ARKANSAS

Stan Arkansas w USA - przewodnik, ciekawe informacje i zwiedzanie

Arkansas leży w południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych Ameryki. Stan sąsiaduje od północy z Missouri, na lego wschodzie leży Oklahoma, na południowym zachodzie posiada niedługą granicę z Teksasem, na południu graniczy z Luizjaną, a od wschodu ze stanem Missisipi i Tennessee.
Przynależność stanu do różnych państw jest bardzo interesująca. Od 1762 roku Arkansas znajdowało się pod panowaniem Hiszpanii, a od 1800 roku – Francji.

W 1803 roku Arkansas przeszło na własność Stanów Zjednoczonych.
Przynależność owa ma swoje odzwierciedlenie w symbolice stanowej flagi. A co poza taką ciekawostką warto jeszcze wiedzieć na temat stanu Arkansas? Zapraszamy do lektury!

Arkansas USA
Arkansas w Stanach Zjednoczonych

Podstawowe informacje o Arkansas

Stan Arkansa ze swoją powierzchnią wynoszącą 137 732 kilometrów kwadratowych klasyfikuje się na 29. miejscu w rankingu największych stanów USA. Szerokość stanu wynosi 385 kilometrów w linii prostej, a jego długość 420 kilometrów.

Ludność stanu Arkansas to niecałe 3 miliony przy obszarze rozległym prawie jak pół Polski – obszar stanu zamieszkuje według spisu powszechnego z 2000 roku 2 673 400 osób. Tym samym Arkansas zajmuje 33 miejsce na liście najludniejszych stanów Ameryki Północnej – można to ocenić jako raczej średnio zaludniony stan. W przeliczeniu danych gęstość zaludnienia Arkansas wynosi 19,82 osób na kilometr kwadratowy.

Stolica, największe miasta Arkansas i hrabstwa

Stolicą stanu jest miasto Little Rock, będące równocześnie największym miastem regionu. Jego populacja jest szacowana na około 200 tysięcy mieszkańców. Od strony administracyjno – geograficznej należy wspomnieć, iż miasto leży w granicach hrabstwa Pulaski i jest centrum obszaru metropolitalnego Little Rock-North Little Rock-Conway.

Nazwa hrabstwo Pulaski wydaje się znajome – nic dziwnego – nazwa stanu wywodzi się od nazwiska wybitnego Polaka, którego działalność miała duży wpływ na bieg amerykańskiej historii i walki kraju o niepodległość. Kazimierz Michał Władysław Wiktor Pułaski został amerykańskim bohaterem i Amerykanie uczcili jego dokonania nie tylko przyznając jego osobie nazwę hrabstwa.

W latach 1777-1779 Pułaski walczył w szeregach armii Jerzego Waszyngtona w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych, był wtedy w randze generała brygady Armii Kontynentalnej. 11 września 1777 w bitwie pod Brandywine dzięki swojej odwadze i wojennym umiejętnościom uratował życie samego Jerzego Waszyngtona, późniejszego prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Arkansas Little Rock
Little Rock w Arkansas

Miasta stanu Arkansas

Wracając do tematu największych miast stanu Arkansas, należy do nich zaliczyć: Fort Smith, North, Fayetteville, Jonesboro, Pine Bluff, Springdale, Conway, Rogers, Hot Springs, Jacksonville, West Memphis, Texarkana, Bella Vista, Russellville, Paragould, Benton, El Dorado, Sherwood, Bentonville, Van Buren, Searcy, Blytheville, Cabot, Helena-West, Helena, Forrest City, Camden, Harrison, Mountain Home, Arkadelphia.

Magnolia, Siloam Springs, Hope, Maumelle, Bryant, Stuttgart, Batesville, Monticello oraz Malvern.
Arkansas dzieli się na 75 hrabstw: Boone, Bradley, Calhoun, Carroll, Chicot, Clark, Cleburne, Cleveland, Conway, Craighead, Crawford, Crittenden, Cross, Dallas, Desha, Drew, Faulkner, Franklin, Fulton, Garland, Grant, Greene, Hempstead, Hot Spring, Howard, hrabstwoo Arkansas, Ashley, Baxter, Benton, Clay. Zobacz także mapę stanu Arkansas w USA.

Columbia, Independence, Izard, Jackson, Jefferson, Lawrence, Logan, Pope, Pulaski, Randolph, Van Buren, Yell, Johnson, Lafayette, Lee, Lincoln, Little River, Lonoke, Madison, Marion, Miller, Mississippi, Monroe, Montgomery, Nevada, Newton, Ouachita, Perry, Phillips, Pike, Poinsett, Polk, Prairie, Saline, Scott, Searcy, Sebastian, Sevier, Sharp, St. Francis, Stone, Union, Washington, White oraz Woodruff.

