LEGALNY POBYT W USA

Legalny pobyt w USA. Informacje dla wyjeżdżających. Zastanawialiście się kiedyś jakby to było przyjechać na Florydę, zwiedzać jej słoneczne kurorty, w których słońce świeci przez prawie cały rok? Chcielibyście cieszyć się każdą chwilą spędzoną na pięknych plażach lub podczas pluskania się lub nawet nurkowania w krystalicznie czystej wodzie, oglądając niezapomniane rafy koralowe wybrzeży Florydy? A może macie ochotę zobaczyć każde historyczne miejsce, które jest wpisane w krajowy rejestr miejsc o znaczeniu historycznym?

Pobyt w USA

A może po prostu chcecie mieć to wszystko na zawsze, na symboliczne wyciągnięcie ręki i kupić sobie nieruchomość na Florydzie, domek, apartament i móc mieć kawałek swojej Florydy na zawsze dla siebie? Plany jak najbardziej ciekawe, a marzenia możliwe do spełnienia. Jak już uzbieracie odpowiednie środki finansowe i zaczniecie spełniać swoje marzenie zostanie do spełnienia jeszcze jeden warunek, musicie znaleźć sposób aby zagwarantować sobie i swojej rodzinie legalny pobyt na terenie Stanów Zjednoczonych.

Green Card USA

Wiza do USA

Najszybszą i najłatwiejszą metodą zdobycia możliwości legalnego pobytu w USA jest zdobycie wizy. Najbardziej podstawową i popularną jest wiza turystyczna, która upoważnia do zwiedzania i podróżowania na terenie Stanów Zjednoczonych w określonym terminie, najczęściej od trzech miesięcy do pół roku. Jest to wiza, którą stosunkowo łatwo zdobyć, odwiedzając konsulat lub ambasadę amerykańską.

Aby się o nią ubiegać nie potrzebujecie mieć rodziny w Stanach Zjednoczonych, która zapewni Wam finansowanie Waszej obecności. Inne rodzaje wiz to na przykład wizy służbowe, które organizowane są przez pracodawców na terenie USA, w celu przyciągnięcia pracownika z zagranicy do firmy w Stanach Zjednoczonych, wiza taka pozwala nie tylko na legalny pobyt w Stanach, ale także na podjęcie pracy.

Firmy i agencje pomagajace w uzyskaniu wizy do USA

W uzyskaniu wiz często pomagają różne firmy, mające już na tej płaszczyźnie odpowiednie doświadczenie, jednak pamiętajcie, żadna z firm nie ma praktycznie żadnego wpływu na decyzję ambasady ani urzędników imigracyjnych USA, o wydaniu Wam wizy i zalegalizowaniu Waszego pobytu.

Jedynych oficjalnych informacje na temat wiz, loterii wizowych, zielonej karty, może udzielić Wam konsulat i ambasada Stanów Zjednoczonych, oraz możecie je czerpać z oficjalnych stron internetowych sygnowanych przez organizacje rządowe.
Wszelkie informacje zawarte w tym opracowaniu mają jedynie charakter informacyjny i przed rozpoczęciem procedur zdobywania wizy, skontaktujcie się z ambasadą, aby uzyskać oficjalne informacje na ten temat.

Powiązany temat: Formularz wizowy do USA

Wiza amerykańska

Inne rodzaje wiz to wizy dyplomatyczne, inwestorskie, studenckie – czyli dla osób, które chcą kontynuować naukę na terenie USA, a także narzeczeńskie, wydawane narzeczonemu lub narzeczonej obywatela Stanów Zjednoczonych. Wizy takie, a właściwie promesy wizowe wklejane są przez ambasadę USA do paszportu i są ważne określony czas. Czemu promesa wizowa? Bo tak właściwie powinno się mówić.

Powiązany temat: wiza amerykańska a pewność wjazdu do USA

Wiza wklejona do paszportu to jedynie promesa wizowa, a właściwą wizę otrzymacie dopiero po rozmowie z urzędnikiem imigracyjnym po wylądowaniu na terenie Stanów Zjednoczonych. Urzędnik imigracyjny ma uprawnienia do weryfikacji Waszej historii, oraz powodu waszej wizyty, zawsze może pozwolić na przekroczenie granic USA lub zawrócić Was do kraju.

Jak przedłużyć pobyt w USA

Jeśli jednak chcecie pozostać tutaj dłużej, nie wystarczy Wam wiza turystyczna, która jest jak już wcześniej wspominano wydawana na określony dosyć krótki czas. Wiza turystyczna, oprócz tego, że jest ważna stosunkowo krótko, ma szereg innych zasad, których trzeba ściśle przestrzegać.

