PRZEPISY DROGOWE USA

Przepisy drogowe USA. Praktyczne informacje jak jeździć po Stanach. Informacje o przepisach drogowych na terenie Stanów Zjednoczonych. Wypożyczenie samochodu i podróż po Stanach Zjednoczonych to prawdziwe każdego marzenie podróżnika i „odkrywcy”. Jednak zasady ruchu drogowego i przepisów drogowych w USA trochę różnią się od tych panujących w Europie i w Polsce.

Poniżej zamieszczamy podstawowe zasady poruszania się samochodem (czy to wypożyczonym czy własnym) po USA i przepisy drogowe w Stanach Zjednoczonych. Warto się z nimi zapoznać przed planowaniem wyjazdu do USA i wynajmem samochodu w Stanach Zjednoczonych z wypożyczalni.

Samochodem po USA

Kierunek ruchu w USA

 • w Stanach Zjednoczonych obowiązuje ruch prawostronny

Odległości na drogach i autostradach w USA

 • odległości są podawane w milach (znaki drogowe, mapy amerykańskie i przewodniki po USA)

Pasy bezpieczeństwa w Stanach Zjednoczonych

 • podczas jazdy samochodem należy mieć zapięte pasy, a dzieci poniżej 4 roku życia muszą być przewożone w specjalnych fotelikach

Jazda samochodem po alkoholu w USA

 • jazda samochodem pod wpływem alkoholu jest bardzo poważnym wykroczeniem w Stanach Zjednoczonych i może zakończyć się nie tylko wysoką grzywną pieniężną, ale również wizytą na lokalnym posterunku policji, oraz karą więzienia

Prawo jazdy w USA

 • zagraniczne prawo jazdy zachowuje w większości przypadków ważność na terenie Stanów Zjednoczonych. Wyjątek stanowi obce prawo jazdy bez wersji angielskojęzycznej lub prawo jazdy bez zdjęcia. Konieczne wtedy jest wyrobienie międzynarodowego prawa jazdy. Jeżeli planujesz dłuższy pobyt w Stanach Zjednoczonych lub przeprowadzić się tutaj, najlepiej jest wyrobić sobie amerykańskie prawo jazdy. Zobacz jak uzyskać prawo jazdy na Florydzie w USA
Kontrola policji na drodze w samochodzie USA

Dozwolona prędkość w USA

 • Ograniczenia prędkości w USA są różne w poszczególnych stanach, ale wszystkie wynoszą od 25 mil/h (ok. 40km/h) w terenie zabudowanym, oraz do 65-75 mil/h (ok. 105 – 120km/h) na autostradach
 • na autostradach i autostradach międzystanowych obowiązuje dolny limit prędkości, tzn. szybkość minimalna z jaką musisz poruszać się po autostradzie, która wynosi 45mil/h (ok. 72km/h). Pojazdy rolnicze i piesi nie mogą poruszać się po autostradach międzystanowych

Parkowanie samochodu w USA

 • na większości ulic w całych Stanach Zjednoczonych można parkować pojazdy, o ile zezwalają na to znaki drogowe. Wolno parkować tylko zgodnie z kierunkiem ruchu.
 • W większości amerykańskich miast i metropolii są parkomaty. Można płacić gotówką (jeszcze) tylko banknoty o małych nominałach, nie monety. Oraz można płacić kartą kredytową. Najwygodniej jest ściągnąć aplikację na smartfona i z niej korzystać. Najpopularniejsza aplikacja do parkowania samochodów na Florydzie to ParkMobile – trzeba się zarejestrować i doładować konto kartą kredytową albo kartą debetową. Nie wiem jak jest w innych stanach, ale to najpopularniejsza aplikacje na Florydzie i bardzo wygodna i prosta w obsłudze.
 • Uwaga! Parkomatów i urządzeń obsługujących parkingi i płatności jest mnóstwo w Stanach. Różne parkomaty i różne rodzaje obsługi. Jest spore prawdopodobieństwo że w miarę podróży po Stanach będziesz natykał się co róż na różne maszyny do obsługi płatności parkowania.
parkomat USA

Mandaty w USA

 • po otrzymaniu mandatu w USA za przekroczenie prędkości lub za złe parkowanie lub inne złamanie przepisów, należy niezwłocznie zapłacić mandat. W przeciwnym razie zostanie nim obciążona wypożyczalnia samochodów z której mamy samochód. Wypożyczalnia w tego typu przypadkach przyśle Ci list na adres domowy z możliwością zapłacenia mandatu kartą kredytową lub przelewem internetowym. W przypadku nie uiszczenia zapłaty na czas zostają naliczane odsetki. Najlepiej zapłacić jak najszybciej aby uniknąć nieprzyjemności i dodatkowych opłat. Szczególnie jeżeli masz auto z wypożyczalni samochodów w USA.

