NHL LIGA HOKEJA NA LODZIE W USA

NHL liga hokeja na lodzie – ogromny sukces na lodzie

Liga hokeja na lodzie NHL, zrzeszająca drużyny Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, oraz Kanady, to nie tylko rozgrywki klubowe w tym sporcie na najwyższym poziomie na świecie, ale wymarzony cel każdego hokeisty zarówno z Ameryki, jak i Europy. Dzięki popularności rozgrywek hokej na lodzie stał się jedną z kilku „kultowych” gier zespołowych w USA, a zawodnicy zostali ikonami sportu i popkultury.

Dzięki tej renomie i popularności, hokeiści z NHL ((National Hockey League, pol. Narodowa Liga Hokeja) mogą liczyć na bardzo wysokie dochody, które lokują tych sportowców pośród najlepiej zarabiających w Ameryce. Kluby walczą w niej o Puchar Stanleya. Obecnie występuje tam 30 drużyn – 23 ze Stanów Zjednoczonych i 7 z Kanady. Mimo że klubów z USA gra w tych rozgrywkach więcej, to kanadyjskie odnotowały liczniejsze triumfy. Montreal Canadiens zdobyło puchar 24 razy, a Toronto Maple Leafs 13 razy.

Hokej NHL

Struktura i władze NHL

Dzisiejszy system rozgrywek funkcjonuje od 2008 roku. Liga dzieli się ramowo na Konferencję Wschodnią i Zachodnią. Zgodnie z nazwą obie części zrzeszają kluby zlokalizowane w danej części kraju. W grę wchodzą kwestie głównie logistyczne. Konferencja Wschodnia zrzesza w sobie 16 drużyn. To zespoły głównie z wielkich miast USA i Kanady, zlokalizowanych w pobliżu wybrzeży Oceanu Atlantyckiego.

Hokej zawodnicy na lodzie

Są to między innymi: Boston, Ottawa, Montreal, New York. Konferencja Zachodnia z kolei skupia 14 klubów znad Pacyfiku i środkowej części Ameryki Północnej.
W bardziej szczegółowym podziale każda z konferencji składa się z dwóch dywizji. Dla Konferencji Wschodniej są to: Atlantycka i Metropolitalna, dla Konferencji Zachodniej: Centralna i Pacyficzna. Każdy zespół NHL posiada też swoje kluby satelickie. Grają one w East Coast Hockey League i American Hockey League.

Najwyższym stanowiskiem we władzach NHL jest komisarz. Prowadzi on między innymi negocjacje dotyczące ligi oraz wyznacza sędziów na poszczególne mecze. Obecnym komisarzem jest Gary Bettman, który sprawuje swoją funkcję od 1993 roku. Organem zarządzającym ligą jest Rada Gubernatorów. Swojego gubernatora mianuje każdy klub, zwykle jest to jego właściciel. Na dziś przewodniczącym rady jest Jeremy Jacobs, nominowany przez klub Boston Bruins.

Do kompetencji Rady Gubernatorów należy:

– rozpatrywanie i zatwierdzanie zmian w regulaminie gry,
– zatrudnianie i zwalnianie komisarza
– rozpatrywanie przyjęcia lub wykluczenia klubu członkowskiego
– rozpatrywanie stawek członkowskich

Oprócz Pucharu Stanleya (mistrzostwo ligi – 1 miejsce), NHL przyznaje też nagrodę indywidualną – Trofeum Harta. Pretendenci do nagród, nie wynikający bezpośrednio ze statystyk, wybierani są przez władze rozgrywek.

Zawodnik hokeja

Zasady NHL

W NHL stosuje się oczywiście ogólne zasady gry w hokeja na lodzie. Istnieje jednak kilka punktów regulaminowych, typowych dla tych rozgrywek. Rozmiar tafli boiska musi mieć wymiary 25,91×60,92m (85×200 stóp). Według dyrektyw Międzynarodowej Federacji Hokejowej to 29–30 m szerokości i 60–61 m długości.

Poza tym bramkarz nie może grać z krążkiem, poza trapezowym polem za bramką.
Inaczej definiowane jest również „zabronione uwolnienie”, gdy bramkarz wybija krążek. Regulamin ligi przewiduje mniejsze kary za bójkę między zawodnikami w trakcie meczu, niż przyjęte w innych rozgrywkach. Dogrywka musi być zarządzona, a rzut karny wykonuje tylko zawodnik poszkodowany. Przerwa zgodnie z regulaminem ligi jest krótsza o 30 sekund, z kolei dłuższy jest czas dogrywki.

