EVERGLADES FLORYDA

Everglades Floryda – parki narodowe na Florydzie. Jak i kiedy zwiedzać bagna Everglades na Florydzie. Najciekawsze informacje w internecie po polsku o mokradłach florydzkich Everglades. Zwiedzanie, informacje z życia wzięte, ciekawostki, opinie innych o tej atrakcji turystycznej Florydy. Właściwie jednej z największych turystycznych atrakcji na Florydzie. Czytając o Florydzie, czy też odwiedzając ją, na pewno natknęliście się na informacje o Everglades National Park, czyli Parku Narodowym Everglades. Jest to rezerwat przyrody położony w południowej części Półwyspu Florydzkiego.

Floryda i bagna Everglades

Everglades to jedna z najpiękniejszych i największych atrakcji turystycznych na Florydzie. Został on oficjalnie otworzony przez prezydenta Harry Trumana już w 1947 roku i do tej pory jest to największy obszar dzikiej przyrody i ekosystemu subtropikalnego w tym rejonie świata. Właściwie w obydwu Amerykach.

Powiązany temat: Big Cypress National Preserve

Everglades obejmuje on powierzchnię 6.100 kilometrów kwadratowych. Jest to ostatnia, niezmieniona i niezniszczona przez człowieka ostoja dzikich zwierząt na Florydzie. Wycieczka na Florydę nie byłaby wycieczką, bez odwiedzenia Everglades na FL.

Everglades
Everglades na Florydzie

Everglades National Park

Everglades National Park to największy las mangrowy, czyli namorzynowy w Ameryce Północnej. Park ten został stworzony w celu ochrony tego bardzo delikatnego i unikatowego ekosystemu lasów namorzynowych. Everglades został uznany przez UNESCO za rezerwat biosfery, czyli wyznaczony obszar chroniony, zawierający bardzo cenne zasoby przyrodnicze, w dniu 26 października 1976 roku.

A prawie trzy lata później 24 października 1979 roku, UNESCO wpisała park na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości. Parkiem zarządza National Park Service. Rezerwat Everglades oprócz znaczenia przyrodniczego, ma także znaczenie gospodarcze, ponieważ zaopatruje on w wodę pitną region południowej Florydy.

Park Everglades to system mokradeł i wolno płynących rzek. Obszar parku nawadniany jest przez rzekę Kissimmee i jezioro Okeechobee. Park obejmuje lasy, zarośla, bagna, wysepki, oraz słodkowodne i słonowodne rozlewiska. Park porastają liczne gatunki roślin, takie jak między innymi namorzyny (mangrowce), paprocie, szuwary i palmy.

Everglades jest ostoją dla wielu gatunków zwierząt Florydy, często zagrożonych. W czasie wędrówek po parku możecie spotkać takie zwierzęta jak na przykład aligatory, grzechotniki, jelenie, wydry, żbiki, szopy pracze, pancerniki, oposy, niedźwiedzie amerykańskie i dziesiątki gatunków ptaków wodnych.

Bogactwo przyrody na Florydzie

Bogactwo przyrodnicze Everglades można opisać liczbami – możecie się tutaj natknąć na ponad 350 gatunków ptaków, 300 gatunków ryb zarówno słodkowodnych jak i morskich, 40 gatunków ssaków, 50 gatunków gadów, oraz niezliczone ilość owadów, pajęczaków i innych mniejszych żyjątek.

Wśród żyjących w Everglades National Park zwierząt, 36 gatunków to zwierzęta zagrożone wyginięciem lub chronione gatunki. Zaliczają się do nich między innymi pantera florydzka, amerykański krokodyl czy manat karaibski inaczej zwany amerykańskim.

Zwierzęta Everglades na Florydzie
Zwierzęta Everglades

Jak zwiedzać Everglades

Everglades Floryda – a place to be! Wszystko to możecie obserwować przemierzając park w różny sposób. Będąc tutaj możecie wypożyczyć kanoe lub małą łódź, aby w odosobnieniu obserwować to co najpiękniejsze. Możecie także wykorzystać liczne świetnie przygotowane ścieżki i szlaki które pozwolą Wami obcować z dziką przyrodą twarzą w twarz. Koniecznie sprawdź mapę Everglades na Florydzie.

