TURYSTYKA I ATRAKCJE STANU ALABAMA

Turystyka i atrakcje stanu Alabama w USA. Piękno stanu Alabama drzemie nie tylko w jego gościnności i bogatej kulturze, ale także w jego rozległym i zróżnicowanym krajobrazie. Od bujnych pasm górskich po idylliczne plaże, niemal każdy turysta będzie czuł się rozpieszczany przez dobrodziejstwa tego regionu. Bez wątpienia jest to wspaniałe miejsce na wakacje, jak i dłuższy pobyt w USA.

Stan Alabama posiada bogatą historię muzyczną oraz był domem dla wielu legend jak Nat King Cole, WC Handy i Hank Williams. Któż nie zna przeboju “Sweet Home Alabama”? – to jeden z dowodów na to, że Alabama posiada niezwykłe korzenie muzyki amerykańskiej. To właśnie tutaj, każdego dnia rozbrzmiewają wspaniałe dźwięki ulicznych koncertów i kameralnych występów gwiazd. Warto odwiedzić kolebkę Muscle Shoals (studio muzyczne), w którym powstało wiele wspaniałych albumów w tym The Rolling Stones.

Alabama
Alabama

Alabama w USA

Zanim Alabama stała się częścią Stanów Zjednoczonych, była w posiadaniu wielu krajów m.in. Francji, brytyjskiej Florydy Zachodniej, Hiszpanii, aż ostatecznie w 1812 roku została dołączona do terytorium Mississippi.


Alabama utrzymuje swoje silne południowe tradycje i jest państwem mocno religijnym, które wraz z polityką odgrywa ważną rolę w życiu mieszkańców. Uważa się, że stan jest miejscem narodzin ruchu praw obywatelskich. To właśnie tutaj w stanie Alabama, Rosa Park odmówiła przeniesienia się na tylne miejsce w miejskim autobusie, które było początkiem protestów.

Martin Luther King wówczas przewodził bojkotowi autobusów miejskich w celu zniesienia segregacji rasowej.
Po wielu rewolucjach i przewrotach w gospodarce, udało się doprowadzić przemysł do stanu, który w przeciągu kliku lat znacznie ewoluował.

Powiązany wątek: wojna secesyjna w USA

Dziś Alabama prężnie działa w obrębie przemysłu chemicznego, metalurgicznego oraz papierniczego. Wydobywa się tu na dużą skalę węgiel kamienny, ropę naftową i rudę żelaza. Z roku na rok turystyka pełni ważną rolę w rozwoju gospodarczym, co przyczynia się do powstawania wielu kurortów, oraz nowoczesnej infrastruktury.

Alabama

Geograficzna bajka Alabamy

Stan Alabama znajduje się w południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych nad Zatoką Meksykańską. Obszar ten sąsiaduje z wyżyną Cumberland, z rozległym łańcuchem górskim Appalachów, oraz ze stanem Tennessee i Georigą.

Północna Alabama jest mocno zalesiona i posiada wiele obszarów dzikiej przyrody w tym lasów i parków narodowych, która stanowi wspaniałą atrakcję dla spacerowiczów. W północno-wschodniej części łańcucha Appalachów, teren jest głównie pagórkowaty z licznymi jeziorami i rzekami.

W tej części stanu znajduje się także Cheaha Resort State Park i góra Cheaha, wznosząca się 2407 metrów nad poziomem morza, która jest zarazem najwyższym wzniesionym punktem w Alabamie. Sprawdź więcej informacji o Alabamie w USA
Obszar popularny jest wśród wędkarzy oraz aktywnych sportowo turystów i mieszkańców, ze względu na wspaniałe warunki do uprawiania raftingu oraz spływów kajakowych po krystalicznych i licznych rzekach Alabamy.

Dla miłośników mocnych wrażeń pozostają jeszcze liczne jaskinie w tym DeSoto Sequoyah Caverns Childersburg, w Valley Head i Russell Cave National Monument w Bridgeport. Południowa Alabama to serce terenów rekreacyjnych i bajecznych plaż u wybrzeża Zatoki Meksykańskiej.

W każdym zakątku stanu znajduje się miejsce, które zaskarbi sobie wielu sprzymierzeńców. Jest to idealne miejsce na pobyt przez cały rok z dogodną lokalizacją, w niewielkiej odległości od plaż i z bogatą ofertą atrakcji. Alabama jest piękna o każdej porze roku, jednak szczególnie jesienią zachwyca swoją bogatą paletą barw: żółtych topoli, szkarłatno-pomarańczowych klonów i złotych orzeszników.