System rozgrywek ligi NHL

W głównej części sezonu każdy zespół ma do rozegrania 82 mecze. Połowę z nich gra u siebie, połowę na wyjeździe, z tego 24 mecze toczą się z zespołami z własnej dywizji, 40 meczów z innej ale tej samej konferencji i wreszcie 18 z drużyną z innej konferencji. Do fazy play-off awansuje 8 zespołów z każdej konferencji, nadal są one rozgrywane w dwóch grupach.

Pary ustala się na podstawie miejsc zajętych w fazie zasadniczej – najlepszy z najgorszym, drugi z przedostatnim itd. O Puchar Stanleya w finale bezpośrednio walczą zwycięzcy z obu konferencji. System punktacji za mecz w NHL przedstawia się tak: za zwycięstwo w regulaminowym czasie gry i dogrywce– 2 punkty, za remis w dogrywce – 1 punkt, z kolei przegrana w dogrywce to 1 punkt.

NHL hokej

Historia NHL w pigułce

Liga hokejowa NHL została założona w 1917 roku w miejsce wcześniejszej NHA (National Hockey Association). Pierwszym komisarzem był Frank Calder, który pełnił tę funkcję do śmierci w 1943 roku. W pierwszym sezonie grały 4 zespoły, i to wyłącznie tylko z Kanady: Montreal Canadiens, Ottawa Senators, Toronto Arenas i Montreal Wanderers. W miarę lat i dziesięcioleci pula klubów zwiększała się stopniowo.

Dopiero po 7 latach dołączył do ligi przedstawiciel Stanów Zjednoczonych, klub Boston Bruins Od sezonu 1926-27 nastąpił podział ligi na strefę amerykańską i kanadyjską. „Wielki kryzys” oraz II wojna światowa spowodowały, że w 1942 roku ograniczono rozgrywki do uczestnictwa 6 klubów. Przez następnych 25 sezonów w NHL występowały tylko drużyny tzw. „oryginalnej szóstki” – Montreal Canadiens, Toronto Maple Leafs, Boston Bruins, Detroit Red Wings, Chicago Blackhawks I New York Rangers.

Sezon 1974-75 przyniósł podział NHL na dwie konferencje: Księcia Walii (Dywizje: Adams i Norris) oraz Clarence’a Campbella (Dywizje: Patrick, Smythe).
Obecny podział na konferencje istnieje od sezonu 1998-99. Sortowanie według położenia geograficznego miast zastosowano wzorując się na koszykarskiej lidze NBA.

W całej historii rozgrywek tylko dwa razy się zdarzyło, że Puchar Stanleya nie został przyznany. W sezonie 1918-19 powodem była epidemia grypy „hiszpanki”. W sezonie 2004-05 natomiast przyczyną było zawieszenie ligi na skutek konfliktów na tle finansowym. Trafiły się też trzy okresy przerwy w rozgrywkach, wszystkie na tle nieporozumień pieniężnych.
Pierwszym triumfatorem ligi w 1918 roku był zespół Montreal Arenas. Ostatnim natomiast – w 2016 roku – Pittsburgh Penguins. 
Ostatnim klubem, jaki dołączył do rozgrywek jest zespół Winnipeg Jets.

Drużyny które zanotowały najwięcej zwycięstw NHL w historii rozgrywek

Najwięcej razy Pucha Stanleya, główne trofeum ligi zdobywali:

  • Montreal Canadies – 24 razy.
  • Toronto Maple Leafs – 13 razy.
  • Detroit Red Wings – 11 razy.
  • Boston Bruins – 6 razy.
  • Chicago Blackhawks – 6 razy.
  • Edmonton Oilers – 5 razy.

Najskuteczniejsi i najpopularniejsi gracze NHL

  • Wayne Gretzky – 894 bramki, 1487 meczów.
  • Gordie Howe – 801/1767.
  • Brett Hull – 741/1269.
  • Marcel Dionne – 731/1348.
  • Phil Esposito – 717/1282.
  • Mike Gartner – 708/1432.
  • Jaromir Jagr – 705/1473.
Hokeista Wayne GRETZKY
Wayne Gretzky

Inne trofea przyznawane w lidze NHL

Drużynowe:

  • Prince of Wales Trophy – dla najlepszej drużyny Konferencji Wschodniej.
  • Clarence S. Campbell Bowl – dla najlepszej drużyny Konferencji Zachodniej.
  • President`s Trophy – dla zespołu, który zdobył najwięcej punktów w fazie zasadniczej.

Indywidualne:

  • Hart Memorial Trophy – nagroda dla najlepszego zawodnika sezonu zasadniczego.
  • Lady Byng Memorial Trophy – nagroda dla najuczciwszego zawodnika NHL.
  • Vezina Trophy – nagroda dla najlepszego bramkarza.
  • Calder Memorial Trophy – nagroda dla najlepszego debiutanta.

