TARPON SPRINGS

Miasto TARPON SPRINGS w pobliżu Tampa. Tarpon Springs to miasteczko położone na zachodnim wybrzeżu Florydy, w hrabstwie Pinellas, dziś liczy nieco ponad 20 tysięcy mieszkańców, ale nie zawsze tak było. Kiedyś Tarpon Springs to była niewielka miejscowość, doceniana przez zamożnych turystów z północy. Tarpon Springs znajduje się na północny zachód od Tampa, miasta te dzieli odległość około 50 kilometrów. Podobną trasę należy przebyć na południe, aby dotrzeć do miasta St. Petersburg.

Miasto Tarpon Springs na zachodniej Florydzie

Tarpon Springs
Tarpon Springs na Florydzie

Krótka historia miasta

Historia Tarpon Springs sięga roku około 1876, kiedy to okoliczny region został zasiedlony przez białych i ciemnoskórych farmerów, oraz rybaków. Ludzie przybywający w to miejsce byli świadkami jak ryby, które nazywane są tarponami, wyskakują z wody. Był to dla ludzi widok do tej pory tak niespotykany, że miejscowość nazwano Tarpon Springs. Anegdota nawet wspomina, że nazwa miasta pochodzi od okrzyku pani Ormond Boyer, osadniczki przybyłej z Południowej Karoliny, która widząc skaczące ryby, podekscytowana krzyknęła „See the tarpon spring!”, czyli zobacz źródło tarponów. Dopiero po latach przyznano, że większość ryb, które tu widziano to barweny, a nie tarpony, ale legenda pozostała.

Miasto dla ludzi z północy USA

W 1882 roku  Hamilton Disston, przemysłowiec i deweloper, nabył grunty, na których obecnie stoi miasto Tarpon Springs, zlecił stworzenie planu przyszłego miasta, a od 12 lutego 1887 roku Tarpon Springs zostało pierwszym zarejestrowanym miastem w regionie, który dziś jest hrabstwem Pinellas. Rok później do miasta dotarła pierwsza linia kolejowa i miasto stało się kurortem zimowym dla zamożnych mieszkańców północy. Sprawdź także informacje o wszystkich hrabstwach Florydy i zobacz wszystkie miasta Florydy.

Produkcja gąbki

Pod koniec XIX wieku John K. Cheyney, korzystając z urodzaju gąbek w Zatoce Meksykańskiej, założył pierwszą lokalną firmę, która zajmowała się produkcją gąbki. Do miasta sprowadziło się wiele osób z Key West i Bahamów, a także wielu greckich imigrantów, którzy chcieli pracować w biznesie Cheyney`a. W 1905 roku John Cocoris wprowadził technikę nurkowania i udoskonalił wyławianie gąbek, zatrudnił i zrekrutował nurków, w tym wielu przybyłych Greków z wysp Kalymnos, Symi i Halki. Branża gąbek stała się wiodącą gałęzią przemysłu morskiego na Florydzie, a dla Tampon Springs była najważniejszych biznesem, generującym miliony dolarów rocznie.

Produkcja gąbki na Florydzie
Gąbki na Florydzie

Także krewetki

W roku 1947 zakwit glonów zniszczył pola gąbek w Zatoce Meksykańskiej, powodując, że wiele łodzi z nurkami, przerzuciło się na połów krewetek i do dziś pracują w tym biznesie. Po wielu latach gąbki się zregenerowały i pozwoliło to na dalszy, choć już mniejszy rozwój przemysłu gąbek w Tarpon Springs. Dużym skokiem dla przemysłu gąbkowego na Florydzie była choroba gąbek śródziemnomorskich w latach 80-tych. Dziś przemysł gąbek nie jest już tak duży, ale jest wciąż aktywny.

Tarpon Springs dzisiaj

Niegdyś, w 1890 roku, miasteczko liczyło nieco ponad 300 mieszkańców, z biegiem lat ludzi przybywało i przykładowo w 1980 roku było ich już około 13 tysięcy. Dziś Tarpon Springs liczy nieco ponad 25 tysięcy mieszkańców. Do dziś prawie 12% populacji miasta wskazuje swoje pochodzenie jako greckie, a 8,87% rozmawia w domu nie tylko po angielsku, ale również po grecku.

Do dziś można zobaczyć historyczną dzielnicę Tarpon Springs Grektown, wpisaną do Krajowego Rejestru Miejsc Zabytkowych w 2014 roku. Greektown to dzielnica, która zachowała silny etniczny i morski charakter. Ma około 140 akrów powierzchni i jej obszar ograniczony jest od północy przez rzekę Anclote, oraz przez Tarpon Avenue i Spring Bayou na południu, od wschodu ogranicza ją Hibiscus i Pinellas Street, a od zachodu Rooslevelt i Grand Boulevard. Zasoby architektoniczne tego miejsca mają historyczną integralność, przekazują poczucie miejsca i dziedzictwa etnicznego.

