TALLAHASSEE

Tallahassee Floryda. W swoich wojażach zawędrowaliście na Florydę? A wiecie jakie miasto jest stolicą Florydy? Nie, to nie jest Miami! To Tallahassee. Miasto to zostało stolicą Florydy, a następnie Terytorium Floryda w 1824 roku. Pewnie zastanawia Was czemu takie, a nie inne miasto? Powód był bardzo prozaiczny, Tallahassee było w połowie drogi między, wówczas największymi miastami stanu, St. Augustine i Pensacola i to dlatego tutaj została ustanowiona stolica władzy federalnej i stolica stanu, bo tak było wygodnie i sprawiedliwie.

Tallahassee
Tallahassee Floryda

Tallahassee na Florydzie

Co ciekawe, przy ostatnim spisie powszechnym, okazało się, że 1,5% mieszkańców deklaruje polskie pochodzenie. Tallahassee jest siedzibą władzy ustawodawczej Florydy, mieści się tutaj Kapitol, zarówno obecnie funkcjonujący jak i zabytkowy spełniający częściowo funkcję muzeum. To również ważny ośrodek edukacyjny, są tutaj m.in. uczelnie wyższe Uniwersytet Stanowy – Florida State University oraz Florida A&M University.

Powiązany temat: największe atrakcje turystyczne Florydy

Ze szczytu nowego, dwudziestopięciopiętrowego Nowego Kapitolu, rozpościera się piękny widok na całe miasto, możecie stąd zobaczyć piękne zabytkowe domy wzdłuż alei parkowych. Tallahassee ma sporo barów i restauracji, dobrze rozwiniętą bazę noclegową, muzea, parki, galerie sztuki, zoo i wiele innych atrakcji. Nie jest to miasto, aż tak atrakcyjne turystycznie jak choćby wspomniane wcześniej Miami, czy inne miasta leżące nad brzegiem Zatoki Meksykańskiej czy Oceanu Atlantyckiego, ale i tutaj jest kilka miejsc wartych odwiedzenia zarówno dla miłośników historii jak i wielbicieli naturalnej przyrody i tropikalnej roślinności.

Zwiedzanie Tallahassee

Zacznijmy może od bajecznego ogrodu botanicznego – Alfred B. Maclay Gardens State Park, który jest zarazem miejscem o znaczeniu historycznym znanym jako Killearn Plantation Archeological and Historic District wpisanym do spisu National Register of Historic Places. Park został założony w 1923 roku, kiedy Alfed Barmore Maclay i jego żona Louise Fleischman kupili ziemię w tej okolicy. Wybudowali dom i zagospodarowali piękny ogród, który nazwali Killearn – tak nazywało się Szkockie miasto urodzenia dziadka założyciela parku.

Zainteresuje Cię również: wycieczki na Florydę

Tallahassee
Tallahassee

W 1946 roku park został otworzony dla zwiedzających, a w 1953 roku został przekazany Państwu, zarządza nim Florida Board of Park Service. W 1965 roku zmieniono nazwę ogrodu z Killearn na Alfred B. Macley, na część założyciela. Park jest głównie obsadzony azaliami i kameliami.

Gatunki drzew rosnących w parku to między innymi: cyprys, dereń, ostrokrzew, klon japoński, dąb i śliwka. Inne nasadzenia to między innymi jaśmin, imbir, gardenia, rododendrony, magnolie.
Rezydencja Państwa Maclay jest udostępniona dla zwiedzających w sezonie największego kwitnienia posadzonych w ogrodzie roślin, czyli od stycznia do kwietnia.

Powiązany temat: telewizja na Florydzie

Tajemniczy Ogród

Ogród to arcydzieło ogrodniczej architektury, są tu ceglane chodniki i tajemniczy ogród, oraz piękne kompozycje roślinne.
Park ma udogodnienia dla osób chcących pojeździć na rowerze, uprawiać łowiectwo, a bliskość Lake Hall umożliwia uprawianie żeglarstwa, kajakarstwa czy wędkarstwa. Udostępnione są też szlaki do jazdy konnej i pieszych spacerów, oraz miejsca do grillowania i pikników dla mieszkańców Tallahassee.

Drugim obowiązkowym punktem zwiedzania jest Florida State Capitol. Jest to kompleks budynków o znaczeniu historycznym i architektonicznym. „Stary Kapitol” jest wpisany do krajowego rejestru miejsc o znaczeniu historycznym. Kapitol znajduje się w centrum miasta. Budynek został wybudowany w 1826 roku, ale budowa nie została zakończona.

W 1839 roku został zburzony aby w jego miejscu postawić aktualną budowlę, która została ukończona w 1845 roku, tuż przed wejściem Florydy jako 27-my stan do USA. W 1902 roku Frank Millburn dokonał pierwszych zmian stylu klasycznego kopuły, w 1923 roku Henry Klutho dodał dwa nowe skrzydła i zaprojektował wnętrze z marmuru.

Ostatnią dużą zmiana było dobudowanie dwóch nowych skrzydeł w latach 1936 i 1947. Budynek „Starego Kapitolu” był zagrożony rozbiórką w 1970 roku, kiedy powstawał nowy budynek Kapitolu. W roku 1982 został jednak przywrócony do wersji z 1902 roku.