Wyprzedzanie w USA

 • na drogach wielopasmowych można wyprzedzać tylko z lewej strony. Na mniejszych drogach, miejsca bezpiecznego wyprzedzania są oznaczone przerywaną żółtą linią po wewnętrznej stronie podwójnej żółtej linii.
 • zawracanie jest dozwolone tylko w miejscach specjalnie oznakowanych
  na drogach wielopasmowych najszybszy pas ruchu znajduje się z lewej strony, wolniejszy ruch odbywa się prawym pasem
 • niektóre drogi mają pas środkowy, wydzielony pojedynczymi liniami, który oznacza miejsce dla pojazdów skręcających w lewo
 • podwójna żółta linia oznacza na wszystkich drogach zakaz jej przekraczania
Drogi USA

Światła w USA

 • pulsujące czerwone światło oznacza iż przed dalszą jazdą należy się zatrzymać, a pulsujące żółte światło informuje iż można jechać, ale należy zachować ostrożność
 • biały trójkąt z czerwoną obwódką lub żółty trójkąt w starszej wersji tego znaku, oznacza nakaz ustąpienia pierwszeństwa innym pojazdom

Podróż samochodem przez Stany Zjednoczone to prawdziwa przyjemność i dobrze jest zaplanować sobie taką wyprawę parę tygodni naprzód i dobrze jest poszukać wypożyczalni samochodów, których w Stanach jest mnóstwo.

Na drogach w USA panuje pełna „kultura” i kierowcy jeżdżą bardzo ostrożnie, a ktokolwiek łamiący prawo i obowiązujące przepisy zostaje ukarany.

Oczywiście „wariaci” są wszędzie, we wszystkich krajach świata i na nich należy szczególnie uważać. Na niektórych autostradach pojawiają się informacje iż szybkość poruszających się pojazdów i porządek na drogach jest monitorowany z helikopterów krążących nad autostradą. Mandaty podwajają się w miejscach robót drogowych lub w miejscach w ten sposób oznaczonych. Kary pieniężne mogą być bardzo dotkliwe dla zbyt krewkiego kierowcy.

Więcej o przepisach drogowych w USA

Przepisy drogowe w USA są regulowane na poziomie stanowym lub federalnym. Oto kilka ważnych przepisów drogowych obowiązujących w Stanach Zjednoczonych:

Prawo jazdy – W celu prowadzenia pojazdu w USA należy posiadać prawo jazdy. W każdym stanie wymagania co do zdobycia prawa jazdy mogą się nieznacznie różnić, ale ogólnie musisz być w wieku powyżej 16 lub 18 lat, w zależności od stanu, posiadać ważny dowód tożsamości oraz przejść egzamin teoretyczny i praktyczny.

Pasy bezpieczeństwa – Kierowcy i pasażerowie muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. W niektórych stanach obowiązują również przepisy dotyczące stosowania fotelików samochodowych dla dzieci.

Limity prędkości – Limity prędkości są regulowane na poziomie stanowym i mogą się różnić w zależności od rodzaju drogi i obszaru, w którym się znajdujesz. W większości stanów maksymalna dozwolona prędkość na autostradach wynosi od 65 do 75 mil na godzinę.

Zainteresuje Cię także: co zrobić podczas kontroli przez policję na drodze w USA

Samochodem po Stanach

Sygnalizacja świetlna – Przepisy dotyczące sygnalizacji świetlnej różnią się między stanami. W większości stanów na skrzyżowaniach obowiązują trzy kolory sygnalizatora: zielony oznacza przejazd, żółty oznacza stopniowe hamowanie, a czerwony oznacza zatrzymanie.

Jazda pod wpływem alkoholu – W USA jazda pod wpływem alkoholu jest surowo zabroniona i karana. W większości stanów, maksymalny dopuszczalny poziom alkoholu we krwi wynosi 0,08%.

Zasady ruchu drogowego – Podstawowe zasady ruchu drogowego, takie jak ustępowanie pierwszeństwa, przepuszczanie pieszych na przejściach dla pieszych i stosowanie kierunkowskazów, są podobne do tych obowiązujących w innych krajach.

Warto pamiętać, że przepisy drogowe mogą się różnić między stanami. Przed jazdą w nieznanych rejonach warto zapoznać się z lokalnymi przepisami drogowymi i dostosować swoją jazdę do panujących tam zasad.

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

 1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
 2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
 3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
 4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
 5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
 6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
 7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
 8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
 9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
 10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
Otwórz chat
1
Zapraszam do rozmowy na chacie na żywo
Witam serdecznie z Florydy!
Tutaj Anna Zalewska. W czym mogę pomóc?