DEXTER SERIAL KRYMINALNY

Dexter serial kryminalny.  Serial Dexter był w pewnym momencie bardzo popularnym serialem nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale również w Polsce. Fabułę serialu osadzono na Florydzie, w Miami. Dexter opowiada o przygodach tytułowego laboranta krwi z Departamentu Policji w Miami – Dexter`a Morgan`a, który za dnia bez zająknięcia wykonuje przydzielone mu obowiązki, przyczyniając się do łapania przestępców. Nocą jednak zmienia się w seryjnego mordercę, który ściga tych, którzy uniknęli wymiaru sprawiedliwości.

Dexter film

Dexter serial

Polacy zakochali się w Dexterze

Główną rolę gra Michael C. Hall, znany również z „Sześć stóp pod ziemią”, w którym wcielił się w rolę Davida Fishera, a także z „Kill your darlings”, wydany pod polskim tytułem „Na śmierć i życie”. Producenci przed wyborem Michael`a C. Hall`a brali pod uwagę wielu innych aktorów, w tym Dan`a Aykroyd`a, Tom`a Cruise`a, Emilio Estevez`a, Sean`a Penn`a, Charlie`go Sheen`a, James`a Spader`a czy nawer Ben`a Stiller`a. Bardzo blisko objęcia tej roli był Jeremy Renner, czyli Hawkeye z „Avengers`ów”, jednak aktor odmówił podjęcia się roli psychopatycznego mordercy, ze względu na swoje wcześniejsze doświadczenia z filmem Dahmer z 2002 roku, w którym grał tytułową rolę.

Michael C. Hall

Michael C. Hall początkowo też odmówił podjęcia się głównej roli w serialu, ponieważ dopiero co zakończył epizod  z serialem „Sześć stóp pod ziemią”, w którym również miał do czynienia ze zwłokami i obawiał się zaszufladkowania – po przeczytaniu scenariusza, zmienił jednak zdanie. Mimo, że kunszt aktorski wymienionych wcześniej aktorów jest niepodważalny, to wybór Michael`a C. Hall`a był strzałem w dziesiątkę, odnalazł się on w roli Dextera i zdaniem miłośników serialu, nikt inny nie zrobiłby tego tak dobrze.

Dexter

Skąd pomysł

Postać głównego bohatera, a tak na prawdę cały pierwszy sezon powstał na podstawie książki „Darkly Dreaming Dexter” autorstwa Jeff`a Lindsay`a, w Polsce książka wydana została przez wydawnictwo Albatros pod nazwą „Demony dobrego Dexter`a”, pozostałe sezony powstawały niezależnie już od kolejnych części książek, które również tworzyły serię.

Przydomkiem Dexter`a jest „Patrick Bateman”, które zostało zaczerpnięte z książki Bret`a Easton`a Ellis`a „Amercian Psycho”, a co za czym idzie, również z kultowego filmu o tym samym tytule. Sam Dexter dostał imię, które po łacinie oznacza kogoś prawego, praworządnego, warto jednak wspomnieć, że serial jest pełen kontrastów.

Zainteresuje Cię także: serial CSI Kryminalne zagadki Miami

Kryminaliści z Miami

Miłośnicy książek o Dexterze i samego serialu przypuszczają, że postać Dextera wzorowana była policjantem z hrabstwa Miami-Dade – Manuel`a Pardo, który po incydencie zacierania śladów na miejscu przestępstwa, został zwolniony ze służby. Po zwolnieniu były policjant rozpoczął szał rabunków i morderstw trwający kilka tygodni. Zabił sześciu mężczyzn i trzy kobiety, wszyscy byli powiązani z handlem narkotykami i Pardo uważał ich za szkodników. Podobnie jak filmowy Dexter zbierał pamiątki z miejsc zbrodni. Został jednak stracony w 2012 roku, a autor książek o Dexterze nigdy nie potwierdził, że wzorował się na Manuel`u Prado.

Dexter film

Studio w Los Angeles

Głównym miejscem akcji serialu jest Miami, miasto kolorowe, miejscami egzotyczne, w którym ponad 60% ludności używa języka hiszpańskiego, jako swój główny język, gdzieniegdzie mieszające się swoim klimatem z urokliwą Hawaną. W tej niemalże bajkowej scenerii osadzono fabułę kryminalnego serialu Dexter, jednak większość scen serialu niestety nie nagrywano w Miami, tylko w Los Angeles oraz w studiach filmowych producenta.

