CONNECTICUT

Connecticut jest jednym z najmniejszych stanów USA. Jest jednym z tzw. trzynastu stanów założycielskich, które to przyczyniły się do powstania Stanów Zjednoczonych Ameryki Płn. Connecticut zaliczany jest także do tzw. Nowej Anglii.
Europejczycy wybierający się do Stanów Zjednoczonych rzadko zaznaczają ten stan na swojej turystycznej mapie, a szkoda. Stan choć jest niewielki, ma wiele do zaoferowania, a wśród samych Amerykanów uznawany jest za jeden z najładniejszych regionów ich kraju.

Stan Connecticut - podróżowanie po Stanach Zjednoczonych

Stan Connecticut w USA
Stan Connecticut w USA

Connecticut leży na północno wschodnim wybrzeżu USA i posiada szeroki dostęp do Oceanu Atlantyckiego. Sąsiaduje ze stanami: na zachodzie z Nowym Yorkiem, od północy ze stanem Massachusetts, oraz od wschodniej strony z Rhode Island. 


Connecticut zajmuje zaledwie 14 371 kilometrów kwadratowych, co klasyfikuje je dopiero na 48 miejscu w klasyfikacji amerykańskich stanów pod względem ich wielkości. Szerokość stanu została wymierzona na 177 kilometrów, a jego długość na 113 kilometrów.

Stan zamieszkuje około 3,4 mln mieszkańców (zgodnie z danymi statystycznymi z 2000 roku). W zestawieniu z wielkością stanu daje nam to gęstość zaludnienia wynoszącą 271,40 os./km².

Symbole stanu Connecticut

Flaga stanowa Connecticut jest jedną z najstarszych flag w USA. Jest to granatowe tło, na którym widnieje herb nadany jeszcze przez króla Wielkiej Brytanii w 1711 roku. Na białym herbie widnieją trzy winorośle symbolizujące trzy pierwsze, brytyjskie osady w Ameryce Północnej – Hartford, Windsor i Wethersfield.

Pieczęć stanowa Connecticut (łac. Sigillum Reipublicae Connecticutensis) stanowią trzy winorośle, które widnieją także na stanowym herbie. To właśnie Hartford, Windsor i Wethersfield w 1639 roku utworzyły kolonię Connecticut.
Dewiza stanu brzmi: „Qui transtulit sustinet” co oznacza „Kto przesadza – podtrzymuje”. Connecticut ma także swój przydomek – „The Constitution State” – stan konstytucji. 
Za nieoficjalne symbole stanu uznawane są: wawrzyn górski, dąb biały, oraz drozd wędrowny.

NOCNE OBRAZKI Z CONNECTICUT
Nocne widoki w Connecticut

Miasta i hrabstwa stanu Connecticut

Connecticut dzieli się na osiem hrabstw: Fairfield, Hartford, Litchfield, Middlesex, New Haven, New London, Tolland oraz hrabstwo Windham.
Stolicą stanu jest miasto Hartford, choc największym miastem Connecticut jest liczące około 150 tys. mieszkańców Bridgeport. Licząc niemal cztery wieki, Hartford pozostaje jednym z najstarszych miast USA, co dla Amerykanów jest liczbą tak znaczącą, jak dla Europejczyków miasta założone już w czasach starożytnych.

W Hartforf znajduje się kilka obiektów przed którymi stawia się epitet „najstarszy”, a zaliczają się do nich: najstarsze publiczne muzeum sztuki w USA Wadsworth Atheneum; najstarszy publiczny park miejski Bushnell Park; najstarsza nieprzerwanie publikowana gazeta The Hartford Courant; a także druga najstarsza szkoła średnia w Stanach Zjednoczonych – Hartford Public. Położenie geograficzne łączące Hartford ze Springfield w Massachusetts uczyniły obszar metropolitalny Hartford-Springfield drugim pod względem wielkości w Nowej Anglii.

Wśród większych miast Connecticut, które wyróżnia znaczenie gospodarcze, handlowe i kulturalne należy wymienić: Bridgeport, Hartford, New Haven. Stamford, Waterbury, Norwalk, Danbury, New Britain, Greenwich, Bristol, West Hartford, Meriden, Hamden, Fairfield, Manchester, Milford, West Haven. Stratford, East Hartford, Middletown, Enfield, Wallingford, Southington, Shelton, Groton, Norwich, Torrington, Trumbull, Glastonbury, Naugatuck, Vernon, Newington. Cheshire, Branford, Windsor, East Haven, New Milford, Newtown. Westport oraz miasto South Windsor.

