ALABAMA

Stany Zjednoczone mają liczne miejsca, które należy wpisać na turystyczną listę miejsc koniecznych do odwiedzenia w czasie wyprawy za ocean. Na takiej liście na pewno znajdą się duże miasta, ogromne ogniska kultury i sztuki, popkultury czy też rozrywki. Na takiej liście na pewno znajdą się też inne miejsca, ciekawe pod względem historii i atrakcji z tym związanych. Jednym z takich miejsc jest ciekawy stan Alabama.

Sweet Home Alabama ...

Stan Alabama, znajduje się w południowo wschodniej części Stanów Zjednoczonych, nad Zatoką Meksykańską. Graniczy on z Florydą od południa, z Missisipi za zachodzie, oraz na wschodzie ze stanem Georgia i na północy z Tennessee. Od południa rozciąga się około 80 mil wybrzeża Zatoki Meksykańskiej.
Zobacz także mapę Alabamy na mapie Stanów Zjednoczonych. Gdzie dokładnie leży Alabama w USA.

Alabama nie znajduje się w czołówce największych, czy też najbardziej zaludnionych stanów w Stanach Zjednoczonych, ale próżno też jej szukać na samym końcu listy, ponieważ zajmuje 30 miejsce jeśli chodzi o powierzchnię i 23 miejsce jeśli rozpatrujemy liczbę ludności. Obszar Alabamy ma ukształtowanie głównie nizinne, zaś od północnego wschodu graniczny z pasmem górskim o nazwie Apallachy, jednak nie można zapominać o wspomnianym wybrzeżu jakie znajduje się od strony Zatoki Meksykańskiej, która przyciąga wielu turystów.

Alabama

Historia Alabamy

Nazwa stanu Alabama pochodzi od określeń ludności tubylczej, która zamieszkiwała tutejsze tereny przed przybyciem na kontynent Europejczyków. W zależności od źródeł, można znaleźć różną pisownię nazwy plemienia, a rdzenni mieszkańcy sami siebie nazywali Albaamo. Nazwę Alibamo, Alibamu lub Limamu po raz pierwszy użył Hernando de Soto w 1540 roku, kiedy opisywał relacje ze swoich trzech wypraw za ocean.

Później, bo w 1702 roku, okolica była już nazywana po francusku Alibamon, natomiast inne źródła podają że na przełomie wieków nazywano te tereny także Alabamo, Albama, Alebamon, Alibama, Alibama, Alabamu czy też Allibamou. W 1842 roku spopularyzowała się nazwa Alabama. Przed przybyciem Europejczyków tereny Alabamy zamieszkiwały nie tylko plemiona Albaamo, ale również Czirokezi, Czikasawowie, Czoktawowie, oraz Krikowie i Koasati.

Francuzi pierwsi

Mimo, że tereny te były znane już Europejczykom od podróży Hernando de Soto, to pierwszą osadę założyli dopiero Francuzi w 1702 roku i nazwali ją Fort Louis de la Louisiane, w którego miejscu dzisiaj znajduje się miasto Mobile. Do 1763 roku tereny te należały do Francji, następnie do1783 roku na mocy traktatu paryskiego dołączono je do brytyjskiej Florydy Zachodniej. W latach od 1783 do 1810 terytorium Alabamy należało do Hiszpanii, aby finalnie zostać dołączone do niepodległej Republiki Zachodniej Florydy.

Stany Zjednoczone poddały te tereny aneksji i dołączono je tymczasowo do Terytorium Orleanu, aby następnie dołączyć do Terytorium Missisipi. Mimo aneksji, Hiszpania zachowała jednak rzeczywistą władzę w tym regionie, ostając się w mieście Mobile. Miasto jednak po okupacji przez generała Armii Stanów Zjednoczonych, wojskowego gubernatora Florydy, Andrew Jacksona, oddało się w ręce USA, skutecznie kończąc władzę Hiszpańską w tym regionie, dając jednocześnie bezpośredni dostęp Stanom Zjednoczonym do Zatoki Meksykańskiej.

Alabama stan Birmingham city

W 1819 roku Alabama została przyjęta do Unii jako dwudziesty drugi stan, właśnie wtedy pojawili się plantatorzy, rolnicy i nowi osadnicy, którzy skorzystali z żyznych gleb stanu, a osadnicy z południa sprowadzili wraz ze sobą licznych niewolników, którzy pracowali wówczas na plantacjach bawełny. Jednak Alabama przyciągała również średniozamożnych, oraz biednych ludzi. W 1861 roku Alabama ogłosiła secesję, dołączając do sił Konfederacji. Po wojnie secesyjnej niewolnicy uzyskali wolność na mocy trzynastej poprawki z 1865 roku, natomiast Alabama wróciła do Unii w 1868 roku.

