PEPSI LEPSZA NIŻ COCA COLA

Pepsi – rywalka Coca-Coli. Co lepsze dla zdrowia człowieka? Pepsi czy Cola?
Już w prawie 200 krajach świata koncern PepsiCo sprzedaje swoje napoje i wciąż rozwija ofertę. Do współpracy, czyli działań związanych z promocją marki, zaprasza najbardziej popularne gwiazdy. W kampaniach reklamowych Pepsi wystąpili już m.in. Beyonce, Britney Spears, Spice Girls, Madonna, Enrique Iglesias, Tina Turner czy David Beckham. Historia Pepsi zaczęła się już ponad sto lat temu, a sam napój wciąż jest jednym z najbardziej popularnych na świecie. A co lepsze Pepsi czy Coca Cola ….?

Pepsi czy Coca Cola

Kto założył Pepsi

Firmę Pepsi-Cola założył w 1898 r. amerykański farmaceuta Caleb Bradham. Początkowo produkował swój napój w domu. Nazwał go Brad’s Drink (Napój Brada). Było to połączenie wody gazowanej, cukru, wanilii, olejków i orzeszków cola. Bradham sprzedawał napój w swojej aptece jako lek, dodający energii i wspomagający trawienie.

Jego składnikiem była pepsyna, stąd z czasem zmieniono nazwę na Pepsi-Cola. Bradham, zauważając zainteresowanie klientów, zaczął promować swój napój. W pierwszej reklamie wzięła udział jego córka, która na zdjęciach uśmiechnięta trzymała butelkę zimnej Pepsi.

Reklama z żoną

W 1920 r. kryzys na rynku cukru zmusił Bradhama do sprzedania swojej marki. Firmę przejęli nowi właściciele i nazwali ją Pepsi-Cola Company. Dzięki odpowiedniej promocji w ciągu następnych lat Pepsi stała się jednym z najbardziej popularnych napojów na świecie nie tylko w Stanach Zjednoczonych Ameryki. W 1938 r. koncern rozpoczął kampanię reklamową z wykorzystaniem komiksu “Pepsi & Pete” i radia.

Utwór “Pepsi-Cola hits the spot…” stał się prawdziwym szlagierem. W kampaniach zaczęła brać udział aktorka i żona szefa koncernu Joan Crawford. Dzięki reklamom wzrosły sprzedaż i popularność Pepsi. Właśnie w tym okresie zaczęła się rywalizacja tej marki z Coca-Colą.

Po wojnie Pepsi-Cola jeszcze bardziej się rozwijała. Jej siedziba przeniesiona została do prestiżowej dzielnicy Nowego Jorku. Pepsi miała nabrać wytwornego charakteru. Sprzedawano ją nie tylko w puszkach, ale też w eleganckich butelkach.

Michael Jackson

Pomógł Nixon

W kolejnych latach marka stała się jeszcze bardziej rozpoznawalna. Jej kolejny właściciel Don Kendall rozsławił produkt rozpoczynając nową kampanię reklamową i zmieniając jego skład. Co ciekawe, do promocji Pepsi przyczynił się sam Richard Nixon. Podczas słynnych rozmów z Nikitą Chruszczowem na targach w Moskwie prezydent USA poczęstował go właśnie tym napojem.

Zdjęcie z Chruszczowem pijącym Pepsi obiegło cały świat.
Na popularność marki wpłynęła również sprzedaż 12 – uncjowej butelki za pięć centów. W tej samej cenie konkurencja sprzedawała 6 – uncjowe napoje. Pomysł ten okazał się strzałem w dziesiątkę. Klientów przybywało. W 1950 r. powstała Pepsi – Cola International Ltd, a piętnaście lat później koncern połączył się z firmą Frito – Lay i stworzył PepsiCo.

W latach sześćdziesiątych główną uwagę przywiązywano do tego, by napój kojarzony był z dziećmi i młodzieżą. W reklamie pojawił się mały chłopiec ze szczeniakami. Wzbudziło to wobec marki ogromną sympatię. Pepsi oznaczała w świadomości konsumentów optymizm i radość życia.

Chruszczow Nikita i Nixon

Celebryci promują Pepsi

Przez długi okres czasu koncern produkował tylko Pepsi. Z czasem jednak firma postawiła również na inne produkty. Najpierw pojawiła się dietetyczna Diet Pepsi, a później kolejny szef koncernu Wayne Calloway wprowadził na rynek PepsiFree bez kofeiny. Do udziału w promocji marki zaprosił Michaela Jacksona i gwiazdy sportu.

