DAKOTA PÓŁNOCNA

Obszar, który kilka setek lat temu zamieszkiwali Indianie Wielkich Równin, Mandanów i Hidatsów, potem Indianie Dakota – dziś stanowi obszar, na którym rozciąga się jeden z większych amerykańskich stanów – Dakota Północna.

Dakota Północna leży w północno – centralnej części Stanów Zjednoczonych. Od północy graniczy z Kanadą, od wschodu ze stanem Minnesota, od zachodu z Montana, a od południa z Dakotą Południową.
 Stan kształtem przypomina prostokąt. Jego powierzchnia wynosi 183 272 kilometrów kwadratowych, przy czym długość stanu wymierzona została na 340 km, a szerokość na 545 km. Takie wymiary powodują, że Dakota Północna zajmuje 19 miejsce w rankingu amerykańskich stanów – od największego, do najmniejszego.

Dakota Północna w Stanach Zjednoczonych
Dakota Północna Theodore Roosevelt National Park

Stan Północna Dakota

Dakotę Północną zamieszkuje zaledwie ok. 642 200 (dane statystyczne z 2000 r.) – jest to cecha charakterystyczna północnych i środkowych stanów USA – wielkie połacie terytorium, które nie są mocno zaludnione. Przy zestawieniu wielkości terytorium Dakoty Północnej z liczbą jej mieszkańców, wychodzi nam gęstość zaludnienia wynosząca zaledwie 3,59 osoby na kilometr kwadratowy. Tym samym Dakota Płn. Jest trzecim od końca stanem USA pod względem ludności. Przebywając w tej części USA naprawdę można poczuć, co to znaczy przestrzeń i niekończący się horyzont bez znaku człowieka.

Historia Dakoty Północnej w pigułce

Obszar ten był pierwotnie zamieszkany przez plemiona Indian Wielkich Równin, Mandanów i Hidatsów. Nazwa stanu wywodzi się od Indian Dakota, którzy niegdyś zamieszkiwali te tereny. Obszar współczesnej Dakoty Północnej pierwotnie skolonizowali Francuzi, co nastąpiło w XVIII wieku. Pod wpływem napływu amerykańskich osadników, co miało związek z tzw. „gorączką złota” po odkryciu złóż w Black Hills, między Francuzami a Amerykanami doszło do konfliktu i walki o te cenne ziemie.

Niestety na skutek walk z ludnością napływową doszło do prawie całkowitej zagłady miejscowych plemion indiańskich. Podziału Dakoty na Północną i Południową dokonano w 1877 r.

Miasta Dakoty Północnej

Stolicą stanu jest miasto Bismarck, leżące nad rzeką Missouri. Nazwa miasta powinna być znana osobom zamiłowanym w historii – Bismarck to nazwisko słynnego niemieckiego kanclerza Otto von Bismarcka. Choć pierwszą nazwą tego ośrodka miejskiego było „Edwinton”.

Nazwa została zmieniona na Bismarck w 1873 roku, a stało się tak w celu przyciągnięcia do miasta osadników i potomków imigrantów z Niemiec (w tamtym czasie Bismarck cieszył się dużym autorytetem swoich rodaków. Do dziś wiele różnych środowisk podziwia postać tego wybitnego polityka).

Bismarck jako miasto – stolica stanu pełni funkcje centrum administracji oraz usług, jest także ośrodkiem przemysłowym, słynie głównie z rafinerii ropy naftowej. Przy tym stolicę Dakoty Północnej zamieszkuje zaledwie 61 tysięcy osób.

Fargo Dakota Północna
Fargo w Dakocie Północnej

Stolica stanu nie jest największym miastem Dakoty Północnej – jest nim miasto Fargo, które zamieszkuje ponad sty tysięcy osób, a które położone jest we wschodniej części stanu.
 Do innych ważnych miast stanu zaliczamy: Grand Forks, Minot, West Fargo, Mandan, Dickinson, Jamestown, Williston, Wahpeton. Devils Lake, Valley City, Grafton, Beulah, Rugby, Horace, Hazen, Lincoln, Casselton, Bottineau, Lisbon, Carrington, New Town, Langdon, Mayville, Oakes, Harvey, Watford City, Bowman, Hillsboro. Stanley, Garrison, Park River, Ellendale, New Rockford. Larimore, Cavalier, Rolla, Washburn oraz miasto Tioga.

