Gainesville na Florydzie w USA. Miasto Gainesville na Florydzie. Historia Gainesville, miasteczka znajdującego się w północnej części Florydy, sięga czasów kolonialnych, kiedy to w 1539 roku kolonizatorzy hiszpańscy z Hernando de Soto eksplorowali tereny, na których aktualnie znajduje się miasto. Samo miasto Gainesville powstało w 1853 roku, kiedy postanowiono w tym miejscu umieścić siedzibę hrabstwa Alachua.
Zrobiono tak, ponieważ inwestorzy zaproponowali budowę linii kolejowej Florida Railroad Company rozciągającej się od Cedar Key do Fernandina Beach, przechodzącą właśnie przez te tereny. Wcześniej siedziba hrabstwa mieściła się w Newnansville, jednak to miasteczko, miało być ominięte przez linię kolejową.
Gainesville na Florydzie
Pierwotnie na terenach obecnego miasta była mała osada o nazwie Hogtown. Miejsce w którym była osada zostało oznaczone historycznym znacznikiem, który znajduje się u zbiegu ulic NW 8th Avenue i 34th Street. To właśnie dwóch mieszkańców Hogtown odegrało znaczącą rolę w tworzeniu obecnego Gainesville.
William Lewis, właściciel plantacji zobowiązał się stworzyć nowe miasto na oczekiwanej trasie linii kolejowej, pomógł mu w tym Tillman Ingram, również właściciel plantacji i dodatkowo tartaku w Hogtown, to on pomógł w przeniesieniu siedziby hrabstwa, jednocześnie oferując niską cenę budowy urzędu.
Mieszkańcy Newnansville nie byli zadowoleni z przeniesienia siedziby hrabstwa, jednak z biegiem czasu oni, a także inni ludzie zaczęli sprowadzać się do Gainesville. Linia kolejowa z Fernandina do Gainesville powstała ostatecznie w 1859 roku, a rok później połączyła Gainesville z Cedar Key. Wówczas plac przed urzędem hrabstwa otoczony był przez osiem sklepów i trzy hotele.
Uprawa bawełny na Florydzie
Gainesville po wojnie secesyjnej prosperowało jako ośrodek logistyczny do transportu bawełny. W latach 80 XIX wieku, Floryda wyprodukowała więcej bawełny niż każdy inny stan, co sprawiło, że takie miasta jak Gainesville, do których dotarła kolej, stały się wiodącym punktem wysyłkowym bawełny na całe stany. Z biegiem czasu miasto rozwijało się, w 1905 roku postanowiono poszerzyć granice miasta, władze wyemitowały obligacje, z których sfinansowano kanalizację i wybrukowanie głównych ulic, a w 1914 roku wybudowano elektrownię, która miała zasilać miasto i okolice. Wybudowano tu osiem szkół wyższych, w tym University of Florida, który został przeniesiony z konkurencyjnego miasta – Lake City – który w 1906 roku miał zaledwie 136 studentów. W 1907 roku Gainesville dostał prawa miejskie.
Zainteresuje Cię także: wszystkie miasta Florydy
Duże miasto centralnej Florydy
Z biegiem czasu ludność Gainesville rosła bardzo szybko. W 1890 roku było to zaledwie 2790 mieszkańców, sto lat później w 1990 roku ludność Gainesville liczyła prawie 85 tysięcy mieszkańców. Dzisiaj, według danych ze spisu z 2020 roku Gainesville ma ponad 141 tysięcy mieszkańców i ma nieco ponad 147 kilometrów kwadratowych powierzchni.
Dziś w Gainesville znajdziecie 18 szkół podstawowych, 5 gimnazjów i 4 szkoły średnie. A to wszystko są szkoły publiczne, jeśli interesowałyby Was placówki prywatne, to jest ich dodatkowo 13. W Gainesville znajdują się 4 szkoły wyższe Kolegium Santa Fe, Uniwersytet Saint Leo, City College oraz wspomniany już Uniwersytet Florydy. Ten ostatni jest zarazem największym pracodawcą w mieście i zatrudnia ponad 27 tysięcy pracowników.
Powiązany temat: 10 najlepszych uniwersytetów na Florydzie
Perfekcyjny dojazd do Gainseville
Oprócz wspomnianej linii kolejowej, Gainesville ma rozbudowany system dróg, między innymi Interstate 75 i kilka tras stanowych. Mieszkańcy mogą korzystać nie tylko z kolei, ale również transportu autobusowego, a w bezpośredniej bliskości znajdziecie również lotnisko. Co ciekawsze, w 2009 roku obszar metropolitalny Gainesville zajął siódme miejsce w Stanach Zjednoczonych pod względem odsetka osób dojeżdżających do pracy na rowerze, to 3,3% pracowników, a w 2000 roku było to ponad 5,5% ludzi pracujących.
