HISTORIA FLORYDA

Historia Florydy po polsku. Szukasz informacji o Florydzie i jak kształtowała się historia półwyspu Floryda na przestrzeni wieków? Tutaj je znajdziesz. Informacje dla poszukujących ciekawostek historycznych i dla osób zainteresowanych dość burzliwą historią Florydy w Stanach Zjednoczonych. Nazwę półwyspowi La Florida, nadał jego hiszpański odkrywca, Ponce de Leon, którego zainspirowała bogata, tropikalna i przepiękna roślinność Florydy.

La Flor czyli Floryda

La Flor to po hiszpańsku kwiat. Po przybyciu z Hiszpanii do Ameryki, Ponce de Leon wyruszył na kolejną wyprawę z La Hispaniola, to dzisiejsze Haiti, aby dalej odkrywać nieznane lądy. Wyruszył w poszukiwaniu bogactwa, sławy i oczywiście złota. A także, jednym z celów tej wyprawy w nieznane, jak głosi legenda, było poszukiwanie Fontanny Młodości, ponoć istniejącej gdzieś w Ameryce. Wyprawa Ponce de Leon dotarła do Florydy dokładnie w dzień Wielkiej Nocy w roku 1513.

Historia Florydy - stara mapa

Kolejna wersja głosi, iż pierwszymi Europejczykami którzy dotarli na Florydę byli Sebastian i John Cabot, którzy w roku 1498 dotarli do dzisiejszego Cape Florida w okolicach Miami na Key Biscayne. Florydę w tamtych czasach zamieszkiwały plemiona indiańskie.

Szacuje się iż około 100 tysięcy Indian zamieszkiwało wtedy Florydę. Plemiona Timcua zamieszkiwało północne obszary Florydy. Wokół jeziora Okeechobee i centrum Florydy mieszkali Indianie Calusa. Okolice Panhandle, oraz Tequesta zamieszkiwały plemiona Apalachee.

Floryda hiszpańska kolonia

W roku 1521 ówczesny król Hiszpanii – Ferdynand, ustanowił Florydę hiszpańską kolonią. Ponce de Leon uzyskał tytuł gubernatora Florydy. Ale już następne lata miały pokazać, jak łakomym kąskiem jest Floryda, dla innych narodów europejskich, walczących o dominację i prymat nad koloniami w Nowym Świecie.

O Florydę także zaciekle walczyła Francja. Aby wzmocnić pozycję hiszpańską na Florydzie, król Filip, dał rozkaz wybudowania fortu wojskowego i obsadzenie go stałym garnizonem i żołnierzami. Tak powstało pierwsze, “europejskie” miasto na Florydzie St. Augustine. Miasto zbudował Pedro Menendez de Aviles w 1565 roku. Była to także pierwsza misja katolicka na kontynencie amerykańskim na obszarze Florydy. Warto zwiedzić St. Augustine podczas wakacji na Florydzie lub pobytu w hotelu na Florydzie.

St Augustine na Florydzie historia
Miasto St. Augustine na Florydzie pierwsza hiszpańska osada w Nowym Świecie

Hiszpania kontra Wielka Brytania

Już w roku 1568 St. Augustine zostało zrównane z ziemią, przez atak brytyjskiej artylerii, pod dowództwem najsławniejszego brytyjskiego pirata (został nim trochę później …) Francisa Drak’a. Miasto St. Augustine jest najstarszym miastem w obecnych granicach USA. Dalsze dzieje Florydy, to niezwykle krwawe konflikty zbrojne o dominację w tym regionie Ameryki.

Konflikt został na chwilę zażegnany, kiedy Anglicy przejęli Hawanę, najbardziej rozwiniętą posiadłość należąca do ówczesnej Hiszpanii, aby wymienić ją na Florydę. Hiszpanie chętne na to przystali, aby odzyskać Hawanę.

Rdzenne plemiona Florydy

W tym samym czasie, rdzenni Indianie byli dziesiątkowani przez choroby, przyniesione przez Europejczyków do Ameryki. Indiańska ludność zamieszkująca Florydę powoli stawała się mieszanką wszelkiego rodzaju plemion, które docierały z północy i zachodu kontynentu. Zobacz interesującą historię i teraźniejszość plemienia Indian Seminole na Florydzie.

