LOTNISKO W TAMPA

Lotnisko w Tampa na Florydzie. Na świecie nie ma chyba turysty, który nie chciałby odwiedzić znajdującej się w USA, pełnej słonecznej pogody Florydy. Jest to jeden z najchętniej odwiedzanych regionów Stanów Zjednoczonych. Nic dziwnego, skoro ten stan i półwysep zarazem, oferuje tak bogaty wachlarz atrakcji oraz miejsc, do których możemy udać się w celach wypoczynkowych.

Kierunek Tampa!

To także miejsce wielu możliwości rozrywki i sportów. Jednak zanim dotrzemy do tego niezwykłego miejsca za Oceanem Atlantyckim, musimy się tam dostać. A jednym z najbardziej popularnych miast na Florydzie jest oczywiście miasto Tampa na Florydzie i okolice.

Info. Lotnisko w Tampa
Lotnisko w Tampa

Międzynarodowe lotnisko w Tampa na Florydzie

Jednym z miejsc, które możemy odwiedzić lądując na Florydzie jest lotnisko w mieście Tampa, położonym na zachodnim wybrzeżu Florydy. To międzynarodowej klasy port lotniczy, który rocznie obsługuje milionowe rzesze podróżnych, pośród których znajdziemy zarówno podróżujących służbowo, jak i odbywających loty w celach turystycznych. Wybudowane ponad 40 lat temu lotnisko jest dziś nowoczesnym i godnym naśladowania obiektem, o którym warto dowiedzieć się czegoś więcej, niż z broszurek reklamowych. Zobacz także wszystkie lotniska na Florydzie.

Dynamiczne miasto

Choć miasto Tampa, położone na zachodnim wybrzeżu Florydy jest stosunkowo młodym miastem, dziś liczy ono około 300 tysięcy mieszkańców. Gdyby dodać do tego mieszkańców całej aglomeracji Tampa – St. Petersburg, jaka powstała tutaj w przeciągu ostatnich 150 lat, populacja miasta wzrosłaby do 2 milionów. Miasto położone jest nad dwoma zbiornikami wodnymi – Zatoką Tampa i Zatoką Hillsborough.


Tampa to miasto szczególne dla miłośników najnowszej historii Polski, tutaj bowiem ostatnie dni życia spędził budzący wiele kontrowersji pułkownik Ryszard Kukliński, który był za życia m. in. Tajnym współpracownikiem CIA. Tutaj też mieszkały potajemnie jego dzieci. Do dziś wiele wątków z życie Kuklińskiego w USA nie jest jasne i owiane tajemnicą. Tampa jest także miejscem, które zapisało się na stałe do historii lotnictwa. To tutaj stworzono pierwsze w historii regularne połączenie lotnicze, w ramach którego można było podróżować z Tampa do St. Petersburga.

W środku terminala w Tampa airport
Wnętrze lotniska w Tampa

Początki wielkiej przygody

Zanim do życia powołano port lotniczy w mieście Tampa, na terenie lotniska działało zwykłe lądowisko dla samolotów wojskowych i cywilnych. Nazywało się ono Drew Field Municipal Airport i założone zostało na terenie, który wcześniej porastały lasy sosnowe.

Zanim pierwsze maszyny wylądowały na oficjalnie otwartym 23 lutego 1928 roku lotnisku, miejsce to było trudno dostępne nawet dla zmotoryzowanych. Wszystko zaczęło się od wykupienia ponad 160 hektarów ziemi, znajdujących się prawie 6 kilometrów od centrum miasta Tampa. W czasie, gdy powołano do życia lotnisko Drew Field Municipal Airport, dziennikarze lokalnych mediów okrzyknęli to miejsce jednym z najlepszych lotnisk w kraju.

Trochę historii lotniska w Tampa

Po rozpoczęciu II wojny światowej, w 1940 roku lądowisko wraz z całą infrastrukturą zostało przekazane Armii Stanów Zjednoczonych i miało stanowić jedną z ważniejszych baz obronnych na wypadek ataku. Miasto Tampa wynajęło armii teren lotniska na okres 25 lat, a mieszkańcy w okresie zagrożenia wolności kraju zgłaszali się na ochotników i odbywali szkolenia bojowe.

Po zakończeniu wojny i na 10 lat przed zakończeniem pierwotnej umowy, miasto odzyskało lotnisko, któremu przywrócono charakter cywilny.
W 1952 roku lotnisko uzyskało swoją ostateczną nazwę. W dokumentacji figurowało ono od tego momentu jako Tampa International Airport (TPA) i w tym czasie terminal ten obsługiwał już około miliona pasażerów rocznie. Na początku lat 50-tych był to naprawdę imponujący wynik.

Zainteresuje Cię także: Airportinfo24.com

Transport na lotnisko w Tampie
Transport na lotn isko w Tampie

Nowy terminal i nowa jakość lotniska w Tampa

Niemal 20 lat od momentu, gdy lotnisko w Tampa zyskało oficjalne oznaczenie międzynarodowe w klasyfikacji kodowej IATA, otworzony został używany do dnia dzisiejszego terminal. W 1971 roku zakończyła się inwestycja, której budowa trwała aż 31 miesięcy i pochłonęła budżet w wysokości 85 milionów dolarów. W ten właśnie sposób rozpoczęła się nowa przygoda Tampa International Airport, które już w następnym roku podsumowało pierwsze 12 miesięcy działalności.

