Fargo w Dakocie Północnej. Przewodnik po USA i najciekawszych miastach Ameryki. Z filmu pod tym samym tytułem nie pozna się miasta Fargo, gdyż pokazane jest w nim zaledwie kilka minut. A poznać je warto, bo miasto uznane za jedno z najatrakcyjniejszych do życia w Stanach Zjednoczonych. Otoczone jest niezrównanej urody równinami.
Trochę liczb i położenie Fargo na mapie USA
Fargo jest największym miastem Dakoty Północnej, w północnej części kraju. Nie jest jednak stolicą stanu. Posiada ponad 105 tys. mieszkańców i powierzchnię obejmującą 98 km kw. Daje to gęstość zaludnienia w wysokości 1037 osób na kilometr kwadratowy. Obszar metropolitalny Fargo – Moorhead, na który składają się miejscowości Fargo i West Fargo w Dakocie Północnej, oraz Moorhead i Dilworth w Minnesocie, zamieszkuje 208 tys. osób.
Taki podział bierze się stąd, że Fargo leży na granicy ze stanem Minnesota. Silnie charakteryzuje je zatem bliskość do sąsiedniego stanu i północnej granicy kraju. Są to następujące odległości: Pembina (granica z Kanadą) – 240 km, Minneapolis – 350 km, Duluth (Kraina Wielkich Jezior) – 360 km.
Na skład demograficzny miasta składają się głównie Amerykanie rasy białej, których jest ponad 90 procent. Resztę stanowią Afroamerykanie, Azjaci i Latynosi. Dakota Północna jest jednym z najmniej ludnych i najmniej rozbudowanych stanów w USA. Co dziś jest niezwykle atrakcyjne i pociągające w USA.
Geografia, pejzaż i klimat Fargo
Fargo leży na prawym brzegu rzeki Red River of The North (Czerwona Rzeka Północy), która tworzy naturalną granicę stanów Dakota Północna i Minnesota. Miasto otacza równina, znana jako Dolina Rzeki Czerwonej. Działanie lodowca sprzed wielu tysięcy lat spowodowało, że okoliczne ziemie zaliczane są do jednych z najżyźniejszych na świecie. „Czerwona Rzeka Północy” uchodzi do Jeziora Winnipeg, ale wcześniej często przywodzi duże partie wody, odnotowując sezonowy wzrost poziomu. Od dawna dla Fargo wyzwaniem jest radzenie sobie z groźbą powodzi.
Ryzyko zalania istnieje szczególnie wiosną, w porach topniejących śniegów na równinach. Fargo lokuje się w strefie wilgotnego klimatu kontynentalnego. Przekłada się to najmroźniejsze zimy w całych Stanach Zjednoczonych.
Przez ponad 40 dni w roku temperatura może spadać poniżej -15 stopni Celsjusza. Pory przejściowe to wiosna i jesień, są krótkie i cechują się zmiennością aury. Pory letnie są zwykle ciepłe, z temperaturą do 30 stopni Celsjusza. Często zdarzają wtedy burze i opady deszczu. W odległości 350 km od Fargo w kierunku północno – zachodnim, w miejscowości Rugby znajduje się geograficzny środek Ameryki Północnej.
Historia miasta Fargo
W czasach poprzedzających powstanie USA tereny dzisiejszego Fargo zajmowały indiańskie plemiona Siouxów Dakota. Potem na równinie często miały swój przystanek statki parowe, płynące po Red River of The North. Miasto powstało dopiero w latach 70-tych XX wieku. Nazwę swoją wzięło od nazwiska Williama Fargo, dyrektora kolei północnoamerykańskiej i założyciela firmy finansowej Wells Fargo.
Powiązany temat: największe banki w USA
Rozwój regionu przyspieszył, kiedy zaczęła tam docierać kolej. Miasto zyskało wówczas miano „bramy na zachód”. Koniec XIX wieku był w Fargo również czasem innego, charakterystycznego progresu. Dzięki łagodnemu prawu rozwodowemu miasto stało się celem dla chcących jak najszybciej zakończyć swój związek małżeński i zyskało przez to popularność w całym kraju.
W dniu 7 czerwca 1893 w Fargo wybuchł wielki pożar, który strawił 31 budynków w centrum. Szybko je jednak odbudowano, a nawet rozbudowano ten obszar. W ciągu następnego roku w centrum miasta stanęło 246 nowych budynków. Ważnym momentem w historii i rozwoju miasta było założenie Szkoły Rolniczej w 1890 roku. Od 1960 roku nosi on nazwę Uniwersytet Stanowy Północnej Dakoty.