Ponce de Leon historia odkrywca Florydy
Ponce de Leon odkrywca Florydy

W czasach po uzyskaniu przez Amerykę niepodległości i zwróceniu oficjalnie Florydy królestwu Hiszpanii, rząd Stanów Zjednoczonych zaczął na poważnie rozważać przejęcie kontroli nad tym południowym stanem. Pierwszy konflikt zbrojny to rok 1814 kiedy generał Andrew Jackson wyruszył z armią na południe, pacyfikując tysiące Indian.

Dało to początek pierwszej wojnie z Seminolami. To była pierwsza próba Amerykanów nad przejęciem tego regionu.
Hiszpania oficjalnie oddała Florydę w 1819 roku. Andrew Jackson został zaprzysiężony na pierwszego, amerykańskiego gubernatora Florydy. Miasto Tallahasse zostało ustanowione stolicą Florydy i centrum administracji stanowej.

Indianie do rezerwatów

W roku 1830 na mocy dokumentu Act of Indian Removal, wszyscy pozostali Indianie z południa Florydy, mieli zostać przesiedleni do rezerwatów Indian na środkowym wschodzie USA. Zdecydowana większość plemion indiańskich była zdeterminowana aby zostać na ziemi pradziadów i w ten sposób wybuchła druga wojna z Seminolami na Florydzie.

Indianie zostali pobici i zepchnięci na środkowe tereny Florydy, na obszar Everglades. Bardzo daleko od żyznych obszarów środkowej Florydy, gdzie w końcu zgodzili się zostać.

Floryda w rękach Amerykanów

Po burzliwych czasach panowania hiszpańskiego i brytyjskiego nad Florydą, półwysep ostatecznie został przekazany w roku 1821 rządowi Stanów Zjednoczonych. Długo jeszcze po tym, Floryda uważana była za zacofany i słabo zagospodarowany obszar rolniczy południa Stanów Zjednoczonych.

Floryda. Tak kiedyś wyglądał Publix na Florydzie
Jeden z pierwszych supermarketów PUBLIX na Florydzie

Floryda została stanem dopiero 3 marca 1845 roku. Zbiegło się to z czasem, kiedy w Stanach Zjednoczonych budowano kolej żelazną (zobacz dzisiejsze linie kolejowe AMTRAK w USA). Był to okres niezwykłej prosperity dla tego regionu i szansa na szybszy rozwój gospodarczy. W czasie wojny secesyjnej, głównym wkładem Florydy jako członka Konfederacji, było zaopatrzenie w żywność. Podobnie było po wojnie i taka ustanowiła się rola ekonomiczna tego regionu Stanów Zjednoczonych. Podobnie było po włączeniu Florydy do Unii.

Podczas gdy gracze na nowojorskiej giełdzie, inwestowali na Florydzie, prasa całego kraju wychwalała właściwości zdrowotne klimatu na Florydzie. To w zasadzie była pierwsza promocja turystyczna Florydy w USA, jako regionu turystycznego i wartego odwiedzenia lub zainwestowania tutaj dolarów. To również nakłoniło pierwszych amerykańskich bogaczy do spędzania zimy na Florydzie.

Henry Flagler wypromował Florydę

Po raz pierwszy Henry Flagler (był on milionerem powiązanym ze Standard Oil) podjął ryzyko otworzenia pierwszych, luksusowych domów wypoczynkowych, najpierw na północno-wschodnim wybrzeżu Florydy. On także przedłużył istniejącą linię kolejową Florida East Coast Railroad dalej na południe Florydy.

Tak między innymi powstały pierwsze domy i osiedla w Palm Beach. Kolejny przedsiębiorca Henry Pland, doprowadził linię kolejową do Tampa na zachodnim wybrzeżu Florydy. Miasto zaczęło się intensywnie rozwijać, także morski port przeładunkowy w Tampa zaczął przyjmować coraz więcej jednostek morskich i statków dalekomorskich.

Henry Flasgler związany z Florydą

Owoce cytrusowe z Florydy

Doskonałe warunki klimatyczne panujące na Florydzie, umożliwiały uprawę owoców cytrusowych, których sprzedaż stanowiła bardzo lukratywny biznes na północy Stanów Zjednoczonych. Owoce z Florydy sprzedawane były wszędzie na północy Stanów, oraz w Kanadzie.

