Ron DeSantis obecny gubernator Florydy

Ron DeSantis gubernator stanu Floryda USA

Ron DeSantis! Mamy mądrego, młodego i przebojowego gubernatora Florydy! I co najważniejsze – Republikanina! Poznajmy dziś bliżej tego niezwykłego człowieka.  Ron DeSantis, a właściwie Ronald Dion De Santis, urodził się 14 września 1978 roku w Jacksonville na Florydzie. Rodzina Ron`a DeSantis`a pochodzi z Włoch, jego wszyscy pradziadkowie urodzili się na starym kontynencie. Do Stanów Zjednoczonych w 1904 roku wyemigrował pradziadek od strony mamy, a 1917 roku dołączyła do niego żona. 

Tylko my na Florydzie mieliśmy WOLNOŚĆ podczas "Covida"!

Bez maski

Ron DeSantis gubernator Florydy

Mama DeSantis`a była pielęgniarką, a tata pracownikiem fizycznym. DeSantis ukończył liceum i Uniwersytet Yale, na którym studiował w latach 1997-2001, a także Harvard Law School, który ukończył w 2005 roku, z tytułem doktora. Młody student podczas drugiego roku studiów prawniczych na Harvardzie został mianowany oficerem Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych.

Wojskowe lata i kariera w U.S. Navy

Po ukończeniu studiów wstąpił do rezerwy Marynarki Wojennej, w związku ze swoim wykształceniem prawniczym został przydzielony do JAG – czyli Judge Advocate General`s Corps. Pracował w Stacji Marynarki Wojennej Mayport oraz w Więzieniu Guantanamo. W 2007 roku został przydzielony do United States Navy SEALs, gdzie był doradcą prawnym dowódcy w Al-Falludży.

W 2008 roku wrócił do domu. Za swoją pracę na rzecz ojczyzny został odznaczony Brązową Gwiazdą, odznaczeniem, które przyznawane jest za odwagę w obliczu nieprzyjaciela, bohaterstwo lub przykładną służbę, Medalem Kampanii Irackiej oraz Medalem Globalnej Wojny z Terroryzmem.

Ron DeSantis zdobył poza tym dużo innych nagród i odznaczeń, są to odznaka Fleet Marine Force Warefare, Navy and Marine Corps Commendation Medal, Navy and Marine Corps Achievement Medal, Navy and Marine Corps Overseas Service Ribbon, Marksmanship Medal oraz Navy Rifle Sharpshooter Ribbon. Ma stopień Lieutenant commander (LCDR), jest to stopień starszego oficera, który może być odpowiednikiem polskiego majora lub patrząc na stopnie zniesione w 2004 roku – komandora podporucznika.

Ron DeSantis i Donald Trump
Ron De Santis i Donald Trupm ...przyjaciele ..?

Katolik, republikanin i ojciec trójki dzieci

Ron DeSantis jest katolikiem, w 2010 roku ożenił się z Casey Black, byłą prezenterką telewizyjną Golf Channel i WJXT. Mieszkali w Ponte Cedra Beach, nieopodal St. Augustine, następnie przeprowadzili się do Palm Coast. Mają troje dzieci, Madison, Mamie i Mason.

Ron DeSantis należy do Partii Republikańskiej i poglądy polityczne ma zbieżne z linią partii: jest przeciwnikiem aborcji, jako kongresmen wielokrotnie głosował za ustawami, które ją ograniczają, jest zwolennikiem drugiej poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych, czyli sprzeciwia się ograniczeniu prawa do posiadania broni, sprzeciwia się małżeństwom osób o tej samej płci.

Obama mu nie pasował

DeSantis był krytykiem polityki imigracyjnej Baracka Obamy, był przeciwnikiem „miast Sanktuariów”, czyli takich, które ograniczały współpracę z władzami imigracyjnymi, mając na celu ochronę imigrantów i zapewnienie im braku deportacji. Zagłosował za przeniesieniem ambasady Stanów Zjednoczonych w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy oraz ostatnio skrytykował rosyjską inwazję na Ukrainę, jednocześnie popierając sankcje wobec Rosji.

Ron DeSantis w 2012 roku zwyciężył w wyborach do Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, czyli niższej izby Kongresu Stanów Zjednoczonych, do którego w 2014 i 2016 roku uzyskał reelekcję. Zobligował się do niepobierania emerytury kongresowej i złożył wniosek o zniesienie emerytur dla pozostałych członków Kongresu. Dodatkowo popiera poprawkę do konstytucji, która ma na celu ograniczenie kadencji członków Kongresu, aby członkowie niższej izby byli ograniczeni do trzech kadencji, a senatorowie do dwóch. 

Rodzina Desantisa
Ron DeSantis z rodziną

W 2018 Trump poparł DeSantisa

W 2018 roku ogłosił swoją kandydaturę na gubernatora Florydy. Miał on wówczas zastąpić poprzedniego gubernatora Ricka Scotta, również republikanina, który pełnił funkcję od 2011 roku. Prezydent Donald Trump w 2017 roku ogłosił, że poprze DeSantisa, jeśli będzie kandydował na gubernatora, a ten podkreślał swoje poparcie dla Trumpa podczas prawyborów, między innymi emitując reklamę, jak uczy swoje dzieci budować mur i mówić „Make America Great Again”.

