Parki narodowe Florydy dzisiaj. Floryda w większości przypadków kojarzy się głównie z wypoczynkiem, słońcem, wspaniałymi plażami, parkami rozrywki i tętniącymi życiem miastami, niczym z amerykańskich filmów. Całkiem słusznie, warunki atmosferyczne panujące na Florydzie sprawiają, że wiele osób decyduje się na aktywny wypoczynek. Warto jednak wspomnieć, że aktywny wypoczynek na łonie natury to nie tylko gorące plaże Florydy, ale również interesujące wycieczki i spacery po parkach i rezerwatach przyrody, którymi może poszczycić się ten „słoneczny stan” Ameryki.
Największe parki narodowe Florydy
Jednym z najbardziej popularnych parków narodowych Florydy jest Park Narodowy Everglades. Park został utworzony w 1947 roku w celu ochrony delikatnego ekosystemu lasów namorzynowych. Dodatkowo park ma znaczenie gospodarcze, zaopatruje południową część Florydy w wodę pitną. Park został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco w 1979 roku.
Floryda posiada 11 parków narodowych
Najczęściej odwiedzanym parkiem narodowym Florydy jest Everglades National Park

Everglades
Everglades znajduje się około 40 kilometrów od Miami i zajmuje powierzchnię około 6 tysięcy kilometrów kwadratowych. Mokradła Everglades to system wolno płynących rzek, a park obejmuje bagna, oraz słodkowodne i słonowodne rozlewiska. Flora występująca w Everglades to głównie namorzyny, szuwary, palmy i paprocie. Fauna natomiast to ponad 350 gatunków ptaków, 300 gatunków ryb, a także 50 gatunków gadów i 40 gatunków ssaków. W samym parku występuje 36 gatunków chronionych lub zagrożonych zwierząt, wśród nich można wymienić krokodyla amerykańskiego, czy panterę florydzką.
W parku utworzone są specjalne ścieżki przyrodnicze, dzięki którym można komfortowo zwiedzać Everglades. Część można zwiedzić na piechotę lub rowerem, a większość parku dostępna jest z wody, gdzie zwiedzanie odbywa się wypożyczonym kajakiem lub specjalną łodzią powietrzną „airboat”, z dużym wiatrakiem na rufie. Warto przyjechać tu jesienią lub zimą, ponieważ w pozostałym okresie panuje tu duża wilgotność powietrza i duże upały, co znacznie wpływa na komfort zwiedzania.
Pamiętajcie również, że nie wolno dokarmiać zwierząt, a odległość na jaką możemy się do nich zbliżyć nie może być mniejsza niż 4,5m. Nieopodal Everglades znajduje się rezerwat – Big Cypresse National Preserve, początkowo miał on być połączony z Everglades, jednak zrezygnowano z tego pomysłu. Występują tu również lasy namorzynowe, ale dodatkowo, pokaźne cyprysy. Park pokrywają głównie bagna i pokradła. Z racji bliskości, warto te dwa miejsce odwiedzać razem.
Dry Tortugas
Jeśli myślicie o aktywnym wypoczynku, jednocześnie chcecie poczuć odrobinę egzotyki, brać udział w licznych rejsach, nurkować, czy odpoczywać na pięknych plażach i jednocześnie odwiedzać wiele ciekawych miejsc, nie będziecie zawiedzeni archipelagiem wysp Florida Keys. Archipelag obejmuje około 1700 wysp koralowych, tworzących łańcuch wysp i wysepek o długości około 240 kilometrów, rozciągając się od południowo wschodniej Florydy, aż po wyspy Dry Tortugas, gdzie znajduje się kolejny park narodowy.
Dry Tortugas odkryto w 1513 roku, odkrył je hiszpański odkrywca Ponce de León. Nazwa wyspy pochodzi od żółwi, które zamieszkują wyspę, ponieważ „Las Tortugas” po hiszpańsku oznacza „żółwie”, które zamieszkują te wyspy. W 1935 ustanowiono na tym obszarze park narodowy i nazwano go Dry Tortugas National Park. Park to siedem wysepek otoczonych wodami Zatoki Meksykańskiej.
Do archipelagu należą takie wyspy jak Garden Key, Loggerhead Key, Long Key, Bush Key, Hospital Key, Middle Key oraz East Key. Trzy z nich, Garden Key, Bush Key czy Long Key, są połączone ze sobą wąskimi przesmykami i stanowią centralny punkt parku narodowego. Do dzisiejszego dnia park jest w bardzo dobrym stanie, niezadeptywany przez tysiące turystów, być może dlatego, że nie jest się tu tak łatwo dostać, jak w inne miejsca słonecznego stanu. Zobacz także rozdział Florida Keys w naszym przewodniku dla inwestorów na Florydzie.