Serial nagrywano głównie w pięciu lokalizacjach: w Long Beach, Belmont Shore, Los Angeles, Marina del Rey w Kalifornii oraz w Miami na Florydzie. Wiele panoram i krajobrazów kręconych jest w kolorowym Miami, dzięki czemu widz może przenieść się w piękne, kolorowe, bajkowe miejsca i oglądać paradoksalnie zdarzenia, które ciężko nazwać bajką.

Mieszkanie Dextera w Miami

Jednym z miejsc, które można znaleźć w Miami, a jest ono bezapelacyjnie związane z serialem to condominium z pięknymi widokami, na tle dwóch charakterystycznych palm. Jest to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc serialu – czyli mieszkanie głównego bohatera, które w serialu znajduje się na osiedlu Palm Terrace. W rzeczywistości mieszkanie znajduje się w Bay Harbor Club przy 103rd Street w Miami Beach i od pewnego czasu jest ogrodzone.

Tylko mieszkańcy osiedla i zaproszeni goście mogą wejść do środka. Odrobina spokoju i prywatności dla mieszkańców apartamentu, natomiast wielka szkoda dla fanów serialu. Warto jednak wspomnieć, że po nakręceniu scen na zewnątrz mieszkania, wnętrza mieszkania nie były już kręcone w Miami, condominium w Miami Beach udzieliło serialowi tylko swojej fasady, a studiu w Los Angeles zbudowano jego replikę.

Miami Dexter mieszkanie
Mieszkanie Dextera w Miami

Gdzie kręcono serial Dexter

Innymi specyficznymi miejscami serialu Dexter w Miami są Hotel Crescent Resort pod adresem 1420 Ocean Dr., Miami Beach, który wielokrotnie pojawia się podczas spacerów, czy przejażdżki po mieście, szczególnie ulicą Oceans Drive, na której Dexter w serialu pojawia się dość często, a neon hotelu Crescent Resort jest wówczas bardzo widoczny. Innym hotelem, który pojawia się w fabule Dextera jest Seven Seas Motel, przy 5940 Biscayne Blvd., Miami, przy którego basenie w pierwszym sezonie serialu policja znajduje zwłoki pozostawione przez seryjnego mordercę.

Innym miejscem zbrodni serialu jest hotel Colony Hotel & Johnny Rockets, znajdujący się pod adresem 736 Ocean Dr., Miami Beach. Kolejnym serialowym miejscem jest restauracja Bayfront Park by Bayside, 301 Biscayne Blvd., Miami, w serialu restauracja pojawia się nawet dwa razy, za pierwszym razem, kiedy Dexter ze swoją ukochaną jedzą kraby, a za drugim razem pojawia się tu jedna z ofiar mordercy.

Także Fort Lauderdale

W serialu pojawia się również Guadalupe Dollar Store, 1801 NW 17th Ave., Miami. Dodatkowo jeden z morderców pracował w Club Country Doral Park, który mieści się przy 5001 NW 104th Ave., Doral. Dużą rolę odgrywają też wspomnienia Dextera, jedno z nich wiąże się z miejscem nieco oddalonym od Miami, Fort Lauderdale Beach Park, 1100 Seabreeze Blvd., Fort Lauderdale, inne wspomnienie związane z tatą i siostrą związane jest z Bicentennial Park, który mieści się przy 1075 Biscayne Blvd., Miami. Nieco dalej od Miami, bo w Key Biscayne jest restauracja, w której Dexter zatrzymuje się na szybką przekąskę z ukochaną, aktualnie już zamknięta – Jimbo’s, 4201 SE Rickenbacker Cswy., Key Biscayne – dziś już niestety zamknięta i miłośnikom serialu pozostaje oglądanie jej z zewnątrz.

Aktor Dexter

Odwiedź lokalizacje

Miłośnicy serialu Dexter z 2006 roku mogą udać się w podróż po Miami i okolicy, w celu poszukiwania miejsc, które przedstawione są w serialu i na pewno będą zadowoleni. Musicie pamiętać, że nie wszystkie miejsca są publicznie dostępne i należy zachować prawo do prywatności właścicieli. Warto również pamiętać jednak, że sam serial nie był kręcony jedynie w Miami na Florydzie, ale też na zachodnim wybrzeżu USA, szczególnie w Los Angeles i w studiach filmowych.

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

  1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
  2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
  3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
  4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
  5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
  6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
  7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
  8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
  9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
  10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Witam! Zapraszam do rozmowy na żywo
Scan the code
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?