ARIZONA

Stan Arizona i najciekawsze miejsca w stanie Arizona, przewodnik i atrakcje w pigułce …Czy zastanawialiście się co moglibyście obejrzeć podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych Ameryki? Na pewno na myśl przyszło Wam wiele miejsc i atrakcji, które kojarzą się z tym ogromnym, odległym, ale pięknym krajem, który dla wielu ludzi pozostaje jedynie w sferze marzeń i jest synonimem sukcesu.

Pomyśleliście na pewno o takich miastach jak Nowy Jork, Los Angeles, Chicago, a może kusi Was Las Vegas? Pomyśleliście pewnie także o rezerwacie przyrody Everglades z lasami namorzynowymi na Florydzie i przy okazji eleganckim i pełnym blichtru Miami, a może również o Wielkim Kanionie w Arizonie?

Arizona w Stanach Zjednoczonych

Ten ostatni to nie jedyna atrakcja stanu Arizona, na pewno warto odwiedzić południe Stanów Zjednoczonych, ale nie tylko ze względu na Grand Canyon National Park, ale również ze względu na dziesiątki innych ciekawych miejsc. Jeśli nadal nie wiecie co chcecie zwiedzić w Stanach Zjednoczonych, udajcie się w ich południowo zachodnią część, leżącą przy samej granicy z Meksykiem.

Piękny stan na południowym zachodzie USA

Na południu Stanów Zjednoczonych znajduje się bardzo malowniczy stan Arizona. Jest on otoczony przez takie stany jak Kalifornia, Nevada, Utah i Nowy Meksyk, a od południa graniczy z Meksykiem, a dokładniej z meksykańskimi stanami Sonora i Kalifornia Dolna. Arizona to obszar głównie wyżynny, na północy rozciąga się Wyżyna Kolorado – Colorado Plateau, która rozciąga się również w Kolorado, Utah i Nowym Meksyku, przeważają tu głównie półpustynne stepy z kaktusami, a także roślinność pustynna z sosnami żółtymi.

Najważniejszym miastem w Arizonie jest miasto Phoenix. Jedno z ważniejszych miast w USA. Przez stan przepływają dwie duże rzeki – Kolorado i Gila River. Arizona to szósty pod względem powierzchni stan w USA, ma 295 tysięcy kilometrów kwadratowych, a zamieszkuje go około sześć milionów ludzi. Te sześć milionów ludzi w 72 procentach używa języka angielskiego, zaś prawie 22 procent języka hiszpańskiego. Dewizą stanu jest „Dilat Deus”, czyli „Bóg wzbogaca” natomiast przydomkiem Arizony jest Grand Canyon State – stan Wielkiego Kanionu. Dajcie się więc porwać na turystyczną przygodę w Arizonie.

Polonia w Arizonie

Arizonę zamieszkuje około 120 tysięcy Polonii. Największe skupiska są w okolicach miasta Phoenix, gdzie odbywają się festiwale polonijne, natomiast życie Polonii Phoenix skupia się głównie przy parafii Matki Boskiej Częstochowskiej – The Polish Pastoral Mission of Our Lady of Czestochowa, czyli Polskiej Misji Pastoralnej Matki Boskiej Częstochowskiej w Phoenix. Jest to parafia powołana w 1995 roku, przy parafii działa Polska Szkoła Katolicka im. Jana Pawła II.

Innym, drugim co do wielkości ośrodkiem Arizońskiej Polonii jest Tucson, gdzie życie Polaków koncentruje się przy Parafii Świętego Cyryla z Aleksandrii – St. Cyril of Alexandria Parish, ustanowiona w 1947 roku.
Szkoły przy parafiach są miejscem, gdzie dzieci amerykańskiej Polonii uczą się historii, tradycji Polski i języka polskiego. Polonia dba również o swoje pociechy i uczy je w domu, jednak instytucja szkoły wydaje się być tutaj niezastąpiona.

Arizona USA

Krótko o historii Arizony

Na samym początku, przed przybyciem tu Europejczyków, tereny zamieszkiwali Indianie z plemion Hopi i Apaczów, pierwsi zamieszkiwali północne rejony, drudzy natomiast południowe. Od strony Kanady przywędrowali tu również przedstawiciele ludu Nawaho. W 1539 roku trafili tutaj hiszpańscy odkrywcy z Marcos de Niza na czele, a także poszukiwacze skarbów, na przykład ekspedycja Francisco Coronado. W 1692 roku Euzebio Kino założył tutaj pierwszą misję, natomiast pierwszy fort na tych ziemiach Hiszpanie wybudowali w 1776 roku, dziś w tym miejscu znajduje się miasto Tucson.

