OKEECHOBEE JEZIORO

Okeechobee Jezioro Floryda USA. Przewodnik po jeziorze Okeechobee na Florydzie. Jeśli wybieracie się na wakacje lub dłuższy pobyt na Florydzie, na pewno słyszeliście, o kurortach na wschodnim wybrzeżu przy Oceanie Atlantyckim. Być może nawet byliście w jednym z takich miejsc, wygrzewaliście się na delikatnym, białym piasku, pluskając się w krystalicznie czystej wodzie Oceanu Atlantyckiego?

Największy zbiornik słodkiej wody na Florydzie

Floryda może poszczycić się takimi miejscami jak Miami, Miami Beach, Delray Beach, Palm Beach, Pompano Beach, każde z tych miejsc z otwartymi rękami wita turystów, a także spragnionych relaksu mieszkańców. Należy jednak pamiętać, że Floryda to nie tylko luksusowe kurorty i plaże na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego przepełnione turystami.

Floryda to również miasta i miasteczka z piękną historią, budowle zapisane do krajowego rejestru miejsc o znaczeniu historycznym, które potrafią obudzić wspomnienia i pokazać historię tych miejsc.

Powiązany temat: Big Cypress National Preserve

Jezioro Okeechobee
Jezioro Okeechobee na mapie Florydy

Floryda to także piękna i unikalna fauna i flora. W końcu panuje tu ciepły, tropikalny na południu, oraz subtropikalny na północy klimat, temperatury na większości półwyspu nie przekraczają 35 stopni i rzadko spadają poniżej zera, średnia roczna zimowa temperatura to około 20 stopni Celsjusza, średnia roczna letnia temperatura to około 28 stopni Celsjusza.

Dzięki temu Floryda staje się ważnym regionem turystycznym ze względu na parki narodowe, rezerwaty przyrody, całą faunę i florę. Jednym z najbardziej znanych i odwiedzanych miejsc jest park narodowy Everglades, o powierzchni 6105 metrów kwadratowych, utworzony w celu ochrony delikatnego i unikalnego ekosystemu lasów namorzynowych.

Największe jezioro na Florydzie

W sąsiedztwie tego wielkiego parku znajduje się jezioro Okeechobee. Jego powierzchnia wynosi 1890 metrów kwadratowych, a największa zanotowana głębokość to 6 metrów. W porównaniu z parkiem Everglades, jezioro jest mniejsze, ale jak na taki akwen wodny i tak jest ogromne.

Trzeba przyznać, że jezioro wielkości jednej trzeciej części największego parku narodowego, robi wrażenie. Jest to jezioro pochodzenia krasowego, a odwadniane jest do Zatoki Meksykańskiej i połączone kanałami z drugiej strony z Oceanem Atlantyckim.

Jezioro Floryda
Jezioro Okeechobee Floryda

Jezioro Okeechobee jest siódmym co do wielkości jeziorem słodkowodnym w Stanach Zjednoczonych i największym na Florydzie. Ze względu na swój rozmiar jezioro leży w kilku hrabstwach, Glades, Martin, Palm Beach, Hendry, oraz w hrabstwie o tej samej, trudnej nazwie, Okeechobee.

Skoro jesteśmy przy nazwie jeziora, oraz hrabstwa, to pochodzi ono od dwóch słów w języku rdzennego plemienia Hitchti, oki – woda, chubi – duży, czyli po prostu, duża woda. Nic dziwnego, prawda? Tej samej nazwy używali inni rdzenni amerykanie zamieszkujący niegdyś okolice jeziora, Mayaimi. W XVI wieku nazwa została zgłoszona przez Hernando de Escalante Fontaneda, jednak z biegiem czasu jezioro przybrało też nazwy Serrope, Laguna de Espiritu Santo, a także Mayacco Lake.

Trudno dotrzeć do jeziora

Od północy wpada do niego rzeka o równie ciekawej nazwie, Kissimmee. Niestety obszar wokół jeziora Okeechobee został zagospodarowany przez rolników, w latach sześćdziesiątych uregulowana została rzeka Kissimmee, a jezioro zostało otoczone wałami przeciwpowodziowymi. Po latach bardzo intensywnej eksploatacji terenów, sprawiło to, że jezioro zostało znacznie zanieczyszczone pestycydami, co jednocześnie miało negatywny wpływ na ekosystem sąsiedniego Parku Narodowego Everglades.

Na południu i południowych wschodzie z lotu ptaka są łatwo zauważalne pola trzciny cukrowej. Te tereny kiedyś były częścią samego jeziora, kiedy to było większe. Dopiero skierowanie Kissimmee do naturalnego koryta, oraz zmniejszenie intensywności rolniczej eksploatacji okolicy, pozwoliło na powolny powrót do równowagi biologicznej w tej okolicy.

