Ile nieruchomości potrzeba żeby nie pracować

Wolność finansowa poprzez inwestycje w nieruchomości

Ile muszę ich posiadać aby nie iść już do pracy. Ważne pytanie, jakie zadaje sobie na pewno wielu z Was. Dlatego do nas trafiliście! Pytanie na które postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule. Pytanie trochę podchwytliwe i na które, tak naprawdę będzie mnóstwo różnych odpowiedzi, jednocześnie kontrowersji i polemiki. Zachęcamy Was do komentarzy na dole i dzielenia się swoimi pomysłami i miejscami do najlepszych inwestycji w nieruchomości zagraniczne na świecie.

Polacy mają mnóstwo nieruchomości na świecie

Z racji naszej działalności na Florydzie, najlepiej znamy amerykański rynek nieruchomości, ale co dnia spotykamy się z inwestorami i osobami z Polski, którzy mają swoje portfolia nieruchomości w najprzeróżniejszych krajach świata. Od nieruchomości w Hiszpanii, nieruchomości w Polsce, Bułgarii, Grecji, czy Turcji. Niektórzy mają swoje inwestycje w Tajlandii i nieruchomości na Kostaryce.
Są też Polacy, którzy pokupowali nieruchomości na Dominikanie i na Filipinach. Ale są też tacy “twardziele” którzy tylko polski rynek nieruchomości uważają za najlepszy i tylko “ewentualnie” Ameryka ich interesuje, aby “ewentualnie” tu zainwestować w dom lub mieszkanie.
Uważam jednak że w dzisiejszych czasach, trzeba brać pod uwagę dywersyfikację i przynajmniej wziąć pod uwagę inwestycję w innym kraju, od swojego kraju zamieszkania lub swojej rezydencji podatkowej.

Powiązany temat: zwroty z inwestycji na Florydzie

Kolega z Peru

Przede wszystkim musimy sobie zadać pytanie gdzie mieszkamy i gdzie mamy swoje inwestycje w nieruchomości. Na początek najprostszy przykład. Mój kolega posiada trzy mieszkania (spłacone i bez kredytu hipotecznego) na Florydzie w Stanach Zjednoczonych w budżecie około 200.000 USD. Ten kolega mieszka w Ameryce Południowej, dokładnie w Peru, w dżungli amazońskiem (małe miasteczko). Piękne miejsce, tak na marginesie …
Dochód z tych mieszkań po odliczeniu miesięcznych opłat HOA, rocznych podatków od nieruchomości w USA i obsługi nieruchomości przez firmę typu “property management” w zupełności wystarcza mu i jego rodzine na życie w Peru na poziomie “króla”. Wiadomo, Peru tani kraj, tanie jedzenie (i zdrowe, bez chemii !!) tanie utrzymanie. Dochód na poziomie 4.500 USD miesięcznie w zupełności wystarczy na życie i na zbytki w Ameryce Południowej.

Kolega z Polski

Teraz, ten sam kolega z tymi nieruchomościami inwestycyjnymi w USA na Florydzie ale mieszkający w Polsce, w Warszawie. Ten kolega już nie jest taki szczęśliwy jak kolega z Peru. Polska stała się już bardzo drogim krajem do życia, nie tylko w Europe, ale w porównaniu do różnych krajów na świecie, również. Czasy lat 90-tych i 80-tych odeszły w niepamięć. Te 4.500 USD już nie wystarczają na luksusowe życie w Polsce i życie w Warszawie. Oczywiście wszystko zależy od Twojego LIFESTYLE. Od Twojego stylu życia i co uważasz za strefę komfortu i Twojego poziomu życia.
Drogie restauracje, jadanie poza domem codziennie i wyjazdy na wakacje odpadają w takim wypadku. Trzeba się ograniczać, trzeba liczyć pieniądze.

