POLONIA NA FLORYDZIE

Polonia na Florydzie czyli Polacy na Florydzie. Informacje o Polonii, ciekawostki, wiedza o polskich obywatelach (lub już amerykańskich obywatelach mieszkających na Florydzie). Zastanawialiście się jak żyje się Polakom w Stanach Zjednoczonych i na Florydzie? Cała Polonia w Stanach Zjednoczonych liczy około 9 milionów ludzi, z czego blisko 510 tysięcy przypada na Florydę. To niewiarygodna liczba!

Polonia na Florydzie dziś

Mówimy tutaj o legalnie przebywających Polakach w USA. O tych nielegalnych, niewiele wiadomo, gdyż nie figurują oni w żadnych, oficjalnych statystykach (ale to też jest względne). Polonia Amerykańska jest największym skupiskiem Polonii na świecie, a szczególnie Polonia w Chicago to ogromna rzesza naszych rodaków za oceanem.  Mimo, że główne ośrodki Amerykańskiej Polonii to przede wszystkim miasta Nowy Jork, Chicago, Denver, oraz Detroit.

To jednak blisko sześć procent polskich imigrantów wybrało na miejsce swojego nowego życia Florydę. Ta ilość ciągle rośnie ponieważ coraz więcej Polaków z północnych stanów USA decyduje się na przeprowadzkę na Florydę. Czy to na długo wyczekiwaną amerykańską emeryturę. Czy też przeprowadzkę na Florydę w poszukiwaniu pracy, otwarcia własnego biznesu lub kupienia tutaj domu wakacyjnego lub inwestycji w nieruchomości na Florydzie. Powody są najróżniejsze. Także są osoby poszukujący pracy na Florydzie i aktualnych ogłoszeń o pracę na Florydzie.

Polonia

Polacy na Florydzie

Na pewno pierwszą główną barierą do pokonania dla niektórych może być florydzka pogoda. Temperatury latem sięgają tutaj nawet 35 stopni Celsjusza i nie spadają poniżej 25 stopni, zimą zaś temperatura nie spada poniżej 15 stopni. Może się to wydawać idealną pogodą, aby poczuć się jak na wiecznych wczasach, bez zimy, bez skrobania szyb w samochodach i odśnieżania, jednak dla niektórych Polaków może stanowić to pewnego rodzaju przeszkodę, aby poczuć się tutaj komfortowo. Przecież my to ludzie z północy … przepraszam ze wschodu …

Na pocieszenie przychodzi fakt, że z reguły po miesiącu człowiek się przyzwyczaja i nawet Ci najmniej chętni do florydzkiej pogody, zaczynają ją lubić i nie zamieniliby na nic innego. Drugą barierą, która pojawia się, to znajomość języka angielskiego. Prawdą jest, że w wielu polonijnych skupiskach mówi się po polsku, ale znajomość języka angielskiego wydaje się być obowiązkowa i staje się koniecznością, jeśli chcecie w pełni komfortowo korzystać z tego co podsuwa Wam życie na Florydzie. I korzystać z największych atrakcji turystycznych na Florydzie.

Polacy w Stanach Zjednoczonych

Bez względu na to, gdzie znajdziemy skupisko Polonii w Stanach powinniśmy na wstępie zadać sobie jedno pytanie – jacy są Polacy w Stanach Zjednoczonych? Czy środowisko Polonii ma jakieś cechy charakterystyczne? Czy stereotypy o które się Polacy często ocierają mają oparcie w faktach, z czego nie zawsze moglibyśmy mieć powody do dumy, czy wręcz odwrotnie?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ nie da się wszystkiego wrzucić do jednego worka i opisać jednym słowem. Jednak warto wiedzieć, że Polonia w Stanach zjednoczonych ma opinię dobrych i uczynnych ludzi, mocno wierzących w Boga. Swoje ideały i nigdy nie zapominających o swoich korzeniach, kulturze i historii swojego kraju.Także ludzi ciężko pracujących i ceniących sobie wartości rodzinne.