Co robić w Gainesville
Jeśli będziecie chcieli spędzić tu trochę wolnego czasu, na pewno nie będziecie się nudzić. Na pewno warto odwiedzić Teaching ZOO Santa Fe College, jest to czterohektarowy ogród zoologiczny, należący do Santa Fe College. Jest to jedyny uniwersytecki ośrodek szkoleniowy dla zookeeperów w USA. Co ważne, wycieczki po ZOO mogą odbywać się tylko z przewodnikiem i w wyznaczonych terminach, warto umówić się odpowiednio wcześniej.
Zainteresuje Cię także: jakie zwierzęta żyją na Florydzie
ZOO jest miejscem, w którym mieszka nieco ponad 200 zwierząt, reprezentujących ponad 75 gatunków, są tu reprezentanci gadów, płazów, ssaków, ptaków i owadów. Na pewno będziecie mieli okazję spotkać gibona białoręcznego, kapucynkę kolumbijską, kangura Matschie, aligatora amerykańskiego, żółwia galapagos, czy lemury. ZOO, mimo, że jest ośrodkiem szkoleniowym, otwarte jest dla zwiedzających cały rok, również w Dniu Ziemi, i Halloween, kiedy to szykowane są specjalne wydarzenia w ZOO.
Wyścigi w Gainesville
Inną zupełnie nieoczywistą atrakcją jest tor wyścigowy Gainesville, jest to tor wyścigowy otworzony w 1969 roku, o pojemności 30 tysięcy miejsc. Głównym wydarzeniem na torze wyścigowym są wyścigi potocznie nazywane Gatornationals, które organizowane są tutaj od 1970 roku. To właśnie tu, w 1992 roku, podczas kwalifikacji do Gatornationals kierowca Kenny Berenstien jako pierwszy przełamał barierę 300 mil na godzinę. Wyścigi odbywają się tu kilka razy w tygodniu i jeśli chcecie zobaczyć je na własne oczy, bilety można kupić przez internet, dzieci zapłacą około 13 dolarów, dorośli natomiast 25, jednak wszystko zależne jest od wydarzenia, na które chcielibyście przyjść.
Hotele i noclegi w mieście
Baza hotelowa czy AirBnB w mieście Gainesville jest wystarczająca, by każdy chętny znalazł coś dla siebie. Większość hoteli oferuje nocleg ze śniadaniem, ale bez problemu znajdziecie również ofertę z pełnym wyżywieniem. Nocleg w czterogwiazdkowym hotelu z wyżywieniem to koszt około 100-125 dolarów. Pokoje hotelowe wyposażone są w klimatyzację, ekspres do kawy i telewizor, hotel zaprasza również do sauny lub na basen.
Nieruchomości w Gainesville
Jeśli jednak myślicie o przyjechaniu tu na dłużej, a być może interesuje Was zainwestowanie w nieruchomości w Gainesville, to biura nieruchomości oferują również domy i mieszkania z najbliższej okolicy. Najtańsze oferty domów na sprzedaż wahają się w okolicy 110-130 tysięcy dolarów. Są to domy o powierzchni do 110 metrów kwadratowych, z dwiema, trzema sypialniami i jedną łazienką.
W Gainesville możecie również kupić luksusową willę na zamkniętym osiedlu San Felasco za 775 tysięcy dolarów. Willa ma 314 metrów kwadratowych, pięć sypialni i cztery łazienki. Dom wyposażony jest w wentylatory i klimatyzację, w pokojach dziennych są wysokie sufity, a duży dzienny pokój wyposażony jest w gazowy kominek.
Zainteresuje Cię także: Gainesville na mapie Florydy
Willa została wybudowana w 2000 roku i jest postawiona na dużej działce o powierzchni 5058 metrów kwadratowych. Jeśli tego będzie Wam mało, przygotujcie swój portfel na wydatek rzędu miliona dolarów. W tej cenie kupicie przepiękną posiadłość, całą z drewna. Całkowita powierzchnia budynków to 440 metrów kwadratowych, z czterema sypialniami i trzema łazienkami. Dom został wybudowany na działce o powierzchni 6515 metrów kwadratowych i znajduje się tu brukowany podjazd, letnia kuchnia pod zadaszoną altaną, oczko wodne z pomostem i garaż na dwa auta. Powyższy opis cen nieruchomości dotyczy jesieni 2022r.