Geografia i klimat Connecticut

W Connecticut występuje klimat umiarkowany z dość łagodną zimą i ciepłym oraz wilgotnym latem. Powierzchnia stanu to głównie obszar wyżynny, który przecina największa rzeka przepływająca przez stan – Connecticut. Znaczna część stanu jest także górzysta.

Hartford Connecticut
Hartford Connecticut

Najwyższym szczytem w Connecticut jest Bear Mountain, w Salisbury w północno-zachodnim narożniku stanu. Connecticut oferuje duże zróżnicowanie regionalne krajobrazu; na przykład w północno zachodniej Litchfield Hills, możemy podziwiać góry i doliny ze słynnymi stadninami koni, natomiast w południowo wschodniej New London County, możemy korzystać z licznych plaż i wiążących się z nimi sportów wodnych.

Mieszkańcy stanu Connecticut

Choć oficjalnym językiem w USA jest język angielski i to właśnie tym językiem posługuje się znaczna większość Amerykanów, w samym stanie Connecticut językiem Wyspiarzy posługuje się około 81% mieszkańców stanu, co jest wyjątkowo małą liczbą. Drugim w kolejności najpopularniejszym językiem z Connecticut jest język hiszpański – posługuje się nim 9% mieszkańców stanu. Dziś może być to więcej. Nie ma precyzyjnych statystyk w tej materii.

Wśród około „jednoprocentowych” należy wymienić: włoski, portugalski, francuski, a także język polski.
Przekrój religijny, podobnie jak językowy, jest w stanie Connecticut spory – według danych statystycznych katolicyzm deklaruje 43% mieszkańców stanu, protestantyzm – 27%, prawosławie – 1%, judaizm – 1%, buddyzm – 1%, a za ateistów uznaje się 23 % mieszkańców.

Uniwersytet Yale

Wśród uczelni wyższych stanu Connecticut należy wymienić: Yale University, Central Connecticut State University, University of Connecticut oraz University of New Haven, przy czym to Yale zaliczany jest to najbardziej prestiżowych uniwersytetów na świecie.

Yale University znajduje się w mieście New Haven. Yale University przoduje m.in. w rankingach kierunków prawniczych i zaliczany jest do najsłynniejszych amerykańskich uniwersytetów należących do tzw. Ligii Bluszczowej (ang. Ivy League – jedna z konferencji wchodzących w skład NCAA Division I.

Najwyższej klasy rozgrywkowej w ramach systemu międzyuczelnianych zawodów sportowych NCAA. Uczelniami członkowskimi jest osiem elitarnych uniwersytetów amerykańskich znajdujących się w północno-wschodniej części USA).

Uniwersytet Yale w USA

Uniwersytet Yale został założony w 1701 roku i jest trzecim najstarszym uniwersytetem w Stanach Zjednoczonych. Jeszcze zanim zasłynął jako Yale, nosił nazwę „Collegiate School of Connecticut”. 
Yale jest prywatnym uniwersytetem, którego czesne nie należy do najniższych.

Niemniej wielu młodych wkłada wiele wysiłku w to, by dostać się na tę uczelnię, ponieważ jej ukończenie jest niemal gwarancją zawodowego sukcesu. 
Wśród ciekawostek związanych z uniwersytetem należy podkreślić, że nazwa uczelni wywodzi się od nazwiska Elihu Yale’a, który w 1718 roku podarował uczelni towary o wartości 560 funtów szterlingów, co na początku XVIII wieku było sumą nadzwyczaj pokaźną.

Ludzie Uniwersytetu są nazywani “Yalies”. Do najwybitniejszych należą liczni laureaci nagrody Nobla i Pulitzera. Aż 21 osób związanych z Yale otrzymało najważniejszą, naukową nagrodę świata – Nagrodę Nobla.

16 absolwentów otrzymało prestiżową Nagrodę Pulitzera, a w gronie tym należy wymienić nazwisko Anne Applebaum, amerykańsko-polskiej dziennikarki, publicystki „The Washington Post”, prywatnie żony Radosława Sikorskiego, polskiego polityka – który aktualnie pełni funkcję Marszałka Sejmu RP.

Yale University USA
Yale University USA

Connecticut stan kontrastów

W Connecticut odnotowuje się bardzo dużą liczbę mieszkańców, których dochody klasyfikują ich w kategoriach bogatej klasy średniej, choć z drugiej strony rośnie także liczba mieszkańców stanu żyjących na granicy ubóstwa. 
Hartford, miasto będące stolica stanu, jest jednym z dziesięciu miast w całych Stanach Zjednoczonych, gdzie dochód per capita jest najniższy.