Polonia w Stanach Zjednoczonych

Polonia Amerykańska

Wielokrotnie można spotkać się z ludźmi, którzy uważają się za Polaków, mimo, że nigdy w Polsce nie byli, urodzili się tutaj – w Stanach Zjednoczonych. Do USA przyjechali ich dziadkowie i zakorzenili polskość w swoich dzieciach, a Ci przekazali te polskość kolejnemu pokoleniu. Pielęgnując swoją tradycję, mieszkający tu Polacy, zakładają sklepy czy restauracje, w których można nabyć polską kiełbasę, pierogi, faworki, pączki.

A także polski alkohol, do którego mają słabość nie tylko oni sami. Ze względu na taki charakter Polonii Amerykańskiej, Polacy w Stanach tworzą społeczności otaczając się szkołami, sklepami, firmami usługowymi mającymi polskich właścicieli lub polskich pracowników.

Czy religia skupia jeszcze Polaków za granicą

Grupy te skupione są często w okolicy polskich parafii kościoła katolickiego, lub przynajmniej w takich parafiach, gdzie msze odbywają się w języku polskim i można spotkać księdza mówiącego po polsku. Należy jednak podkreślić, że są to społeczności otwarte i nigdy nie są hermetycznie zamknięte przed sąsiadami nie będącymi z Polonii.

Bardzo dużo organizacji, wydawnictw prasy, szkół i parafii polonijnych w Stanach Zjednoczonych znajduje się w największych skupiskach ludzkich. Nie tylko Polonii, choć głównie to o nią chodzi. Organizacje w Nowym Jorku czy w Chicago, takie jak Polish American Congress, zajmujące się wspomaganiem Polski. Centrum Polsko – Słowiańskie, społeczno kulturalna organizacja niedochodowa, zajmująca się pomocą prawną, nauką języka angielskiego, czy pomagającą w przystąpieniu do egzaminu na obywatelstwo amerykańskie.

Polskie biznesy na Florydzie

W słonecznym stanie działa sporo polskich firm, biur, organizacji i polskich firm. Polskie biznesy istnieją nie tylko w największych miastach Florydy, ale także w małych miasteczkach i w lokalizacjach które trudno znaleźć na mapie Florydy. Odwiedź rozdział polskie firmy na Florydzie aby sprawdzić wszystkie firmy działające na Florydzie. Od Miami po Orlando, Tampę i miasto Jacksonville.

Polonia w USA

Polonia na Florydzie

Mimo to, w związku z tym, że Floryda też może pochwalić się swoim całkiem sporym odsetkiem polskich imigrantów. Również tu znajdziecie polskie organizacje, szkoły, parafie czy firmy zlokalizowane w Clearwater, Fort Lauderdale, St. Petersburg, Tampa, Pompano Beach, Boca Raton lub Miami. A także w wielu wielu innych miastach półwyspu florydzkiego. Nie sposób wymienić wszystkie szkoły i polskie parafie, ponieważ jest ich zbyt wiele.

Powiązany temat: polska restauracja na Florydzie w Clearwater

Kościoły Polskie na Florydzie - koncentracja Polonii

Duże polskie parafie to między innymi St. Joseph`s Parish, Polish National Catholic Church w Davie, gdzie msze po polsku odprawiane są co niedzielę o godzinie 11:00. A lekcje religii po polsku odbywają się w soboty, zaś udzielenie sakramentu chrztu i ślubu należy osobiście uzgadniać z proboszczem.

Kolejna jest Polska Misja Katolicka Matki Boskiej Częstochowskiej w Pompano Beach, gdzie msze święte w języku polskim odprawiane są w niedziele o godzinie 9:00 oraz o godzinie 11:00. Oprócz parafii polskich, są też zwyczajne parafie amerykańskie, ale odprawiające msze w języku polskim i do takich właśnie parafii należą między innymi St. Mary`s Mission w miejscowości Korona, gdzie polskie msze odprawiane są co niedzielę.