Park oprócz wycieczek pieszych lub wodnych, oferuje również możliwość zwiedzenia parku na wypożyczonym, lub swoim rowerze. Są tutaj specjalnie przygotowane i wytyczone szlaki idealne do krajoznawczych wypraw rowerowych.

A jeśli chcecie zwiedzać rezerwat w towarzystwie, to możecie wziąć udział w tak zwanych Tram Tours. Są to grupowe wycieczki odbywające się busem, który porusza się po wyznaczonych szlakach. Nie daje to oczywiście tych wszystkich doznań co spotkanie z przyroda twarzą w twarz, ale mimo to jest często wybieraną formą zwiedzania parku.

Park możecie zwiedzać nawet kilka dni. Przygotowane specjalne miejsca na kempingi pozwolą odpocząć Wam podczas dłuższej wizyty w Everglades National Park. Dla turystów lubiących wypoczynek z wędką, umożliwiono też wędkowanie wraz z przewodnikiem, który pokaże dozwolone miejsca, a także przypilnuje, żeby wędkowanie odbywało się w zgodzie z obowiązującymi w parku zasadami.

Zwiedzanie Everglades krokodyle

Jeśli jesteście fanami dokumentowania wszystkiego aparatem fotograficznym, znajdzie się tutaj tez coś specjalnie dla Was. Dla amatorów fotografii organizowane są specjalne warsztaty, podczas których przewodnicy zaprowadzą Was w te najciekawsze miejsca, o których istnieniu wiedza tylko znawcy parku.

Będziecie mogli tu do woli fotografować piękno przyrody, a potem chwalić się swoimi unikalnymi zdjęciami po powrocie z wycieczki.
 Jeśli chcecie obserwować ptaki, ale obawiacie się samotnej podróży w głąb rezerwatu, nie musicie robić tego w odosobnieniu, przygotowani przewodnicy pokażą Wam odpowiednie miejsca i zorganizują Wam niezapomnianą wyprawę.

Powiązany temat: zwierzęta występujące na Florydzie

Geocaching w Everglades

Natomiast jeśli jesteście fanami geocachingu, czyli najprościej mówiąc, zabawy w poszukiwanie skarbów za pomocą odbiornika GPS, to również dobrze trafiliście. Na całym świecie fani geocachingu szukają schowanych nadajników, w Everglades National Park również jest taka możliwość.
Po zarejestrowaniu się, możecie uczestniczyć w prawdziwej przygodzie, samemu, albo z wyszkolonym przewodnikiem.

Pamiętajcie jednak, zabawa z geocachingiem w parku została przygotowana jedynie dla urozmaicenia atrakcji dla turystów. Jednak w myśl zasad określonych przez zarządców parku, zabronione jest zabieranie umieszczonych w parku nadajników, oraz umieszczanie swoich, nieautoryzowanych. Zasady te obowiązują w całym Narodowym Parku Everglades.

Wycieczki po Everglades

Jednak zwiedzając Everglades National Park powinniście pamiętać, że pracownicy i zarządcy parku chcieliby, żebyście spędzili tutaj czas w sposób przyjemny i bezpieczny w czasie trwania całej Waszej wycieczki.

Z uwagi na nagłe zmiany pogody na terenie tego ogromnego rezerwatu, zalecane jest sprawdzanie aktualnej pogody przed wyruszeniem w podróż. Miejsce to może być szczególnie gorące i wilgotne dla osób nie mieszkających na stałe na Florydzie i nie przyzwyczajonych do panującego tu klimatu.

Co zabrać na wycieczkę do Everglades

Należy pamiętać aby zabrać ze sobą na wycieczkę do rezerwatu, środki odstraszające owady, krem do opalania z wysokim filtrem, wodę pitną i odpowiednie ubranie z naturalnych oddychających tkanin. Szczególną opieką należy otoczyć małe dzieci. Dla nich szczególnie mogą być niebezpieczne zwierzęta, pamiętajmy aby nie zbliżać się do nich zbytnio, nie należy również zachowywać się zbyt głośno. 


Również zmiany pogodowe, czy po prostu zmęczenie, dzieciom szczególnie dają się tutaj we znaki. W parku obowiązuje całkowity zakaz karmienia i zbliżania się do dzikich zwierząt, drażnienia ich i wykonywania jakichkolwiek działań, które mogą w następstwie wywołać niespodziewane reakcje napotkanych zwierząt.

