MCDONALDS RESTAURACJE

McDonald’s restauracje – Korporacja o smaku McDonald’s. Amerykańska sieć barów szybkiej obsługi McDonald’s od dawna jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych marek na świecie, nie tylko w branży restauracyjnej. Posiada swoje punkty na wielu kontynentach. Znasz czy nie znasz? Jeżeli nie znasz, to znaczy iż jesteś z innej planety.

McDonald’s to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek fast food na świecie. Firma założona w 1940 roku w San Bernardino, w Kalifornii przez braci Richarda i Maurice’a McDonald, stała się w ciągu kilku dziesięcioleci jednym z największych przedsiębiorstw gastronomicznych na świecie. Obecnie sieć McDonald’s działa na terenie ponad 100 krajów, w tym na terenie Stanów Zjednoczonych, gdzie znajduje się ponad 14.000 restauracji.

Hamburgery MCDonaslds ktore mozna jesc

Historia McDonalda

Firmę McDonald’s założyli bracia Richard i Maurice McDonald w 1940 r. w kalifornijskim San Bernardinio. Ich pierwszym pomysłem na biznes był kinoteatr, który nie przyniósł im jednak sukcesu. Postawili więc na restaurację z szybką obsługą, amerykańskim jedzeniem i niskimi cenami. Hamburger kosztował jedynie 15 centów. Nie przypuszczali, że marka ich firmy z czasem stanie się jedną z najbardziej popularnych na świecie.

W 1955

McDonald’s po raz pierwszy pojawił się w Stanach Zjednoczonych w 1955 roku, kiedy to firma Ray Kroc, kupiła od braci McDonaldów ich pierwszą restaurację w Des Plaines w stanie Illinois. Ray Kroc był już wtedy doświadczonym przedsiębiorcą, który z sukcesem sprzedawał maszyny do mieszania napojów. Jego pomysł na rozwój McDonald’s polegał na tym, aby tworzyć sieć restauracji, które będą działały na zasadzie franczyzy.

Pierwsza franczyza

Pierwsza franczyzowa restauracja McDonald’s została otwarta w 1956 roku w Gary, w stanie Indiana, a wkrótce potem powstały kolejne. Ray Kroc wprowadził wiele nowych rozwiązań do biznesu, takich jak standardy jakości, marketing i szkolenia dla pracowników, co pomogło w szybkim rozwoju sieci. W ciągu kilku lat, McDonald’s stał się jedną z największych sieci fast food na świecie.

Pierwszy bar

Pierwszy bar z hamburgerami podobny był do innych funkcjonujących w mieście. Był to przeszklony budynek, z którego wychodziły kelnerki podając posiłki kierowcom parkującym przy lokalu. Oprócz kierowców restauracja cieszyła się dużym zainteresowaniem głównie wśród młodzieży. Bracia postanowili to zmienić. Chcieli, by lokal był miejscem idealnym dla rodzin z dziećmi.

restauracja Mcdonalds

Na pewien czas zamknęli go i powrócili z odmienioną restauracją. Od tej pory zamówienie mogły składać również dzieci, ale pod czujnym okiem rodziców. Dzięki temu klientów przybyło i McDonald’s zyskiwał coraz większą popularność. By usprawnić sprzedaż właściciele zastosowali taśmę produkcyjną.

Bracia McDonald nie spodziewali się tak wielkiego sukcesu swojego biznesu. Nie wiedzieli jak nim pokierować. Markę na światową skalę wypromował Ray Kroc. Podobnie jak jego poprzednicy, nie miał żadnego branżowego doświadczenia. Jednak dzięki swojej pasji sprawił, że o restauracjach McDonald’s usłyszał cały świat.
W 1955 r. przedsiębiorstwo nazwano McDonald’s Systems Inc, a pięć lat później nazwę zmieniono na McDonlad’s Corporation.

Przełomowy 1957

W 1957 r. Ray Kroc założył firmowe laboratorium, w którym testowano metody smażenia frytek. McDonald’s zasłynął też stworzeniem aluminiowej łopatki do frytek i Uniwersytetu Hamburgera, w którym uczono, jak smażyć mięso i ziemniaki.