Na podstawie wizy turystycznej nie wolno Wam robić jednak wielu rzeczy. Przede wszystkim na podstawie wizy turystycznej nie możecie podjąć żadnej nawet krótkoterminowej pracy, ani zamieszkać tu na stałe. Podobnie sytuacja wygląda z wizą studencką, możecie uczyć się, ale nie osiądziecie tutaj na stałe.

Możecie w każdym wypadku kupić samochód, mieszkanie, czy je nawet urządzić, ale nie macie prawa zostać tutaj dłużej niż do ostatniego dnia ważności wizy.
Sytuacja lepiej się ma przy wizach pracowniczych, bo możecie tu wówczas legalnie pracować i możecie przecież mieszkać w wynajmowanym przez pracodawcę mieszkaniu, ale również w domu, który sobie kupicie, bo do tego macie prawo.

Wjazd do USA

A myśleliście co by było gdybyście postanowili pozostać tu chociaż jeden dzień dłużej? W teorii możecie się pożegnać z kolejnymi wizami. Choć jest szansa, że gdy na przykład przekroczyliście jeden dzień pobyt na wizie turystycznej, a w przyszłości Wasz pracodawca będzie starał się o wizę dla Was, to mu się jednak uda, ale możecie mieć kłopot podczas odprawy imigracyjnej – ponieważ w komputerze urzędnika będzie odnotowany ten fakt.

Więc co zrobić jeśli ktoś chce się tu osiedlić na stałe? Powinniście posiadać zieloną kartę. Jest to dokument tożsamości, pozwalający na stałe zamieszkanie na terenie Stanów Zjednoczonych i podjecie legalnej pracy. Zieloną kartę otrzymują stali rezydenci – permanent residents, ale jak taką kartę otrzymać?

Przedłużenie pobytu w USA

Zieloną kartę do Stanów Zjednoczonych można zdobyć na przykład korzystając z loterii wizowej, która przeprowadzana jest co roku w okolicy października lub listopada. Jeżeli dopisze Ci szczęście możesz wygrać Green Card! Polega ona na tym, że co roku losowane jest 50 tysięcy zielonych kart. Jeśli kraj Waszego urodzenia znajduje się na rok rocznie aktualizowanej liście krajów dopuszczonych do loterii wizowej, możecie w niej wziąć udział.

Jedna osoba może wziąć udział tylko raz do roku. Po przejściu wszelkich procedur i wylosowaniu Waszej osoby, pozostaje rozmowa z konsulem. Jeśli się uda, dostaniecie zieloną kartę, na podstawie której możecie zabrać ze sobą małżonka i nieletnie dzieci, również te urodzone już po losowaniu, ale przed Waszym wylotem.

Powiązany temt: DV lottery – loteria wizowa do USA informacje

Loteria wizy stany

Rodzina w USA

Inną możliwością zdobycia zielonej karty jest posiadanie rodziny w USA. Jeśli są oni gotowi zaświadczyć za Was i w razie problemów wziąć Was pod swoją finansową opiekę, Wasze szanse na zdobycie wizy i zielonej karty zdecydowanie rosną. Tak samo wygląda sytuacja narzeczonych, z których jedno ma amerykańskie obywatelstwo.

Zdobycie wówczas zielonej karty jest dużo prostsze.
Stali rezydenci Stanów Zjednoczonych mogą mieszkać i pracować na terenie USA, złożyć wniosek o przyznanie obywatelstwa USA, uzyskać odpowiednie świadczenia socjalne i medyczne, złożyć wniosek i zdać egzamin na prawo jazdy w danym stanie, uczęszczać do szkół czy na studia, a nawet wstępować do niektórych formacji amerykańskiego wojska.

Stały pobyt w USA

Takie osoby mają prawo posiadać swój majątek na terenie Stanów Zjednoczonych. Jednak prawa stałych rezydentów to nie wszystko, należy też znać swoje obowiązki.
Stały rezydent powinien przestrzegać wszystkich praw lokalnych, stanowych i federalnych, solidnie i terminowo płacić podatki, nosić przy sobie dowód tożsamości, a także pamiętać o obowiązku powiadomienia Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego o każdej swojej przeprowadzce w terminie do 10 dni od zaistnienia tego faktu.

Jeśli stały rezydent jest w wieku od 18 do 26 roku życia, powinien dodatkowo zarejestrować się w Komisji Poborowej US Army Forces.
Uwaga, stali rezydenci mogą również utracić swój status, najczęściej za przestępstwa imigracyjne, a także wszystkie inne złamania prawa lokalnego, stanowego, czy federalnego. Jeśli stali rezydenci przebywają poza granicami Stanów Zjednoczonych dłużej niż rok, mogą mieć problem z powrotem, mimo posiadania zielonej karty. Jeśli zamierzają przebywać poza granicami USA dłużej niż rok, na przykład leczyć się lub uczyć za granicą, powinni złożyć odpowiedni wniosek o potocznie nazywany biały paszport – re-entry permit.