Polski kościół na Florydzie w Pompano Beach
Polski kościół na Florydzie w Pompano Beach

Parafia w Holy Spirit Church w Lantana, tu inaczej niż zwykle msze polskie odprawiane są w każde soboty. Również w Orlando znajduje się parafia St. Joseph Church z mszami po polsku co niedzielę rano.
Aktualne informacje o polskich wydarzeniach na Florydzie także są dostępne na naszym Facebook biuro Floryda.eu – odwiedź nas na portalach społecznościaowych po bieżące informacje o polonijnych wydarzeniach na Florydzie.

Można również wybrać Epiphany Cathedral w Venice, z polskimi mszami co niedzielę o 12:30, oraz St. Joseph Carmelite Monastery, w Bunnell, gdzie msze po polsku odbywają się w czwartki rano, a także St. Francis Xavier Church w Fort Myers, gdzie msza po polsku odprawiana jest w pierwszą niedzielę miesiąca. Wszystkie te informacje są do sprawdzenia w czasie trwającej pandemii koronawirusa i po niej.

Polskie szkoły na Florydzie

Polskie szkoły znajdziecie bardzo często przy polskich parafiach. Są to między innymi szkoła w Clearwater – Polska Szkoła im. Marii Skłodowskiej – Curie, w Gainesville – Polska Szkoła Języka i Kultury im. Jana Pawła II, w Pompano Beach – Sobotnia Szkoła Języka Polskiego im. Św. Jadwigi Królowej. Oraz w Tarpon Springs – Polska Sobotnia Szkoła im. Marii Skłodowskiej – Curie i wiele innych. Wymieniamy tu tylko kilka polskich szkół.

Polskie radio na Florydzie

Innymi organizacjami, czy firmami, związanymi z Polonią na Florydzie w Stanach Zjednoczonych są Radio Polonia Floryda WDRS – 1580 AM, które nadaje swoje audycje w Miami Fort Lauderdale, Palm Beach, Bahama i wielu okolicznych miastach. Celem radia jest propagowanie kultury i historii Polski, kultywowanie na obczyźnie języka polskiego, a także wspieranie lokalnych polskich biznesów. Radio to już ponad 20 lat jest w eterze, w służbie Polonii na Florydzie.

Radio

Co prawda audycja nadawana jest tylko w niedzielę, ale na pewno spełnia swoją zakładaną misję. Dodatkowo dochodzą do tego polskie firmy usługowe, zatrudniające Polaków, zarządzane przez Polaków, oraz kluby rozrywki, rekreacji i kultury Polonii. Takie jak Klub Polonez w Pompano Beach, Polish American Club of Miami w Miami, Polish American Club w Hollywood, oraz im podobne w innych miastach jak Lake Worth, North Lauderdale, czy Hudson.

Firmy usługowe to przykładowo dentyści, firmy budowlane, biura nieruchomości, biura podatkowe, czy nawet biura pogrzebowe przy polskich parafiach. Polacy mają też swoje czasopisma na Florydzie i są to między innymi Echo Florydy, oraz White Eagle Newspaper.

Polska kultura w Stanach Zjednoczonych

Polacy w Stanach Zjednoczonych to nie tylko polskie szkoły, parafie, czy sklepy, ale także o ile nie przede wszystkim ogólnie pojęta Polska w kulturze i społeczeństwie Stanów Zjednoczonych. Polską interesują się nie tylko sami Polacy i ich dzieci, czy wnuki, ale też sami Amerykanie. Polska dla nich często leży w centrum Europy i stanowi ogromny podmiot zainteresowania ze względu na jej ogromną i barwną kulturę i historię.

Dlatego też na Florydzie znajdziecie mnóstwo ośrodków naukowych i kulturowych łączących polskie i amerykańskie myśli i dążenia. Są to między innymi Polish Studies at Univeristy of Florida w Gainesville, założone w 2004 roku jako przedsięwzięcie Center for European Studies, oraz Wydziału Języków Germańskich i Słowiańskich, pozwalające studiować nie tylko na Florydzie, ale również na wyjeździe w Krakowie i we Wrocławiu.