Podział stanu Dakota Północna na hrabstwa

Stan pod względem administracyjnym dzieli się na 53 hrabstwa. Hrabstwa Dakoty Północnej: Emmons, Adams, Barnes, Benson, Billings, Bottineau, Bowman, Burke, Burleigh. Cass, Cavalier, Dickey, Divide, Dunn, Eddy, Foster, Golden Valley, Grand Forks, Grant, Griggs, Hettinger, Kidder, La Moure.
Logan, McHenry, McIntosh, McKenzie, McLean, Mercer, Morton, Mountrail, Nelson, Oliver, Pembina, Pierce, Ramsey. Ransom, Renville, Richland, Rolette, Sargent, Sheridan, Sioux, Slope, Stark, Steele. Stutsman, Towner, Traill, Walsh, Ward, Wells oraz hrabstwo Williams.

Geografia i klimat Północnej Dakoty

W Dakocie Północnej panuje ciepły, suchy, kontynentalny klimat. Lata są tam gorące, a zimy zimne. Średnie roczne opady wynoszą tam ok. 500 mm.
Występuje tam rzeźba terenu określana jako na ogół wyżynna. W zachodniej części stan pokryty jest pagórkowatym Great Plains, który rozciąga się doi północnej części Badlands, na zachód od rzeki Missouri.
Zobacz na mapie USA gdzie leży Dakota Północna. Przejdź do mapy Dakoty Północnej

Region centralny stanu dzieli się na Drift Prairie oraz Missouri Plateau. Wschodnia część stanu składa się z płaskiej Red River Valley, która stanowi dno polodowcowego jeziora Agassiza. Północno – wschodnia część stanu jest terenem płaskim, gdzie rozwija się rolnictwo.

Połnocna Dakota
Dakota Północna

Dzięki korzystnym warunkom przyrodniczym jakie panują w Dakocie, występują tam w przewadze gleby czarnoziemne, znane jako bardzo urodzajne i żyzne. Mamy tam dobrze rozwiniętą sieć rzei dorzecza Missisipi i Missouri oraz jeziora Winnipeg.

Gospodarka i ekonomia Dakoty Północnej

Dakota Północna stanowi jeden z ważniejszych regionów rolniczych w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Uprawia się głównie: pszenicę, jęczmień, kukurydzę, ale także owies, czy ziemniaki. Bardzo popularna jest tam także hodowla bydła. Dakota Północna posiada wyjątkowo bogate złoża węgla brunatnego i ropy naftowej. Poza tradycyjnie dobrze rozwiniętym przemysłem przetwórstwa spożywczego (który wynika z dobrze rozwiniętego rolnictwa stanu) działają zakłady petrochemiczne, maszynowe (przoduje tam produkcja maszyn rolniczych) oraz maszyny poligraficzne.

Pod względem wzrostu PKB, Dakota Północna jest obecnie najprężniej rozwijającym się stanem USA. Jego stopa wzrostu wynosi około 8,3%. Średni dochód na osobę w 2013 roku wynosił 50 899 dolarów, co w rankingu daje Dakocie Płn. 16 miejsce w skali kraju. W maju 2014 roku stopa bezrobocia została uznana jako najniższa w całym kraju, ekonomiści ocenili ją na poziomie 2,6%.

Dakota Północna jako jest jedynym stanem, która posiada własny bank (the Bank of North Dakota w mieście Bismarck) oraz… własny, stanowy młyn (the North Dakota Mill and Elevator in Grand Forks).

Ludność Dakoty Północnej

Dakota Północna ma 739 482 mieszkańców (dane z dnia 1 lipca 2014 roku). Tylko stany: Alaska, Wyoming, i Vermont mają mniej mieszkańców. 
Największa część mieszkańców stanu posługuje się językiem angielskim – 93,83%. Kolejnym w kolejności, najczęściej używanym językiem jest język niemieckim – posługuje się nim 1,92% mieszkańców Dakoty Północnej. Znaczny odsetek – 1,75% – posługuje się językiem hiszpańskim.

Mówiąc o wierzeniach mieszkańców stanu, należy przyznać że nie jest to stan jednolity wyznaniowo. Największą grupę mieszkańców Dakoty Północnej stanowią protestanci (tę grupę stanowi 59%), wynalazcy katolicyzmy stanowią 25%, bezwyznaniowcy – 12%, mormoni – 1%, a wyznawcy wszystkich pozostałych wyznań – 3% mieszkańców.

