Oprocentowanie kredytów hipotecznych w USA. Najwyższy skok od 35 lat

Sprzedaż domów w USA

Jak wygląda obecna sytuacja na rynku kredytów mieszkaniowych w USA w czerwcu 2022? Oprocentowanie 30-letniego kredytu hipotecznego o stałym oprocentowaniu, skoczyło o ponad pół punktu procentowego w ciągu jednego tygodnia – ze średniej 5,23% siedem dni temu, do 5,78% w tym tygodniu. To bardzo dużo.

Średnie długoterminowe oprocentowanie kredytów hipotecznych w USA osiągnęło największy tygodniowy skok od 35 lat, dzień po tym, jak FED podniósł stopę procentową o trzy czwarte punktu, aby powstrzymać wysoką inflację jaka “szaleje” w USA.
Jeden z największych nabywców kredytów hipotecznych -Freddie Mac – poinformował w czwartek, że 30-letnia stopa wzrosła z 5,23% w zeszłym tygodniu do 5,78% w tym tygodniu, co jest najwyższą wartością od listopada 2008 r. podczas pamiętnego kryzysu mieszkaniowego w Stanach Zjednoczonych.

Najwyższa podwyżka stóp od 1994

Środowa podwyżka stóp przez Fed była największą od 1994 roku. Tak szybki skok stóp wraz z gwałtownym wzrostem cen domów w USA, wypycha potencjalnych nabywców nieruchomości z rynku. Według Stowarzyszenia Bankowców Hipotecznych (Mortgage Bankers Association) liczba wniosków o kredyt hipoteczny spadła o ponad 15% w stosunku do ubiegłego roku, a refinansowanie spadło o ponad 70%.

Te dane najprawdopodobniej pogorszą się jeszcze bardziej wraz z dalszym wzrostem stóp narzuconych przez FED.

Dom na sprzedaż w USA

Inflacja w USA

Niezwykle duża podwyżka stóp ustanowiona przez amerykański FED, nastąpiła po tym, jak dane opublikowane w zeszłym tygodniu pokazały, że inflacja w USA wzrosła w zeszłym miesiącu do najwyższego od czterech dekad – poziomu 8,6%.
Krótkoterminowa stopa referencyjna FED, która ma wpływ na wiele kredytów konsumenckich i biznesowych, zostanie teraz ustalona w przedziale od 1,5% do 1,75% – a decydenci FED przewidują podwojenie tego przedziału do końca roku.

Wydaje się, że wyższe stopy procentowe spowalniają rynek mieszkaniowy, kluczową część gospodarki. Sprzedaż domów w USA zwolniła trzeci miesiąc z rzędu w kwietniu, ponieważ oprocentowanie kredytów hipotecznych rosło, zwiększając koszty kredytu dla potencjalnych nabywców wraz ze wzrostem cen domów. We wtorek, internetowy pośrednik nieruchomości Redfin, pod presją ochładzającego się rynku mieszkaniowego, powiedział, że zwalnia 8% swoich pracowników.

W dalszym ciągu po kilku chętnych na jeden dom

Zakup domu w USA staje się ostatnio coraz trudniejszy, zwłaszcza dla kupujących nieruchomość po raz pierwszy. Poza wysoką inflacją, rosnącymi oprocentowaniem kredytów hipotecznych i rosnącymi cenami domów, podaż domów na sprzedaż nadal jest ograniczona. W dalszym ciągu jest po kulku chętnych na jedną nieruchomość, o czym pisaliśmy wcześniej w naszych aktualnościach z Florydy.

Dla tych co refinansują nieruchomość w USA

Średnia stopa 15-letnich kredytów hipotecznych o stałym oprocentowaniu, popularnych wśród refinansujących swoje domy, wzrosła do 4,81% z 4,38% w zeszłym tygodniu. Rok temu wskaźnik ten wynosił zaledwie 2,24%.

Zainteresuje Cię także: Polak w USA kupuje nieruchomość | wywieź pieniądze z Polski i Unii | zwroty z wynajmu na Florydzie są najwyższe | pokaż ile mam nieruchomości a powiem Ci kim jesteś |

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Witam! Zapraszam do rozmowy na żywo
Scan the code
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?