Niewielkie Pierre w Dakocie Południowej w USA. O charakterze tego miasta stanowią głównie dwa czynniki. Jest ono bardzo małe, jak na stolicę stanu, to wyznacznik pierwszy. A drugi? Jego położenie nad wielką amerykańską rzeką, Missouri. Pierre znajduje się w środkowej części USA. To stolica stanu Dakota Południowa oraz hrabstwa Hughes County. Mimo, że jest miastem stołecznym, liczy sobie niespełna 14 tys. mieszkańców. Jest drugą od końca, najmniejszą stolicą stanu w całych USA. Mniej ludne jest tylko Montpelier w stanie Vermont.

Pierre
Pierre

Lokalizacja geograficzna miasta Pierre

Siedzibą władz stanowych Pierre zostało ze względu na centralne położenie w stanie Dakota południowa. Powierzchnia Pierre to 13 km kw., a średnia gęstość zaludnienia 404 os./km kw. Pierre jest też głównym miastem Pierre Micropolitan Statistical Area, obejmującego hrabstwa Hughes i Stanley.

Dakota Południowa położona jest w środkowej części Stanów Zjednoczonych, a jego stolica z dala od dużych i znanych zespołów miejskich. O ile miasto jest małe, o tyle duże są odległości z niego dokądkolwiek:

Minneapolis – 600 km

Denver – 800 km

Kansas City – 900 km

Geografia i klimat

Pierre leży nad rzeką Missouri, która na wysokości miasta zwęża się wyraźnie, a jej brzegi są strome i urwiste. Panuje tam klimat wilgotny kontynentalny, z zaznaczającymi się czterema porami roku. Zimy są suche i zimne, lata gorące, a pory przejściowe – wiosna i jesień – cechują się dużą zmiennością pogodową. Okolicę cechuje duża różnica temperatur dziennych i nocnych, szczególnie w lecie. W lipcu dochodzi do 31 stopni Celsjusza, średnia temperatura stycznia natomiast to zaledwie 1 stopień Celsjusza.

Pierre South Dakota
Pierre w Dakocie Południowej

Przy zachodniej granicy stanu Dakota Południowa, 280 kilometrów od Pierre, niedaleko miasta Newell znajduje się geograficzny środek Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.
 Region stolicy stanu charakteryzuje się dosyć płaską rzeźbą terenu. Większość obszaru zajmuje roślinność stepowa – trawy oraz rośliny uprawne. Okolice Missouri i innych rzek porastają drzewa liściaste: bawełnowce czy wierzby. Wśród zwierząt można napotkać jelenie, ale też typowo amerykańskie ssaki preriowe: bizony i kojoty.

Jezioro Oahe

Specyfikę i jednocześnie atrakcję turystyczno – geograficzną okolic Pierre stanowi wielkie Jezioro Oahe. To sztuczny zbiornik na rzece Missouri – najdłuższej w Ameryce Północnej – kilkanaście kilometrów na północ od Pierre. Zbiornik wodny ma powierzchnię 1500 km kw. Jest czwartym pod względem objętości w USA. Jego linia brzegowa to 2,2 tys. km.

Mieści się przy nim 51 obszarów rekreacyjnych, które odwiedza rocznie ponad 1,5 mln ludzi. 
Jezioro Oahe jest też rajem dla wędkarzy. Łowi się tam szczupaki, sumy. Służby dbają też o rozrost w jeziorze zagrożonej populacji jesiotra białego. 
Zbiornik zbudowano w latach 60–tych ubiegłego wieku. W tym celu z zalanych obecnie terenów przesiedlono wiele osad, złożonych także z rdzennych Indian. Ludzie ci do dziś żyją w ubóstwie, walcząc o odszkodowania za stracone ziemie.

Oahe jezioro
Jezioro Oahe

Historia Pierre

Na terenach, które dziś zajmuje miasto Pierre, stwierdzono ślady życia człowieka już przed wieloma tysiącami lat. Były to paleoindiańskie kultury zbieracko-łowieckie. We wschodniej części stanu Dakota Południowa, między V a VIII wiekiem naszej ery żył koczowniczy lud, zwany Budowniczymi Kopców. W XIV wieku miała miejsce „masakra Crow Creek”.

W pobliżu miejscowości Chamberlain, w ramach walk plemiennych, zginęło kilkaset Indian, wśród nich kobiety i dzieci. Pierre zostało założone w 1880 roku, na wschodnim brzegu rzeki Missouri, naprzeciwko Fortu Pierre, dawnej osady obronnej kolonizatorów z połowy XVIII wieku, która obecnie wchodzi w skład obszaru metropolitalnego. Nazwa nadana została na cześć amerykańskiego handlarza futrami, Pierre Chouteaua Jr. Stolicą Dakoty Południowej miasto zostało wraz z powstaniem stanu, dnia 2 listopada 1889 roku.