Po wojnie secesyjnej wielu plantatorów opierało się zniesieniu niewolnictwa, organizowało się tutaj wiele grup Ku Klux Klanu, a po jego zlikwidowaniu pojawiały się grupy paramilitarne jak Biała Liga czy Czerwone Koszule, które stosując bardziej radykalne metody, często na granicy prawa lub poza nim, usiłowały walczyć z prawami wyzwolonych na mocy trzynastej poprawki ludzi.

To właśnie wtedy wprowadzono na stopniu lokalnym i stanowym „Jim Crow laws”, czyli Prawa Jima Crowa, które ograniczały prawa byłych niewolników, prowadząc do pogłębiania segregacji rasowej i separacji między ludnością białą i czarną. Afroamerykanie odzyskali prawa obywatelskie oraz wyborcze dopiero w 1965 roku.

Zwiedzanie i wypoczynek w stanie Alabama

Stolicą Alabamy jest Montgomery, natomiast innymi większymi miastami tego stanu są Birmingham w hrabstwie Jefferson, jedyne większe pod względem ludności od stolicy, Mobile w hrabstwie Mobile, Huntsville w hrabstwie Limestone, Madison, a także Tuscaloosa w hrabstwie Tuscaloosa.

Każde z tych miast ma do zaoferowania wiele ciekawych atrakcji, knajpki, bary, czy nocleg. Szacuje się, że Alabamę odwiedza około 20 milionów turystów rocznie, w tym około 100 tysięcy turystów nie będących obywatelami Stanów Zjednoczonych, między innymi Anglików, Niemców, Japończyków, ale także Polaków. Sprawdź największe atrakcje turystyczne Alabamy

Mobile Alabama stan

Atrakcje turystyczne Alabamy

Do ciekawych atrakcji na pewno można zaliczyć odwiedzenie U.S. Space and Rocket Center, czyli muzeum techniki, poświęcone podbojowi kosmosu, oraz wszystkiemu co związane z podbojem kosmosu znajdujące się w Huntsville pod adresem 1 Tranquility Base, Huntsville, AL 35805. Muzeum otwarte jest codziennie od 9:00 do 17:00, z wyjątkiem Dnia Dziękczynienia, Wigilii, Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku. Bilet dla odwiedzających powyżej 13 roku życia kosztuje 20 dolarów, dla dzieci od 5 roku życia, bilet kosztuje 15 dolarów, dzieci młodsze mają wstęp darmowy.

Dodatkowe atrakcje, takie jak projekcje filmów IMAX, są dodatkowo płatne. Jeśli nie wybierzecie dodatkowych atrakcji, też nie powinniście żałować, ponieważ U.S. Space and Rocket Center ma wiele ciekawych ekspozycji do odwiedzenia i obejrzenia.

Jeśli będziecie w Birmingham musicie odwiedzić Birmingham Zoo. Ogród zoologiczny otwarty jest codziennie od 9:00 do 17:00, bilet dla osoby dorosłej oraz młodzieży powyżej 12 roku życia kosztuje 15 dolarów, dzieci powyżej 2 roku życia potrzebują biletu za 10 dolarów, tak samo jak seniorzy powyżej 65 roku życia.

Co ciekawsze, we wtorki zapłacicie połowę kwoty za swoje bilety, jeśli więc planujecie dłuższy pobyt w Birmingham i lubicie zaplanować swoje wydatki, może warto zostać tutaj do najbliższego wtorku, aby zwiedzić tutejszy ogród zoologiczny połowę taniej. Zoo zamknięte jest w Święto Dziękczynienia oraz w Święta Bożego Narodzenia. W ogrodzie zoologicznym zobaczycie zwierzęta z całego świata i wizyta może zająć Wam cały dzień.

Birmingham w stanie Alabama USA

W Birmingham znajdziecie również muzeum sztuki Brimingham Museum of Art, do którego wstęp jest darmowy. Muzeum otwarte jest od wtorku do soboty od 10:00 do 17:00, oraz w niedzielę od 12:00 do 15:00. W Birmingham znajdziecie również Birmingham Civli Rights Insitute, w którym poznacie historię Ruchu na Rzecz Swobód Obywatelskich. Na terenie dawnej stalowni w Birmingham znajduje się Sloss Furnaces National Historic Landmark, symbol rozwoju przemysłowego Birmingham, służący dzisiaj wystawom oraz koncertom.

