MONTGOMERY

Montgomery w Alabamie USA. To właśnie w Montgomery odbywa się słynny Festiwal Szekspirowski. Stolica Alabamy znana jest też z wielu innych kulturalnych inicjatyw. Oprócz poetyckiego święta organizowana jest tu również m.in. impreza muzyczna Jubilee City Fest. Na zwiedzających Montgomery czeka wiele atrakcji. Warto obejrzeć m.in. Alabama State Capitol i kościół Dexter Avenue Baptist.

Montgomery jest stolicą Alabamy i drugim pod względem wielkości miastem w tym stanie. Wyprzedza je jedynie Birmingham. Gęstość zaludnienia Montgomery wynosi ponad 500 osób na kilometr kwadratowy. Powierzchnia miasta zajmuje niewiele ponad 404 kilometry kwadratowe.

Montgomery
Montgomery

Centrum miasta Montgomery zlokalizowane jest w wzdłuż rzeki Alabama. To właśnie tutaj funkcjonują wojskowa baza Maxwell Air Force Base, publiczne uniwersytety Troy University i Alabama State University, uczelnie prywatne Huntingdon College i Faulkner University oraz zakład przemysłowy Hyundai Motor Manufacturing Alabama. Montgomery słynie też z Muzeum Sztuk Pięknych oraz wspomnianego Festiwalu Szekspirowskiego.

Osadnicy z Europy

Na terenie miasta w przeszłości zlokalizowane były miasteczka Ikanatchati i Towassa. Początkowo obszar ten zamieszkiwały plemiona Koasati i Alibamu. W 1540 r. przybyli tam Europejczycy. Kolejni przybysze z Europy dotarli na ten teren po raz kolejny w 1697 r. Pierwszym europejskim osadnikiem na terenie Montgomery był James McQueenn – przedsiębiorca ze Szkocji. W 1785 r. na obszarze Montgomery powstał handlowy punkt. Jego pomysłodawcą był Abraham Mordecai z Filadelfii. To właśnie dzięki niemu w Alabamie pojawiła się pierwsza odziarniarka.

Z czasem mieszkańcy terenu Montgomery z plemion Koasati i Alibamu zaczęli opuszczać ten obszar. Postanowili kierować się w stronę Missisipi, Teksasu i Luizjany. Opuszczone przez nich tereny zajęli Kirkowie, którzy sprzeciwiali się osiedlaniu na tym terenie Amerykanów.
Nie udało im się jednak wywalczyć swoich racji. W 1814 r. przegrali bitwę z amerykańskimi żołnierzami, na czele których stał generał Andrew Jackson. Kirkowie zostali zobowiązani do przekazania Amerykanom zamieszkiwanego przez siebie terenu.

W 1816 r. powstało hrabstwo Montgomery. Z grupą osadników przybył tam John Scott. Utworzono też miasto Alabama, w którym zlokalizowano miejskie urzędy. Później Andrew Dexter założył następne miasto – Nową Filadelfię. Z czasem John Scott postanowił utworzyć miasto o nazwie Wschodnia Alabama. John Scott i Andrew Dexter rywalizowali ze sobą, jednak w 1819 r. połączyli swoje miasta. Tak powstało Montgomery.

Montgomery
Montgomery

Handel bawełną

W 1882 r. Montgomery zyskało status stolicy hrabstwa. Rozwijało się, a zyski czerpano głównie z handlu bawełną. W 1846 r. Montgomery stało się stolicą stanu Alabama. W 1861 r. rozpoczęto starania o utworzenie Skonfederowanych Stanów Ameryki. W spotkaniach brały udział stany: Alabama, Floryda, Georgia, Missisipi, Luizjana i Karolina Południowa. Stolicą Skonfederowanych Stanów Ameryki zostało Montgomery. Przewodził im prezydent Jefferson Davis.

Rozwój komunikacji

W 1886 r. w Montgomery uruchomiono linie tramwajowe. Dzięki połączeniom tramwajowym ludzie mogli osiedlać się nie tylko w centrum, ale też na obrzeżach miasta. W XX w. Montgomery brało udział w walkach ludności afroamerykańskiej o równe prawa. Starcia rozpoczęły się od aresztowania Amerykanki Rosy Parks, broniącej praw człowieka.

