LITTLE ROCK

Little Rock – Mała Skała w Arkansas. USA. Rekonstrukcja Gabinetu Owalnego z Białego Domu, prezydencka limuzyna i 2 miliony zdjęć – to wszystko możemy znaleźć w muzeum byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Billa Clintona w Little Rock.

Oprócz tego miejsca warto zwiedzić również inne muzealne placówki, które przybliżą gościom zwiedzającym Little Rock historię tego miasta.
Little Rock to stolica stanu Arkansas w Stanach Zjednoczonych. Jest największym miastem tego stanu. Powierzchnia Little Rock zajmuje niewiele ponad 302 tys. kilometrów kwadratowych. Miasto zamieszkuje ponad 193,5 tys. ludności. W Little Rock swoją siedzibę ma hrabstwo Pulaski.

Little Rock Arkansas
Little Rock

Centrum metropolii

Miasto stanowi również centrum obszaru metropolitalnego o nazwie Little Rock – North Little Rock – Conway. Oprócz Little Rock należą do niego jeszcze Conway, Benton, Jacksonville, Cabot, Sherwood, Bryant oraz Maumelle. Little Rock usytuowane jest blisko centrum stanu Arkansas, w pobliżu południowego brzegu rzeki o tej samej co stan nazwie. Zachodnią część miasta otaczają góry Quachita, a północną góra Pinnacle i jezioro Maumelle.

North Little Rock

Z drugiej strony rzeki Arkansas usytuowane jest miasto North Little Rock. Wiele osób sądzi, że miasto to jest częścią Little Rock, a nie jest. Było dawniej dzielnicą należącą do Little Rock, ale w 1904 r. zostało odłączone. Skąd wywodzi się nazwa Little Rock?

Swoją nazwę miasto zawdzięcza małym kamieniom zlokalizowanym przy brzegach rzeki Arkansas. W 1722 r. odkrywca z Francji Jean – Baptiste Benard de la Harpe dotarł do brzegu rzeki Arkansas pokrytego niewielkimi kamieniami. Nazwał ten teren „la Petite Roche”, co oznacza „Mały kamień” i postanowił zbudować tam punkt handlowy.

Rozwój miasta

Na terenach dzisiejszego Little Rock początkowo zamieszkiwali Indianie z plemion: Kaddo, Osage, Quapaw, Czirokezów i Czoktawów. W 1812 r. na obszarze tym zaczęły powstawać pierwsze domy. W 1821 r. Little Rock zostało stolicą Terytorium Arkansas, które powstało dwa lata wcześniej. W 1831 r. Little Rock oficjalnie stało się miastem. Trzy lata później rozpoczęto budowę Kapitolu Terytorium Arkansas, którą zakończono w 1842 r. W 1836 r. Arkansas określone zostało amerykańskim stanem, a na jego stolicę wybrano Little Rock.

Nieruchomości Little Rock
Nieruchomości Little Rock

Problemy rasowe

Warto wspomnieć, że w Little Rock i w całym stanie Arkansas dochodziło do rasowej segregacji. Wzbudziło to liczne protesty osób walczących o równouprawnienie. Aby załagodzić sytuację prezydent Dwight Eisenhower zlecił członkom Gwardii Narodowej zadbanie o bezpieczeństwo czarnoskórych uczniów, którzy rozpoczęli naukę w Little Rock Central High School.

W 1968 r. w Little Rock zaczął rozwijać się rynek nieruchomości, a w 1974 r. w mieście funkcjonowanie rozpoczął pierwszy bank. Siedziba banku miała 138 metrów wysokości i była najwyższym miejskim budynkiem do 1986 r. Wtedy wybudowano apartamentowiec Capitol Tower, mierzący 167 metrów wysokości.

Kształtowanie granic

W 1911 r. zbudowano nowy Kapitol. Pięć lat później teren miasta zaczął się znacząco poszerzać. W jego granice włączono podmiejską strefę Pulaski Heights. Ważną datą w dziejach miasta jest 1992 r., kiedy prezydentem Stanów Zjednoczonych został Bill Clinton który zasiadł w Białym Domu w Waszyngtonie.

Po ogłoszeniu wyników nowy prezydent wygłosił przemówienie przed Old State House w Little Rock. Co ciekawe, z Little Rock pochodził również amerykański generał Douglas MacArthur, odznaczony najwyższym amerykańskim wojskowym wyróżnieniem tzw. Medalem Honoru. Obecnie dom generała pełni funkcję muzeum o nazwie MacArthur Museum of Arkansas Military History, a okolice nazwano MacArhur Park.