Powiązany temat: Coca Cola

To rozpoczęło współpracę firmy z celebrytami. W reklamach coraz częściej pojawiały się gwiazdy showbiznesu, m.in. Tina Turner, Lionel Richie, Don Johnson czy Billy Crystal. Kultowa stała się reklama “Mustang”, nawiązująca do filmu “Top Gun”. Pepsi stworzyła też pierwszą w historii reklamę w odcinkach pt. “Chase”.
Po PepsiFree koncern wprowadził na rynek nowy produkt “Wild Cherry Pepsi” i zaprosił do współpracy kolejnych celebrytów: Madonnę, Dawida Bowie i Roda Stewarda.

Tina Turner

Sprawdziła się w kosmosie

W latach dziewięćdziesiątych w reklamach marki brała udział modelka Cindy Crawford. Wtedy też wprowadzono nowe logo i opakowanie. W połowie tych lat hasłem przewodnim Pepsi stało się: “Generation Next” promowane przez takie gwiazdy, jak Spice Girls, Beyonce czy Britney Spears. W ramach tej kampanii puszka Pepsi sprawdzona została też w kosmosie. Pomyślnie przeszła test na pokładzie statku kosmicznego.

Czternaście lat temu Pepsi jako pierwsza firma w historii zorganizowała loterię, w której do wygrania był aż miliard dolarów. Dzięki temu o napoju usłyszało jeszcze więcej osób.

Koncern chętnie angażuje się nie tylko w muzykę, ale też w sport i za jego pomocą również rozpowszechnia swoją markę. Współpracuje z wieloma klubami piłkarskimi i zawodnikami na całym świecie. Sześć lat temu Pepsi została oficjalnym partnerem europejskiego indywidualnego szkolenia dzieci i młodzieży Polish Soccer Skills.

Sponsoruje też stadion Pepsi Arena w Warszawie. Firma stworzyła tzw. piłkarską drużynę marzeń Pepsi. Co roku zaprasza do niej najlepszych piłkarzy świata, którzy promują później markę, uczestnicząc w branżowych wydarzeniach i telewizyjnych spotach.

Pepsi cola w butelace

Odważ się na więcej

Początkiem 2004 r. odnowiono logo Pepsi. W tle umieszczono lód, co miało symbolizować nowoczesność marki. Hasłem przewodnim stało się “Dare for More. Pepsi. Odważ się na więcej”. Stworzono do niego spot reklamowy “Gladiatorki” z udziałem Britney Spears, Pink, Beyonce i Enrique Iglesiasa, którego akcja rozgrywa się w Koloseum.

Zamiast toczyć walkę gladiatorki śpiewają piosenkę “We will rock you”.
Pepsi utożsamiana jest z młodymi ludźmi, więc żeby do nich dotrzeć zaprasza do współpracy młodzieżowych idoli. Wraz z kampanią “Dare for More” wprowadzono też nową oryginalną butelkę Pepsi.

Produkcja Pepsi w polskich browarach

Produkcja Pepsi w Polsce rozpoczęła się w 1973 r. w browarach gdańskim i szczecińskim, oraz w komunistycznym Polmosie Kraków. Później produkcja odbywała się jeszcze w Polmosie we Wrocławiu. W 1989 r. wrocławski zakład otrzymał tytuł najlepszego producenta Pepsi w Europie.

Napoju nie produkowano jednak wiele, a ceny były wysokie. Po tym okresie promocja Pepsi w Polsce ruszyła na większą skalę. Dodatkowo rozpoczęto dystrybucję Pepsi Max, Light oraz Mirindy i 7Up. W 2002 r. wprowadzono do produkcji jeszcze napój Mountain Dew.

Obecnie w Polsce są trzy zakłady produkcyjne Pepsi: w Michrowie w woj. mazowieckim, w Żninie w woj. kujawsko-pomorskim i we wsi Machowa na Podkarpaciu. Natomiast firma PepsiCo zaczęła funkcjonować w Polsce w połowie lat siedemdziesiątych i obecnie ma siedzibę w Warszawie.

Pepsi Rosja

Niebieski, biały, czerwony

Pierwsze logo marki z charakterystyczną czerwoną czcionką na białym tle powstało w 1906 r. Z czasem do napisu dołączono dwa falowane półkola – niebieskie i białe. Dlaczego taka kolorystyka? Koncern chciał poprzeć w ten sposób aliantów w czasie ΙΙ wojny światowej i dlatego w logo użyto barw amerykańskiej flagi. Do dziś kolory te są znakiem rozpoznawczym Pepsi.

Logo Pepsi na przestrzeni czasu ulegało zmianie, stałe były jedynie jego barwy. Co ciekawe, w 1996 r. linie lotnicze Air France pomalowały jeden ze swoich samolotów w kolory Pepsi, by promować jej nowe logo. Twórcą najnowszego logo marki jest agencja reklamowa Arnell Group. – Inspiracją było pole magnetyczne Ziemi oraz rosnąca popularność wykorzystania emotikonów w komunikacji – tłumaczą twórcy.

