DOVER

Dover w Deleware w USA. Dover – Delaware USA. Wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych to rejon starszych historycznie miast i stanów – niewielkich, ale bardzo charakterystycznych. Nie mylić z miastem Dover w Wielkiej Brytanii. Takie właśnie jest Dover. Położone bardzo niedaleko Oceanu Atlantyckiego, a więc północnej części wschodniego wybrzeża, choć jest stolicą stanu Delaware, jednak nie jest miastem dużym.
Delaware jest jednym z trzynastu amerykańskich tzw. stanów pierwotnych, czyli tych, które były koloniami brytyjskimi i w roku 1775 zbuntowały się przeciwko królowi angielskiemu Jerzemu III, co stanowiło zalążek powstawania państwa Stany Zjednoczone Ameryki Północnej.

Dover
Dover

Dover w stanie Deleware

Dover rozciąga się na powierzchni 58 km kw. i liczy sobie 35 tysięcy mieszkańców. Daje to gęstość zaludnienia 598 osób na km kw. Jest też centrum administracyjnym hrabstwa Kent oraz głównym punktem obszaru metropolitalnego Dover, obejmującego całe hrabstwo Kent.

Ta stosunkowo nieduża miejscowość położona jest nie tylko bardzo blisko Atlantyku, ale i w pobliżu wielu dużych i ważnych miast USA. Dzielą go od nich następujące odległości:
 – Wilmington – 80 km

- Filadelfia – 130 km

- Nowy Jork – 260 km

– Baltimore – 160 km

Waszyngton – 140 km

- Little Creek (Zatoka Delaware, Ocean Atlantycki) – 7 km.
Na demografię miasta składa się taka sama liczba przedstawicieli rasy afroamerykańskiej, co białej.

Położenie i demografia miasta Dover

Dover położone jest nad rzekami St. Jones i Delaware, praktycznie nad Zatoką Delaware, odnogą Oceanu Atlantyckiego. Miasto otaczają gęsto zaludnione równiny. Od Zatoki Delaware oddziela go wąski pas lasów i mokradeł. To głównie Nizina Atlantycka. Delaware to stan, który posiada najniższą średnią wysokość nad poziomem morza pośród wszystkich innych w USA.


Panuje tu klimat umiarkowany z elementami wilgotnego subtropikalnego. Lato w związku z tym jest gorące i wilgotne. Powszechne są krótkie burze o dużym nasileniu. W zimie często odnotowuje się temperatury minusowe. Śnieg pada rzadko. Pory przejściowe – wiosna i lato – są podobne do siebie i zazwyczaj łagodne. Wiosną występuje więcej opadów. 
 Delaware to jeden z najmniejszych stanów USA.

Dover usa

Na liście stanów pod względem ich wielkości zajmuje drugie miejsce od końca. Leży na powierzchni 5060 km kwadratowych i rozciąga się południkowo, na wąskim pasie, dzieląc na pół ze stanem Maryland Półwysep Demarava, posiadający niespełna 100 km szerokości. Teren ten otoczony jest zatokami: Chesapeake i Delaware. Północna granica stanu z Pensylwanią, przebiega miękko zaokrągloną linią o promieniu 19 km. Jest jedyną granicą międzystanową w USA, która ma taki charakter geometryczny. 


Park stanowy Trap Pond jest jednym z najbardziej wysuniętych na północ miejsc w kraju, gdzie rosną cypryśniki błotne. To drzewa iglaste, które w Ameryce Północnej rosną dziko, natomiast w Europie sadzi się często w parkach.
 Okolice Dover porośnięte są środkowoatlantyckimi lasami nadbrzeżnymi. Składają się one głównie z drzew iglastych i widoczne są najbardziej po wschodniej stronie miasta. Taki właśnie pas zieleni oddziela Dover od wód Zatoki Delaware.


Parę zdań o historii Dover

Dover zostało założone jako miasto z siedzibą administracji nowo powstałego hrabstwa Kent. Było to w 1683 roku, a za założyciela uznaje się Williama Penna, właściciela terytorium zwanego wówczas powszechnie „Lower Counties on the Delaware”.