Little Rock
Little Rock

Różnorodność religijna

Miasto Little Rock jest bardzo zróżnicowane religijnie. Wśród wielu grup wyznaniowych można wyróżnić m.in. Zjednoczony Kościół Metodystyczny, Kościół Nazaretański, Kościół Prezbiteriański, Kościół Luterański Synodu Missouri czy Zielonoświątkowy Kościół Boży.

W stolicy stanu Arkansas władzę sprawują burmistrz i rada miejska. Burmistrz ma bardzo dużą autonomię. Wcześniej w Little Rock rządził menedżer. Z czasem zdecydowano jednak o zmianie formy rządów. Menedżer wciąż bierze udział w podejmowaniu najważniejszych decyzji w mieście, ale jego rola nie jest już tak znacząca jak dawniej.

Światowa gospodarka

W stolicy stanu Arkansas dobrze rozwija się gospodarka. Na terenie miasta zlokalizowanych jest wiele dużych firm, m.in. Axiom, Dillard’s Department Stores czy Windstream Communications. Duże znaczenie w lokalnej gospodarce odgrywa też port rzeczny, który wraz z budynkami przemysłowymi tworzy tzw. Strefę Handlu Zagranicznego.

W strefie tej mieszczą się biura kilkunastu światowych firm, m.in. firmy Wind Power LM – producenta łopat do turbin wiatrowych. Poza tym w Little Rock znajduje się oddział Systemu Rezerwy Federalnej USA, odpowiedzialnego za sytuację finansową w kraju.

Miasto na biznes

W 2005 r. Little Rock znalazło się na liście najlepszych miast w kraju pod względem możliwości rozwoju biznesu, a w 2011 r. ten sam magazyn ogłosił Little Rock najczystszym amerykańskim miastem, uwzględniając jakość powietrza i wody.
Sprawnie działa tu komunikacja. Przez Little Rock i okolice przebiega wiele autostrad, które ułatwiają wygodne i szybkie poruszanie się po regionie. Wśród autostrad można wyróżnić autostradę nr 40, która przebiega przez North Little Rock. Oprócz autostrad są też drogi ekspresowe US 70, US 167 i US 67.

Powiązany temat: podróżowanie samochodem przez USA

Transport Little Rock
Transport Little Rock

Czym podróżować

Pasażerowie mogą korzystać z różnych środków transportu – samolotów, autobusów, pociągów i tramwajów. Samolotami z portu lotniczego w Little Rock można dostać się do kilkunastu miast w Ameryce. Jeśli chodzi o autobusy, do dyspozycji są pojazdy linii Greyhound Lines i Jefferson Lines oraz autobusy komunikacji miejskiej.

Liniami Greyhound Lines można bezpośrednio dojechać m.in. do Memphis, Dallas, St. Louis i Houston, a korzystając z usług przewoźnika Jefferson Lines można dostać się do Kansas City, Fort Smith i Oklahoma City.

Autobusy miejskie

Komunikacja miejska, którą obsługuje Central Arkansas Transit Authority, działa na kilkunastu trasach w regionie. Jest też tzw. linia weekendowa. Poza tym w sytuacjach zwiększonego ruchu o poranku i po południu uruchamiane są dodatkowe linie.

Pasażerowie mogą też poruszać się oryginalnym tramwajami reprezentującymi styl retro.
Jeśli chodzi o kolej, w Little Rock działają dwa połączenia linii Texas Eagle do San Antonio i do Chicago. Oprócz tych połączeń dodatkowo parę razy w tygodniu uruchamiane jest połączenie kolejowe do Los Angeles.

Little Rock
Little Rock centrum miasta

Prezydencki ośrodek

W 2004 r. w Little Rock otwarto ośrodek William J. Clinton Presidential Center and Park. Na otwarcie przybyli ówcześni prezydent USA George W. Bush i gubernator Mike Huckabee oraz dwaj poprzedni prezydenci: Jimmy Carter i George H.W. Bush. Nowy ośrodek pełni m.in. funkcję biblioteki prezydenta Clintona.