Miasto Tarpon Springs na Florydzie w USA
Ulice Tarpon Springs

Grecka kuchnia i restauracje

Liczne restauracje w okolicy serwują dania kuchni greckiej, świeże owoce morza.  Greektown jest zarówno częścią tradycyjnej greckiej społeczności, oraz głównym celem turystycznym tego miasta. Pobliskie plaże są popularne wśród amatorów sportów wodnych, a także tych, którzy chcieli by wypocząć mniej aktywnie, po prostu pluskając się w wodzie lub opalając na plażach Tarpon Springs.

Zobacz także: gdzie są najlepsze plaże na Florydzie

Piaszczyste wyspy barierowe z biegiem czasu zmieniają swoje kształty i pozycje pod wpływem fal i sztormów, są to idealne miejsca do obserwacji raf koralowych, ryb i muszelek, a także delfinów butlonosych. Jedna z wysp Anclote Key, to rezerwat stanowy, w którym znajdują się nie tylko kolonie lęgowe ptaków i dziewicze plaże, ale również historyczna latarnia morska.

Tarpon Springs hotele i noclegi

Jak przystało na takie ciekawe miejsce, oferta noclegów AirBnB oraz hoteli jest dobrze przygotowana. Możecie tu śmiało znaleźć nocleg na swoją kieszeń i swoje zapotrzebowanie. Za 76 dolarów przenocujecie w dwugwiazdkowym hotelu Holiday Hotel and Resort. Goście mają dostęp do basenu oraz sporej części rekreacyjnej. W podobnej cenie, bo za 73 dolary, możecie przenocować w dwugwiazdkowym hotelu Rodeway Inn.

Zobacz także: poradnik rezerwacji hoteli na Florydzie

Natomiast jeśli szukacie czegoś bardziej luksusowego, być może skusi Was nocleg za 195 dolarów w trzygwiazdkowym hotelu Hamtpon Inn and Suites Tarpon Springs. Cena zawiera śniadanie, a także dostęp do basenu, siłowni i spa. Pokoje wyposażone są w duże, wygodne łóżka, lodówkę, ekspres do kawy i telewizor. Cały hotel jest klimatyzowany.

Grecka restauracja na Florydzie
Greckie restauracje w Tarpon Springs

Nieruchomości w Tarpon Springs

Oferta biur nieruchomości w Tarpon Springs jest dość szeroka. Jedną z ciekawych, bardzo luksusowych ofert jest willa w społeczności Anclote Oasis, jest to ogrodzony kompleks mieszkalny na około 6,89 akrach, z bezpośrednim dostępem do Zatoki Meksykańskiej. Osiedle jest spokojne i zapewnia prywatność. Dom, który możecie kupić ma trzy sypialnie, dwie pełne łazienki i jedną toaletę.

Dodatkowo jest osobne wejście do pomieszczenia z jedną łazienką i dużym pokojem, który może służyć jako dodatkowy apartament dla gości, pod wynajem dla turystów lub jako pomieszczenie biurowe lub usługowe. Dla mieszkańców przygotowany jest również duży garaż na trzy samochody, w garażu ustawiona jest pralkosuszarka, na zewnątrz czeka na Was basen i letnia kuchnia. Te wszystkie luksusy mogą być Wasze już za 3 miliony 800 tysięcy dolarów.

Zainteresuje Cię także: luksusowe nieruchomości na Florydzie

Willa, apartament albo inwestycja pod wynajem

Sporo taniej, bo za 750 tysięcy dolarów kosztuje odnowiona willa na osiedlu otoczonym majestatycznymi dębami. Tutaj czekają na Was dwie sypialnie i dwie łazienki, ogromny pokój dzienny i dobrze wyposażona kuchnia. Są urządzenia ze stali nierdzewnej – w tym chłodziarka do wina i podwójny piekarnik. Jeśli jesteście amatorami sportów wodnych lub macie własną łódkę, to sprzedawca oferuje dodatkowo możliwość zakupu lub wynajmu doku w przystani Turtle Cove.

Nieruchomości Tarpon Springs
Nieruchomosci w Tarpon Springs

Jeśli natomiast szukacie czegoś naprawdę „wow”, to przygotujcie się na wydatek rzędu 4 milionów 750 tysięcy. W tej cenie kupicie nową willę o powierzchni 306 metrów kwadratowych, wybudowaną w nowoczesnym stylu, z czterema sypialniami, trzema łazienkami i ogromnym dziennym pokojem, wspaniałą, wyposażoną kuchnią. Jednak to nie luksusy wewnątrz tej willi są godne największej uwagi, ale jej lokalizacja. Dom stoi bowiem na przedłużeniu ulicy Gulf Rd, która wchodzi na niewielki półwysep, na którym jest Sunset Beach. Z trzech stron będziecie mieć widok na zatokę i zejście na plażę. To jest dopiero lokalizacja!

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

  1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
  2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
  3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
  4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
  5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
  6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
  7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
  8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
  9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
  10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Zapraszam do rozmowy na żywo
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?