Rdzennymi mieszkańcami tego regionu byli bowiem Indianie z plemienia Delaware. W 1777 przeniesiono tam z New Castle stolicę stanu.
W Dover mieszkał Cezar Rodney, popularny dowódca z czasów amerykańskiej wojny wyzwoleńczej. Społeczność miasta i hrabstwa była natomiast bardzo podzielona w podejściu do kwestii niewolnictwa, jednej z głównych przyczyn wojny secesyjnej. 


Dover

Gospodarka miasta Dover

Największymi pracodawcami w Dover są sfera administracyjna i urzędy państwowe, z których większość znajduje się w centrum miasta, choć wiele instytucji stanowych znajduje się w największym mieście stanu czyli Wilmington. Wielu przedsiębiorców rejestruje swoje firmy w Dover, a fizycznie lokalizuje właśnie w Wilmington. Dover jest obszarem dobrze i szybko rozwijającym się, głównie dzięki niskim kosztom życia.

Stanowisk pracy dostarcza też baza amerykańskich sił powietrznych, zlokalizowana w południowo-wschodniej części miasta. Zajmuje się transportem samolotów oraz ewentualnie tragiczną stroną działalności wojskowej. Tam zwożone są doczesne szczątki ewentualnych poległych poza kontynentem. W Dover znajdują się zakłady takich znanych firm jak: Kraft Foods i Procter&Gamble. ILC Dover natomiast to producent tkanin dla celów wojskowych i lotniczych.

Nieco ciekawostek o Dover

Dover jest jedyną stolicą stanu w USA, którego strzeże wyłącznie tylko ochotnicza straż pożarna. W dwa weekendy w roku w Dover odbywają się wyścigi samochodów osobowych na torze żużlowym, pod patronatem NASCAR (Krajowe Stowarzyszenie Sportowych Samochodów Osobowych). Przyciągają one prawie 100 tys. widzów, na tę chwilę tworząc Dover najważniejszym miastem Stanów Zjednoczonych.

Wraz z automatami do gier, ulokowanymi w Dover Downs Hotels&Casino, przysparzają gospodarce Dover milion dolarów rocznie. Na tym samym stadionie co wyścigi samochodów, odbywa się coroczny letni Festiwal Muzyczny Firefly. Wówczas to gwiazdy muzyczne nie tylko występują na scenie, ale i ścigają się samochodami. W roku 2016 wystąpił muzycznie i za kierownicą między innymi zespół Kings of Leon. 
Warto nadmienić, że zachodnią część Dover zamieszkują Amisze.

Dover usa

Transport w Dover

Miasto Dover jest jedną z czterech stolic stanowych w USA, przez które nie przechodzi autostrada międzystanowa. Przecina je natomiast autostrada północ – południe, Route 13, na trakcie Dupont Highway. Dojazd do Wilmington i plaż Delaware zapewnia droga Delaware Route 1, przechodząc nieco na wschód od Dover.

Najbliższymi lotniskami komercyjnymi są regionalne: Wicomico w Salisbury – stan Maryland, Baltimore – Washington International Thurgood Marshall Airport w Baltimore. Na północny wschód od miasta znajduje się też Delaware Airpark i lotnisko Jenkins w pobliżu Wyoming. Kolej w Dover jest wyłącznie towarowa, obsługiwana przez korporację Amtrak. Najbliższa stacja kolejowa pasażerska mieści się w Wilmington. 


Stanowa korporacja autobusowa DART świadczy usługi lokalne w hrabstwach Dover i Kent, zapewnia też połączenie z Wilmington. W mieście znajduje się również Kanał Chesapeake – Delaware, który u samego początku przecina Półwysep Demarava i jest żeglowny nawet dla statków oceanicznych. Znacząco skraca drogę przepływu między wielkimi miastami amerykańskimi: Baltimore i Filadelfią.

Wydarzenia kulturalne w Dover

Dawna Opera Dover, którą wybudowano w roku 1904, została odnowiona i przekształcona w Centrum Sztuki Schwarz. Odbywają się tam występy Orkiestry Symfonicznej Dover, baletu i przeglądy kina światowego. W Dover mieści się też Teatr Dziecięcy, organizacja non – profit. W pobliskim Wilmington natomiast odbywa się znany festiwal jazzowy na cześć znanego trębacza, The Clifford Brown Jazz Festival.