W 1821 roku Hiszpania przekazała Arizonę Meksykowi, jednak po wojnie amerykańsko – meksykańskiej w 1848 roku terytorium wróciło w ręce Stanów Zjednoczonych, wtedy jeszcze jako stan Nowy Meksyk. Amerykanie odkupili jeszcze część południową dzisiejszej Arizony i w ten sposób w 1863 Arizona stała się odrębnym stanem. Do Unii Arizona wstąpiła jako 48 stan i miało to miejsce 14 lutego 1912 roku.

Najpopularniejsze i największe miasta Arizony

Jeśli odwiedzicie Arizonę, będziecie prawdopodobnie zastanawiać się, gdzie możecie się udać na swoja turystyczną eskapadę po tym pięknym stanie. Możecie zacząć od miast gdzie znajdziecie Polaków mieszkających tutaj na stałe, Phoenix i Tucson, są to jednocześnie dwa największe miasta Arizony. Innymi miastami są Mesa, Scottdale i Glendale. Zobacz także mapę Arizony na tle innych stanów USA.

Phoenix

Stolica Arizony jest największym jej miastem, jednocześnie szóstym miastem w Stanach Zjednoczonych. Phoenix założono w 1861 roku, a prawa miejskie nadano 5 lutego 1881 roku. Centrum Phoenix jest jednym z najważniejszych ośrodków muzycznych stanu Arizona, znajdziecie tutaj Orpheum Theatre, które jest siedzibą Phoenix Metropolitan Opera, oraz Phoenix Symphony Hall, gdzie występuje Ballet Arizona, Phoenix Symphony Orchestra czy Phoenix Youth Symphony Arizona Opera.

Phoenix USA

Jednak wizyta w Phoenix nie musi ograniczać się jedynie do doznań muzycznych. Znajdziecie tutaj wiele muzeów, takich jak Phoenix Art Museum, które jest największym wizualnym zbiorem sztuki z całego świata w tej części Stanów Zjednoczonych Ameryki. Innym muzeum jest Heard Museum, gdzie znajdziecie galerie, sale wykładowe, a także miejsca do występów, w muzeum znajdziecie liczne wystawy poświęcone plemieniu Nawaho i Hopi.

Innymi muzeami Phoenix są Children`s Museum of Phoenix, Arizona Science Center, Pueblo Grande Museum and Cultural Park czy Phoenix Museum of History.

Tucson

Tucson to drugie co do wielkości miasto w Arizonie. Jednym z ciekawych obiektów w Tucson jest Prima Air and Space Museum, czyli PASM, amerykańskie muzeum lotnictwa w Tucson. Muzeum otworzono 8 maja 1976 roku. Na 320 tysiącach metrów kwadratowych początkowo znajdowało się 75 samolotów United States Air Force, dzisiaj tych maszyn jest ponad 250.

Większość eksponatów znajduje się na zewnątrz, jednak w PASM znajdują się również cztery duże hangary, gdzie znajdują się liczne tematyczne ekspozycje.
Bilet wstępu do Prima Air and Space Museum będzie Was kosztować od 9 do 20 dolarów, w zależności od rodzaju biletu. Zwykły bilet dla dorosłego kosztuje 15,50 dolarów, 9 dolarów bilet dla dziecka, 20 dolarów natomiast bilet dla dwojga rodziców.

Tucson w Arizonie

Tucson to nie tylko jedno z większych skupisk Polonii w Arizonie, ale również największe skupisko teleskopów. Znajdziecie tutaj między innymi Kitt Peak National Observatory – w którym znajduje się największa na świecie kolekcja optycznych teleskopów. Można tutaj obserwować niebo we wspaniałych warunkach. Jest tutaj dwadzieścia pięć optycznych teleskopów i dwa radioteleskopy.

Znajduje się tutaj też Visitor Center oraz muzeum. Przygoda z obserwacją nieba nie należy do najtańszych, ale warto przemyśleć ten niemały wydatek, 49 dolarów za wstęp dla dorosłych, 45 dolarów dla seniorów, studentów, nie wejdziecie do obserwatorium z dziećmi poniżej 8 roku życia.