Ośrodek tworzy kilka budynków, usytuowanych nad rzeką Arkansas w pobliżu autostrady nr 30. Zanim go wybudowano, na tym terenie mieściła się tu stacja kolejowa. W budynkach ośrodka znajdują się m.in. muzeum, restauracja, sale wykładowe, sala bankietowa czy czytelnia. Jest też oczywiście prywatny apartament dla prezydenta. Ośrodek otacza park z amfiteatrem, placem zabaw dla dzieci i ogrodami.

Bogate zbiory

W swojej bibliotece prezydent Clinton zgromadził około 80 milionów stron dokumentów, ponad 20 milionów e – maili i 2 miliony fotografii. W bibliotece znajdują się też rekonstrukcja Gabinetu Owalnego z prezydenckiego Białego Domu. Atrakcją dla zwiedzających bibliotekę jest również możliwość obejrzenia prezydenckiej limuzyny.

Oprócz prezydenckiego ośrodka wybierając się w okolice Little Rock warto zwiedzić inne muzea. Można wybrać się m.in. do największego centrum sztuki w regionie Arkansas Ars Center lub do naukowo – historycznego muzeum Arkansas Museum of Discovery. W innej placówce – Historic Arkansas Museum – można poznać historię terenów i stanu Arkansas.
Dwa lata po otwarciu ośrodka Wiliam J. Clinton Presidential Center and Park w mieście oddano do użytku największy ówcześnie na świecie most.

Little Rock
Ulice Little Rock

Krowy zamiast mleka

W 2006 r. członkowie organizacji charytatywnej Heifer International postanowili wybudować w Little Rock swoją siedzibę. Co ciekawe, budynek ten Amerykański Instytut Architektów umieścił na liście dziesięciu najlepszych ekologicznych projektów tzw. Top Ten Green Projects. Heifer International jest międzynarodową organizacją zwalczająca głód i ubóstwo na świecie.

Ideę organizacji wymyślił farmer Dan West. Chciał on pomóc ludziom wyjść z biedy, ale w taki sposób, by oni sami się o to postarali. Zamiast mleka, zaczął więc rozdawać ludziom krowy, by sami mogli przyczynić się do poprawy swojej sytuacji. Rozwijał swoją działalność. Przyprowadzał potrzebującym ludziom zwierzęta i uczył ich, jak zadbać o wyżywienie rodziny.

Nauka samodzielności

Obecnie organizacja Heifer International rozdaje nie tylko krowy, ale też owce, kaczki, króliki, świnie czy pszczoły. Taka forma pomocy ma wzmocnić poczucie wśród ludzi, że to od ich zaangażowania zależy dobrobyt rodziny. Organizacja kończy pomagać w momencie, gdy dana społeczność jest w stanie poradzić sobie już sama, bez wsparcia.

Co ciekawe, członkowie Heifer International wykorzystują różne sposoby, by zachęcić do finansowego wspierania działalności ich organizacji. Jedną z takich inicjatyw jest pomysł, by goście weselni zamiast podarunków dla młodej pary wpłacali pieniądze na zakup zwierzęcia dla potrzebującej rodziny. Organizacja Heifer International cieszy się dużą popularnością, wiele osób włącza się w taką formę pomocy.

Little Rock
Little Rock ulice miasta

Zwierzęta i rośliny

Warto zaznaczyć, że Heifer International finansuje nie tylko zakup zwierząt, ale również roślin uprawnych, które stają się dla rodzin pokarmem. Może pochwalić się wieloma cennymi wyróżnieniami. Magazyn „Forbes” umieścił tę organizację na liście dziesięciu najlepszych światowych organizacji charytatywnych.
Nagrodę Heifer International przyznał też inny magazyn – Fast Company. Natomiast w 2004 r. organizacja otrzymała laur przyznawany przez Conrad N. Hilton Humanitarian Prize za walkę z głodem na świecie.

Jaka pogoda w Little Rock ...?

Na jaką pogodę można liczyć wybierając się do Little Rock? Miasto to należy do strefy klimatu subtropikalnego. Lato jest gorące, ale deszczowe, a zima łagodna bez obfitych opadów śniegu. Najwyższą temperaturę w mieście odnotowano w 2011 r. – wynosiła aż 46 stopni Celsjusza. Natomiast najniższa temperatura miała miejsce w 1899 r. i wyniosła – 12 stopni Celsjusza.

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

  1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
  2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
  3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
  4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
  5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
  6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
  7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
  8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
  9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
  10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Zapraszam do rozmowy na żywo
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?