Przygotowania do obchodów święta 4 lipca w USA

Dzień Niepodległości USA 4 lipca

Już się zaczęło! Wzmożony ruch na drogach, kolejki na lotniskach i ogromne przemieszczanie się ludzi z miejsca na miejsce, ze stanu do stanu, z miasta do miasta. “Independence Day już czuć w powietrzu”. Na Florydzie także. W sklepach i na parkingach stoiska z fajerwerkami sprzedają sztuczne ognie, petardy i pudła z super petardami.

Oddać strzała za 400$

Za niektóre “top modele” trzeba zapłacić 400 USD i więcej! Ceny nie odstraszają amatorów sztucznych ogni. Z resztą w Stanach Zjednoczonych to ogromny przemysł. W USA istnieją stacjonarne sklepy o charakterze permanentnym, które sprzedają sztuczne ognie przez okrągły rok.
Jak wszystko, petardy tez podrożały w Stanach, ale nie mamy informacji jak ta gałęź przemysły się ma na chwilę obecną. 

Powiązany temat: Polacy na zakupach w USA

W telewizji reklamy z ostrzeżeniami aby uważać na petardy i odsuwać członków rodziny a przede wszystkim dzieci, przynajmniej na odległość 35 stóp od odpalanej petardy. Jak co roku, Stany Zjednoczone świętować bedą Dzień Niepodległości. W tym roku już wczoraj i dzisiaj (piątek) na drogach zaczął się wzmożony ruch i widać mnóstwo ludzi przyjezdnych. Autostrada I-95 jest pełna – w obydwu kierunkach.

4 lipiec dzien niepodleglosci usa

Dlaczego świętują 4 lipca

4 lipca to jedno z najhuczniej obchodzonych świąt w USA. Jeżeli 4 lipca wypada w poniedziałek albo w piątek, zwykle tworzy się z tego długi weekend, albo czasami długi tydzień i mnóstwo ludzi bierze kilka dni “off” (urlopu) z pracy i wyjeżdżają z rodziną, albo jadą do rodziny i znajomych w jakieś innej części USA.

To dzień obfitujący w liczne parady i imprezy towarzyszące. Każde miasto i miasteczko przygotowuje własną paradę. Nawet mniejsze miasta organizują pokaz sztucznych ogni po zmroku, zwykle około godziny 9 wieczorem.
W tym roku będzie fantastyczny pokaz sztucznych ogni w naszej rodzinnej Boca Raton, ale w telewizji zapraszali również na pokazy sztucznych ogni w Miami. Które mają być podobno niesamowite w tym roku.

Poszanowanie dla historii narodowej

W USA to jedno z największych świąt narodowych w całym roku kalendarzowym. Święto zostało ustanowione na pamiątkę ogłoszonej w 1776 roku Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych.

Dokument proklamował uwolnienie 13 kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej (New Hampshire, New Jersey, Delaware, Maryland, Nowy Jork, Pensylwania, Connecticut, Rhode Island, Karolina Północna, Massachusetts, Wirginia, Karolina Południowa, Georgia) spod panowania króla Jerzego III króla Wielkiej Brytanii.
Dzień jego ogłoszenia czyli dzień – 4 lipca 1776 – roku uważa się za oficjalną datę powstania Stanów Zjednoczonych.

Co jeszcze warto wiedzieć o święcie 4 lipca w USA?

Najbardziej znanymi wydarzeniami poprzedzającymi podpisanie Deklaracji Niepodległości były tzw. herbatka bostońska, oraz bitwy pod Lexington i Concord, którymi w 1775 roku rozpoczęła się wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Tekst Deklaracji ułożył Thomas Jefferson – późniejszy 3 w kolejności – prezydent USA. Współautorami byli również John Adams i Benjamin Franklin. Tekst odwołuje się do filozofii oświecenia i wartości, jakie przyświecały jej twórcom, m.in. prawa do życia, wolności i dążenia do szczęścia, możliwości zmiany władzy, gdy jej działania będą sprzeczne wobec praw obywateli.
Święto Niepodległości nieoficjalnie obchodzono już od 1777 roku. Jednak dopiero w 1870 r. Kongres Stanów Zjednoczonych oficjalnie ustanowił 4 lipca dniem wolnym od pracy.

Dzień Niepodległości USA 4 lipiec

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Witam! Zapraszam do rozmowy na żywo
Scan the code
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?