Gospodarka i transport

Prym wiedzie w Pierre i jego obszarze przyległym przemysł usługowy. To sektor obejmujący handel detaliczny, finanse i opiekę zdrowotną. W samym Pierre znaczącym pracodawcą są urzędy stanowe, oraz Citibank.
 Zobacz największe banki amerykańskie.

Przez stulecia kluczowym segmentem gospodarki Dakoty Południowej było rolnictwo. Pomimo wzrostu w ostatnich dziesięcioleciach znaczenia innych dziedzin, wciąż wielu obywateli regionu, również tych na co dzień mieszkających w miastach, nadal zatrudnionych jest w rolnictwie.

Najpopularniejsze produkty rolne to: bydło, trzoda chlewna, kukurydza, soja i pszenica. Wpływ na gospodarkę hrabstwa ma też produkcja podległa rolnictwu, głównie wytwórstwo etanolu. Istotny sektor życia gospodarczego i odsetek rocznych przychodów stanowi też turystyka, skoncentrowana w szczególności na pobliskich parkach narodowych i nad Jeziorem Oahe.

Pierre
Pierre zimą

Komunikacja i transport w Pierre

Pierre jest jedną z czterech stolic stanowych w USA, której nie obsługuje autostrada międzystanowa i jedyną stolicą, w okolicy której nie przebiegają drogi ekspresowe. Najbliższą jest autostrada międzystanowa R 90. Przebiega około 55 km na południe od Pierre.

Powiązany temat: samochodem przez USA

Głównym środkiem transportu publicznego jest państwowa komunikacja autobusowa. Transport kolejowy w stanie Dakota Południowa przeznaczony jest tylko do przewozów towarowych.
W mieście funkcjonuje lokalny port lotniczy Pierre Regional Airport. Zlokalizowany jest 5 km na wschód od miasta, w Hughes County. Obsługują je: Delta Airlines, Frontier Airlines i United Airlines. Korzysta z niego około 13 tys. pasażerów rocznie.

W czasie II wojny światowej lotnisko używane było przez Siły Powietrzne Armii Stanów Zjednoczonych i Dowództwo Techniczne Sił Powietrznych jako magazyn remontowy i zaopatrzeniowy. Było też lotniskiem pomocniczym dla lotów szkoleniowych bombowca B-17.

Ciekawe obiekty

Wśród zabudowań Pierre zdecydowanie wyróżnia się „Kapitol”, czyli siedziba władz stanowych. Położony przy 500 East Capitol Avenue, mieści biura większości urzędników stanowych, w tym gubernatora Dakoty Południowej. Postawiony został w latach 1905 – 1910. Podłogę z terakoty układało 65 artystów z Włoch. Kopuła rotundy posiada 96 stóp wysokości. Jej dolny pierścień przypomina ciąg wstążeczek, symbolizujących wieczną naturę rządu. Wnętrze kopuły ozdobione jest szesnastoma obrazami Drzewa Życia.

Pierre South Dakota zdjecie
Pierre

Na trzecim piętrze mieści się Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych oraz sala Senatu Dakoty Południowej. Nad obiema wznoszą się galerie, z których obywatele mogą obserwować procesy legislacyjne. Otoczenie obiektu zdobią cztery pomniki – pomnik Walki Ogonów jest rzeźbą upamiętniającą ofiary katastrofy lotniczej z 1993 roku. Flaming Fontanna Memorial to fontanna z wiecznie żywym płomieniem gazowym – upamiętnia weteranów z Dakoty Południowej.

Muzeum Historyczne

Centrum Dziedzictwa Kulturowego Dakoty Południowej w Pierre jest siedzibą Państwowego Towarzystwa Historycznego, archiwów państwowych i biur badawczych. Przede wszystkim jednak mieści się tam Muzeum Historyczne stanu Dakota Południowa. To bogata we wszelakie zbiory placówka, której kolekcja zawiera ponad 30 tys. eksponatów. Prezentują one historię regionu od czasów prehistorycznych po dzisiejsze.

Dom Williama i Elizabeth Blackburn, ciekawostka architektoniczna, jest zabytkowym, dwupiętrowym, drewnianym obiektem, mieszczącym się przy 219 South Tyler Avenue. Wystawiony został w 1883 roku przez lokalnego bankiera i handlarza nieruchomościami, H. O. Fishbacka. Cztery lata później kupiło go małżeństw Blackburn.
Około 13 km na południowy wschód od Pierre można znaleźć opisane Stanowiska Archeologiczne Arzbergera. Leżą na terenie dawnej dużej wsi o charakterze obronnym, prawdopodobnie z XIII w. p. n. e. Stanowiska znajdują się na tarasach z widokiem na rzekę Missouri i są udostępnione zwiedzającym.