Nie chciała ona ustąpić miejsca w autobusie białemu pasażerowi.
Sytuacja ta spowodowała bojkot autobusów w mieście. Z czasem duchowni rozpoczęli działania mające na celu walkę o równouprawnienie.
W 1956 r. ogłoszono wyrok uznający niezgodność z konstytucją zasad przewożenia pasażerów w komunikacji miejskiej w Montgomery. Miasto musiało zmienić obowiązujące do tej pory reguły. Bojkot autobusów został wtedy zakończony.

Powiązany temat: mapa Alabamy

Prawo do głosowania

W 1965 r. w Montgomery doszło do kolejnych protestów – tym razem wobec decyzji Jima Crowa. Zakazał on Afroamerykanom uczestnictwa w wyborach. Protesty doprowadziły do ustanowienia przez Kongres Stanów Zjednoczonych prawa Afroamerykanów i innych mniejszości narodowych do głosowania.

Rosa Parks

Jaka pogoda panuje w Montgomery?

Miasto zlokalizowane jest w strefie klimatu subtropikalnego. Charakteryzuje się on długimi i gorącymi latami oraz krótkimi i łagodnymi zimami. Najzimniejszym miesiącem w roku jest styczeń, temperatura wynosi niewiele ponad 8 stopni Celsjusza. Najcieplejszym jest lipiec, kiedy temperatura sięga blisko 30 stopni Celsjusza. Co ciekawe, w okresie wiosennym i jesiennym temperatury w ciągu dnia i nocy są bardzo zróżnicowane.

Śnieg pada rzadko

Opady deszczu występują w Montgomery przez cały rok. Najwięcej opadów pojawia się jednak od stycznia do marca. Najmniejsza ilość opadów deszczu przypada na październik. Śnieg pada rzadko. Jeśli już się pojawi to są to niewielkie opady.

Montgomery słynie z pięknych budowli. Atrakcją miasta jest m.in. wieżowiec RSA Tower, wybudowany w 1996 r. W centrum miasta usytuowanych jest wiele rządowych budynków, m.in. Alabama State Capitol mieszczący się na wzgórzu.
Zwiedzając Montgomery warto wybrać się do kościoła baptystów Dexter Avenue Baptist Church. Kościół ten oraz Alabama State Capitol widnieją w Narodowym Rejestrze Pomników Historycznych prowadzonym przez amerykańskie władze.

Dworzec i park

Do wspomnianego rejestru wpisany jest również Union Station – dworzec kolejowy. Obecnie jest on częścią parku Riverwalk. Oprócz dworca kolejowego park składa się jeszcze z amfiteatru, portu rzecznego i stadionu.
W okolicach Alabama State Capitol znajduje się pierwsza siedziba Skonfederowanych Stanów Ameryki. Biały dom we włoskim stylu wybudowany został w 1835 r. Rezydował tam prezydent Jefferson Davis ze swoją rodziną, w czasach gdy Montgomery pełniło funkcję stolicy Skonfederowanych Stanów Ameryki.

Budowa centrum

Władze Montgomery realizują różne miejskie inwestycje, mające na celu rozwój miasta. Jedną z nich była budowa centrum konwencyjnego o powierzchni liczącej ponad 10 tysięcy metrów kwadratowych. Turyści planujący pobyt w Montgomery koniecznie powinni wybrać się do najstarszej miejskiej dzielnicy Old Alabama Town. W dzielnicy tej można podziwiać odnowione budynki z XIX w.

Montgomery
Montgomery

Neokolonialny uniwersytet

W południowej części Montgomery zlokalizowany jest Alabama State University. Uczelnię zbudowano w 1867 r. Budynek reprezentuje styl neokolonialny. W okolicach Alabama State University znajdują się dwie stare miejskie dzielnice: Cloverdale Historic District i Garden District. W dzielnicach tych można obejrzeć domy z lat 1875 – 1949 reprezentujące style neogotycki i wiktoriański. Z kolei w Cloverdel mieści się uczelnia Huntingdon College.

Najlepiej na wschodzie

Najbardziej rozwiniętym regionem Montgomery jest wschodnia część miasta. To właśnie tui zlokalizowane są dwa największe centra handlowe: The Shoppes at Eastchase i Eastdale Mall oraz nowe osiedla mieszkaniowe.
Montgomery słynie też z parku Wynton M. Blount Cultural Park.
W zlokalizowanym tu teatrze Carolyn Blount Theatre każdego roku odbywa się słynny Festiwal Szekspirowski.