Jedną z atrakcji Dry Tortugas jest Fort Jefferson na wyspie Garden Key, ogromna forteca zajmująca niemal cały jej teren. Budynek wzniesiono w 1846 roku i miał być główną siedzibą amerykańskiej floty i służyć między innymi do obrony przed piratami. Duże koszty budowy tej fortyfikacji sprawiły, że nie została ona dokończona, a huragany, które często odwiedzały te tereny dodatkowo sprawiły, że armia amerykańska finalnie opuściła te tereny w 1874 roku. Inną ciekawą budowlą Dry Tortugas jest latarnia morska na wyspie Loggerhead Key, ma ona 46 metrów wysokości, fundamenty z kamienia i ceglaną wieżyczkę. Ściany latarni mają od 1m 80 cm do 1m 20cm w najwęższym miejscu. Kiedy wybudowano latarnię w 1858 roku nie była ona zelektryfikowana, zrobiono to w 1931 roku, a całkowicie ją zautomatyzowano w 1988 roku.
Dla nurków
Aktywny wypoczynek na Dry Tortugas to nie tylko zabytkowe budowle, ale również piękne, krystalicznie czyste wody, które otaczają wyspę, które są na wyciągnięcie ręki dla amatorów nurkowania na Florydzie. Również gorące piaszczyste plaże ze śnieżnobiałym piaskiem czekają na turystów, a okoliczna fauna i flora potrafi zapierać dech w piersiach. Na pewno zapamiętacie taki aktywny wypoczynek.
Dry Tortugas National Park otwarty jest przez cały rok. Takie atrakcje turystyczne jak Fort Jefferson otwarty jest od świtu do zachodu słońca, podobnie latarnia morska na Loggerhead Key. Wyspa Bush Key zaprasza wszystkich zwiedzających od 15 października do 15 stycznia od wschodu do zachodu słońca, East Key i Middle Key, dostępne są dla zwiedzających od 16 października do 31 marca, również od wschodu do zachodu słońca. Pamiętajcie jednak, że Hospital Key i Long Key są zamknięte dla turystów przez cały rok, nie wolno zbliżać się do wyspy bliżej niż 100 metrów do brzegu.
Biscayne National Park
Floryda może pochwalić się jeszcze jednym Parkiem Narodowym, jest to Biscayne National Park – Park Narodowy Biscayne. Utworzono go w 1980 roku na powierzchni 700 kilometrów kwadratowych, z czego 95% tej powierzchni zajmuje woda. Na terenie parku występuje wiele gatunków dzikich zwierząt, wśród których można wymienić manaty, kaszaloty, butlonosy, żarłacze ostronose i tępogłowe, finwale, a także żarłacze tygrysie i ciemnoskóre. Swoje miejsce zamieszkania mają tu również szopy, lisy wirginijskie i kilka gatunków pelikanów.

Park Narodowy Biscayne uznaje się za klejnot Florydy, jest wspaniałą gratką dla turystów. Główną atrakcją jest nurkowanie w zatoce i podziwianie lokalnej fauny i flory, jednak nie tylko amatorzy podwodnego pływania mogą znaleźć tu coś dla siebie. Inną atrakcją są rejsy specjalną łodzią ze szklanym dnem, przez które widać wszystko, co pod wodą.
Park można zwiedzać również wypożyczonym kajakiem lub na piechotę, korzystając ze specjalnie przygotowanych do tego ścieżek trekkingowych. Na terenie parku udostępniono możliwość kempingu, a sam wstęp do Biscayne National Park jest całkowicie darmowy i dostępny dla zwiedzających przez cały okrągły rok, 24 godziny na dobę.
Bez wątpienia fauna i flora Florydy są warte obejrzenia i jeśli mielibyście ochotę na obcowanie z przyrodą, aktywny wypoczynek na łonie natury, najprościej będzie to zrobić w którymś z parków narodowych, w których natura jest na wyciągnięcie ręki.