Interes szybko się rozwijał. Od 1966 r. firma notowana jest na giełdzie. W 2007 r. McDonald’s miał już ponad 30 tys. barów szybkiej obsługi w blisko 120 krajach świata. Firma rozwija też inne swoje marki: Aroma Cafe, Boston Market i Donatos Pizza.

San Bernardino reastauracja McDonalds pierwsza na świecie

Modele oraz struktura restauracji McDonald's

Obecnie restauracje McDonald’s oferują klientom sprzedaż swoich produktów zarówno w lokalu, jak i w tzw. McDrive. Dzięki temu kierowca może zatrzymać się, złożyć zamówienie i nie wysiadając z samochodu odebrać posiłek. W ramach McDonald’s prowadzona jest również kawiarnia McCafe oferująca słodkie wyroby i kawy. – McCafe to marka skierowana do każdego kto ceni sobie smak i wysoką jakość kawy – podkreślają producenci.

Firma działa na konkretnych zasadach. Jest to biznes franczyzowy. Koncern pobiera też opłaty za czynsz. W Ameryce jest właścicielem wszystkich nieruchomości przeznaczonych na działalność restauracji. Europejski system jest trochę inny. Nie wszystkie budynki, w których mieszczą się restauracje, należą do koncernu. Często właścicielami są inni przedsiębiorcy.

Zainteresuje Cię także: 100 największych sieci restauracji w USA

Liczby, władze, status w McDonaldzie

Restauracje sieci Mc`Donalds znajdują się w 118 krajach i terytoriach całego świata. Obsługują około 68 milionów klientów dziennie. Najwięcej punktów jest oczywiście w Ameryce Północnej. W dalszej nieco kolejności plasują się Europa, Ameryka Południowa (głównie Brazylia), Australia, Rosja, Azja Południowo – Wschodnia.

Restauracje z hamburgerami McDonald’s nie występują w Afryce i Azji Południwo – Zachodniej (bliskowschodnie kraje arabskie). Zatrudnianych w nich jest około 420 tysiące osób. Ostatnie lata w Stanach Zjednoczonych, po raz pierwszy od lat 70. ubiegłego wieku, to większa liczba zamykanych niż otwieranych lokali.

Nowy Jork MC Donalds
McDonalds w Nowym Jorku

Obecnie McDonald`s Corporation posiada status spółki akcyjnej. Główna siedziba – McDonalds Plaza – znajduje się w Oak Brooks w stanie Illinois. Została tam przeniesiona z Chicago Loop w 1971 roku. W 2016 roku koncern ogłosił plan przeniesienia siedziby swojego zarządu ponownie do Chicago, West Loop, w pobliże dzielnicy West Side.

Ma tam stanąć wielki biurowiec, w miejscu Harpo Studios Ophry Winfrey. Budynek ma być oddany do użytku w 2018 roku. W skład rady nadzorczej firmy wchodzi 13 osób. Obecnie prezesem jest Steve Easterbook.

Restauracje McDonald`s w Polsce

W Polsce McDonald’s rozpoczął swoją działalność w 1992 r., choć co ciekawe i warto podkreślić, że pierwsze rozmowy na temat otwarcia punktów „nad Wisłą” prowadzono już końcem lat 70. ubiegłego wieku.

McDonald’s w Polsce zawitał zaraz po upadku komuny. Pierwszy lokal znajdował się w Warszawie na skrzyżowaniu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej w Spółdzielczym Domu Handlowym „Sezam”.

Budowa kosztowała aż milion dolarów. Restauracja cieszyła się wielkim zainteresowaniem. W pierwszym dniu sprzedaży złożono ponad 13 tys. zamówień. Mimo popularności restaurację zamknięto w 2014 r. Obecnie mamy w Polsce ponad 380 lokali McDonald’s w ponad 150 miastach, w których zatrudnionych jest około 19 tys. pracowników. Każdego dnia obsługują one prawie pół miliona klientów.

Polski McDonalds

Topowy brand świata

McDonald’s restauracje to wielkie przedsiębiorstwo i prawdziwa rewolucja w branży gastronomicznej, ale nie tylko. Logo marki, złote M wymyślone zostało w latach pięćdziesiątych. Koncern upowszechnił popularną w dzisiejszych czasach franczyzę. W ofercie znajdziemy kanapki, napoje, desery, frytki czy sałatki. – Takie zróżnicowanie pozwala na dobranie posiłku w zależności od potrzeb klienta.

