręcono serial Dexter

Innymi specyficznymi miejscami serialu Dexter w Miami są Hotel Crescent Resort pod adresem 1420 Ocean Dr., Miami Beach, który wielokrotnie pojawia się podczas spacerów, czy przejażdżki po mieście, szczególnie ulicą Oceans Drive, na której Dexter w serialu pojawia się dość często, a neon hotelu Crescent Resort jest wówczas bardzo widoczny. Innym hotelem, który pojawia się w fabule Dextera jest Seven Seas Motel, przy 5940 Biscayne Blvd., Miami, przy którego basenie w pierwszym sezonie serialu policja znajduje zwłoki pozostawione przez seryjnego mordercę.

Innym miejscem zbrodni serialu jest hotel Colony Hotel & Johnny Rockets, znajdujący się pod adresem 736 Ocean Dr., Miami Beach. Kolejnym serialowym miejscem jest restauracja Bayfront Park by Bayside, 301 Biscayne Blvd., Miami, w serialu restauracja pojawia się nawet dwa razy, za pierwszym razem, kiedy Dexter ze swoją ukochaną jedzą kraby, a za drugim razem pojawia się tu jedna z ofiar mordercy.

Także Fort Lauderdale

W serialu pojawia się również Guadalupe Dollar Store, 1801 NW 17th Ave., Miami. Dodatkowo jeden z morderców pracował w Club Country Doral Park, który mieści się przy 5001 NW 104th Ave., Doral. Dużą rolę odgrywają też wspomnienia Dextera, jedno z nich wiąże się z miejscem nieco oddalonym od Miami, Fort Lauderdale Beach Park, 1100 Seabreeze Blvd., Fort Lauderdale, inne wspomnienie związane z tatą i siostrą związane jest z Bicentennial Park, który mieści się przy 1075 Biscayne Blvd., Miami. Nieco dalej od Miami, bo w Key Biscayne jest restauracja, w której Dexter zatrzymuje się na szybką przekąskę z ukochaną, aktualnie już zamknięta – Jimbo’s, 4201 SE Rickenbacker Cswy., Key Biscayne – dziś już niestety zamknięta i miłośnikom serialu pozostaje oglądanie jej z zewnątrz.

Aktor Dexter

Odwiedź lokalizacje

Miłośnicy serialu Dexter z 2006 roku mogą udać się w podróż po Miami i okolicy, w celu poszukiwania miejsc, które przedstawione są w serialu i na pewno będą zadowoleni. Musicie pamiętać, że nie wszystkie miejsca są publicznie dostępne i należy zachować prawo do prywatności właścicieli. Warto również pamiętać jednak, że sam serial nie był kręcony jedynie w Miami na Florydzie, ale też na zachodnim wybrzeżu USA, szczególnie w Los Angeles i w studiach filmowych.

Nasze usługi w USA

  1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
  2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
  3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
  4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
  5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
  6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
  7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach
  8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
  9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
  10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Zadzwoń
tel. 001 561 900 8050

Nieruchomości w USA

Ameryka dla inwestora

Szukaj nieruchomości

Florida property listings

Compare listings

Porównać