Język hiszpański na Florydzie

Język hiszpański na Florydzie

Jeżyk hiszpański na Florydzie, to drugi, tuż po języku angielskim, najbardziej rozpowszechniony język w tym przepięknym stanie USA. Ośmielę się napisać, iż w niektórych lokalizacjach Florydy, to pierwszy język, którym porozumiewają się mieszkańcy naszego, fantastycznego stanu. A po ostatnich wyborach, to jeszcze bardziej fantastyczny stan Ameryki! Dlatego wszyscy tutaj chcą mieszkać i uparcie przeprowadzać się na Florydę. A szczególnie Ci z “niebieskich” stanów, takich jak stan Illinois, czy stan Kalifornia.

Z Chicago na Florydę

Sporo Polaków przeprowadziło się, nie tylko podczas pandemii, z Kalifornii na Florydę. Z resztą, nie tylko z Kalifornii. Do Sarasoty na zachodniej Florydzie “zjechało się” całe Chicago – tak się u nas jeszcze niedawno mówiło.
Ale wróćmy do języka hiszpańskiego na Florydzie – tematu naszego dzisiejszego artykułu.

Gdzie na Florydzie mówi się po hiszpańsku

Odwiedzając Miami, od pierwszego lądowania na lotnisku, po, w dalszej części podróży, wynajmie samochodu na lotnisku w Miami, lub po odwiedzeniu “pierwszego lepszego” sklepu w Miami, od razu zorientujesz się iż język angielski wcale Ci nie będzie potrzebny na południowej Florydzie. Pod warunkiem iż znasz język hiszpański. Większość mieszkańców Miami mówi po hiszpańsku. Wszędzie znajdziesz osoby hiszpańskojęzyczne i osoby z korzeniami z Ameryki Południowej, Ameryki Środkowej lub z Europy południowej, w tym z Hiszpanii.

Zainteresuje Cię także: co zwiedzić w Miami w ciągu 3 dni

Dla szukających pracy na Florydzie

Jeżeli będziesz starała się (starał się) o pracę w Miami lub – generalnie – na południowej Florydzie, musisz znać dwa języki – hiszpański i angielski. Większość ofert pracy wymaga od kandydatów aby znali przynajmniej dwa języki – angielski i hiszpański. Południowe Floryda pełna jest hiszpańskojęzycznych mieszkańców. I obserwuję to od lat, iż liczba hiszpańskojęzycznych osób na Florydzie zwiększyła się na przestrzeni ostatnich lat.

 

Języki obce na Florydzie
Języki obce na Florydzie

Kubańczycy byli “pierwsi” na Florydzie

Pierwszą falą emigracyjną z krajów hiszpańsko języcznych byli Kubańczycy, którzy przybyli na Florydę w połowie lat 80-tych, którym udało się przedostać na Florydę ze zniewolonej Kuby, w większości w sposób nielegalny. To zaledwie odległość 80km w prostej linii z Kuby na Key West na Florydzie. Pamiętamy wszyscy, tratwy pokazywane w telewizji, także polskiej w tamtych czasach.  Ale Kubańczycy to tylko “jeden element” w calej mozaice narodów hiszpańsko języcznych na Florydzie.

Z Kolumbii, Meksyku czy z Kostaryki

Znając osobiście język hiszpański i podróżując wiele po Ameryce Południowej i Ameryce Łacińskiej, błyskawicznie rozpoznaję akcenty z poszczególnych krajów Latynoamerykańskich. A akcenty hiszpańskie są tak wyraźne i różnorodne – zupełnie jak inny język. Jak rozmawiają Peruwiańczycy, Argentyńczycy, jak wymawiają słowa Kolumbijczycy, a jak słyszy się akcent z Chile lub z Hondurasu. W większości przypadków jeżeli znasz hiszpański, błyskawicznie się zorientujesz, czy masz do czynienia z Meksykaninem czy z osobą z Wenezueli.

Zobacz również: praktyczny przewodnik po USA

Chyba najmniej przyjemny to – nomen omen – akcent kubański. To osobista uwaga. Ale także Kubańczycy nie należą do najmilszych i najprzyjemniejszych w pierwszym kontakcie – Latynosów. Komuna zrobiła niestety swoje … także i na Kubie …. Coś w tym jest …

Brazylia na Florydzie

Nie zapominajmy także o Brazylijczykach, którzy oczywiście mówią po portugalsku, ale którzy często brani są za hiszpańskojęzycznych i z tego powodu często się mogą obrazić. Ale to także wspaniały naród, niezwykle przyjaźni i ciepli ludzie, oraz wspaniała kultura. A przede wszystkim pozytywne i radosne podejście do życia. Tak różne od nas Polaków. Nie wspominając o wspaniałej kuchni brazylijskiej. Szukasz najlepszej restauracji brazylijskiej na Florydzie? Zadzwoń do nas. Powiemy Ci gdzie się wybrać na “Picanha“!

Kuchnia i restauracje latynoamerykańskie na Florydzie

Wszystkie latynoamerykańskie i południowo amerykańskie kultury, mają swoja odzwierciedlenie w swojej kuchni, która jest także silnie obecna na Florydzie. Koniecznie, podczas odwiedzenia Florydy, musicie spróbować kuchni meksykańskiej, kuchni kubańskiej, “arepas” z Kolumbii lub grilla z wołowiną z Argentyny.
I niekoniecznie trzeba szukać restauracji w Tripadvisor w celu znalezienia np. najlepszej restauracji kolumbijskiej w Miami. Najlepiej zapytać lokalnego mieszkańca, który na pewno powie Ci (po hiszpańsku!) gdzie znajduje się najlepsza kolumbijska restauracja w Miami.

A co na zachodniej Florydzie?

Trochę inaczej wygląda sytuacja na zachodniej i północnej Florydzie. Odwiedzając Sarasotę, Naples czy Tampę nie ma tam, takiej ilości hiszpańskojęzycznych wpływów. Przeważają inne nacje i narodowości. Floryda trochę inaczej prezentuje się w tamtych okolicach, co oczywiście nie jest złe.
Ale mi osobiście – czegoś tam brakuje. Mieszkamy w bezpośredniej aglomeracji Miami i na południowo wschodniej Florydzie. Jest to najbardziej rozwinięty regionu stanu Floryda i najbardziej różnorodny pod wieloma względami. Doskonale to odzwierciedlają ceny nieruchomości, które właśnie w naszej części Florydy są najdroższe, zarówno w sprzedaży jak i w utrzymaniu. Ale jak to się w Polsce mówi … coś za coś …. Zobacz więcej o języku hiszpańskim na Florydzie i szkołach hiszpańskiego na Florydzie w USA.

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Witam! Zapraszam do rozmowy na żywo
Scan the code
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?