Obecnie w NHL grają następujące zespoły:

Konferencja Zachodnia

Dywizja Pacyficzna – Anaheim Ducks, Arizona Coyotes, Edmonton Oilers, Calgary Flames, Los Ageles Kings, Vancouver Canucks, San Jose Sharks.

Dywizja Centralna – Chicago Blackhawks, Dallas Stars, Colorado Avalanche, Minnesota Wild, St. Louis Blues, Nashville Predators, Winnipeg Jets.

Konferencja Wschodnia

Dywizja Metropolitalna – Columbus Blue Jackets, Carolina Hurricanes, New York Islanders, New York Rangers, New Jersey Devils, Pittsburgh Penguins, Philadelphia Flyers, Washnington Capitals.

Dywizja Atlantycka – Buffalo Sabres, Boston Bruins, Detroit Red Wings, Florida Panthrs, Montreal Canadiens, Ottawa Senators, ampa Bay Lighting, Toronto Maple Leafs.

Polacy w amerykańskiej lidze hokejowej NHL

Do tej pory w omawianych rozgrywkach występowało trzech zawodników, posiadających polskie obywatelstwo. Pierwszym był Peter Sidorkiewicz. Grał na tamtejszych lodowiskach w latach 1987-1994. Jako pierwszy z Polaków wystąpił w meczu gwiazd NHL All-Str Game, co miało miejsce w 1993 roku. Bronił barw trzech klubów, między innymi New Jersey Devils.

Następnym i najbardziej znanym był Mariusz Czerkawski. W NHL grał w latach (1993 – 2006). Wystąpił w 745 meczach, strzelając 215 bramek oraz mając na koncie 220 asysty. Czerkawski grał również w meczu gwiazd w 2000 roku. Kolejny Polak Krzysztof Oliwia słynął głównie z bójek na lodzie. W amerykańskiej karierze rozegrał 410 meczów, z czego aż 1447 minut przesiedział na ławce kar. Był jak dotąd jedynym Polakiem, który zdobył Puchar Stanleya, co miało miejsce w 2000 roku. Triumfował z New Jersey Devils.

Czerkawski

Nie tylko Mariusz Czerkawski

Z uwagi na to, że Ameryka była od dawna często obieranym kierunkiem emigracji Polaków, w NHL pojawiło się wielu hokeistów posiadających polski rodowód. Należeli do nich między innymi: Jan Miszuk, Nick Harbaruk, Brian Rafalski, Ed Olczyk, Wojtek Wolski, Mike Komisarek, Zenon Konopka, Lee Stempniak, Travis Zajac czy Joe Pawelski.

O polskich korzeniach można mówić też w przypadku najwybitniejszego zawodnika ligi, jakim był Wayne Gretzky. Już samo nazwisko wiele sugeruje. Jego dziadek w roku 1917 wyemigrował do Kanady z Grodna, kiedyś polskiego miasta.
Liga przyciąga wielu najwyższej klasy hokeistów z całego świata. Obecne grają w niej reprezentanci 20 krajów. Historycznie zwykle większość, szczególnie pośród gwiazd, stanowili Kanadyjczycy. W ostatnich latach jednak znacząco wzrasta odsetek graczy z USA, a także Europejczyków.

Nie jest to już liga, gdzie szczyty tabel klasyfikacji indywidualnych tradycyjnie okupują przedstawiciele kraju klonowego liścia. Jeśli chodzi o Europejczyków, zdecydowaną większość stanowią Skandynawowie, głównie Szwedzi. W tabeli wszech czasów jednak najwyższe miejsce zajmuje grający nadal w zespole Florida Panters Czech Jaromir Jagr.

Symbole NHL

Charakterystyczne dla reprezentantów w NHL są maskotki, które posiada większość klubów. Najczęściej ich wygląd lub charakter wiążą się z nazwą klubu albo miastem jego pochodzenia. Pierwszą zaprezentował w 1983 roku kanadyjski klub Calgary Flames. Nazwana została „Harvey the Hound”. Obecnie nie posiadają maskotki tylko dwa kluby: Philadelphia Flyers i New York Rangers.

Ice girls

Bezpieczeństwo zawodników

Duża ilość meczów, a przede wszystkim zaangażowanie w grę w tym bardzo kontaktowym sporcie, co znajduje tez oddźwięk w większej niż gdzie indziej liberalizacji przepisów odnośnie bójek powoduje, że zawodnicy narażeni są na liczne i groźne kontuzje. Od dawna jest to powodem licznych protestów oraz zmian w przepisach.

