Starty rakiet z Cape Canaveral na Florydzie. Przylądek Canaveral, czyli Cape Canaveral na Florydzie oraz Centrum Kosmiczne Kennedy`ego – Kennedy Space Center – to nie lada gratka nie tylko dla miłośników astronomii i kosmosu, dla małych chłopców bawiących się rakietami, czy dziewczynek wypatrujących spadającej gwiazdy. Jest to w zasadzie punkt obowiązkowy na mapie turystycznej Florydy, który trzeba odwiedzić. Poznacie tu historię lotów w kosmos, zapoznacie się z poprzednimi i przyszłymi misjami kosmicznymi, zobaczycie promy kosmiczne, odkryjecie tajemnice wyścigu na księżyc, czy lotów na Marsa. Na dodatek, jeśli będziecie mieli szczęście, zobaczycie start rakiety w kosmos z jednej z wyrzutni KSC lub Cape Canaveral, co będzie niezapomnianym przeżyciem.
Kiedy startują rakiety z Cape Canaveral
Szczęściu czasem trzeba dopomóc. W jaki sposób? Otóż znane są daty i godziny najbliższych zaplanowanych lotów. Czasem te terminy podawane są z odpowiednim wyprzedzeniem, aby zdążyć sobie zaplanować wycieczkę na Cape Canaveral na Florydzie, a czasem do startu rakiety od ogłoszenia tego startu może minąć zaledwie kilka dni.
Punkt obserwacyjny rakiety
Przed wybraniem się na Przylądek Canaveral na Florydzie w celu oglądania startu rakiet kosmicznych, warto poznać kilka porad doświadczonych miłośników startów. Po pierwsze musicie znaleźć sobie idealne miejsce, aby oglądać start. Może, ale nie musi to być Centrum Kosmiczne Kennedy`ego, choć to miejsce wydawałoby się idealne. Niestety nie zawsze jest, ze względu na cenę biletów, często w dniu startu wyższą od regularnej, a także tłum ludzi, który przybywa do Centrum w wiadomym celu. W wyborze miejsca obserwacji pomoże Wam na pewno informacja z której wyrzutni startuje rakieta. Znajdźcie sobie miejsce oddalone odpowiednio od wyrzutni, weźcie pod uwagę otaczający Was krajobraz, czy nic Wam nie będzie zasłaniać startu, np. budynki, drzewa, czy inni amatorzy kosmosu.
Data startu rakiety w kosmos
Po drugie musicie znać datę startu rakiety. Znane są okna startu, są to okresy, w których startują rakiety. Znajdziecie strony internetowe poświęcone temu tematowi. Warto wiedzieć, że na dwie doby przed startem rozpoczyna się odliczanie czasu do startu, wtedy już będzie wiadomo kiedy, o której godzinie i skąd wystartuje rakieta. Wtedy musicie być już gotowi. W dniu startu, bądźcie na miejscu dwie godziny przed planowanym startem, zaopatrzcie się w urządzenie z Internetem, może to być smartfon lub laptop, aby wiedzieć czy lot się odbędzie, czy nie został odwołany – pamiętajcie też, że streaming lotów w sieci jest opóźniony o około pół minuty. Musicie być też przygotowani na wszelkiego rodzaju opóźnienia, start rakiety nie musi być odwołany, może być przełożony nie tylko o kilka dni, ale o zaledwie kilka godzin.
Co zabrać ze sobą na start rakiety
Dlatego, po trzecie, warto zaopatrzyć się w kilka rzeczy przydatnych na miejscu widokowym. Są to na pewno prowiant, napoje, parasol, okulary przeciwsłoneczne, krem do opalania, środki odstraszające owady, przyda Wam się telefon z dostępem do sieci i powerbank. Przydadzą się oczywiście aparat, lornetka, przekąski, a czasem drobne gadżety dla zapewnienia rozrywki w czasie oczekiwania – może to być piłka, frisbee, karty do gry czy po prostu Twoja ulubiona książka.
Start Falcon 9
Starty rakiet odbywają się regularnie, ale największe emocje wzbudzają loty załogowe, o których dużo wcześniej się mówi, pasjonaci przygotowują się do oglądania startu przez długie miesiące, nie znając nawet konkretnej daty startu. Przez dłuższy czas, bo od 2011 roku, starty lotów załogowych z przylądka Canaveral na Florydzie nie odbywały się. Kiedy w 2011 roku wycofano amerykańskie wahadłowce, NASA nie miało środków transportowania astronautów i zaopatrzenia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS.