Historyczny budynek Kapitolu stoi bezpośrednio przed nowym budynkiem. Kompleks budynków otwarty jest dla zwiedzających od poniedziałku do piątku od 8 rano do 17, z wyjątkiem świąt państwowych. Utrzymaniem kompleksu zajmuje się Florida Departament of Management Services. W 2012 roku została ukończona nowa, piękna kopuła zwieńczająca historyczny budynek Kapitolu.

Domy Tallahassee
Nieruchomości Tallahassee

Kompleks mieści wszystkie najważniejsze urzędy administracji stanowej. Na trawniku przed „Starym Kapitolem” stoją dwie marmurowe rzeźby jedna poświęcona mieszkańcom Leon County, którzy zginęli w wojnie domowej, druga to pomnik kapitana Johna Parkhill.

Kapitol jest siedzibą Florida Legislative Research Center and Museum, które obejmuje eksponaty dotyczące historii legislacyjnej Florydy. Archiwa zawierają zabytkowe zdjęcia, dokumenty i kroniki.

W jego murach znajduje się też muzeum historii politycznej – Florida Historic Capitol Museum, służy ono pokazaniu ciągłości historii Florydy, jest połączeniem między przeszłością, teraźniejszością i przyszłością tego regionu, zgromadzonych jest ponad 250 eksponatów, oraz są tutaj prowadzone programy edukacji obywatelskiej. We wschodnim skrzydle znajduje się galeria sztuki.

Atrakcje turystyczne Tallahassee

Warto również zobaczyć budynek Lewis State Bank – najstarszy zachowany budynek banku, oraz Park Avenue – miejsce gdzie zachowało się 27 zabytkowych budynków.
Będąc w Tallahassee musicie się koniecznie udać nad Jezioro Ella, które znajduje się w samym centrum miasta. Zajmuje ono powierzchnię około 49 tysięcy metrów kwadratowych.

Powiązany temat: Fernandina Beach na Florydzie

Było kiedyś używane jako wodopój przy wypasie bydła, najstarsze zapisy sięgają 1867 roku, gdzie są wzmianki, że jezioro służyło również jako chrzcielnica. Jednak teraz jest bardzo eleganckie miejsce rekreacyjne. Na środku są zamontowane trzy fontanny, a jezioro jest też zbiornikiem przeciwpożarowym.

Hotele Tallahassee
Hotele Tallahassee

Na zachodnim brzegu zachowało się kilka domków, będących niegdyś częścią kompleksu turystycznego Tallahassee Motor Hotel, wybudowanego w 1925 roku. Obecnie domki zajmują różne firmy. Jezioro Ella jest włączone do parku Fred Drake Park, który ma wydzielone miejsca piknikowe, jak również miejsca przystosowane do amatorskich obserwacji nieba, oraz szlak dla pieszych okalający całe jezioro.

Można karmić kaczki, gęsi, gołębie i żółwie, które żyją w jeziorze. W 1986 roku jezioro przeszło gruntowną renowację i rekultywację terenu, polegającą na usuwaniu osadu i przekształceniu linii brzegowej. W pobliżu Tallahassee znajduje się również najważniejsze stanowisko archeologiczne na Florydzie – Lake Jackson Mounds Archaeological State Park, który składa się z 7 ziemnych kopców, placu oraz pozostałości po licznych wiejskich zabudowaniach.

Powiązany temat: historia Florydy

Najstarsze znaleziska pochodzą z około 1050 roku. Warto również zajrzeć do Mary Brogan Museum of Arts and Science, w którym znajdują się interaktywne eksponaty łączące naukę ze sztuką. Misją tego muzeum jest stymulowanie do poznawania, badania, doświadczania i łączenia sztuki z nauką i technologią.

Zombieland
Zombieland Tallahassee

Muzeum Tallahassee

Nie możecie wyjechać z Tallahassee bez zwiedzenia Tallahassee Museum, którego misją jest edukowanie mieszkańców i turystów o bogactwie historii przyrodniczej i kulturowej regionu od XIX wieku do chwili obecnej. Głównym atutem muzeum jest różnorodność eksponatów. Duża część z nich jest poświęcona życiu na wsi, to forma skansenu.

Powiązany temat: Pensacola na Florydzie

Druga część muzeum jest poświęcona przyrodzie Florydy, to jakby małe zoo, w którym możecie zobaczyć również gatunki zagrożone. Dwa razy dziennie są prowadzone pogadanki o zwierzętach, w trakcie których omawiane jest na konkretnych przykładach jak pomagać zwierzętom – trafiają tutaj ranne zwierzęta. Są tutaj również słodkowodne akwaria oraz stanowiska do obserwacji ptaków.

Tallahassee Floryda, co jeszcze? Na koniec wycieczki zajrzyjcie do Muzeum Zabytkowych Samochodów, zgromadzone tam eksponaty zachwycą nie tylko zapalonych miłośników motoryzacji.
Tallahassee, choć mało znane szerszej grupie turystów, jest zdecydowanie warte odwiedzenia, więc kiedy już wybierzecie się w podróż za ocean z myślą o błogim lenistwie na plaży i szaleństwie na falach, zapoznajcie się najpierw z historią Florydy, a to najlepiej zrobić w jej malowniczej stolicy.

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

  1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
  2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
  3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
  4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
  5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
  6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
  7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
  8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
  9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
  10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Zapraszam do rozmowy na żywo
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?