Weźcie jednak pod uwagę prośbę zarządców, jeśli nie jesteście obywatelami Stanów Zjednoczonych, weźcie ze sobą paszporty, co ułatwi i przyspieszy Wam wstęp do obserwatorium. W Kitt Peak National Observatory znajduje się też instytucja badawcza. W związku z tym w okolicy znajdziecie też liczne sklepy astronomiczne, które pozwalają na zakup teleskopów, a także rzeczy związanych z obserwacją gwiazd i innych ciał niebieskich.

Inne ważne atrakcje Arizony

Oprócz większych miast w Arizonie znajdziecie wiele ciekawych miejsc, atrakcji turystycznych, gdzie nie znajdziecie tłumów turystów, mimo, że są na szczycie popularnych celów turystów z całego świata w Stanach Zjednoczonych.
Pierwszy, którego nie można nie wymienić jest Wielki Kanion Kolorado. Jest to przełom rzeki Kolorado przez Płaskowyż Kolorado. Kanion ma 446 kilometrów długości, szerokość od 800 metrów do nawet 29 kilometrów. Głębokość sięga 1600 metrów, jest to największy przełom rzeki na całym świecie, ale nie jest on jednak najgłębszy.

Grand Canyon USA

Wielki Kanion stanowi park narodowy Grand Canyon National Park i ukształtowany jest głównie z łupków, iłołupków, wapieni, piaskowców i granitowych intruzji. Stosunkowo niedawno, 28 marca 2007 roku otworzono tutaj szklany pomost nad zachodnią częścią Wielkiego Kanionu. Balkon usytuowany jest na wysokości około 1219 metrów nad ziemią, a widoki z niego zapierają dech w piersiach.

Innym parkiem narodowym w Arizonie jest Park Narodowy Skamieniałego Lasu, Petrified Forest National Park. Utworzono go 9 grudnia 1962 roku i zajmuje on powierzchnię 884 kilometrów kwadratowych. Nazwa parku pochodzi od skamieniałego drewna, które licznie występuje na obszarze parku.

Kolejny park narodowy, który możecie odwiedzić, być może będąc już we wspomnianym Tucson. Będzie Park Narodowy Saguaro, Saguaro National Park, który leży nieopodal Tucson. Park utworzony został w 1993 roku na 370 kilometrach kwadratowych. Park zamieszkuje 338 gatunków zwierząt, w tym 69 gatunków ssaków i 210 gatunków ptaków. Mieszkają tutaj między innymi puma, antylopa, kojot, czy pekari.

Na terenie parku rośnie 25 gatunków kaktusów. Infrastruktura turystyczna parku narodowego jest dość dobrze rozwinięta, na jego terenie znajdziecie dwa centra turystyczne i ponad 240 kilometrów szlaków turystycznych.

Saguaro National Park USA

Inną atrakcją jest Malowana Pustynia, Painted Desert, właściwie półpustynia, zwana również Pustynią Pstrą, rozciąga się ona od Parku Narodowego Wielkiego Kanionu, aż do Parku Narodowego Skamieniałego Lasu. Nazwa tego pięknego, malowniczego miejsca pochodzi od czerwonych, pomarańczowych, żółtych i miejscami szarych formacji skalnych, które zalegają tutaj płytowo.

Na terenie Malowanej Pustyni znajdują się rezerwaty Indian plemienia Hopi i Navaho.
Warto również zobaczyć coś nietypowego, krater meteorytowy zwany Kraterem Barringera. Jest to krater uderzeniowy o średnicy 1200 metrów i głębokości około 170 metrów.

Eksperci uważają, że krater powstał około 50 tysięcy lat temu na skutek uderzenia meteoru żelaznego, o szacowanej średnicy około 50 metrów. Pochodzenie krateru udowodnił jako pierwszy Daniel Barringer, geolog i przemysłowiec, to jego rodzina po latach jest właścicielem terenów Krateru Barringera i z tego powodu nie został on uznany za Pomnik Narodowy USA, bo takie pomniki powinny być własnością federalną.

Wizyta w Arizonie

Jeśli wybierzecie się na podbój Stanów Zjednoczonych i znajdziecie się w Arizonie, na pewno zapamiętacie ten wyjazd na bardzo długo. Wśród wielu Amerykanów panuje przekonanie, że jest to najpiękniejszy stan USA, zamieszkują go mili, uśmiechnięci ludzie, prawdopodobnie dlatego, że jest to zasługa obecnego tutaj słońca przez całe 362 dni w roku. Nie będziecie żałować tego wyjazdu.

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

  1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
  2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
  3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
  4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
  5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
  6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
  7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
  8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
  9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
  10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Witam! Zapraszam do rozmowy na żywo
Scan the code
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?