Sytuacja ta zmieniła się 30 maja 2020 roku, w sobotę, gdy z Kennedy Space Center wystartowała rakieta Falcon 9, która wyniosła na orbitę kapsułę załogową Dragon, mającą dotrzeć do ISS. Start planowano już w poprzednią środę, jednak plany pokrzyżowała pogoda, w sobotę jednak udało się. Amerykańskie media obwieściły wtedy „Jesteśmy znów w kosmosie!”.
Oby nie przełożyli następnego startu
Zdarza się, że planowane loty są ciągle odwoływane lub przekładane, ale wszystkie odwołane loty są w końcu ponawiane. Sytuacje są różne, ale najczęściej za przekładanie lotów odpowiada stan techniczny rakiety. Cała procedura przygotowania startu rakiety trwa prawie 48 godzin, w tym czasie muszą wyjść wszelkie nieścisłości i awarie, w tym czasie trwa tak zwane „odliczanie”, które może zostać przerwane w każdej chwili. Samo tankowanie trwa od 3 do 4 godzin, nie trzeba więc mówić, że w ciągu 48 godzin odliczania może zostać wykryta każda najmniejsza awaria i lot zostanie odwołany.
Kiedy wystartuje Artemis 1 na Księżyc
Przykładem takiego odwoływania lotów jest start rakiety SLS – Space Launch System z Kennedy Space Center w ramach misji Artemis I. Misja ma na celu wynieść w kosmos statek kosmiczny Orion wraz z manekinami na pokładzie, zbliżyć się do Księżyca na odległość nieprzekraczającą 100 kilometrów i okrążyć go kilkukrotnie i wrócić na Ziemię, cała podróż liczy około 2 milionów kilometrów. NASA odwoływała loty 29 sierpnia 2022 roku, z powodu usterki jednego z silników, niemożliwe było uzyskanie konkretnego stanu termicznego silnika.
Następny lot zaplanowano na 3 września 2022 roku, okno startowe miało trwać dwie godziny, jednak z powodu wycieku paliwa wodorowego, do którego doszło podczas tankowania, lot odwołano. NASA wstępnie zaplanowała start rakiety SLS w oknie startowym od 19 września do 4 października 2022. Próby tankowania zakończyły się sukcesem, więc 27 września 2022 roku w oknie startowym 15:37 – 16:47 z wyrzutni LC-39B w ramach misji Artemis 1 wystartuje rakieta SLS Block 1/iCPS. Rezerwowym terminem startu SLS jest 2 października 2022.
Najbliższe starty rakiet
Starty rakiet – najbliższe, zaplanowane. W najbliższych dniach planowanych jest kilka startów z KSC czyli Kennedy Space Center lub z Cape Canaveral. Z Przylądku Canaveral 24 września 2022 o godzinie 23:32 z wyrzutni SLC-40 wystrzelona zostanie rakieta Falcon 9R, która wyniesie na orbitę 52 satelity Startlink. Kilka dni później, 30 września, w oknie startowym od 21:36 do 22:16 z SLC-41 wystartuje rakieta Atlas-5/531, wyniesie ona na orbitę ziemską satelity SES-20 i SES-21.
Dnia 5 października w oknie startowym od 23:07 do 00:14 wystartuje rakieta Falcon 9R z wyrzutni SLC-40, wynosząc na orbitę dwie satelity Galaxy 33 i Galaxy 34. Oprócz planowanych lotów na konkretny dzień, wiadomo też o startach rakiet w najbliższej przyszłości, ale bez konkretnej jeszcze daty – np. w październiku z wyrzutni SLC-16 zostanie wystrzelona rakieta Terran 1, wynosząc na orbitę satelitę #GoodLuckHaveFun.
Z Kennedy Space Center planowany jest już wspomniany lot SLS, a także lot w ramach programu USSF-44, z wyrzutni LC-39A Rakieta Falcon Heavy wyniesie na orbitę dwie satelity. KSC w 2022 roku oczekuje na wylądowanie na bieżni SLF samolotu kosmicznego X-37B po misji OTV-6.