HARTFORD

Hartford USA – miasto ciekawych skrajności. Niewielkie, ale w wielu kategoriach najważniejsze w USA. Najstarsze, ale bardzo nowoczesne i na nowoczesności egzystujące. Hartford jest miastem w Stanach Zjednoczonych, niedaleko wybrzeży Oceanu Atlantyckiego, stolicą stanu Connecticut, choć dopiero trzecim co do wielkości jego miastem. Posiada prawie 125 tys. ludności na obszarze 47 km kw.

Hartford
Hartford

Liczby, odległości

Gęstość zaludnienia miasta to aż 2776 osób na km kw. Greater Hartford z kolei jest najbardziej zaludnionym obszarem metropolitalnym w Connecticut. Jest też związany z pobliskim Springfield w sąsiednim stanie Massachusetts. Istotne odległości z Hartford do ważnych miejsc w kraju, to:

Springfield – 40 km

New Haven (Ocean Atlantycki) – 60 km

Nowy Jork – 180 km

Boston – 160 km

Według spisu powszechnego największą grupę demograficzną – bo 40 procent – stanowią Afroamerykanie. Ludności rasy białej jest około 30 procent. Składu dopełniają Latynosi i Azjaci.

Geografia, pejzaż, klimat

Hartford otaczają miasta West Hartford, Newington, Wethersfield, Bloomfield i Windsor. Przepływa przez nie duża rzeka Connecticut, która oddziela Hartford od East Hartford. Okolicę stanowią tereny płaskie, gęsto zaludnione, intensywnie poprzecinane siecią dróg.

Hartford położone jest w strefie klimatu wilgotnego kontynentalnego. Oznacza to gorące i parne lata oraz chłodne zimy, w czasie których często pada śnieg. Średnia ilość opadów rozkłada się równo na wszystkie pory roku. Temperatura w lecie może przekraczać 32 stopnie Celsjusza, natomiast zimowa może dochodzić do -18 stopni w tej samej skali.

Hartford
Hartford panorama

Częstym zjawiskiem w lecie są burze. Wynikają z przemieszczania się nad miastem granicy między chłodnymi, a tropikalnymi masami powietrza. Burzom towarzyszą silne wiatry, zdarzają się gradobicia. Tornada i huragany to zjawiska tu rzadkie, choć trzeba zauważyć, że miasto silnie ucierpiało podczas takich kataklizmów w 1938 i 2011 roku.
 W Hartford znajdziemy zarówno dzielnice zabytkowe, jak i nowsze osiedla, oraz okazje do inwestycji w amerykańskie nieruchomości.

Historia Hartford

Pierwsza osada na terenie dzisiejszego Hartfrod powstała w 1623 roku. Założyli ją holenderscy handlarze futer. Nieco później powstał port handlowy Goede Hoop u zbiegu rzek Park River i Connecticut. Już około 1654 roku miejsce Holendrów zajęli Brytyjczycy, którzy zmienili nazwę osady na Hartford, biorąc ją od istniejącego już miasta w Anglii, o tej samej nazwie.

W grudniu 1814 roku, czyli prawie pół wieku przed wojną secesyjną, w Hartford zebrali się delegaci z różnych okręgów, debatujący na temat odłączenia się od Stanów Zjednoczonych. Pod koniec XIX wieku natomiast miasto stało się centralnym punktem ruchów abolicjonistycznych. Ich zwolenniczką była między innymi mieszkająca w Hartford Harriet Beecher Stowe, autorka powieści „Chata wuja Toma”, traktującej właśnie o niewolnictwie czarnoskórych mieszkańców kraju.

Istotnym i nieszczęśliwym dla historii tego miasta w stanie Connecticut był dzień 12 kwietnia 1909 roku. Wtedy to wody rzeki Connecticut osiągnęły rekordowo wysoki poziom – powódź zalała i zniszczyła miasto. Innym kataklizmem był pożar z 6 lipca 1944 roku, który strawił budynek cyrku Ringling Bros and Barnum & Bailey Circus podczas przedstawienia. Zginęło wówczas 167 osób, prawie 500 odniosło rany. Był to największy pożar cyrku w Stanach Zjednoczonych.

Hartford
Ulice Hartford

Ku rozwojowi

Lata 80-te XX wieku przyniosły miastu boom gospodarczy. Można było to zobaczyć w wizerunku miasta. Powstało wówczas wiele nowych wieżowców. W tamtym też okresie, konkretnie w 1987 roku, na burmistrza została wybrana Carrie Saxon Perry, pierwsza afroamerykańska kobieta na takim stanowisku w dużym amerykańskim mieście.