Pociąg Północna Dakota
Pociąg w Północnej Dakocie

Edukacja w Północnej Dakocie

Choć Dakota nie jest bardzo zaludnionym stanem, działa tam 11 publicznych collegy i uniwersytetów, pięć uczelni społeczności plemiennych oraz cztery szkoły prywatne. Największymi instytucjami przy tym są: North Dakota State University oraz University of North Dakota.

W skład systemu edukacji wyższej wchodzą następujące instytucje: uniwersytety wyższe; Bismarck State College w Bismarck, Dickinson State University w Dickinson, Lake Region State College w Devils Lake, Mayville State University w Mayville, Minot State University w Minot, Dakota College w Bottineau w Bottineau, North Dakota State University w Fargo, North Dakota State College of Science w Wahpeton & Fargo, University of North Dakota w Grand Forks, Valley City State University w Valley City oraz Williston State College w Williston.

W skład pięciu instytucji plemiennych wchodzą: Cankdeska Cikana Community College w Fort Totten, Fort Berthold Community College w Nowym Mieście, Sitting Bull College w Fort Yates, Turtle Mountain Community College w Belcourt, oraz Technikum Zjednoczonych Plemion College w Bismarck. Natomiast uczelnie prywatne stanowią: Uniwersytet w Jamestown w Jamestown, Rasmussen College w Fargo i Bismarck, Trinity College w Ellendale Biblii, oraz Uniwersytet Marii w Bismarck.

Atrakcje turystyczne Dakoty Północnej

Na terenie stanu znajduje się 18 parków stanowych. Miłośnicy przyrody zdecydowanie nie powinni ominąć Parku Narodowego nazwanego na cześć Teodora Roosevelta, który mieści się w zachodniej części stanu. Park został założony w 1978 roku na powierzchni 285 kilometrów kwadratowych. Można tam podziwiać niesamowite widoki oraz wspaniałe okazy zwierząt (najpopularniejszymi zwierzętami parku są żubry).

Park Narodowy Dakota Połnocna
Parki Narodowe Dakoty Północnej

Warto zahaczyć także o miejscowość Fargo, które położone we wschodniej części stanu. Jak wspomnieliśmy wcześniej w naszym artykule, jest to najludniejsze miasto Dakoty Północnej. Fargo oferuje szeroką gamę możliwości kulturalnych, jak dla miasta tej wielkości. Prężnie działają tam teatry: Fargo-Moorhead, Teatr „B”, w centrum miasta Fargo, Ursa Major Productions, Teatr Muzyczny Fargo Moorhead, Tin Roof Theatre Company, czy Entertainment Company. Jak widać jest to bardzo muzyczne miasto.

Działa tam także Opera Fargo-Moorhead, Orkiestra Symfoniczna Fargo-Moorhead oraz Młodzieżowa Symfonia Fargo-Moorhead. Największym muzeum w mieście jak i całym stanie jest Plains Art Museum, gdzie znajdziemy liczne eksponaty sztuki z regionu i kraju. Muzeum mieści się w ścisłym centrum Fargo. Znajdziemy tam także Muzeum Dziecięce w Yunker Farm, The Air Museum Fargo, Muzeum Sądu, czy Roger Maris Museum w West Acres Shopping Center.

Ciekawostki o Dakocie Północnej

W Dakocie Północnej odnotowano jedna z najniższych temperatur, jaka wystąpiła w stolicy stanu. 10 stycznia 2010 roku temperatura w Bismarcku spadła do –55°C .
W Dakocie Północnej, w Pierce County, niedaleko Balty znajduje się geograficzny środek Ameryki Północnej. 
Miasto Fargo jest siedzibą drugiego co do wielkości kampusu Microsoftu z 1700 pracowników, a Amazon.com zatrudnia kilkuset pracowników w mieście Grand Forks.

Powiązane historie

Fargo
Fargo
Mapa Polnocna Dakota
Mapa Północnej Dakoty

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

  1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
  2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
  3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
  4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
  5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
  6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
  7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
  8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
  9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
  10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
Otwórz chat
1
Zapraszam do rozmowy na chacie na żywo
Witam serdecznie z Florydy!
Tutaj Anna Zalewska. W czym mogę pomóc?