Pepsi liczy kalorie

Obecnie koncern PepsiCo jest jednym z największych producentów napojów i słonych przekąsek. Firma jest właścicielem ponad stu marek i sprzedaje swoje produkty w prawie 200 krajach świata. Co ważne, PepsiCo promuje zdrowy styl życia. Swoją ofertę wzbogaciła o nową PepsiEdge, która ma zdecydowanie mniej cukru niż tradycyjna Pepsi.

Pepsi i hokej

Na polskim rynku dostępne są dwa produkty niskokaloryczne: Pepsi Max i Pepsi Light. 
Pepsi-Cola występuje w różnych wariantach m.in. Pepsi Light, Pepsi Max, Twist, Light Lemon czy Ginga. Co jakiś czas pojawiają się nowe wersje – in out Pepsi Blue w niebieskim kolorze, wiśniowa Wild Cherry czy imbirowo – cynamonowa Pepsi Spice. Koncern swoje produkty wprowadza na rynek zwykle w czasie świątecznym czy wakacyjnym, by zwiększyć zainteresowanie społeczeństwa.

Trenuj z Pepsi!

Producenci Pepsi starają się urozmaicać swoje promocyjne działania. Dla miłośników napoju przygotowują wiele niespodzianek. Jedną z nich było wprowadzenie w ubiegłym roku niskokalorycznej Pepsi Light bez cukru i zaprojektowanie przez brazylijską agencję AlmapBBDO oryginalnej butelki w kształcie ciężarków do ćwiczeń.

Pomysł ten zyskał wielką popularność, ale budził skrajne emocje. Nowa Pepsi miała promować zdrowy styl życia, ale oprócz cukru zawierała przecież inne szkodliwe składniki.
Reklamy napoju umieszczano głównie na siłowniach.

Oprócz Pepsi Light duże zainteresowanie wzbudziła również limitowana edycja Pepsi z 2015 r. nawiązująca do filmu “Powrót do Przyszłości ΙΙ”. W jednej ze scen główny bohater pije Pepsi Perfect z witaminami. Z tej okazji producenci napoju udostępnili do sprzedaży 6,5 tys. butelek napoju o identycznej nazwie jak w filmie – Pepsi Perfect. Fani futbolu byli z kolei zachwyceni puszkami swojego ulubionego napoju z piłkarskim idolem Messim.

Pepsi samochod

Pożar na planie czyli  ... Michael Jackson w płomieniach

Producenci uczcili też 25. rocznicę wydania albumu “Bad” przez Michaela Jacksona. Puszki z wizerunkiem króla popu okazały się prawdziwym hitem. Współpracę z Jacksonem Pepsi rozpoczęła już w 1983 r., zapraszając artystę do udziału w kampanii reklamowej “Pepsi Generation”. Co ciekawe, podczas kręcenia spotu wybuchł pożar, w wyniku którego zapaliły się włosy piosenkarza.

Doznał on silnych obrażeń i zaczął przyjmować środki przeciwbólowe, od których z czasem się uzależnił. O wydarzeniu zrobiło się głośno. Mimo to przez kolejne lata Michael Jackson wciąż był wizytówką marki.
W 2015 r. koncern zorganizował konkurs na zaprojektowanie oryginalnej puszki. W Polsce zgłoszono ponad 7 tys. prac.

Michael Jackson piosenkarz pop muzyka

Jury pod przewodnictwem projektanta Macieja Sieradzky’ego wybrało trzy najlepsze projekty: Pepsi jako napój na każdą okazję, puszkę kojarzoną z wakacjami i nawiązującą do muzycznych festiwali. Limitowane puszki pojawiły się w sprzedaży w całej Polsce, a laureaci wspólnie z szefem jury stworzyli T – shirty inspirowane ich własnymi projektami.

Pepsi stawia na oryginalne smaki. Dziesięć lat temu wprowadziła w Japonii limitowaną edycję zielonej ogórkowej Pepsi, a dwa lata później zieloną Pepsi o smaku pachnotki zwyczajnej. Na japoński rynek trafiły jeszcze Pepsi z nutą baobabu oraz ananasowo – cytrynowa. We Francji na sklepowych półkach mogliśmy znaleźć napój kasztanowy, a w Rosji o smaku lodów. 
Koncern PepsiCo wciąż ma wiele pomysłów na swój biznes i z pewnością jeszcze nie raz zaskoczy swoich konsumentów.

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

  1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
  2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
  3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
  4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
  5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
  6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
  7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
  8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
  9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
  10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Zapraszam do rozmowy na żywo
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?