Alabama jaskinie USA
Jaskinia Russell Cave

Alabama jest jednym z najlepszych regionów w kraju do polowań, w szczególności na jelenie bieliki, dzikie indyki, ptactwo wodne, króliki i wiewiórki. Tutaj miłośnicy polowań mogą w pełni cieszyć się potężnym terenem, w tym dozwolonymi na publiczne polowania: 37 rezerwatów oraz 17 obszarów przeznaczonych dla niepełnosprawnych myśliwych.

Klimat stanu Alabama

Alabama charakteryzuje się wilgotnym klimatem subtropikalnym, z bardzo gorącym latem, gdzie temperatura sięga nawet do 32°C i łagodną zimą, aczkolwiek mroźną. Opady śniegu to dość rzadkie zjawisko w stanie Alabama, jedynie gdzie można go uświadczyć, choć w niewielkim stopniu to region na północ od Montgomery.

Powiązany temat: samochodem przez USA

Przez cały rok mają miejsce częste opady, a ich wzmożona ilość występuje w marcu, a najniższa w październiku. Alabama jest podatna na działanie ekstremalnych warunków pogodowych jak burze tropikalne i tornada, które pojawiają się najczęściej w północnej części stanu Tennessee wzdłuż doliny.

Smaki stanu Alabama

Jeśli szukasz najlepszego posiłku swojego życia, to z pewnością czeka na ciebie w Alabamie. W ostatnich latach, Alabama triumfuje na scenie gastronomicznej, zdobywając wyróżnienia krajowe i globalne. 


Będąc w Birmingham, koniecznie trzeba odwiedzić restauracje Chef Frank Stitt na Highlands Bar and Grill oraz Chef Chris Hastings Hot and Hot Fish Club, które regularnie od kilku lat, otrzymują odznaczenia wg James Beard Foundation jako dwóch najlepszych restauracji w kraju.

Wspaniałe jest to, że są to jedynie dwie z wielu znakomitych restauracji, które znajdują się na terenie miasta, które stało się wymarzonym miejscem dla smakoszy, którzy lubią posiłki świeże, pomysłowe i pięknie przygotowane.
Powiązany temat: Montgomery w Alabamie

Jeśli chodzi o tradycyjne dania, to bez wątpienia nie można opuścić stanu Alabama bez skosztowania grillowanej i gotowanej wieprzowiny, kurczaka i wołowiny, serwowanych w towarzystwie aromatycznych sosów. W północnej Alabamie, wielokrotnie nagradzany został Big Bob Gibson, gdzie zawsze warto się zatrzymać na wyszukane smaki.

Kuchnia stanu Alabama
Kuchnia stanu Alabama

Plaże w Alabamie

Ziarna kwarcu spływające od tysięcy lat z Appalachów, ukształtowały niebiańskie plaże, z miękkim i białym piaskiem, znane dziś jako Gulf Shores i Orange Beach, które uchodzą za jedne z najlepszych plaż na świecie. Nie ma lepszego sposobu na odpoczynek od codziennego życia, niż spędzenie go na wspaniałej plaży.

Niezależnie od nastroju można tu poleniuchować oraz doznać świetnej przygody wraz z przyjaciółmi, jak i z rodziną. Oprócz licznych klubów sportowych, wypożyczalni sprzętu, nie zabraknie tu jedzenia, restauracji a także pola do gry w golfa, czy boisko do piłki plażowej i siatkowej.

Niezliczone kompleksy handlowe oraz atrakcje związane z krystalicznymi wodami sprawią, że dzień upłynie w szaleńczym tempie. Miłośnicy nurkowania i żeglowania z pewnością poczują się jak w raju. W południe można wybrać się na przyjemny rejs statkiem, podziwiając piękno wybrzeża i wspaniałe delfiny zamieszkujące Zatokę Meksykańską.

Gulf Coast to także centrum rozmaitych upominków, owoców morza, sztuki, książek i biżuterii. Z pewnością jedno z centrów uwielbianych przez panie, gdyż długie godziny spędzone w euforii zakupów w USA, to także nieodłączny element wakacji.

Treking w USA
Treking w Alabamie

Wydarzenia kulturalne

Jak niemal w każdym mieście, stanie co roku odbywają się różnorodne festiwale, które są celebrowane przez mieszkańców, natomiast dla turystów, stanowią one świetną atrakcję. Hangout Music Festival to trzydniowy festiwal muzyczny, który organizowany jest na publicznej plaży Gulf Shores.