W ramach festiwalu prezentowane są nie tylko sztuki Szekspira, ale też lokalnych twórców. W parku tym mieści się również Muzeum Sztuk Pięknych, gdzie podziwiać można amerykańskie rzeźby i obrazy, dzieła z porcelany i szkła oraz prace europejskich artystów.

Orkiestra i balet

Oprócz teatru Carolyn Blount Theatre w Montgomery działa też Davis Theatre for the Performing Arts. To właśnie tam występują Montgomery Symphony Orchestra, Montgomery Ballet i Alabama Dance Theatre.
 Warto dodać, że już w 1941 r. w Montgomery powstał Capri Theatre – teatr niezależnego kina.
 Miłośników muzyki do miasta przyciąga muzyczny festiwal Jubilee City Fest.

Impreza organizowana jest co roku.
W Montgomery warto odwiedzić też Hank Williams Museum z pamiątkami związanymi z Hankiem Williamsem – amerykańskim artystą country.
Najmłodszych z pewnością zainteresuje znajdujące się w Montgomery zoo akredytowane przez Amerykańskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów.

Alabama Montgomery
Montgomery w Alabamie

Gospodarka

W Montgomery rozwija się gospodarka, oparta głównie na uprawach bawełny, soi i orzeszków ziemnych. Oprócz upraw ważną rolę w przemyśle Montgomery odgrywa też produkcja metali. Dzięki usytuowaniu wzdłuż rzeki oraz połączeniom kolejowym Montgomery jest swoistym centrum gospodarczym w regionie.

Oprócz rolnictwa w Montgomery rozwija się też transport i handel, służba zdrowia, edukacja, budowlanka i górnictwo. Najwięcej pracowników zatrudniają Maxwell – Gunter Air Force Base, szkoły Montgomery Public Schools, Baptist Health, Hyundai Motor Manufacturing Alabama, Jackson Hospital & Clinic i Alfa Insurance.

Siły powietrzne

Maxwell – Gunter Air Force Base to amerykańskie siły powietrzne. W siedzibie jednostki mieści się specjalny uniwersytet, w którym szkolą się kandydaci na pilotów. Maxwell – Gunter Air Force Base to potężna firma zatrudniająca ogromną ilość pracowników.
Dużym przedsiębiorcą w Montgomery jest również Hyundai Motor Manufacturing Alabama – producent samochodów marki Hyundai.

Firma ta jest pierwszym zakładem produkcyjnym tej marki na amerykańskim terenie. Zatrudnia ponad 3 tys. pracowników. Co ważne, zakład oferuje swoim podwładnym wysokie zarobki, dlatego chętnych do pracy w tej firmie nie brakuje. Właściciele Hyundai Motor Manufacturing Alabama dbają o rozwój firmy, wciąż tworząc nowe stanowiska pracy i zatrudniając nowe osoby.

Innowacyjność i jakość

Zakład Hyundaia w Montgomery to niezwykle nowoczesny budynek. Do produkcji samochodów wykorzystuje się innowacyjne, światowe technologie i sprzęty najwyższej jakości. Klientów nie brakuje. Firma Hyundai Motor Manufacturing Alabama pełni więc ważną funkcję w miejskiej gospodarce napędzając gospodarczą koniunkturę. Zakład w ciągu roku produkuje blisko 400 tys. samochodów. To dużo. Na sukces firmy ciężko pracują jednak zarówno kierownicy firmy, jak i wszyscy zatrudnieni w niej pracownicy.

Szkoły w Montgomery Alabama

Oprócz Maxwell – Gunter Air Force Base i Hyundai Motor Manufacturing Alabama wiele osób zatrudnienie znajduje również w szkołach Montgomery Public Schools. Obejmują one szkoły podstawowe, gimnazja i licea. Placówki prowadzą podstawowy program nauczania oraz tematyczne zajęcia zgodne z zainteresowaniami uczących się w niej uczniów. Do wyboru są m.in. zajęcia muzyczne i sportowe.

Pięć lat temu otwarto dodatkowe centrum techniczne, w którym mogą kształcić się uczniowie zainteresowani rzemiosłem.
Warto wspomnieć, że w szkołach Montgomery Public Schools uczą doświadczeni i cenieni nauczyciele, którzy przygotowują swoich podopiecznych do rozpoczęcia dorosłego życia.

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

  1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
  2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
  3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
  4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
  5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
  6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
  7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
  8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
  9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
  10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Witam! Zapraszam do rozmowy na żywo
Scan the code
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?