Największe grupy emigrantów w USA

Jak przedłużyć pobyt w USA

Jakie są metody legalnego przedłużenia pobytu w USA? Najpopularniejsza to zamiana wizy z kategorii J, B, H na status wizy F, co to oznacza dla szarego człowieka? Wizy uczestników wymiany kulturalno – naukowej, pracowników z pozwoleniem tymczasowym i turystów, można zmienić na status wizy dla studenta. Zobacz także system ESTA do USA. Podróż bez wizy do Stanów Zjednoczonych

Sama zmiana jest możliwa, trzeba tylko faktycznie zacząć studiować. Wniosek o zmianę statusu wizy należy złożyć jeszcze podczas trwania poprzedniej, w przeciwnym wypadku będziecie musieli opuścić Stany Zjednoczone zanim dostaniecie odpowiedź o zmianie statusu. Zostając dzień dłużej, łamiecie prawo, zabierając sobie w ten sposób możliwość przedłużenia wizy, jak również kolejnej wizyty.

Wizy i Zielona Karta

Jeśli macie wizę służbową, wydaną w celu wykonywania legalnej pracy na rzecz amerykańskiego przedsiębiorcy lub międzynarodowego przedsiębiorcy z siedzibą w Stanach Zjednoczonych, to pracodawca może pomóc Wam w przedłużeniu waszego pobytu w USA. Jeśli zamierzają przedłużyć Wam kontrakt, nie ma przeciwwskazań, aby chcieli też pomóc w przedłużeniu Waszego pobytu w Stanach Zjednoczonych.

Jeśli jesteście szczęśliwymi posiadaczami zielonej karty wydanej na okres dziesięciu lat, też przyjdzie taki czas, że będziecie musieli ją odnowić. Musicie złożyć stosowny wniosek przed zakończeniem terminu jej ważności. Jeśli zielona karta utraci ważność podczas wyjazdu poza granice USA, wniosek należy złożyć w jednym z konsulatów USA na terenie kraju, w którym przebywacie.

Immigration USA. Legalny pobyt w USA

Obywatelstwo amerykańskie

Inną metodą przedłużenia swojego pobytu w Stanach Zjednoczonych jest uzyskanie obywatelstwa amerykańskiego, o które można starać się po pięciu latach ciągłego pobytu w Stanach, oczywiście z zieloną kartą. Musicie wówczas przygotować się na egzamin na obywatelstwo.

Możecie złożyć wniosek o przyznanie obywatelstwa amerykańskiego jeśli mieszkacie tu ponad 5 lat lub jesteście w związku małżeńskim z obywatelem amerykańskim od co najmniej 3 lat, jesteście pełnoletni, potraficie czytać i pisać po angielsku i znacie historię Stanów i znacie podstawowe informacje na temat rządu USA, oraz regularnie płacicie podatki od czasu otrzymania zielonej karty. Przygotujcie się wtedy do egzaminu, wiele firm udostępnia pytania i opracowane na nie odpowiedzi z takiego egzaminu. Sam fakt, że dziecko urodzi się w Stanach, nadaje mu obywatelstwo amerykańskie.

A może azyl polityczny

Mówi się także czasem o uchodźcach i azylantach ubiegających się o zieloną kartę. Wielu zamierza wylądować w USA bez wizy i prosić tutaj o azyl polityczny. W skrajnych wypadkach, jeśli azylant polityczny udowodni, ze w ojczystym kraju był, jest i prawdopodobnie będzie prześladowany politycznie lub religijnie jeśli by tam wrócił, można rozpocząć procedurę legalizacji pobytu. Po roku od otrzymania statusu uchodźcy lub azylanta, można ubiegać się o zieloną kartę.

Sposobów na przedłużenie swojego legalnego pobytu na terenie Stanów Zjednoczonych jest dużo i prawdopodobieństwo sukcesu jest większe niż samo uzyskanie wizy lub zielonej karty. Jeśli tylko takie uzyskacie, należy pamiętać o jednej najważniejszej rzeczy, jeśli postępujecie zgodnie z obowiązującym prawem, Wasze szanse na pozostanie w Stanach dłużej, znacznie wzrastają.

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

  1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
  2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
  3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
  4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
  5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
  6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
  7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
  8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
  9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
  10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Witam! Zapraszam do rozmowy na żywo
Scan the code
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?