Impreza obejmuje wiele gatunków muzycznych, w tym rocka, indie, hip-hopu oraz muzyki elektronicznej.
Festiwal odbywa się zwykle w trzeci weekend maja. Do ważnych dni należy także 4 lipca i związany z nim imponujący pokaz fajerwerków w Vulcan Park w Birmingham.

Alabama Jubilee Hot Air Balloon Festival odbywa się w maju i jest wspaniałą atrakcją dla rodzin. Festiwal do wspaniały pokaz i zawody balonów. Podczas uroczystości piknikowej, uczestniczy ponad 60 pilotów z 20 państw. Kolejną ze znanych uroczystości jest Alabama Blueberry Festival.

Ideą uroczystości jest promowanie dóbr istniejących i poprawa jakości życia w Greater Brewton Area. Podczas dwudniowego festiwalu odbywa się pokaz oryginalnej sztuki, rzemiosła, samochodów.

Atrakcje w stanie Alabama

US Space and Rocket Center – jest to muzeum obsługiwane przez rząd Alabama, które zawiera rakiety, obozy kosmiczne i inne artefakty amerykańskiego programu kosmicznego. Muzeum podzielone jest na kilka tematycznych obszarów gdzie można podziwiać przestrzeń kopuły, centrum rakietowe, a także posłuchać ciekawych opowieści przewodników o historii księżyca.

Dauphin Island – to wyspa zapory, położonej ok. 5km od ujścia Mobile Bay w Zatoce Meksykańskiej. Istnieje wiele miejsc do odwiedzenia na Dauphin Island, a w tym Fort Gaines, Shell Mound Park i Dauphine Golf Club. Wyspa posiada także swoją plażę West End, która jest popularna wśród odwiedzających turystów. Cała wyspa została wyznaczona jako rezerwat ptaków, ze względu na rozmaite i wszechobecne gatunki na wyspie.

Cathedral Caverns – to zapierająca dech w piersiach grota, która została otwarta przez Jacoba Gurley w 1950 roku. Ze względu na potencjał turystyczny, teren jaskini zakupiło państwo w 1987 roku, a następnie przekształcono w State Park, który oficjalnie otwarto w 2000 roku. Atrakcję stanowi masywne wejście mierzące aż 126 metrów szerokości i 25 metrów wysokości. Wewnątrz jaskini znajdują się najpiękniejsze formacje jakie stworzyła kiedykolwiek matka natura.

Cathedral caverns
Cathedral Caverns

Noccalula Falls – to imponujący park z wodospadem, któremu towarzyszy niezwykła legenda. Znajduje się tu pomnik księżniczki Noccalula, która popełniła samobójstwo wobec nieszczęśliwej miłości. O wszelkie detale legendy zadba z pewnością przewodnik, który oprowadza po niesamowitym terenie. Park posiada ogród botaniczny, bogaty w rozmaitą roślinność. Wysokość wodospadu wynosi 90 metrów, a przy odrobinie szczęścia można zaobserwować tęczę barw we mgle na dole wodospadu.

Murale z Wiregrass – Dothan zostało ogłoszone miastem murali, gdzie na wielu budynkach obecne są dekoracyjne malunki ścienne obrazujące w imponujący sposób sceny z historii lokalnej i państwowej, stworzone przez znanych artystów. Jeden z murali przedstawia dr George Washington Carver, który wynalazł ponad 600 sposobów zastosowania orzechów ziemnych, soi, czy słodkiego ziemniaka.

African Village in America – to wyjątkowe miejsce zwane „ Afrykańską wioską”. Od 1989 roku, Joe Minter na swoim podwórku utworzył niesamowitą kolekcję rzeźb i kapliczek, które mają służyć jako hołd dla Afroamerykanów, jak sam wspomina: „na rozkaz Boga”. Wioska posiada niemal same skarby przeszłości i wspaniale obrazuje przeszłość relacji jakie miały miejsce w Alabamie.

Sports Hall of Fame Museum – jedno z najsłynniejszych muzeów sportowych, które w przeciągu trzydziestu pięciu lat stało się punktem odniesienia dla innych muzeów w całym kraju. Muzeum posiada bogate zbiory ponad 5000 artefaktów sportowych, które znajdują się na olbrzymiej powierzchni obiektu. Jest to prawdziwa atrakcja dla fanów sportu.

Zainteresuje Cię także: więcej o stanie Alabama

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

  1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
  2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
  3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
  4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
  5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
  6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
  7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
  8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
  9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
  10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Witam! Zapraszam do rozmowy na żywo
Scan the code
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?