Jednak Birmingham to nie wszystko, a Alabamie znajdziecie dziesiątki mniejszych i większych miast, w których znajdziecie wiele ciekawych atrakcji, godnych polecenia. Między innymi w mieście Mobile znajdziecie Mardi Gras Cottage Museum, w którym możecie podziwiać XIX wieczne pamiątki. Muzeum czynne jest od 9:00 do 15:00 od poniedziałku do soboty, z wyjątkiem Świąt Bożego Narodzenia i Dnia

Dziękczynienia, wstęp kosztuje 5 dolarów lub 3 dolary, jeśli macie uprawnienia do ulgi. Mogą Was również zainteresować miejscowe forty takie jak Fort Morgan, Fort Conde, Fort Gaines. Amatorzy militarnych eksponatów mogą również podziwiać w Battleship Memorial Park okręt USS Alabama, BB-60 czyli okręt wojenny z czasów II Wojny Światowej.

Montgomery

W stolicy stanu, w Montgomery, znajdziecie First White House of Confederacy, muzeum, które ma na celu upamiętnić okres wojny secesyjnej. Otwarte jest ono w tygodniu od 8:00 do 16:30, oraz w soboty od 9:00 do 16:00, z przerwą na lunch między 12:00 a 13:00. Wstęp do muzeum jest darmowy.

Na pewno zainteresuje Was także Civil Rights Memorial, pomnik upamiętniający czterdziestu męczenników, którzy oddali swoje życie w walce o równość rasową.
 Na północ od Montgomery znajdziecie krater Wetumpka. Jest to krater o szerokości około ośmiu kilometrów, gdzie około 80 milionów lat temu uderzył meteoryt. Miejsce jest dobrze oznaczone i jeśli będziecie w okolicy, warto je zobaczyć.

Montgomery Alabama USA

Wybrzeże Alabamy

Rejon wybrzeża Alabamy jest bardzo krótki, a co za tym idzie, w Alabamie nie znajdziecie tak dużo plaż jak na Florydzie, czy w New Jersey. Otwartą Zatokę Meksykańską od Zatoki Mobile oraz Zatoki Bon Secour, oddzielają wyspy Gulf Shores i Dauphin Island. Innymi wyspami Alabamy są Orange Beach, Isle Aux Herbes, na otwartej Zatoce Meksykańskiej, oraz Gaillard Island na Zatoce Mobile. Innymi zatokami Albamy są Grand Bay, Portersville Bay oraz Perdido Bay na granicy z Florydą.

W ten sposób, mimo, że pas nabrzeżny Alabamy jest dość krótki, to zatoki i wyspy, oraz pozostała część nabrzeża, oferuje dziesiątki kurortów, hoteli, czy kampingów, oraz plaż zarówno tych zurbanizowanych jak i dzikich. Jedną z plaż jest Dauphin Beach na Dauphin Island w Mobile County, znajdziecie tutaj pole kempingowe z podłączeniem prądu i bieżącą wodą, wspólną pralnią i suszarnią, a także prysznicami i miejscem wyznaczonym do wspólnego grillowania, a co ważniejsze, przepiękne plaże.

Inne ośrodki znajdziecie na Gulf Shore. Tutaj możecie oddać się rybołówstwu, wycieczkom po okolicy, zarówno na piechotę, jak i w przestworzach, balonem. Ośrodki na Gulf Shore oferują pokoje z balkonami z widokiem na Zatokę Meksykańską, oprócz plaży, znajdziecie tutaj baseny, zarówno kryte jak i odkryte, korty tenisowe, klub odnowy biologicznej i inne ciekawe udogodnienia.

Jeszcze inne ośrodki znajdziecie na Orange Beach, gdzie oprócz plaż, z których możecie podziwiać piękne widoki Zatoki Meksykańskiej, możecie również wybrać się na rejsy łodziami do obserwacji delfinów.


Wizyta w Alabamie

Jeśli odwiedziliście już wszystkie atrakcje Alabamy, na pewno nie żałujecie, że wybraliście ten stan. Jeśli jeszcze tu nie byliście, warto wspomnieć, że historia tego stanu pociąga za sobą istnienie licznych muzeów, czy innych obiektów upamiętniających wydarzenia historyczne. Dla wielbicieli nadmorskiego wypoczynku, również znajdzie się wiele fajnych atrakcji, więc być może wizyta w stanie Alabama okaże się strzałem w dziesiątkę. Czytaj więcej informacji o turystyce i atrakcjach stanu Alabama

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

  1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
  2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
  3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
  4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
  5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
  6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
  7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
  8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
  9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
  10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Witam! Zapraszam do rozmowy na żywo
Scan the code
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?