Pierre miasto
Panorama miasta Pierre

Brzegi rzeki łączy w Pierre Północno-Zachodni Most Kolejowy Chicago. Szczyci się efektownym wyglądem. Posiada 670 metrów długości i dwa tory. Kolej Północno-Zachodnia zbudowała go w 1907 roku jako pierwszy stały most na Missouri w środkowej części Dakoty Południowej.

Przy Capitol Avenue można znaleźć Hughes County Courthouse, czyli centrum administracyjne hrabstwa. Zbudowano go w latach 1934 – 1935. Zaprojektowany był w stylu modernistycznym, z elementami art – deco.
 Również przy Capitol Avenue mieści się zabytkowy Hotel St. Charles. Wybudował go w 1911 roku Charles Hyde, znany biznesmen z Pierre.

Wcześniej był on skazany za oszustwa podatkowe, ale ułaskawiony przez prezydenta Williama H. Tafta. Na uroczystości otwarcia hotelu gościł wiceminister stanu Dakota Południowa, co potwierdzać miało rangę tej inwestycji i rolę hotelu w polityce całego stanu. Niejednokrotnie rzeczywiście urzędował w nim parlament stanowy lub gubernator. W Hotelu St. Charles w Pierre gościli między innymi: prezydent USA Calvin Coolidge, Bob Hope i Clark Gable.

Dom Karcher Sahr

Przy Prospect Street mieści się kolejna zabytkowa willa. Jest to dom Karcher – Sahr, oddany do użytku w 1910 roku, a zaprojektowany w stylu klasycystycznym. Konstrukcja willi posiada ząbkowane gzymsy, dwukolorowe kolumny jońskie oraz przednią i boczną werandę. Pierwszym właścicielem willi był Henry Karch, biznesmen, ale i burmistrz miasta. Sahr to nazwisko jego córki, która odziedziczyła dom.

Centrum Naukowe w Pierre otwiera swoje podwoje głównie dzieciom, ale dorośli również mogą znaleźć tam dla siebie wiele ciekawych informacji. Na rzece Missouri znajduje się ciekawa wyspa La Framboise z wytyczoną ścieżką przyrodniczą. Wyspa pokryta jest drzewami i krzaczastą roślinnością, stanowiącą dom dla wielu pięknych gatunków ptaków. La Framboise znana była już w 1804 roku pierwszym eksploratorom opisującym te tereny, Lewisowi i Clarkowi.

Karcher Schar

Griffin Park

Griffin Park jest całorocznym obiektem, położonym nad brzegiem rzeki Missouri. Znajdziemy tam kemping, oferujący miejsca postojowe dla pojazdów służących caravaningowi. Co roku wypoczywa tam ponad 1000 kempingowiczów, korzystających z atrakcji okolicy, czyli bliskości wody i przystani wraz z wypożyczalnią sprzętu wodnego, centrum miasta i Szpitala Św. Marii.

W parku skorzystamy z takich atrakcji, jak amfiteatr, korty tenisowe, kryte baseny, boisko do siatkówki plażowej, osiem boisk piłkarskich, osiem pól softballowych, korty tenisowe, molo rybackie, pole golfowe na osiemnaście otworów, szkółka jazdy konnej, skate park, pięć mil ścieżek rowerowych łączących Griffin Park z innymi parkami stanowymi i dwie plaże kąpielowe.
 Centrum wodne YMCA oferuje przede wszystkim kryte baseny i tereny zabaw wodnych dla dzieci.

Kemping South Dakota
Kemping Griffin Park

Rekreacja

Głównie za sprawą atrakcyjności Jeziora Oahe, ale i innych akwenów, wędkarstwo jest bardzo popularnym zajęciem na świeżym powietrzu w tej części Dakoty Południowej. Rybołówstwo przysparza gospodarce całego stanu ponad 224 miliony dolarów rocznie. Polowania z kolei dają przychód 303 milionów dolarów. Ilość wydawanych licencji łowieckich liczona jest w setkach tysięcy.

Dwie trzecie z nich wykupują lokalni myśliwi. Poluje się głównie na bażanty, gęsi śnieżne i jelenie.
Popularne wśród obywateli Pierre są też bieganie czy jazda na rowerze. Znaną imprezą sportową jest Tour de Kota – to sześciodniowy rajd rowerowy po wschodniej części Dakoty Południowej, liczący sobie prawie 800 kilometrów.

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

  1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
  2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
  3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
  4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
  5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
  6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
  7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
  8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
  9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
  10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Witam! Zapraszam do rozmowy na żywo
Scan the code
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?