Symbole stanu Arkansas

Arkansas jest jednym z nielicznych stanów, którego oficjalne symbole jakimi są flaga oraz pieczęć stanowa – nie przedstawiają takiej samej lub zbliżonej wizerunkowo grafiki. 
Pierwsza wersja pieczęci stanowej została przyjęta już w 1864 roku ( należy pamiętać, że stan Arkansas dołączył do Unii jako 25 z kolei, czyli stał się częścią Stanów Zjednoczonych 15 czerwca 1836 roku).

Arkansas
Zakątki Arkansas

Obecnie obowiązująca wersja pieczęci stanowej pochodzi z 1907 roku i przedstawia trzy ważne postacie: Anioła Miłosierdzia ze wstęgą Mercy ( z ang. miłosierdzia), miecz z napisem Justice (z ang. sprawiedliwość), Boginię Wolności oraz orła bielika, będącego uproszczoną formą godła USA. W dziobie orzeł trzyma wstęgę, na której widnieje stanowe motto: łacińsk fraza „Regnat Populus” – w tłumaczeniu oznaczające „Ludzkie Zasady”.

Flaga stanowa Arkansas, która została przyjęta 10 kwietnia 1924 roku, nawiązuje swoja grafika do flagi, pod jaką występowały stany konfederacji (słynna secesja, która doprowadziła do krwawej i jedynej tocznej na terenie wojny domowej USA, wojny secesyjnej). Na fladze widnieje czerwone tło, na którego środku znajduje się romb.

25 białych gwiazd na jego ramionach upamiętnia fakt, że był to dwudziesty piąty stan przyjęty do Unii, a sama figura geometryczna rombu odnosi się do diamentu i świadczy o tym, że jest to jedyny stan w USA, w którym wydobywa się ten cenny kamień. W środku rombu widnieje granatowy napis z nazwą stanu, pod którym widnieją trzy gwiazdy upamiętniają trzy państwa, do których kolejno należał Arkansas (Hiszpania, Francja i Stany Zjednoczone). 
Do nieoficjalnych symboli stanu Arkansas zaliczamy: kwiat jabłoni, sosnę oraz przedrzeźniacz północny (gatunek małego ptaka z rodziny przedrzeźniaczy).

Geografia i klimat stanu Arkansas

Obszar stanu to w znacznej większości tereny nizinne, co związane jest z przepływającą przez stan największą rzeką Ameryki Północnej – Missisipi. Cześć wyżynna Arkansas mieści się w jego południowo zachodnich rejonach, które nazywane są Wyżyną Ozark. Do głównych rzek sanu zaliczane są rzeki Missisipi, oraz rzeka nosząca nazwę stanu.

Hot Springs Arkansas
Hot Springs w Arkansas

Prawie 50% powierzchni stanu zajmują lasy z udziałem sosny i dębu białego. O wyjątkowości przyrody stanu świadczą liczne parki stanowe, których w Arkansas jest aż 50. Na jego obszarze znajduje się także jeden ze słynnych amerykańskich Parków Narodowych: Park Narodowy Hot Springs. 
W

Arkansas występuje klimat nazywany podzwrotnikowym kontynentalnym. latem i na wiosnę występują tam tornada z gwałtownymi ulewami, które nie są czymś nadzwyczajnym w tym rejonie USA. Natomiast zimy w Arkansas są łagodne, mieszkańcy stanu nie muszą się przeważ nie zmagać w mroźnymi temperaturami oraz śnieżnymi zamieciami.
Arkansas nosi przydomek „The natural state”, który odnosi się on do zielonego krajobrazu tego stanu, w którym znajdziemy wiele kompleksów leśnych oraz jezior.

Park Narodowy Hot Springs

Park mieści się w centralnej części stanu Arkansas w pobliżu miasta Hot Springs i został założony 4 marca 1921 roku. Przeważającą część parku pokrywają tereny leśne. Północne stoki grzbietów górskich występujących w Hot Springs zapewniają odpowiednie warunki dla rozwoju lasów liściastych z przewagą takich gatunków jak dęby i hikor. Natomiast na stokach południowych przeważają sosny.

Park Narodowy Hot Springs słynie głównie z ciepłych źródeł. Sławne wody pochodzą z zachodnich zboczy Hot Springs Mountain, stanowiących część pasma Ouachita Mountains. Choć woda pochodzi z obszaru przyrody chronionego prawem, powszechnie i od wielu lat czerpie się z nich gorącą wodę dla użytku publicznego.

