PHOENIX

Phoenix w Arizonie. Phoenix słynie z największego na świecie parku miejskiego South Mountain Park. Nie tylko z tego powodu warto jednak wybrać się do Phoenix, stolicy Arizony. W mieście funkcjonuje wiele muzeów, w których podziwiać można dzieła z całego świata. Wśród nich warto wyróżnić Musical Instrument Museum z kolekcją najlepszych instrumentów. Dlaczego jeszcze warto wybrać się do Phoenix?

Phoenix w Arizonie foto
Phoenix w Arizonie

Phoenix to stolica amerykańskiej Arizony. Jest również największym miastem należącym do tego stanu i jednym z największych miast w Ameryce. Powierzchnia Phoenix liczy ponad 1338 tys. kilometrów kwadratowych. Gęstość zaludnienia to około 1080 osób na kilometr kwadratowy. Mieszkańcy Phoenix nazywają siebie określeniem „Phoenicians”.

Phoenix leży w centrum metropolitalnego obszaru Phoenix. Co ciekawe, obszar ten nazywany jest doliną słońca. Metropolitalny obszar Phoenix zamieszkuje ponad 4 miliony ludzi. W Phoenix swoją siedzibę ma hrabstwo Maricopa. To właśnie z miasta Phoenix pochodzili znani i wybitni politycy m.in. republikański polityk Barry Goldwater.

Phoenix w Arizonie

Jak wyglądały początki miasta? Przez okres ponad dwóch tysięcy lat tereny dzisiejszego Phoenix zamieszkiwała ludność indiańskiego plemienia Hohokam. Indianie stworzyli specjalne wodne kanały, dzięki którym na obszarze Phoenix wykształciły się grunty orne. Warto wspomnieć, że grunty te później wykorzystano do zbudowania kanałów Central Arizona Project i Arizona Canal, oraz akweduktu o nazwie Hayden – Rhodes Aqueduct.

Indianie z plemienia Hohokam byli przyjaźnie nastawieni do okolicznych społeczności – Sinagua, Anasazi i Mogollon. Jedna z legend głosi, że plemię Hohokam widziało eksplozję kosmiczną SN 1006. Mają świadczyć o tym stworzone przez Indian petroglify ukazujące supernową. Obecnie petroglify możemy podziwiać w White Tank Mountain Regional Park.

White Tank Mountain Regional Park
White Tank Mountain Regional Park

Nowe plemiona i nowi przybysze z Europy

W latach 1300 – 1450 ludność plemienia Hohokam stopniowo opuszczała obszar dzisiejszego Phoenix. Na terenie tym zaczęły osiedlać się plemiona Yavapai i Pima. Z czasem przybyły tam również ludy Maricopa. Europejczyków w Phoenix było niewielu.

Początek XIX w. to okres osiedlania się na terenie Phoenix odkrywców z Ameryki i Europy, zwanych grupą „Mountain Men”. To właśnie ci przybysze odkryli na obszarach Phoenix wydrę kanadyjską i bobra kanadyjskiego. Skóra tych zwierząt stała się cennym, handlowym towarem. Oprócz wydr kanadyjskich i bobrów kanadyjskich na obszarach tych występowały też wilki meksykański i jelenie. Zwierzęta pojawiały się w dolinie Salt River Valley. Miały tam dobre warunki rozwoju ze względu na odpowiednie ilości wody i dogodną temperaturę.

Terytorium Nowego Meksyku

Po wojnie meksykańsko – amerykańskiej, czyli w 1848 r. Stany Zjednoczone przejęły kontrolę nad północną częścią Meksyku, która stała się częścią Terytorium Nowego Meksyku. W skład Terytorium Nowego Meksyku weszły również tereny obecnego Phoenix.

W 1853 r. południowe części stanów Nowy Meksyk i Arizona władze Meksyku sprzedały Amerykanom. Transakcję tę nazwano „zakupem Gadsdena”. Na obszarach tych toczyły się walki w okresie wojny secesyjnej.
W 1861 r. Konfederaci utworzyli Terytorium Arizony, a dwa lata później Kongres Stanów Zjednoczonych również podjął decyzję o utworzeniu Terytorium Arizony. Zarówno konfederaci, jak i Kongres Stanów Zjednoczonych uznali Salt River Valley za swój teren.

USA zakup terytoriów
Niezwykle ciekawa mapa zakupów i nabywania poszczególnych terytoriów przez Stany Zjednoczone

Fort na rzece

W 1865 r. na rzece Verde powstał fort McDowella. Pomysłodawcą tej budowy były amerykańskie wojska United States Army. Fort miał na celu stłumienie powstań inicjowanych przez Indian. W 1866 r. rezydujący w forcie Hiszpanie stworzyli osobny obóz wzdłuż brzegu rzeki Salt.