Od lat 50-tych XX wieku liczba mieszkańców centrum Hartford nie rośnie, natomiast rozrastają się przedmieścia. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest budowa autostrad, które przebiegają przez śródmieście, zmuszając mieszkańców do opuszczenia go.

Istotnych wydarzeń w dziejach nie było wiele, jednak Hartford jest jednym z najstarszych miast w Stanach Zjednoczonych. Co za tym idzie, mieści się w nim najstarszy park miejski – Bushnell Park, wydawana jest najstarsza nieprzerwanie publikowana gazeta „The Hartford Courant”, funkcjonuje też najstarsza szkoła średnia Hartford Public.

Gospodarka Hartford

Hartford przede wszystkim już dawno temu stało się międzynarodowym ośrodkiem branży ubezpieczeniowej. To najważniejsza dziedzina biznesu, dzięki której miasto zyskało międzynarodową renomę i przydomek ubezpieczeniowego centrum świata. Stamtąd wywodzą się takie firmy ubezpieczeniowe jak: Travels, Aetna, The Phoenix Companies, Uniprise and Hartford Steam Bioler. Mimo to kilka dużych przedsiębiorstw ubezpieczeniowych przeniosło się ostatnio na tereny podmiejskie. Wpłynęły na to brak miejsc parkingowych oraz lokalna struktura podatkowa. Co ciekawe, W mieście znajduje się też fabryka broni palnej.

Nieruchomości Hartford
Nieruchomości Hartford

Region Hartford – Springfield określa się często jako „korytarz wiedzy” z powodu tego, że funkcjonują tam 32 szkoły wyższe, w których uczy się ponad 150 tys. studentów.
Na początku obecnego wieku obszar metropolitalny Hartford lokował się na 2. miejscu w kraju pod względem aktywności ekonomicznej w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Lepsze było tylko San Francisco. Hartford to również krajowa ścisła czołówka w kategorii całkowitej produkcji gospodarczej w metropolii.

W roku 2011 Hartford posiadał najwyższy PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca spośród wszystkich największych terenów metropolitalnych na świecie.
Ciągły rozwój przeżywa centralny dystrykt, oferując wiele miejsc pracy. Działa tam wiele znanych przedsiębiorstw finansowych. Do połowy XX wieku był to ważny ośrodek przemysłowy. Z biegiem lat rola wytwórczości znacznie jednak zmalała na rzecz biznesu.

Transport w Hartford

Prawie 10 razy więcej ludzi mieszka w terenach podmiejskich niż w centrum. W związku z tym obserwowany jest duży ruch kołowy i pasażerski, powodowany głównie dojazdami z przedmieść do pracy. W Hartford przecinają się dwie autostrady: I-84 i I-91 z Kanady do New Haven.

Zobacz podobny wątek: podróżowanie samochodem po USA

Centrum miasta obsługują dwie linie autobusowe.
Dzięki kolei, obsługiwanej przez przedsiębiorstwo Amtrak, wygodnie dojechać można nie tylko na przedmieścia miasta, ale i do Waszyngtonu, Nowego Jorku, Bostonu lub Chicago. Powstała niedawno nowa kolej podmiejska, łącząca Hartford ze Springfield i New Haven.

Hartford USA 1

Głównym portem powietrznym regionu jest Międzynarodowe Lotnisko Bradley w Windsor Lock, w stanie Connecticut. Jest ono w połowie drogi między Hartford i Springfield, zatem około 20 km od centrum miasta. Dojazd zapewnia specjalna linia autobusowa. W stolicy stanu natomiast znajduje się Lotnisko Hartford – Brainar, które obsługuje loty czarterowe i lokalne.

Jest też Westover Metropolitan Airport w Chicopee, w stanie Massachusetts, oddalone o 43 km na północ od Hartford, przeznaczone dla lotów komercyjnych i wojskowych. New Haven z kolei posiada też regionalne lotnisko, Tweed New Haven.

Warto wspomnieć, że przez centrum Hartford przebiega szlak rowerowy, będący fragmentem liczącej sobie prawie 500 km trasy East Coast Greenway, wzdłuż południowo-wschodniego wybrzeża, aż do Florydy. Odcinek ten biegnie przez dzielnicę Bushnell Park. Drogi w centrum, w wielu miejscach posiadają wyznaczone pasy rowerowe.

Co warto zobaczyć w Hartford

Siedziba firmy Aetna w centrum Hartford jest największym na świecie budynkiem w stylu kolonialnym, z efektowną wieżą w stylu georgiańskim. Pod adresem 60 Gold Street znajdują się zabytkowy Kościół Chrystusowy i pierwszy cmentarz miejski. Pochodzą z okolic czasowych 1640 i są jednymi z najstarszych w Stanach Zjednoczonych. Na cmentarzu spoczywają założyciele i pierwsi mieszkańcy miasta.