Odnoszone kontuzje znacząco też wpływają na stan zdrowia i styl życia zawodników nawet już po zakończeniu kariery. W listopadzie 2013 roku dziesięciu byłych graczy NHL pozwało władze ligi o odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu w wyniku niedostatecznej ochrony i odniesionych kontuzji. Skutkiem pozwu była wypłata odszkodowań w łącznej kwocie 765 mln. dolarów.

Bójka hotelowa

Głównym sponsorem NHL w Stanach Zjednoczonych jest firma z sektora usług finansowych Discover Card, natomiast w Kanadzie sponsoruje firma podobnej branży, czyli Visa.

Więcej o NHL w Ameryce

Liga Hokeja NHL (National Hockey League) jest najważniejszą ligą hokejową w USA i Kanadzie. Liga składa się z 32 drużyn, z czego 24 pochodzi z USA, a 8 z Kanady. NHL powstała w 1917 roku w Kanadzie, ale w ciągu kolejnych dekad rozwinęła się na tyle, że stała się najważniejszą ligą hokejową w Ameryce Północnej. Zawodnicy NHL są uważani za najlepszych hokeistów na świecie, a rozgrywki NHL są transmitowane na całym świecie.

Sezon NHL rozpoczyna się we wrześniu i kończy w czerwcu. W ciągu sezonu drużyny rywalizują ze sobą, aby zdobyć jak najwięcej punktów i awansować do fazy play-off. W fazie play-off 16 drużyn rywalizuje o Puchar Stanleya, najważniejszą nagrodę w hokeju na świecie.

Najbardziej znanymi drużynami NHL są między innymi: Boston Bruins, Chicago Blackhawks, Detroit Red Wings, Montreal Canadiens, New York Rangers i Toronto Maple Leafs. Właścicielami drużyn są często osoby związane z biznesem lub celebryci, co nadaje ligom charakterystyczny charakter. NHL jest nie tylko popularną ligą sportową, ale także ważnym elementem kultury amerykańskiej. Wiele osób regularnie uczęszcza na mecze, a hokej stał się popularnym sportem w szkołach i na uniwersytetach.

Historia i tradycja NHL

Ponadto, NHL ma również swoją własną historię, pełną wyjątkowych wydarzeń i legendarnych zawodników. Jednym z najbardziej znanych i szanowanych zawodników w historii NHL jest Wayne Gretzky, który uważany jest za jednego z najlepszych hokeistów wszech czasów. Gretzky zdobył wiele nagród i rekordów w trakcie swojej kariery, a jego nazwisko jest wręcz synonimem hokeja w USA i Kanadzie.

NHL odgrywa również ważną rolę w ekonomii USA i Kanady. Wiele miast opiera swoją gospodarkę na działalności klubów hokejowych, a mecze NHL przyciągają tysiące turystów i kibiców z całego świata. Ponadto, zawodnicy NHL są jednymi z najlepiej opłacanych sportowców, co wpływa na gospodarkę USA i Kanady.

NHL jest również znana z pewnych tradycji i zwyczajów, takich jak ceremonia podnoszenia Pucharu Stanleya po zwycięstwie w finale, czy tradycja wybierania najlepszego zawodnika każdego meczu, który otrzymuje kapelusz z liskiem. Te i wiele innych tradycji sprawiają, że hokej NHL to nie tylko sport, ale również kultura i historia.

Liga hokeja NHL jest jedną z najważniejszych lig sportowych w USA i Kanadzie, zrzeszającą najlepszych hokeistów na świecie. Liga ma swoją własną historię, tradycje i legendarnych zawodników, co czyni ją integralną częścią kultury amerykańskiej i kanadyjskiej.

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

  1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
  2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
  3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
  4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
  5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
  6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
  7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
  8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
  9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
  10. Obsługa klienta z Europy od A do Z
Zainwestuj i zamieszkaj na Florydzie w USA
Agent nieruchomosci USA Floryda
Hotele na Florydzie
Luksusowe domy USA
Nieruchomości w USA

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora

Szukaj nieruchomości

Florida property listings

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

inwestycja w usa z gwarantowanym zwrotem
kontakt biuro nieruchomości za granicą
USA nieruchomości. Polskie biuro sprzedaży i inwestycji w Stanach Zjednoczonych.
zwrot z inwestycji w usa
Wynajem samochodów na Florydzie w USA

Compare listings

Porównać
Otwórz chat
1
Zapraszam do rozmowy na chacie na żywo
Witam serdecznie z Florydy!
Tutaj Anna Zalewska. W czym mogę pomóc?