Z danych przedstawionych przez władze lotniska wynikało, że w ciągu roku liczba pasażerów lotniska wzrosła o bezwzględną liczbę ponad 4 milionów pasażerów. Dane finansowe i statystyczne zbierane z miesiąca na miesiąc wykazywały regularny wzrost ruchu pasażerskiego o 20% w stosunku do tych samych miesięcy roku poprzedniego.

Tampa Floryda port lotniczy

Port lotniczy w Tampa stał się jednym z najważniejszych w tym czasie portów w kraju. O ambicjach twórców świadczyła między innymi wysoka na 207 metrów wieża kontrolna, która w 1972 roku była najwyższą wieżą kontrolną w kraju.

Zaledwie rok później HCAA (Hillsborough County Aviation Authority ) – instytucja zarządzająca portem lotniczym poinformowała, że obiekt sta się finansowo niezależny i samowystarczalny na trzy lata przed planowanym terminem zwrotu inwestycji. Lotnisko nie potrzebowało już dofinansowania z budżetu lokalnych władz, co świadczyło o popularności i rentowności inwestycji.

Tampa International Airport było miejscem spotkań spowodowanych różnymi okazjami. Jedną z budzących wielkie emocje mieszkańców sytuacją było pierwsze lądowanie największego w 1985 roku samolotu pasażerskiego na świecie, francuskiego Concorde. Aby zobaczyć tę wielką maszyną na lotnisko przybyło aż 30 tysięcy osób. Concorde wylądował w Tampa nie bez przyczyny.

Tampa Airport Florida USA

Był to pierwszy lot tego samolotu na trasie Tampa – Londyn, którą uruchomiono w ramach umowy między TPA a brytyjskimi liniami lotniczymi British Airways. Wtedy także zaplanowano budowę kolejnego terminalu (F), który miał pomóc w obsłudze dodatkowych pasażerów. Rosnąca stale liczba pasażerów wymagała ciągłej rozbudowy lotniska i jego infrastruktury, dlatego niemal co roku powstawały nowe obiekty, takie jak wspomniane wcześniej terminale, garaże, parkingi czy pasy startowe.

Tampa International Airport dziś

W ciągu ostatnich lat port lotniczy w Tampa obsługiwał rocznie średnio około 17 milionów pasażerów, czym plasuje się w pierwszej trzydziestce największych pod względem ruchu pasażerskiego lotnisk w całej Ameryce Północnej. Według planów obecnych włodarzy Tampa International Airport, przepustowość wszystkich terminali ma zwiększyć się aż do 25 milionów pasażerów w ciągu roku. Plany są ambitne, ale administratorzy lotniska potwierdzają, że jest to w pełni realna liczba.

Lotnisko słynie między innymi z liczby wynajmowanych aut. Jest to piąte pod tym względem lotnisko w USA. Nic dziwnego, skoro Tampa jest położone na jednym z najbardziej popularnych terenów turystycznych USA. Samo lotnisko ma około 20 tysięcy miejsc parkingowych, co plasuje je na jednym z czołowych miejsc w klasyfikacji lotnisk w USA.

Centrum sztuki na lotnisku

Czy lotnisko może stać się miejscem, które oferuje rozrywkę na poziomie muzeum sztuki nowoczesnej? Okazuje się, że tak. Udowadnia to Tampa International Airport, które uczestniczy w programie popularyzacji sztuki. Projekt zapoczątkowany został w 1998 roku i na początku miał być on jedynie sprawdzianem, czy tego typu forma rozrywki sprawdzi się w z pozoru niesprzyjającym tego typu instalacjom miejscu. Pomysł spotkał się z dużym zainteresowaniem podróżnych, którzy w oczekiwaniu na lot chętnie korzystają z możliwości podziwiania eksponatów.

Przykładem miejsca sprzyjającego sztuce jest ogólnodostępna strefa Terminalu nr 3, gdzie znajdują się obrazy, rzeźby oraz instalacje wykonane ze szkła. Są tu także organizowane prezentacje multimedialne przeróżnych artystów. Oprócz stałych eksponatów, lotnisko przyjmuje także wystawy czasowe, które także cieszą się dużą popularnością, zwłaszcza wśród osób, które w Tampa International Airport bywają regularnie.

Sztuka na lotnisku

Lotnisko w Tampa jest wyjątkowym miejscem na tle podobnych, które zlokalizowane są na samej Florydzie, oraz na lotniskach całych Stanach Zjednoczonych. Oprócz bogatej historii, doskonałego zarządzania i powiązania ze światem sztuki, oferuje on pasażerom wiele atrakcji oraz możliwości. Znajduje się tu wiele punktów handlowych i usługowych, dzięki którym każda chwila spędzona na lotnisku może zostać przez nas w pełni wykorzystana.

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

  1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
  2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
  3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
  4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
  5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
  6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
  7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
  8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
  9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
  10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Witam! Zapraszam do rozmowy na żywo
Scan the code
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?