Był to pierwszy obóz, którego nie założyli Indianie od czasów opuszczenia terenów Phoenix przez plemię Hohokam. Z czasem grupy osadnicze połączyły się i stworzyły miasto o nazwie Tempe. Miasto to stało się częścią obszaru metropolitalnego Phoenix.

Inspirująca podróż

Jak przebiegał proces, który doprowadził do osiągnięcia przez Phoenix rangi miasta? Początki sięgają roku 1867. To właśnie wtedy Jack Swilling wybrał się w podróż w tereny dzisiejszego Phoenix. Spacerował m.in. przez górskie doliny White Tink. Zwrócił uwagę na dolinę usytuowaną nad rzeką. Myślał, w jaki sposób można by było zagospodarować ten teren. Jack Swilling postanowił wykorzystać teren na działalność rolniczą.

Zaczął budować kanały na wzór tych, które skonstruowali wcześniej Indianie.
W tym czasie w okolicach formowała się powoli miejska społeczność. Początkowo miasto nosiło nazwę „Pumpkinville”. Określenie to pochodziło od rosnących tam dyni. Nazwa miasta ulegała zmianie. Z czasem pojawiły się takie określenia, jak Mill City, Swilling’s Mill czy Helling Mill. W końcu wykształciła się nazwa East Phoenix, od której wywodzi się obecna nazwa miasta.

Phoenix centrum miasta w Arizonie
Phoenix centrum miasta w Arizonie

Problem z nazwą

Jack Swilling proponował, by miejski teren nazwać „Stonewell”. Miało to podkreślić zasługi generała Thomasa „Stonewella” Jacksona. Nazwa ta jednak nie przyjęła się. Nie chcieli jej mieszkańcy terenu. Jeszcze inną propozycją była „Salina”. Ta nazwa również jednak nie zyskała akceptacji.

Nazwę „Phoenix” zawdzięczamy lordowi Darellowi Duppie. Określenie „Phoenix” miało oznaczać miasto powstałe ze szczątków historycznej cywilizacji. W 1865 r. Phoenix otrzymało miejskie prawa. Trzy lata później otwarto tu pierwszy punkt pocztowy, nadzorowany przez Jacka Swillinga. Szybko rosła liczba ludności zamieszkujących miasto, a 1870 r. wydzielono granice Phoenix. Rok później zbudowano pierwszy kościół i pierwszy sklep. Utworzono też hrabstwo Maricopa z podziału innego hrabstwa – Yavapai.

Rządy szeryfa

W 1871 r. w wyniku wyborów wybrano miejskie władze i szeryfa, a w 1872 r. dzieci po raz pierwszy mogły uczestniczyć szkolnych lekcjach. Szkoła mieściła się w jednym z urzędowych budynków. W 1873 r. zbudowano pierwszą szkołę w Phoenix z prawdziwego zdarzenia. Oficjalne granice miastu nadał w 1874 r. prezydent Ulysses Grant. Miasto w dalszym ciągu się rozwijało.

Powstały bary, banki amerykańskie i międzynarodowe i taneczne sale.
 Z czasem Phoenix zamieszkiwało już tak dużo ludzi, że zdecydowano o wprowadzeniu rządów rady miejskiej i burmistrza. Pierwszym burmistrzem miasta został John T. Alsap. Dla nowych władz zbudowano nowy ratusz.

Phoenix
Phoenix centrum

Kolej i pożar

Duży wpływ na rozwój miasta miało wprowadzenie kolei. Zastąpiła ona używane dotąd formy transportu, czyli wozy. Dzięki połączeniom kolejowym Phoenix stało się gospodarczym centrum, a towary eksportowano na wschód i na zachód. W 1947 r. miasto nawiedził pożar.

Powiązany temat: koleje amerykańskie

Niszczycielski żywioł uniemożliwił dalsze funkcjonowanie kolei. W 1912 r. Phoenix zostało uznane za stolicę stanu Arizona – wpłynęła na to m.in. dobra lokalizacja miasta. Z czasem ponownie zmieniono system rządów. Od 1913 r. władzę w Phoenix sprawowała rada miejska i menedżer. Dzięki temu Phoenix stało się pierwszym amerykańskim miastem, w którym rządy miały właśnie taką formę.

Miejsce dla żołnierzy

Po II wojnie światowej na terenie miasta Phoenix funkcjonowały wojskowe bazy, takie jak: Williams Field, Falcon Field i Luke Field.
Ważnym wydarzeniem dla społeczności Phoenix była bokserka walka rozgrywana między dwoma żołnierzami: białym i czarnoskórym. Odbyła się ona w Dzień Dziękczynienia. Sportowa rywalizacja szybko zmieniła się we wrogą walkę z udziałem widowni i opanowała miejskie centrum.