Skąd takie dane; z jednej strony masa bogaczy, z drugiej tak duża liczba biednych w samym sercu stanu – jego stolicy? Dzieje się tak za sprawa trwającego już około 20 lat trendu, wg. Którego bogaci mieszkańcy stanu mieszkają na peryferiach, na obrzeżach miast i dużych aglomeracji. Mieszkają oni w pięknych i luksusowych domach, natomiast ubożsi mieszkańcy mieszkają w centrum miasta, w otoczeniu biurowców i drapaczy chmur.

Sytuację, jaka tam panuje, co ciekawe można porównać do sytuacji jaka panuje na polskim Górnym Śląsku – po upadku przemysłu, spadku znaczenia licznych kopalń, hut i innych zakładów, ubożsi mieszkańcy zamieszkują w obszarach uznawanych za tzw. stare miasta. Z kolei mieszkańcy, którym dobrze się powodzi, coraz chętniej wyprowadzają się na obrzeża, gdzie mieszczą się osiedla domów jednorodzinnych.

Algonkinowie – pierwotni mieszkańcy stanu

Jeszcze zanim zaczęły wyodrębniać się poszczególne stany USA, na ziemiach współczesnego Connecticut zamieszkiwali Indianie Algonkinowie. Mianem „Algonkin”, które pierwotnie oznaczało po prostu jedno z wielu plemion mówiących językiem algonkińskim, z czasem objęto całą grupę plemion mówiących językami z rodziny algonkińskiej.

Ludzie Ci zamieszkiwali niegdyś olbrzymią przestrzeń; od brzegów Atlantyku do rzeki  i stanu Missisipi na zachód, w północnej części aż po Góry Skaliste i wreszcie od niemal samych północnych wybrzeży Labradoru, po rzekę Tennessee na południu.

Nieruchomości w Connecticut
Nieruchomości w Connecticut

Ciekawostki związane ze stanem Connecticut

Ten niepozorny stan jest miejscem, w którym według danych z 2010 roku, istnieje największy przychód per capita w całych Stanach Zjednoczonych. Pomimo wyjątkowo dużej ilości bogatych ludzi mieszkających w Connecticut, z każdym rokiem powiększa się tam przepaść między bogatymi a biednymi Amerykanami. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Phoenix 2013 Marketing International, Connecticut posiada trzecią co do wielkości liczbę milionerów na jednego mieszkańca w Stanach Zjednoczonych.

Connecticut to drugi amerykański stan (tuż po Massachusetts), w którym od 2008 roku legalne są małżeństwa osób tej samej płci.
To właśnie z Connecticut pochodził Samuel Colt. Pamiętacie słynny film „Slumdog” o młodym hindusie biorącym udział w teleturnieju Milionerzy? Odpowiedzią na jedno z pytań było właśnie nazwisko tego wynalazcy, Samuela Colta, który uzbroił mieszkańców Ameryki w poręczną broń palną i stał się przedsiębiorcą produkującym ją na masową skalę.

Connecticut określane jest mianem „ekskluzywnym przedmieściem Nowego Jorku”. Dzieje się tak, ponieważ gro jego mieszkańców pracuje właśnie w NYC, zarabiając tyle co nowojorczycy według tamtejszego standardu, ale nie płacą tak wysokich podatków, jak mieszkańcy miasta.

W styczniu 1954 roku w stoczni Groton (na wschodnim brzegu rzeki Thames nieopodal jej ujścia do Atlantyku, naprzeciwko miasta New London) zwodowano pierwszy okręt podwodny o napędzie atomowym.
Stamford, miasto leżące na terenie stanu, uznawane jest za jedno z najbezpieczniejszych na świecie. 6% mieszkańców tego miasta urodziło się w Polsce, a kolejnych 5,6% deklaruje polskie pochodzenie.

Stamford Connecticut
Stamford Connecticut

W Connecticut mieści się słynny, a zarazem przerażający dom, nazywany nawiedzonym. To w 1987 roku w Southington, miały miejsce dziwne i straszne wydarzenia, które dotknęły rodzinę, która dopiero co wprowadziła się do dawno opuszczonego domu na Meriden Avenue.

Na Central Connecticut State University od ponad 40 lat działa program studiów polskich, który został powołany do życia dzięki wsparciu finansowemu amerykańskiej Polonii. Dzięki niemu liczni potomkowie Polaków mogli lepiej poznać język swoich przodków i historię Polski.

Znani ludzie związani ze stanem Connecticut

W mieście Stamford mieszka znany i kontrowersyjny amerykański raper 50 Cent. W tym samym mieście przez pewien czas mieszkały także takie gwiazdy jak wokalistka Rihanna, piosenkarz Michael Bolton, czy rockman Meat Loaf.

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

  1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
  2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
  3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
  4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
  5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
  6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
  7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
  8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
  9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
  10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Witam! Zapraszam do rozmowy na żywo
Scan the code
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?