Arkansas Hot Springs
Hot Springs

Ze względu na gorące źródła rejony parku stanowią Mekkę zmęczonych chorobami Amerykanów, na których zdrowie dobrze wpływają kąpiele w takowych wodach. Jest to szczególnie wskazane dla osób skarżących się na bóle reumatyczne. Nic dziwnego, że obszar parku wpłynął na przekształcenie okolicy w znany na całym świecie ośrodek uzdrowiskowy – nazywany powszechnie „The American Spa”.

Mieszkańcy stanu Arkansas

Językiem oficjalnym stanu jest oczywiście język angielki, którym według oficjalnych danych posługuje się 93,85% mieszkańców stanu. Wśród pozostałych kilku procent, najwięcej osób posługuje się na co dzień językiem hiszpańskim.

Do największych grup religijnych stanu Arkansas w 2010 roku należeli: Południowa Konwencja Baptystów, Zjednoczony Kościół Metodystyczny, Kościół Katolicki, Kościoły Chrystusowe, Narodowa Konwencja Baptystyczna USA,Amerykańskie Stowarzyszenie Baptystyczne, Afrykański Kościół Metodystyczno-Episkopalny, Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich.

Krajowe Stowarzyszenie Wolnych Baptystów, Kościół Prezbiteriański USA, Kościół Boży w Chrystusie, Kościół Nazareński oraz Zielonoświątkowy Kościół Boży. 
Najwięcej, bo aż 53% mieszkańców stanu Arkansas deklaruje swoją przynależność religijną do ewangelików, za protestantów uznaje się 26%, katolików 5%, Świadków jehowy 1%, a za ateistów uważa się 13% obywateli stanu.

Indianie

Ziemie dzisiejszego stanu Arkansas zamieszkiwało w przeszłości, przed osiedleniem się tam europejskich imigrantów, wiele indiańskich ludów. Uznaje się, że najwcześniejszymi mieszkańcami tych obszarów byli Indianie żyjący wzdłuż wielkiej rzeki Missisipi. W okresie, gdy tereny te stały się obiektem zainteresowania przybyszów z Europy, żyły tam plemiona: Caddo, Osage i Quapaw.

Indianie USA

Ciekawostki i nie tylko o Arkansas

Popularna amerykańska sieć supermarketów Wal-Mart została założona w 1962 roku właśnie w stanie Arkansas. O marce zrobiło się u nas głośno po wpisie znanego dziennikarza stacji TVN Jarosława Kuźniara na temat „taniego sposobu na podróżowanie”. Cóż – przynajmniej wiemy, że Wal-Mart ma bardzo przyjazną politykę zwrotu towarów. Odwiedź także rozdział przewodnika po USA – zakupy w Stanach Zjednoczonych – jak kupować taniej.

Jedyna działająca kopalnia diamentów w USA znajduje się w stanie Arkansas. Jeszcze na początku 1990 roku działało tam sześć kopalń, teraz pozostała już tylko jedna. Crater of Diamonds State Park znajduje się w Pike County, niedaleko Murfreesboro. To także jedyna kopalnia diamentów na świecie, która jest otwarta do publicznego poszukiwania. Oznacza to, że swoich sił w poszukiwaniu cennych kamieni może spróbować dosłownie każdy. Wystarczy uiścić stosowną opłatę i można kopać. Posiada się przy tym prawo zachowania tego, co uda nam się znaleźć.

Bill Clinton były prezydent USA

Jednym z najsłynniejszych mieszkańców stanu Arkansas jest były prezydent USA Bill Clinton. Zanim stał się „najpotężniejszym człowiekiem świata” jak mówi się na amerykańskich prezydentów, Clinton w latach 1976 – 1978 piastował funkcję prokuratora generalnego stanu Arkansas, a w latach 1978 – 1980 oraz następnie w latach 1982 – 1992 był gubernatorem stanu Arkansas. 
Bill Clinton był nie tylko prezydentem USA, ale nadal jest osobą wpływową.

Zgodnie z danymi z 2013 roku, Clinton zajmował 49 miejsce na liście 50 najbogatszych polityków świata. Dziennikarze gazety „Angora” ustalili, że Bill Clinton jest posiadaczem 55 milionów dolarów majątku osobistego.

Bill Clinton
Bill Clinton jest z Arkansas

LZ Arkansas pochodzi także legendarny muzyk i aktor Johnny Cash, który urodził się 26 lutego 1932 roku w Kingsland. Artysta zasłynął jako Man in Black (w tłumaczeniu: człowiek w czerni), ponieważ prawie zawsze ubierał się na czarno.

Arkansas jest samozwańczą, arbuzową stolicą świata. To właśnie farmerzy z tego stanu co roku prześcigają się podczas zawodów na największego arbuza, jakiego udało się wyhodować.

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

  1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
  2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
  3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
  4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
  5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
  6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
  7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
  8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
  9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
  10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Witam! Zapraszam do rozmowy na żywo
Scan the code
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?