Dla ułatwienia na opakowaniach produktów umieściliśmy informację o zalecanym spożyciu dziennym – zaznaczają producenci. O poranku w restauracjach serwowane są zestawy śniadaniowe. Co ciekawe, lokale McDonald’s jako pierwsze wśród barów szybkiej obsługi wprowadziły taką śniadaniową propozycję.

McDonald’s restauracje podkreśla, że w swoich produktach wykorzystuje krajowe surowce. W Polsce współpracuje z zakładem Farm Frites w Lęborku (stamtąd pochodzą frytki), a ziemniaki dostarczane są z upraw z północy i zachodu kraju. Hamburgery wołowe Polacy zawdzięczają zakładowi przetwórstwa mięsnego OSI Food Solutions z Ostródy. Producenci podkreślają, że na wszystkich etapach produkcji dbają o wysokie standardy jakości i czystości, zgodne z produkcyjnymi przepisami. Każdy produkt przechodzi szereg kontroli, zanim trafi do sprzedaży.

Happy Meal z McDonalda

Firma nie zapomina o najmłodszych. Zestawy „Happy Meal” z niespodzianką sprawiają dzieciom wiele radości. W ofercie dostępnych jest ponad 150 różnych zestawów. Co ważne, rodzice mogą dobrać dla swoich pociech odpowiednie składniki takiego posiłku, np. frytki zastąpić jogurtem, a napoje gazowane sokami.

Do każdego zestawu dołączane są jabłko, sok Kubuś i zabawka najczęściej ulubionych dziecięcych bohaterów z bajek. W lokalach stworzono też specjalne miejsca zabawy dla dzieci, a w większych restauracjach są większe sale, w których zorganizować można np. urodziny dziecka.

Ksiądz w MC donalds

Koncern dba o rozwój swojej marki. W ostatnim czasie wyremontowano restauracje zmieniając wystrój, kolorystykę, a nawet kształt budynków. Wizualna zmiana łączy się z nowym hasłem promującym McDonald’s „Good Food Fast”.
Firma dużą wagę przywiązuje do swoich pracowników i zachęca zarówno młodsze, jak i starsze osoby do zatrudnienia w restauracjach.

Praca w restauracji McDonald's

Dzięki rozbudowanemu systemowi szkoleń nie jest wymagane wykształcenie w gastronomii. Warunkami niezbędnymi są natomiast umiejętność pracy w zespole oraz otwartość na potrzeby gości restauracji – czytamy na stronie internetowej McDonald’s. Do pracy koncern zaprasza również studentów. – McDonald’s to doskonałe miejsce pracy dla osób uczących się. Dzięki elastycznemu grafikowi mogą oni godzić obowiązki zawodowe ze studiami.
McDonalds restauracje w Polsce

Szesnaście lat temu o koncernie zrobiło się głośno z powodu skandalu. Producentom postawiono zarzuty wykorzystywania pracy dzieci i wyzysku pracowników. W specjalnym raporcie przedstawiono dowody na to, że w chińskich zakładach dostawczych przy produkcji zabawek do zestawów „Happy Meal” pracowały dzieci, a żeby wszystko wyglądało na zgodne z prawem to w dokumentacji zawyżano ich wiek.

Mali pracownicy mieli pracować nawet po 15 godzin dziennie, by zrealizować wszystkie zamówienia. Okazało się to prawdą. W chińskich zakładach McDonald’s zatrudnionych było ponad sto dzieci, pracujących po 12 godzin dziennie. Ta sytuacja negatywnie wpłynęła na wizerunek marki.

Koncern miał również problemy z organizacją PETA, broniącą praw zwierząt. Działacze zarzucali, że zwierzęta przeznaczone do uboju przetrzymywane są w złych warunkach. Z krytyką spotyka się też promowanie przez McDonald’s swoich produktów jako pożywnych.

India McDonald's
India McDonald's

Z czym kojarzy się nam McDonald's czyli nie uwolnimy się ...

