FERNANDINA BEACH

Fernandina Beach – Floryda. Jeśli zwiedzacie Stany Zjednoczone i traficie na słoneczną Florydę, prawdopodobnie bardzo będziecie chcieli zwiedzić południową, słynną część półwyspu. Nic dziwnego, panuje tam idealna pogoda na wakacje na Florydzie, czeka na Was lato przez niemalże cały rok. Na Florydzie możecie nie tylko wypocząć, kąpać się w promieniach słonecznych, bawić do rana, ale również zwiedzać i poznawać bogatą historię tego Stanu, jak i całych Stanów Zjednoczonych.

Jeśli zamierzacie zwiedzać Florydę, a cała południowa część jest już Wam znana na pamięć, albo chcecie rozpocząć po prostu zwiedzanie od samej północy, pierwszym przystankiem powinno być miasteczko Fernandina Beach w hrabstwie Nassau County. To ponad dziesięciotysięczne miasteczko należy do obszaru metropolitalnego Jacksonville, zwanego potocznie Greater Jacksonville. Miasteczko leży na północy stanu Floryda na wyspie Amelia Island na FL.

Fernandina Beach Floryda miasto
Fernandina Beach na Florydzie

Burzliwa historia regionu

Okolica nazywana jest często „wyspą ośmiu flag”, a to dlatego, że na początku zamieszkiwana przez rdzennych Indian z plemienia Timucuan wyspa ciągle przechodziła pod inne rządy. Od 1562 roku Fernandina Beach była pod władaniem Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Patriotów z Amelia Island, Green Cross of Florida, Meksyku, Konfederacji Stanów Zjednoczonych i w końcu Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Przed nadejściem okresu kolonizacji przez Europejczyków, okoliczne terytoria zamieszkiwała rdzenna ludność plemienia Timucuan. Wówczas okoliczna ludność liczyła około 1000 osób, a wyspę nazywano Napoyca. Pierwszy kontakt rdzennych mieszkańców wyspy z kolonistami nastąpił w 1562 roku, kiedy francuscy odkrywcy wraz z Jean Ribault, francuskim oficerem marynarki i kolonizatorem francuskim, pojawili się na Napoyca.

Niecałe 3 lata później wojska hiszpańskie, pod wodzą Pedro Mendeza de Aviles, hiszpańskiego admirała i podróżnika pochodzącego z Asturii, który został mianowany pierwszym gubernatorem na Florydzie, podbiły ziemie skolonizowane przez Francję w północno – wschodniej Florydzie, w tym Amelia Island.

Wojska hiszpańskie zabiły wówczas Jean Ribault wraz z 350 innymi kolonizatorami z Francji. W 1573 roku za czasów rządów Hiszpan na wyspie, powstała tutaj misja Santa Maria o nazwie Isla de Santa Maria. Misja została porzucona w 1680 roku.


Fernandina Beach

W 1702 roku nastąpił najazd wojsk Brytyjskich na wyspę, pod wodzą Jamesa Moorea. Wówczas gubernatorem Georgii był James Oglethorpe i przemianował on wyspę na Amelia Island, nazwę, która znana jest do dzisiaj.

Wyspa otrzymała nazwę na cześć księżniczki Amelii, córki Króla Jerzego II. Mimo, że wyspa należała do Hiszpanii, Oglethorpe uzgodnił z hiszpańskimi włodarzami przeniesienie wyspy do brytyjskiej suwerenności. Urzędnicy zgodzili się z takimi ustaleniami, król Hiszpanii jednak uważał, że umowa była nieważna. Na skutek traktatu pokojowego, znanego jako Pokój Paryski w 1763 rok, podpisanego przez Wielką Brytanię, Hiszpanię, Francję, Prusy, Austrię i Saksonię, kończącego wojnę siedmioletnią, przekazano ziemie na półwyspie Florydzkim z rąk Hiszpanii pod władanie Wielkiej Brytanii.

Mimo, że oficjalnie zakończono waśnie między Wielką Brytanią a Hiszpanami o ziemie w północnej Ameryce, to Hiszpania ściśle współpracowała z Amerykanami, podczas działań prowadzonych przeciwko Brytyjczykom. W 1783 roku podpisano traktat w Wersalu, kończąc wojnę o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Zgodnie z warunkami tego traktatu Wielka Brytania oddała zasiedloną przez siebie część Florydy Hiszpanii w tym oczywiście Amelia Island.

Wypad z Florydy

Mocą traktatu mieszkańcy Brytyjscy mieli opuścić Florydę najpóźniej w ciągu półtora roku. Przyjęto też wyjątek od tej reguły, jeśli mieszkańcy przysięgli by wierność Hiszpanii i przeszli na katolicyzm, mogliby zostać bez wyprowadzania się. W 1811 roku założono miasto Fernandina, nazwane na część Króla Hiszpanii Ferdynanda VII.