Zaczęły powstawać gospodarstwa rolne i farmy hodujące bydło i produkujące wołowinę eksportowaną również do północnych stanów USA. Do dziś florydzkie pomarańcze są najpopularniejszym owocem cytrusowym w Stanach Zjednoczonych. Jedynie Kalifornijskie owoce są równie popularne w USA. Mówimy tu oczywiście tylko o lokalnym rynku w samych Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Sok pomaranczowy z Florydy

Skok na florydzkie nieruchomości

Już po I wojnie światowej nastąpiła kolejna fala gorączki inwestycyjnej na Florydzie. Każdy zamożny Amerykanin marzył o posiadaniu choć kawałka ziemi na Florydzie. Specjalnie do tego celu wynajmowane pociągi i setki wagonów, przywoziły chętnych na zakup nieruchomości na Florydzie. Kres temu położył nadciągający kryzys. W roku 1926 zaczęły plajtować banki i fortuny milionerów rozpłynęły się w mgnienia oka. Jednak wcześniejsze inwestycje, pozwoliły w jakiś sposób rozwinąć się gospodarczo temu stanowi. Mnóstwo biznesów i inwestycji przetrwało jednak zawieruchę kryzysową na Florydzie.

Ogłoszenie zakupu nieruchomości w Georgia Floryda i Tennessy

II wojna światowa na Florydzie

Tysiące żołnierzy i jednostek wojskowych stacjonowało na Florydzie, aby bronić wybrzeża przed Niemcami i potencjalną inwazją Nazistów. Puste wtedy hotele, służyły żołnierzom za koszary. Amerykańscy żołnierze poznali klimat i życie na Florydzie. Wielu żołnierzy powróciło na Florydę już po wojnie, szukając lepszego miejsca do życia i łagodniejszego klimatu, tak różnego od mroźnych zim na północy Stanów Zjednoczonych. Wielu z nich zostało na stałe na Florydzie i osiedliło się w tym stanie.

II wojna światowe na Florydzie

Kiedy wynaleziono klimatyzację

Prawdziwy rozwój Florydy rozpoczął się tak naprawdę w momencie jak wynaleziono klimatyzację. Wcześniej niewiele ludzi chciało się tu osiedlać i mieszkać na stałe.
Niezwykle dynamiczny rozwój regionu nastąpił dopiero po roku 1950. Przez około 40 lat, liczba ludności stanu Floryda podniosła się z 2,8 mln. do około 13 mln ! Dziś na Florydzie mieszka prawie 22 mln ludzi. Obok uprawy owoców cytrusowych, gwałtownie rozwinął się przemysł elektroniczny, a później komputerowy.

Podstawową jednak gałęzią gospodarki Florydy powoli stawała się turystyka, krajowa i zagraniczna. Wykorzystując znakomite położenie Florydy na mapie USA, gorący klimat tego stanu, właściwie zupełny brak zimy i trwający cały rok, sezon turystyczny. Pobudowano na Florydzie ogromną ilość ośrodków turystycznych, hoteli i ośrodków wypoczynkowych. Miejsc rozrywki i miejsc noclegowych. Zobacz także miasta Florydy na mapie FL.

Kiedy przyszedł Disney na Florydę

W latach 60-tych XX wieku, administracja Florydy wsparła projekt Disney Corporation, aby przekształcić duży kawałek środkowej Florydy w Walt Disney World. Plan budowy największego parku tematycznego na świecie. Projekt, jak wszyscy wiemy, to spektakularny sukces, nie tylko ekonomiczny, ale także budowy wizerunku Florydy jako miejsca rozrywki i wypoczynku dla dzieci i dorosłych.

Nie tylko ze Stanów Zjednoczonych, ale i na każdym kontynencie. W sumie co piąta osoba na Florydzie, pośrednio lub bezpośrednio jest związana z turystyką na Florydzie. Rocznie Disney World odwiedza ponad 41 mln. ludzi z całego świata.
Zobacz też najważniejsze atrakcje turystyczne na Florydzie w naszym przewodniku po pięknym stanie w USA.

Disney World Florida

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

  1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
  2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
  3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
  4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
  5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
  6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
  7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
  8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
  9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
  10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Witam! Zapraszam do rozmowy na żywo
Scan the code
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?