Andrzej Duda w USA

Kolejne to Polish American Engineers Association w Clearwater, jest to organizacja non profit założona w 1996 roku, która wspiera naukowo i finansowo polskich młodych ludzi z różnych zawodów, inżynierów, techników, ale także lekarzy czy dziennikarzy.

Istnieje również Polish American Cultural Institute w North Bay Village – instytut polsko amerykańskiej kultury, czy The American Institute of Polish Culture w Miami – instytut kultury polskiej w Stanach Zjednoczonych, założony w 1972 roku, w celu dzielenia się wiedzą o dziedzictwie kulturowym i historii Polski, a także w celu wspierania i promocji przedsięwzięć naukowych i artystycznych Amerykanów polskiego pochodzenia.

Znani Polacy mieszkający na Florydzie

Na koniec warto pokusić się i wymienić kilku znanych Polaków mieszkających dziś lub kiedyś na Florydzie. Wśród nich można wymienić między innymi takie postacie jak Zdzisław Starostecki – generał brygady Wojska Polskiego. Jeden z twórców rakiet Patriot, odznaczony między innymi Orderem Virtuti Militari. Polonia na Florydzie – najlepsze informacje.

A także odznaczony tym samym orderem Brunon Godlewski, żołnierz Polskich Sił Powietrznych, strzelec pokładowy w 305. Dywizjonie Bombowym. A także Piotr Kuryło, sportowiec, Andrzej W. Piotrowski, żeglarz i dziennikarz, a także Ewa Tylecka – Miss Polonia 1995.

Oczywiście wielu celebrytów z Polski posiada domy na Florydzie, apartamenty w Miami i inwestycje w Sunshine State od wielu, wielu lat. Nie możemy ich tutaj wymienić z nazwiska, gwoli poszanowania prywatności tychże osób i polskich obywateli. Także elita polskiej polityki posiada nieruchomości na Florydzie, oraz nieruchomości w Kalifornii.

Polscy celebryci

Kluby polsko - amerykańskie na Florydzie

W wielu miastach istnieją kluby polskie i polsko – amerykańskie, gdzie odbywają się cykliczne imprezy, dyskoteki, zabawy dla dzieci, spotkania z artystami, organizowane są koncerty polskich wykonawców, oraz wspólnie obchodzone są święta.

Jak mikołajki, święto niepodległości, bale karnawałowe jak również są oglądane mecze i występy polskich sportowców, gdzie doping jest gorący i bardzo ożywiony. Grupy te, poza klubami organizują się również przez portale społecznościowe, m.in. Facebook, gdzie na bieżąco pojawiają się aktualne informacje o zbliżających się imprezach organizowanych w polonijnych klubach.

Podtrzymywać kontakty z ojczyzną

Dzięki temu nawet nowo przybyli imigranci mają szansę poznać bliżej rodaków mieszkających w okolicy, zintegrować się z lokalnym środowiskiem polonijnym. Zapytać o poradę, zwrócić się o pomoc czy po prostu pobyć z kimś kto wydaje się jednak bliższy, bo władający tym samym językiem i dzielić razem troski i radości życia na emigracji. Polonia na Florydzie teraz.

Bez względu gdzie utworzy się skupisko Polonii z czasem zaczyna ona być zwartą społecznością, ale nadal bynajmniej nie hermetyczną, nie zamykającą się na sąsiadów spoza Polonii. Zawsze jest grupą pamiętającą historię i kulturę swojej ojczyzny lub często ojczyzny swoich dziadków – Polski. Bez względu na to, czy w domku w Lantana, w apartamentach w Miami, Polak w Stanach Zjednoczonych pozostaje zawsze z Polską w sercu.

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

  1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
  2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
  3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
  4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
  5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
  6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
  7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
  8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
  9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
  10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
Otwórz chat
1
Zapraszam do rozmowy na chacie na żywo
Witam serdecznie z Florydy!
Tutaj Anna Zalewska. W czym mogę pomóc?