W 1812 roku rozpoczęły się Wojny Seminolskie, czyli seria trzech konfliktów zbrojnych na Florydzie pomiędzy rdzennymi plemionami Indian i zbiegłych murzyńskich niewolników, oraz Stanami Zjednoczonymi. Powstańcy zwani jako Patrioci z Amelia Island, zdobyli wyspę.
Jednak Amerykanie pod dowództwem komandora Hugh Campbella odzyskali kontrolę nad wyspą.

Wyspa została ostrzelana z oceanu, co wzbudziło zaniepokojenie wśród jej mieszkańców. Po ewakuacji Amerykanów w 1816 roku Hiszpanie zbudowali Fort San Carlos, strukturę wojskową do obrony miasta Fernandina. W 1817 roku wojska dowodzone przez Gregora MacGregora, pod flagą „Green Cross of Florida” zajeli Fort San Carlos. Wyspa była atakowana również przez siły Lousa Aury, pirata działającego pod banderą Meksykańską.

Dnia 8 stycznia 1861 roku, dwa dni przed secesją Florydy, Konfederacja wraz z Third Regiment of Florida Volunteers przejęła kontrolę nad opuszczonym już Fort Chinch. Trochę ponad rok później, siły Amerykańskie pod przywództwem Samuela Dupont, przywróciły kontrolę Stanów Zjednoczonych nad wyspą. Ma to miejsce 3 marca 1862 roku. Wtedy to nad Amelia Island zaczęła powiewać ósma z kolei flaga, tym razem Stanów Zjednoczonych Ameryki, co nie zmieniło się do dziś.

Domy Fernandina Beach
Nieruchomości w Fernandina Beach przy plaży

Warto zwiedzić w Fernandina Beach

Zwiedzanie Fernandina Beach możecie rozpocząć od starego miasta, zwanego również „Original Town of Fernandina Historic Site”, które znajdziecie między Towngate Street, a Bosque Bello Cementery, Nassau, Marine i Ladies Streets.

Stare miasto Fernandina Beach zostało wpisane na listę narodowych miejsc o znaczeniu historycznym. Znajdziecie tutaj Plaza San Carlos, który jest pozostałością po Fort San Carlos. Dzisiaj Plaza San Carlos utrzymywany jest przez władze stanowe i jest częścią State Park System.

Zobaczcie również zabytkowy dom Państwa Fairbanks, umieszczony w krajowym rejestrze miejsc o znaczeniu historycznym, ratusz Nassau County, zabytkowy dwupiętrowy budynek z czerwonej cegły, wybudowany w 1891 roku. Jeszcze innym ciekawym zabytkiem jest Fort Chinch, nadmorskie fortyfikacje znajdujące się na najbardziej wysuniętym na północ punkcie wyspy Amelia Island.

Atrakcje turystyczne w Fernandina Beach

Jednak nie warto zapominać, że w mieście, mimo jego burzliwej historii, znajdują się nie tylko same zabytki i budynki warte obejrzenia, ale również miejsca, w których możecie odpocząć i zrelaksować się. W Fernandina Beach czekają na Was liczne parki, takie jak Atlantic Park, Central Park, Egans Creek Park, Fernandina Beach Skate Park, Hickory Street Park, Main Beach Park, MLK Jr. Park, North Beach Park, Sea Side Park czy Sunrise Park.

Niektóre z tych parków to po prostu ogromne otwarte przestrzenie z ławkami, inne to już bardziej zaawansowane infrastruktury parkowe z boiskami, prysznicami, stołami do pikniku, a także rampami do jazdy na deskorolce.

Powiązany temat: hotele na Florydzie

Jednym z najlepszych przykładów fajnego parku, który czeka na Was jest Main Beach Park, gdzie oprócz placów zabaw, dwóch pawilonów, sześciu zadaszonych miejsc piknikowych znajdziecie boiska do gry w siatkówkę i koszykówkę, prysznice, a także drewniany pomost, oraz ładną promenadę.

Dzielnica Historyczna Fernandina

Wspomniany Main Beach Park oferuje Wam Main Beach Broadwalk, promenadę oddaną do użytku 20 lutego 2014 roku, więc stosunkowo niedawno. Promenada, pomost, ma długość około 300 stóp, możecie się z niej dostać zarówno na plażę, jak i na miasto. Podziwiać przyrodę, żyjące żółwie, morskie fale rozbijające się o podstawy pomostu lub po prostu zrelaksować się.

Jeśli tu już jesteście, możecie spędzić swoje wolne chwile na tej plaży Amelia Island. Jednak pamiętajcie, ta plaża, jak i każda inna na Amelia Island, to siedliska lęgowe dzikich zwierząt, którym nie można przeszkadzać w codziennym życiu.
Nie przekładajmy swojego relaksu i zabawy nad oceanem, czy kąpieli słonecznych nad dobrem żółwi morskich czy innych zwierząt zamieszkujących okolice.