Zamieszki wpłynęły na społeczne myślenie o charakterze władzy w Phoenix. Zastanawiano się nad zmianą form rządów, lecz do tego nie doszło – wciąż najważniejszą funkcję pełnił menedżer, który uzyskał jeszcze większą władzę wykonawczą.

Nieruchomości w Phoenix w Arizonie w USA
Nieruchomości w Phoenix w Arizonie

Phoenix dla turystów

W kolejnych latach miasto Phoenix dalej się rozwijało. Przyjeżdżało do niego coraz więcej turystów. Phoenix stało się dla nich ciekawą opcją na spędzenie wypoczynku. Początek XX w. przyniósł jeszcze większy postęp i rozkwit.

Phoenix słynie obecnie z różnych turystycznych atrakcji. Ważną rolę odgrywa muzyka. Znajdują się tu m.in. Orpheum Theatre, gdzie swoją siedzibę ma Phoenix Metropolitan Opera oraz Phoenix Symphony Hall, gdzie często odbywają się występy Phoenix Symphony Orchestra czy baletu Ballet Arizona.

Poza tym w Phoenix zlokalizowane są koncertowe hale, np. Jobing.com Arena i Talking Stick Resort Arena. Co ciekawe, z Phoenix pochodzi wielu wybitnych muzyków, m.in. piosenkarka Jordin Sparks czy Chester Charles Bennington.
 Phoenix pojawiało się w wielu telewizyjnych serialach takich jak Medium czy Alice.

Imponujące muzea

Stolica Arizony jest dużą gratką dla osób lubiących muzea. Jednym z nich jest Phoenix Art Museum. Można tam zobaczyć światowe dzieła wybitnych artystów. Muzeum mieści się na powierzchni 26 tys. metrów kwadratowych i posiada kolekcję liczącą ponad 18 tys. dzieł. Poza tym w muzeum organizowane są różne imprezy – festiwale muzyczne czy filmowe.

W mieście znajduje się jeszcze Heard Museum. Na dwunastu metrach kwadratowych ulokowane są galerie, wykładowe sale i sceny. Największą popularnością wśród turystów zwiedzających obiekt cieszy się wystawa lalek – dzieł ludności z plemienia Hopi. Co roku Heard Museum gości nawet 250 turystów.

Phoenix Art Museum
Phoenix Art Museum

Innymi muzeami wartymi odwiedzenia w Phoenix są: Hall of Flame Firefighting Museum, Arizona Science Center, Phoenix Museum of History i Children’s Museum of Phoenix. Siedem lat temu w mieście otworzono jeszcze jedno muzeum – tym razem prezentujące światowe muzyczne instrumenty, o nazwie Musical Instrument Museum.

Dużo zieleni

Stolica Arizony zachęca też odwiedzających i mieszkańców dużą liczbą parków. W mieście znajduje się sporo parków wodnych, które pomagają mieszkańcom miasta poradzić sobie w okresach suszy. Turyści i mieszkańcy Phoenix najczęściej odwiedzają Oasis Water Park i Wet‘n’Wild Phoenix.

Warto zaznaczyć, że to właśnie w Phoenix zlokalizowany jest największy na świecie miejski park South Mountain Park. Powierzchnia parku zajmuje aż 67 kilometrów kwadratowych.
 Natomiast dzieci uwielbiają spędzać czas w Papago Park. Dlaczego? W tym parku znajduje się ogród botaniczny z roślinami z całego świata oraz zoo. Papago Park przyciąga też polami golfowymi.

Papago Park Phoenix
Papago Park w Phoenix

Gorący klimat

Jakiej pogody możemy spodziewać się w stolicy Arizony? Zastanawiasz sie kiedy najlepiej przyjechać do Phoenix na zwiedzanie albo na poszukiwanie nieruchomości w Arizonie? Phoenix zlokalizowane jest w strefie klimatu subtropikalnego pustynnego.

Powiązany temat: zobacz Phoenix na mapie Arizony

Latem jest tam gorąco, a zimy są ciepłe. Przez większą część roku temperatura wynosi ponad 30 stopni Celsjusza. Z kolei zimą temperatury wynoszą od około 3 do 22 stopni Celsjusza. Temperatury poniżej zera odnotowuje się niezwykle rzadko – zazwyczaj zaledwie przez około pięć dni w roku.

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

  1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
  2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
  3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
  4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
  5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
  6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
  7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
  8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
  9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
  10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą
Zielona karta USA

Compare listings

Porównać
Szukaj
Inne elementy
OTWÓRZ CHAT
1
Witam! Zapraszam do rozmowy na żywo
Scan the code
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?