28 sierpnia 2018 roku DeSantis wygrał prawybory republikanów, pokonując Adama Putnama. We wrześniu zrezygnował z mandatu w Izbie Reprezentantów, aby skupić się na kampanii gubernatorskiej. W listopadzie 2018 roku zwyciężył w wyborach, dzięki którym uzyskał fotel gubernatora Florydy, pokonując wówczas Andrew Gilluma, uzyskując 49,6%  głosów, w stosunku do 49,2%.

Pierwsze wyniki wyborów pokazywały prawie 100 tysięcy głosów różnicy, Andrew Gillum wycofał się z wyborów, jednak kiedy policzono późno otrzymane głosy, różnica zmalała do 34 tysięcy i Gillum cofnął swoją rezygnację, ponieważ tak bliski margines wymagał automatycznie ponownego przeliczenia kart do głosowania. Ostatecznie DeSantis wygrał z Gillumem. 

Ron gubernatorem Florydy

Przysięgę gubernatorską złożył 8 stycznia 2019 roku i już trzy dni później 11 stycznia, pośmiertnie ułaskawił tak zwaną Groveland Four, grupę czterech ciemnoskórych mężczyzn, fałszywie skazanych za gwałt w 1949 roku. Jeszcze w styczniu zawiesił szeryfa hrabstwa Broward, Scotta Isrealea, po masowych strzelaninach na lotnisku Fort Lauderdale i Marjory Stoneman Douglas High School. 

Zona Desantisa gubernatora Florydy
Ron z żoną

Obsadził trzy brakujące wakaty w Sądzie Najwyższym Florydy, zmieniając w ten sposób większość w sądzie z liberalnej na konserwatywną. Podpisał ustawę która obliguje uczniów szkół ponadpodstawowych do ukończenia kursu finansowego, a także ustawę nakazującą szkołom obchodzenie w rocznicę rewolucji październikowej – 7 listopada – Dzień Ofiar Komunizmu – podczas którego uczniowie uczą się o komunizmie i cierpieniu ludzi pod rządem komunistycznych tyranów takich jak Mao Zedong, Che Gevara, Fidel Castro, Józef Stalin czy Włodzimierz Lenin.

Wyrażał poparcie dla przywrócenia praw wyborczych dla przestępców i wzywał do ograniczenia głosowania korespondencyjnego, poprzez wymaganie od wyborców ponownej rejestracji do kolejnych wyborów, w celu głosowania na odległość. Podpisał umowę z Indianami Seminole, umożliwiając im oferowanie zakładów sportowym online na całym świecie.

Kolega Elona Muska

Zaproponował również przepisy nakładające surowsze ograniczenia i wymagania na uniwersytety na Florydzie, współpracujące z chińskimi naukowcami, mówiąc, że chce położyć kres szpiegostwu gospodarczemu Chin. Podpisał ustawę o zwalczaniu zakłóceń porządku publicznego, powołując się na protesty po śmierci George`a Floyd`a w 2020 roku i atak na Kapitol Stanów Zjednoczonych w 2021 roku.

We wrześniu 2022 ogłosił stan wyjątkowy w całym stanie Floryda, gdy zbliżał się Huragan Ian. Po huraganie Sam DeSantis nawiązał współpracę z Elonem Muskiem, dyrektorem generalnym Space-X i Tesla Inc., aby móc korzystać z technologii Starlink i przywrócić łączność w całym stanie.

Pierwsza dama Florydy natomiast nawiązała współpracę z Departamentem Zdrowia, Departamentem Dzieci i Rodzin oraz State Disaster Recovery Mental Health Coordinator Sara Newhouse, aby zapewnić bezpłatną pomoc psychologiczną społecznościom dotkniętym przez Huragan Ian.

Zainteresuje Cię także: huragany na Florydzie

Elon Musk i Ron DeSantis

Kandydat na prezydenta USA w 2024?

Spekulowano, że DeSantis będzie kandydował na prezydenta Stanów Zjednoczonych w 2024 roku. W sondażach DeSantis zajął drugie miejsce z 28%, zaraz po Donaldzie Trumpie, który zdobył 59% głosów, w sprawie nominacji Republikanów na prezydenta w 2024 roku. Jednak sam DeSantis odciął się od tej informacji, ogłaszając, w październiku 2021, że będzie ubiegać się o reelekcję na Gubernatora Florydy w 2022 roku.

W 2022 roku w listopadzie, po podliczeniu danych z 99% komisji wygrał z Charlim Cristem, stosunkiem 59,4% do 40%, zdobywając 4611094 głosów, przy 3103326 głosach dla kandydata partii demokratycznej, pozostali kandydaci Carmen Gimenez i Hector Ross pozostali bez szans, zdobywając poniżej 0,5%. Czy będzie kandydował w kolejnych wyborach prezydenckich, czy pozostanie wierny Florydzie przekonamy się za kilka lat.

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Zapraszam do rozmowy na żywo
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?