Jeśli myślicie o wodnej zabawie, która orzeźwi Was w gorący dzień, musicie odwiedzić Main Beach Park i ślizgawki wodne, które mają nawet 70 stóp długości. Main Beach Park udostępnia Water Slide codziennie od 11:00 do zamknięcia. Koszt pojedynczego zjazdu do zaledwie 3 dolary, za 5 dolarów możecie już wykupić dwa zjazdy. Jeśli jednak tego będzie Wam mało, za 25 dolarów od osoby, możecie wykupić karnet na nielimitowaną ilość zjazdów w ciągu doby.


Jeśli jesteśmy przy tematyce wodnej, warto wspomnieć, że jeśli macie dzieci poniżej 15 roku życia, miasto oferuje darmową naukę pływania.
Inną ciekawą atrakcją związaną ze sportem i rekreacją w Fernandina Beach jest Atlantic Fitness Room, w którym możecie do woli zadbać o swoje ciało i o solidny wysiłek fizyczny.

Powiązany temat: siłownie na Florydzie

Jeśli jesteście gośćmi w mieście, miesięcznie zapłacilibyście około 56 dolarów za karnet na nielimitowaną ilość wejść na siłownię. Jeśli zamierzacie zabawić tu dłużej i chcecie zaoszczędzić parę dolarów, warto rozważyć pół roczny, albo roczny karnet, który wychodzi taniej.

Centrum miasta Fernandina Beach FL
Centrum Fernandina Beach

Muzeum Historyczne Amelia Island

Jeśli zwiedzicie już wszystkie parki i atrakcje, być może będziecie chcieli trochę spokojniej, zwiedzić Muzeum Historyczne Amelia Island w Fernandina Beach. Muzeum pokazuje historię wyspy ośmiu flag oraz Fernandina Beach.

Pokaże Wam nie tylko jak wyglądały statki kolonizatorów, czy wioska Timucuan setki lat temu, znajdziecie eksponaty upamiętniające historię Hiszpańskich misji na Florydzie, a także wojnę secesyjną. 
Bilety wstępu kosztują 7 dolarów dla dorosłych. Bilet ulgowy kosztuje 4 dolary. Muzeum otwarte jest od poniedziałku do soboty od 10:00 do 16:00, oraz w niedzielę od 13:00 do 16:00.

Muzeum zamknięte jest w większość świąt, a także w pierwszy weekend maja, kiedy w mieście jest Shrimp Festival. Muzeum znajdziecie przy 233 S Third Street.

Fernandina Beach marina
Marina w Fernandina Beach na Florydzie

Święta i imprezy Fernandina Beach

W mieście obchodzonych jest wiele różnych świąt i organizowane są z tych okazji imprezy. Począwszy od stycznia, 1 stycznia Nowy Rok, 20 stycznia dzień Martina Luthera Kinga, 18 kwietnia tak zwany Good Friday, 26 maja dzień pamięci, 4 lipca Dzień Niepodległości, 1 września Labor Day, 11 listopada dzień weterana, 27 i 28 listopada Święto Dziękczynienia, a 24 i 25 grudnia Święto Bożego Narodzenia.

Każde z tych świąt to doskonała okazja do świętowania.
Jednym z fajniejszych festiwali w Fernandina Beach jest Shrimp Festiwal, czyli festiwal krewetki. Amatorzy krewetek na pewno znajdą wtedy jakieś przysmaki dla siebie. Podczas festiwalu odbywają się wybory Miss Shrimp Festiwal, parada łodzi, parada łodzi pirackich.

Powiązany temat: największe atrakcje turystyczne na Florydzie

Inscenizacje inwazji pirackich, konkurs na najlepszą brodę, bardzo interesujący konkurs na zjedzenie lodów, a także Shrimp Festival 5K run/walk.
 Fernandina Beach to ciekawe miasteczko, w którym możecie nie tylko zwiedzić niektóre ciekawe miejsca związane z historią tego regionu, ale również zrelaksować się i delektując się promieniami słońca, korzystać z udostępnionych atrakcji rekreacyjnych.

Zdjęcia Fernandina Beach

Fotografia z Fernandina Beach na północno wschodniej Florydzie. Należałoby rzec na granicy ze stanem Georgia. Zdjęcia z wycieczki, amatorska i czasami kiepskiej jakości fotografia, ale choć trochę oddająca piękno i uroki całej Florydy, nawet tej mniej znanej z przewodników po Florydzie. Fernandina Beach zdjęcia amatorskie.

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

  1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
  2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
  3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
  4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
  5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
  6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
  7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
  8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
  9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
  10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Witam! Zapraszam do rozmowy na żywo
Scan the code
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?