Tours Everglades

Jeśli podróżujecie po Florydzie ze swoim zwierzątkiem, przemyślcie, czy nie lepiej zostawić go gdzieś pod opieką, nie zabierajcie ich ze sobą i pod żadnym pozorem nie zostawiajcie zamkniętych w samochodach – grozi za to surowy mandat. Jeśli podróżujecie samochodem, zabezpieczcie go na parkingu, osłonkami przeciwsłonecznymi, unikajcie parkowania w pobliżu gniazdowania sępów.

Osobom nienawykłym może się to wydać dziwne, ale na parkingu starajcie się przykryć gumowe elementy samochodu, pozamykać okna, szyberdachy, gdyż to te elementy auta najczęściej przyciągają sępy i są przez nie często niszczone.

Park Everglades dziedzictwo ludzkości

Everglades National Park to bardzo ważny, zachowany w niezmienionej formie i pielęgnowany, unikalny na skalę światową ekosystem, będący schronieniem dla tysięcy zwierząt, żyjących tu w swoim naturalnym środowisku. Jednak jest to także bardzo dobre miejsce na spokojny wypoczynek na łonie natury.

Powiązany temat: wycieczki na Florydę

Zarówno dla osób lubiących aktywne podziwianie każdego zachowanego tutaj gatunku fauny i flory, jak również dla osób lubiących odpoczynek w odosobnieniu, w ciszy, jedynie wśród cudów natury. Mimo, że park odwiedzają miliony turystów rocznie, nawet tutaj można znaleźć takie miejsca, gdzie można w spokoju i samotności obserwować zachodzące słońce, przysłuchując się odgłosom dzikiej przyrody.

Everglades wycieczka Floryda

Zwiedzanie Everglades

Tutaj dalsza część zdjęć z wycieczki do Everglades na Florydzie. Kolejna seria fotografii prezentująca jak wygląda wycieczko statkiem/łodzią – air boat – po mokradłach Florydy.
Bilet można nabyć w kasie tuż przy wejściu do tej atrakcji.

Jak pisaliśmy w innych rozdziałach, tego typu wycieczek jest kilka i podróżując wzdłuż drogi do Coopertown znajdziesz kilka takich miejsc. Bilety kosztują około 23$ (lato 2014). Jest to jedna z “obowiązkowych ” atrakcji turystycznych Florydy, więc nie można przegapić tej fantastycznej wycieczki nie tylko dla miłośników dzikiej przyrody.

Po wejściu od przewodnika usłyszysz także ciekawe informacje o rozlewiskach Everglades, oraz będzie możliwość dotknięcia krokodyla i innych gadów i płazów. Cała wycieczka trwa około 1,5 do 2h.

Wycieczka do Everglades zdjęcia

Fotografie z wycieczki do Everglades. Jak się szybko zorientujesz przeczesując internet i przewodniki po Florydzie, możliwości zwiedzenia mokradeł Everglades, a właściwie wycieczki pokazującej skrawek bogactwa Everglades, jest bardzo wiele.

Przeglądając internet można być trochę skonfudowanym. Możliwości skorzystania z Air Boat Tour do Everglades czyli najbardziej popularnej formy wycieczki po Everglades jest kilkanaście. 
Poniższe zdjęcia są wykonane podczas wycieczki do Everglades w Coopertown.

Powiązany temat: krokodyle zamieszkujące Florydę

Przejeżdżając wzdłuż drogi zauważysz kilkanaście podobnych miejsc, które oferują przejażdżkę po Everglades, my jednak wybraliśmy tą oryginalną i najstarszą, ufając to co ogłaszają oferenci tychże wycieczek.
Podczas tej wycieczki w cenie biletu jest również pokaz dzikich zwierząt, gadów, żółwi i płazów zamieszkujących Everglades. 60 letni aligator straszy wycieczkowiczów swoim ogromem. Można dotknąć węży i młode krokodylki.

Polecamy – Evergaldes wycieczka – Air Boat Tour w Coopertown

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

  1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
  2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
  3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
  4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
  5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
  6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
  7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
  8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
  9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
  10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Witam! Zapraszam do rozmowy na żywo
Scan the code
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?