Od początku XX wieku rozwijał się w Fargo przemysł motoryzacyjny, głównie dzięki powstaniu w mieście firmy Pence Automobile. Po II wojnie światowej natomiast utworzono obszar metropolitalny Fargo – Moorhead i był to kolejny krok wpływający na rozwój Fargo. Szybki rozrost miasta został nieco zastopowany przez uderzenie wielkiego tornada w 1957 roku.
Zniszczyło ono znaczne fragmenty północnej części Fargo. Zdjęcia i przebieg tego kataklizmu analizował potem amerykański meteorolog japońskiego pochodzenia, Ted Fujita.
Badania te pomogły mu rozwinąć swoje teorie na temat powstawania i przebiegu tornad. Były to pierwsze opisy naukowe tego zjawiska atmosferycznego, gruntownie przyczyniając się do powstania „skali Fujity”, czyli stopniowania siły tornada. W roku 1972 oddano do użytku centrum handlowe West Acres, katalizator wzrostu sprzedaży detalicznej w regionie.
W wielu dziedzinach życia Fargo i Północnej Dakoty silne piętno odcisnęła duża ilość emigrantów z Europy, którzy przybywali tam szczególnie chętnie, zwłaszcza na przełomie XIX i XX wieku. Warto dodać, że miasto dało nazwę nie tylko filmowi i serialowi Fargo. Otrzymał ją też okręt USS, zwodowany w Filadelfii w 1946 roku.
Charakter i gospodarka Fargo
Śródmieście Fargo zdominowały głównie inwestycje prywatnych deweloperów. Większość starszych dzielnic, na przykład Horace Mann, została zrewitalizowana i w planowany sposób łączona z obszarami bardziej nowoczesnymi. Uniwersytet szybko zyskał na znaczeniu, stając się ważnym elementem tożsamości kulturowej i gospodarczej miasta.
Posiada budynki w centrum oraz filie i campus na obrzeżach Fargo. Najwyższy budynek w mieście – 9 Tower – ma 250 stóp wysokości i jest wyższy od siedziby władz stanowych w mieście Bismarck.
Od końca lat 90-tych obszar metropolitalny regularnie odnotowuje jeden z najniższych wskaźników bezrobocia w całych Stanach Zjednoczonych.
W połączeniu z niskim poziomem przestępczości i atrakcyjnymi cenami domów pozwoliło to magazynowi Money na zaliczenie Fargo do najpopularniejszych w USA na przełomie wieków.
Przez wiele dziesięcioleci gospodarka obszaru Fargo historycznie oparta była na rolnictwie i jego słynących z żyzności glebach. W obecnej epoce ta dominacja znacznie zmalała a do głosu doszło przetwórstwo żywności, nowoczesne technologie i handel detaliczny.
Fargo stało się nie tylko jednym z najpopularniejszych miast USA, ale i najatrakcyjniejszym miastem w kraju dla rozpoczęcia działalności gospodarczej. Najwięksi pracodawcy w mieście zatrudniają w branżach zdrowotnej, szkolnictwie, go również firma Noridian i Bank Stanów Zjednoczonych. Dziś także inwestycje w amerykańskie nieruchomości dominują aktywność ekonomiczną miasta.
Transport
Fargo stanowi główny węzeł komunikacyjny dla okolicznych regionów. Położone jest na skrzyżowaniu dwóch dużych autostrad międzystanowych: I-29 i I-94. Miasto i okolicę obsługuje międzynarodowy port lotniczy Hector. To lotnisko z najdłuższym pasem startowym w Stanach Zjednoczonych.
W obszarze metropolitalnym funkcjonuje komunikacja autobusowa Fargo Moorhead Metro Area, zaspokajając potrzeby, szczególnie studentów. Sprawna jest też kolej pasażerska, którą obsługuje przedsiębiorstwo Amtrak.
Wydarzenia kulturalne w Fargo
Życie kulturalne Fargo toczy się w głównej mierze wokół uczelni wyższych i jak na miasto tej wielkości jest szczególnie intensywne. Oprócz uniwersyteckich działają tu teatry publiczne i prywatne. Są też Opera Fargo – Moorhead, orkiestra symfoniczna i balet. W Dakocie Północnej często na koncertach i w lokalach rozrywkowych grywa się jazz i country.
Główną atrakcją do zwiedzania jest niewątpliwie największy obiekt muzealny w stanie Dakota Północna, zlokalizowany w centrum miasta o nazwie Muzeum Sztuki – Plains. Jego historia nie jest długa, otwarte zostało w 1965 roku. Zobaczymy tam nie tylko sztukę indiańską, ale też dzieła Andy Warhola czy Salvadora Dali. W 1993 roku muzeum uruchomiło „galerię na kółkach”: wóz konny podróżował po Północnej Dakocie i Minnesocie, przewożąc i pokazując dzieła sztuki oraz służąc za czasową galerię dla lokalnych artystów.