Okoliczne atrakcje jeziora Okeechobee

Jeśli jesteście tutaj i szukacie atrakcji, oczywiście nie znajdziecie tu plaż z barami wypełnionymi drinkami z palemką, jednak dla ludzi lubiących aktywny odpoczynek, znajdzie się coś ciekawego. Jednym z miejsc wokół jeziora Okeechobee, w których możecie nie tylko się zrelaksować, ale również obcować z przyrodą, spacerując lub łowiąc ryby, jest grobla będąca częścią szlaku National Scenic Trail. Jest to dobrze utrzymana, utwardzona droga, używana jest nie tylko przez spacerowiczów i rowerzystów, ale ze względu na swoją szerokość, również pojazdy uprawione do poruszania się tą drogą.

A może na ryby

Jeśli chcecie powędkować, możecie złowić tu łososia, rybę o nazwie bass wielkogębowy, często niewłaściwie nazywany okoniopstrągiem, pomoxis, rybę okoniokształtną z rodziny bassowatych, oraz rzadziej rybę o nazwie pickerel. Oczywiście jeśli wybieracie się powędkować, powinniście zadbać o to, żebyście robili to w pełni legalnie, najprościej będzie zapytać o taką możliwość firmy wynajmujące łodzie. Poza wspomnianymi rybami, jezioro Okeechobee zamieszkują również Leopomis microlophaus i bass niebieski.

Wędkarstwo na Florydzie
Wędkarstwo na Florydzie

Miasteczka nad brzegiem jeziora

Jako, że jezioro Okeechobee leży w kilku hrabstwach, można się domyślać, że przy jego brzegach znajdziecie kilka miasteczek, które możecie odwiedzić, nawet aby chwilowo się w nich zatrzymać, przenocować. Jednym z takich miasteczek jest oczywiście Okeechobee na północy jeziora, poza tym Pahokee, Belle Glade i Cleviston na południu.

W tych miasteczkach znajdziecie nie tylko miejsce do przenocowania, hotele, motele, kampingi, ale również miejsca, gdzie można dobrze zjeść, odpocząć i posilić się przed dalszą przygodą z jeziorem Okeechobee.
Poza tym w okolicy znajdziecie wiele atrakcji, nie zawsze związanych z samym jeziorem, będzie to między innymi OK Coral Gun Club i Quail Creek Plantation, oba dla miłośników polowań, albo Arnold`s Wildlife Rehabilitation Center czy Kissimmee Prairie Preserve State Park dla amatorów fauny Florydy.

Niebezpieczne huragany

Nie można jednak powiedzieć, że Okeechobee zawsze było i będzie ostoją spokoju. Wielki huragan w 1926 roku uderzył w obszar jeziora Okeechobee, zabijając wówczas około trzystu osób. Dwa lata później przeszedł tędy huragan Okeechoobee Hurricane, pociągając za sobą ponad dwa tysiące ofiar.

Po tych tragediach stworzono jednostki organizacyjne do zwalczania skutków, oraz zapobiegania takim katastrofom, która została upoważniona do współpracy z US Army Corps of Engineers. Zbudowano wówczas groble, które w przyszłości miały zmniejszać skutki huraganów. Obszar jeziora został nawiedzony przez kolejny huragan w 1947 roku, co spowodowało naprawę i rozbudowę istniejących grobli.

Zainteresuje Cię także: pogoda i klimat Florydy w ciągu roku

Ostatnie huragany nie miały już aż tak poważnych skutków zarówno dla ludzi, jak i okolicy jeziora Okeechobee. Pamiętajcie jednak, że woda to jest żywioł, z którym nie warto igrać, jeśli zostanie ogłoszony stan zagrożenia, nie ryzykujcie zwiedzania, czy wypływania na jezioro, przeczekajcie w bezpiecznym miejscu.

Tama na jeziorze Okeechobee

Jezioro było wspominane w popkulturze, było między innymi tłem filmu z 1951 Garry`ego Cooopera, „Distant Drums”, pojawia się w piosence John Anderson „Seminole Wind”, a także jest znaczącą częścią powieści Zora Neale Hurston.

Powiązany temat: przewodnik turysty po Florydzie

Jezioro jest wielkie i nie bójmy się tego słowa. Czeka tu na Was wielka przygoda, która może rozpocząć się zwiedzaniem najciekawszych terenów leżących przy jeziorze, a skończyć na łódce, dryfującej po tafli jeziora Okeechobee. Relaks i odpoczynek to przecież nie tylko biały piasek i krystalicznie czysta woda Oceanu Atlantyckiego, ale także takie miejsca jak to, gdzie można wypocząć, zwolnić, odrywając się myślami od dynamicznej rzeczywistości Ameryki i Florydy.

wedkarstwo na florydzie

Wędkarstwo na Florydzie

Dowiedz się o wędkarstwie na Florydzie. Informacje dla wędkarzy. Od game fishing na oceanie, po miejsca gdzie można łowić w słodkiej wodzie na Florydzie. Planujesz wyjazd na Florydę? Koniecznie przeczytaj i zdobądź informacje.

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

  1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
  2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
  3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
  4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
  5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
  6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
  7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
  8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
  9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
  10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Witam! Zapraszam do rozmowy na żywo
Scan the code
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?