20 nieruchomości w Polsce

Kolejnym przykładem będzie kolega z portfolio 20 nieruchomości w Polsce z kredytem na 30 lat, który zaciągnął 4 lata temu, kiedy oprocentowanie kredytów hipotecznych było niskie i wszyscy rzucali się na “tanie” kredyty. A jeżeli ktoś poczytał sobie Roberta Kiyosakiego (notabene to mój mentor !!) i marzył o zbudowaniu swojej wolności finansowej. Do tej pory nadwyżki po spłacie miesięcznych rat i opłat od nieruchomości w zupełności wystarczały na komfortowe (ale bez zbytków) życie w Bydgoszczy i Toruniu. Ale teraz (kwiecień 2022) już nie jest tak “kolorowo”. Oczywiście wszystko zależy jaki kredyt zaciągał nasz Pan kolega w polskim banku. Ale dzisiaj grunt pali się pod nogami. I co robić dalej ….

Wolność finansowa

Do zarządzania swoim długiem i odpowiednim jego zarządzaniem potrzeba wiedzy, doświadczenia i mądrości. Różne kraje oferuja zupełnie różne realia i różne rzeczywistości. U nas,  w Stanach Zjednoczonych mnóstwo jest osób i nie piszę tu tylko o ogromnych firmach, które maja po kilkanaście tysięcy nieruchomosci ale o “zwykłych” inwestorach którzy posiadają portfolia po 20, 30 mieszkań.

3 nieruchomości na Florydzie … spłacone …

Teraz kolega Polak, mieszkający na Florydzie z 3 spłaconymi nieruchomościami o parametrach jak powyżej. Taka generowana kwota pasywnego przychodu nie wystarczy do komfortowego życia na Florydzie z rodziną. Oczywiście pokryjesz większość finansowych, podstawowych opłat, ale z trudnością “dotrwasz” do końca miesiąca. Piszemy tu o osobie z tej przereklamowanej klasy średniej. O osobie, która “normalnie” żyje na Florydzie, mieszka w condo lub szeregówce w przeciętnej lokalizacji. Taki dochód na pewno nie będzie wystarczający żeby swobodnie żyć na Florydzie. No chyba, że będzie ten Pan kolega, odwiedzał “food bank” i nie marzył aby do restauracji się wybrać. Ewentualnie posiłek w fast food wchodzi w rachubę.

Wolność finansowa …?

10 niedrogich nieruchomości w budżecie od 200k do 250k. Albo 5 nieruchomości w budżecie od 450k do 500k. To według mnie jest sensowna liczba nieruchomości w USA na Florydzie które dałyby Ci względną wolność finansową na “przyzwoitym” poziomie, aby żyć i mieszkać na Florydzie w dobrym miejscu. Posłać dzieci do dobrego przedszkola lub do dobrej szkoły i żyć na dobrym poziomie w dobrej lokalizacji.

Wiem że nie wszyscy absolutnie zgodzą się z moimi rozważaniami. Ale powtarzam dziś każdy z nas ma inne oczekiwania i inny LIFESTYLE. Ten styl życia i jakość życia jaki sobie założył czy wymarzył i który chce realizować. Dla niektórych będą to i tak “śmieszne” kwoty i “skromny” lifestyle, a dla niektórych to będą “kosmiczne kwoty”.

5 mieszkań za gotówkę na Florydzie

Na koniec. Sensownym rozwiązaniem jeżeli myślisz o wolności finansowej byłby zakup 5 mieszkań za gotówkę na Florydzie i przeprowadzka na Kostarykę, która jest trochę tańsza od USA. Tak, tylko trochę, bo Kostaryka już nie jest tanim krajem do życia, ale jest przepięknym miejscem na osiedlenie się w Ameryce Łacińskiej. Z resztą mnóstwo Amerykanów i Kanadyjczyków posiada tam nieruchomości i spędzają tam mnóstwo czasu w roku.
To pod warunkiem iż Twoja rezydencja w Polsce Ci nie pasuje i chcesz zmienić nie tylko klimat, ale zastanawiasz się nad obecną geopolityką i co dzieje się teraz na wschodzie Europy.

Zapraszamy Was do kontaktu z nami, do rozmowy i dzielenia się Twoimi sposobami na życie i na budowanie swojej wolności finansowej i tego przysłowiowego “retirement”. Im wcześniej tym lepiej …

Zainteresuje Cię także:
przewodnik inwestora na Florydzie | zakup nieruchomości w USA przez Polaka | dochód pasywny z nieruchomości |

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Witam! Zapraszam do rozmowy na żywo
Scan the code
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?