Z terminem McDonald`s kojarzy się obecnie wiele zjawisk lub przedsięwzięć:

  • I`m lovin` it (kocham to) – międzynarodowy slogan reklamowy omawianej korporacji. Hasło stworzone zostało Niemczech, przez tamtejszego partnera firmy. Kierowane było do młodych ludzi, zwłaszcza w przedziale wieku 15-24 lat. Kampania z jego użyciem rozpoczęła się we wrześniu 2003 roku. Prezentowane było na tle logo McDonald’s. Szybko stało się lotnym hasłem pop-kultury. Było często zapożyczane, cytowane, parafrazowane na wiele sposobów. Mimo to wciąż i nieodmiennie kojarzone jest z tą siecią barów szybkiej obsługi.
  • Makdonaldyzacja – pojęcie głównie socjologiczne, powstałe na bazie funkcjonowania tej znanej firmy. Oznacza uniformizację, ujednolicanie życia społecznego i wszelkich jego aspektów, schematyzację życia społecznego, a także standaryzowanie oferowanych produktów i usług.
  • Super size me – amerykański film dokumentalny, nakręcony przez Morgana Spurlocka. Był on autorem scenariusza, głównym bohaterem i producentem. Przez 30 dni żywił się tylko produktami oferowanymi przez sieć i prowadził sugerowany przez nią tryb życia. Przed rozpoczęciem eksperymentu poddał się dokładnym badaniom ciała. To samo zrobił po miesiącu. Film miał prezentować negatywne zmiany, jakie podczas tego miesiąca wywołała w organizmie autora dieta fastfoodowa. Miało to być zobrazowaniem trybu życia, higieny i diety statystycznych Amerykanów (i nie tylko).
  • Ronald McDonald House – organizacja charytatywna z USA, będąca częścią Ronald McDonald House Charities. Jej celem jest niesienie pomocy żywnościowej i lokalowej rodzinom, z których dzieci pozostają w zamkniętych placówkach leczniczych, w oddaleniu od miejsc stałego zamieszkania. Organizacja ta umożliwia rodzicom pobyt w pobliżu szpitali. Działa głównie w Stanach Zjednoczonych, jednak stara się rozwijać swoją sieć również na Europę (nawet Polskę). Głównym sponsorem organizacji są z reguły miejscowe placówki sieci McDonald`s.
  • McRefuge – zjawisko tyczące się uboższej części ludności krajów Azji Południowo – Wschodniej, głównie Hong Kongu, Japonii, Chin. Określa bezdomną ludność, która spędza w lokalach McDonald`s niemal 24 godziny na dobę, traktując je jako tymczasowe schronienie. Zjawisko to udokumentował po raz pierwszy fotograf Suraj Katra w 2013 roku.
  • Dzień McHappy – coroczne jednodniowe święto, podczas którego 1% sprzedaży przeznaczany jest na cele charytatywne. Odbywa się w wielu krajach, przynosząc ponad 20 milionów dolarów.

Menu w McDonald’s

Menu w McDonald’s zmieniało się na przestrzeni lat, ale zawsze pozostawało związane z podstawowymi produktami, takimi jak hamburgery, frytki i napoje. Wraz z rozwojem sieci, menu uległo znaczącej ekspansji i dzisiaj w McDonald’s można znaleźć wiele różnych opcji żywieniowych.

Wraz z pojawieniem się rosnącej świadomości żywieniowej, McDonald’s wprowadził do swojego menu wiele opcji niskokalorycznych, wegetariańskich i bezglutenowych. W menu pojawiły się również sałatki, świeże warzywa i owoce oraz smoothie.

McDonald’s na terenie Stanów Zjednoczonych

McDonald’s na terenie Stanów Zjednoczonych to ogromna sieć restauracji, która działa w każdym stanie i w wielu miastach. Restauracje McDonald’s zwykle znajdują się w centrach handlowych, przy autostradach, lotniskach i w innych popularnych miejscach.

McDonald’s na terenie Stanów Zjednoczonych to nie tylko restauracje z szybkim jedzeniem, ale także kawiarnie McCafe, które oferują kawę, herbatę, ciasta i inne przekąski. McDonald’s prowadzi również usługę McDelivery

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

  1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
  2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
  3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
  4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
  5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
  6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
  7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
  8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
  9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
  10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Zapraszam do rozmowy na żywo
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?