Inne ciekawe obiekty tego typu to: Muzeum dla Dzieci w Yunker Farm Muzeum Lotnictwa Fargo, Muzeum Courthouse, Muzeum Roger Maris w centrum handlowym West Ares poświęcone graczowi w basseball Rogerowi Marisow i skansen Bonanzaville w dzielnicy West Fargo. Pośród imprez cyklicznych wyróżnia się przede wszystkim zimowy karnawał w Fargo, którego tradycja sięga 1928 roku, czyli zanim jeszcze Fargo stało się miastem.
Popkultura w mieście
Fargo stało się tytułem filmu zrealizowanego w 1996 roku, za który bracia Cohen otrzymali statuetkę Oscara. Akcja dzieje się jednak w sąsiedniej Minnesocie, natomiast omawiane miasto pokazane jest jedynie w krótkiej scenie na początku. Film dał podstawę do nakręcenia serialu „Fargo”, który również dzieje się w Minnesocie.
Kuchnia regionalna
Za specjalność Północnej Dakoty i element odróżniający w gastronomii uznaje się ziemniaczane chipsy w czekoladzie. Najbardziej smaczne wytwarza Widman’s Candy Shop w Fargo. Znakomicie smakują też maczane w białych migdałach albo stopionym maśle orzechowym. Kulinarną atrakcją regionu są tzw. burgery Juicy Lucy. W tych burgerach sera nie układa się na plaster mięsa, a w środek kanapki, wcierając też ząbek czosnku. Całość kropiona jest oliwą.
Kuchnia Dakoty Północnej zawiera w sobie wiele pierwiastków europejskich, a to dzięki przybyszom ze Starego Kontynentu, którzy od dawna chętnie się tam osiedlali. Są to wpływy niemieckie, włoskie, ale przede wszystkim skandynawskie. Potrawy serwuje się zatem często w formie stołu szwedzkiego.
Wpływy niemieckie na kulinaria Dakoty Północnej, to przede wszystkim cienka kiełbasa, rodzaj ciasta mięsnego fleischkuekle, czy kluski do zupy knoephla. Ze Skandynawii natomiast zaczerpnięto tradycyjny płaski norweski chleb lefse, norweski bułecznik waflowy krumkake, galaretę rybną lutefisk i tradycyjne norweskie kluski ziemniaczane raspeball.
Rekreacja i sport
Miasto posiada dzielnicę całą złożoną z parków. Nazywa się w związku z tym nie inaczej niż Fargo Park. To doskonałe miejsce dla rekreacji, zaopatrzone w zieleń oraz liczne trasy rowerowe, spacerowe czy rolkowe. Na terenie miasta znaleźć można 6 pól golfowych: Edgewood (18 – dołkowe), Klub Fargo (18 – dołkowe), Rose Creek (18 – dołkowe), El Zagal (9 – dołkowe), Prairiewood (9 – dołkowe) i Osgood (9 – dołkowe).
W Edgewood zimą można uprawiać również narciarstwo biegowe, a w jednym z parków znajduje się lodowisko zimowe. Uniwersytet Stanowy Północnej Dakoty również udostępnia wiele miejsc rekreacyjnych oraz klubów sportowych.
Drużyna baseballowa Fargo -Moorhead gra w lidze północnej i jest członkiem Amerykańskiej Federacji Basseballowej. Zespół Fargo Force toczy swoje boje w lidze hokejowej USA (zaplecze NHL). Coroczny maraton biegowy w Fargo gromadzi ponad 1500 uczestników. Dzięki intensywnym zimom możliwe są uprawianie narciarstwa biegowego, jazda na nartach lub skuterach wodnych.
Pejzaż terenu wschodniej części Dakoty Północnej powoduje, że chętnie i często uprawia się tam łowiectwo i wędkarstwo. Popularnymi rybami w wędkowaniu sportowym są: okoń i szczupak północny.
Inne atrakcje
Wśród atrakcji Fargo nie można pominąć Newman Outdoor Pole – to stadion basseballowy, na którym gospodarzem jest drużyna Fargo – Mohead Red Hawks. Miasto posiada również Park Konny Północnej Dakoty – to arena wyścigów konnych, gdzie można je nie tylko pooglądać, ale i obstawić zakłady. Warto odwiedzić również Red River Zoo – ogród zoologiczny, gromadzący około 80 gatunków zwierząt na 12 hektarach.