Hartford
Centrum Hartford

W dzielnicy podmiejskiej znajdziemy Armsmear (tzw. łąka broni) i dom Samuela Colta, twórcy popularnego pistoletu. Miasto z podmiejską dzielnicą East Hartford łączy ciekawy Most Buckeley na rzece Connecticut. To konstrukcja kamienna z przełomu XIX i XX wieku.

Centrum Sztuki Performerskiej w Bushnell pod adresem 166 Capitol Street zbudowano w latach 30-stych, według projektu nowojorskich architektów. Posiada znakomity wystrój w stylu art-deco i największe w Stanach Zjednoczonych podwieszane malunki sufitowe.

Katedra Św. Józefa mieści się na zachód od centrum miasta, w dzielnicy Asylum Hill. Można w niej zobaczyć piękne witraże z Paryża, największy na świecie mural ceramiczny przedstawiający Jezusa Chrystusa oraz posłuchać organów zbudowanych z 8 tysięcy rur.

Warto zobaczyć w Hartford

Centrum Nauki Connecticut to muzeum w dziewięciopiętrowym, efektownym budynku. Mieści się przy 250 Bulevar Columbus. Zajmuje powierzchnię 14 tys. km kw, a łączna wartość kolekcji i zbiorów to 165 milionów dolarów amerykańskich.

Pośród galerii znajdują się w nim między innymi planetarium, sekcja interaktywna analizująca ruch i lot, ekspozycja wynalazków ze stanu Connecticut z możliwością zaznajomienia się z procesem odkrywania. Jest też dział dla dzieci i sekcja przedstawiająca historię i charakter rzeki Connecticut. W centrum działa również teatr naukowy.

Connecticut Convention Center jest centrum kongresowym o powierzchni 42 tys. metrów kwadratowych, z pięknym widokiem na rzekę i śródmiejską dzielnicę biznesową. Przylega do niego 22-piętrowy Hotel Marriott.
Rolę siedzibę władz stanowych pełni piękny budynek, położony na szczycie Parku Bushnell. Zbudowany został w stylu gotyckim, jest zdobiony posągami, rycinami i zwieńczony złotą kopułą.

Convention Center Hartford
Convention Center Hartford

Phoenix Mutual Life Insurance Building to siedziba Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych Phoenix. Powstał w 1963 roku i określany jest jako pierwszy dwustronny budynek na świecie. Brzmi to dla niektórych dosyć dziwnie. Dwustronność polega na tym, że dwie strony bloku mają formę łuku, łączą się i w efekcie nie ma pozostałych boków. Jego przekrój to jak gdyby ostro zakończony owal.

Muzeum sztuki Wadshworth Atheneum było pierwszym w USA, które pokazywało dzieła Salvadora Dali, Balthusa, Caravaggio, Mondriana. Jest najstarszym muzeum sztuki w Stanach Zjednoczonych. Znajduje się w samym centrum Hartford, przy głównej ulicy.
Można w nim zobaczyć między innymi duże kolekcje sztuki autorstwa włoskich mistrzów baroku i postimpresjonistycznej sztuki współczesnej. Na wolnym powietrzu, obok muzeum, stoi wielka rzeźba Stegosaurusa autorstwa Aleksandra Caldera.

Literatura

W Hartford mieszkała amerykańska pisarka Harriet Beecher Stowe, autorka znanej na całym świecie powieści „Chata wuja Toma”. Jej dawny dom, a dziś literackie centrum badawcze w Asylum Hill przy Farmington Avenue funkcjonuje obecnie też jako muzeum, otwarte dla zwiedzających.

Jego sąsiedztwo to dawny dom jeszcze bardziej znanego amerykańskiego pisarza, Marka Twaina. W Hartford ten drugi mieszkał 17 lat i napisał wówczas wiele poczytnych tytułów. Dom jest otwarty dla zwiedzających przez cały rok. Odbywa się tam również wiele odczytów, konferencji i innych imprez, związanych z tym pisarzem.

ART MUSEUM HARTFORD

Parady i festiwale

Od blisko 50 lat w mieście bardzo hucznie obchodzi się marcowy Dzień św. Patryka. W czerwcu natomiast odbywa się Parada Wielkiego Tygodnia. Świętuje się też październikowy Hooker Day i listopadowe Dni Weteranów z Connecticut. Te wydarzenia przyciągają do miasta spore tłumy przyjezdnych.

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

  1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
  2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
  3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
  4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
  5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
  6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
  7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
  8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
  9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
  10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Witam! Zapraszam do rozmowy na żywo
Scan the code
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?