Festiwal w Dower
Festiwal w Dover

W centrum miasta znajdują się ponadto:


 • Archiwum Stanowe Delaware – otwarte dla osób z zewnątrz oraz na potrzeby badań naukowych.
 • Muzeum Stanu Delaware – kompleks, składający się z czterech budynków. 

 • Stary Kościół Prezbiterian (z 1790 roku), ceglana kaplica z 1880 roku, ceglany budynek biurowy oraz gmach wschodni Eldridge Reeves Johnson Memorial Builging.

Niedaleko zlokalizowana jest również Biblioteka Stanowa Delaware. 
W historycznej dzielnicy Dover znajduje się Muzeum Sztuki Amerykańskiej. Obejmuje kolekcję sztuki od czasów kolonialnych po obecne.

Warto wiedzieć lub zobaczyć

Dom Bradforda – Loockermana, znany też jako Loockerman House, to zabytkowy budynek w historycznej dzielnicy Dover. Jego pierwotna sekcja pochodzi z 1742 roku. Jest to willa dwukondygnacyjna, murowana, na planie kwadratu. Od 1972 roku wpisana jest do Krajowego Rejestru Miejsc Historycznych. Zabytkowym jest też John Bulen House, zbudowany w latach 1775 – 1781. Od 1959 roku ma w nim swoją siedzibę Bank Rolniczy Delaware. Z 1734 roku natomiast pochodzi Kościół Chrystusowy, położony przy S. State i Walter Street.

Na murze przykościelnego cmentarza znajduje się podobizna Cezara Rodneya, podpisującego Deklarację Niepodległości Stanów Zjednoczonych. Miejsce spoczynku doczesnych szczątków generała nie jest jednak znane. 
 Historyczna Dzielnica Dover obejmuje 79 budynków w pierwotnej części miasta, w zdecydowanej większości zabytkowych i zamieszkałych.

Historia dover

Oprócz wymienionych już powyżej znajdziemy tu również: Tawernę Pod Orłem z 1791 roku, Kościół Baptystów Dover – Century (1852 rok), dom Parke Ridgley (1782 rok) oraz budynki handlowe i kamienice w stylu włoskim.
 Obszar Hughes – Willis to prehistoryczne wykopaliska kultury indiańskiej w hrabstwie Kent, na przedmieściach Dover. Skrywają pozostałości archeologiczne z epoki kamiennej, czyli sprzed ok. 5 tysięcy lat.

Znaleziono tam między innymi narzędzia do cięcia i zgarniania kamienia. Wiele wskazuje na to, że teren ten był zamieszkiwany w dawnych tysiącleciach głównie sezonowo, późną jesienią i zimą. 
 W kampusie Delaware State University znajduje się Loockerma Hall. To zabytkowy dom jeszcze sprzed 1730 roku, dwupiętrowa budowla w stylu georgiańskim. Był to pierwszy budynek w kampusie.

Pierwszy Narodowy Park Historyczny ustanowiono w Delaware, ale sięga też swoim obszarem do stanu Maryland. Pielęgnuje pamięć początków państwowości północnoamerykańskiej, opowiada historię wczesnego osiedlania się Holendrów, Szwedów, Finów i Anglików w Delaware oraz ich relacji z rdzennymi Amerykanami. Ma również na celu zachowanie krajobrazu kulturowego doliny rzeki Brandywine.

Należy do niego między innymi park zielony Dover Green w historycznej dzielnicy miasta, gdzie w 1776 roku została odczytana mieszkańcom miasta Deklaracja Niepodległości. 
 Około 60 km na południe od Dover znajdują się znane plaże Rehoboth Beach. Stanowią popularne miejsce wypoczynkowe dla mieszkańców Waszyngtonu, administracyjnej stolicy kraju.

Dover Green
Dover Green

Kulinaria regionu

Twierdzi się, że w stanie Delaware można zjeść najlepsze frytki w kraju, „od Trashera”. Ich wyjątkowość kryje się w zastosowaniu specjalnego tłuszczu i jego odpowiedniej temperatury, a przede wszystkim wysokiej jakości ziemniaków. Warto dodać, że całym stanie alkohol sprzedaje się tylko w wyznaczonych i licencjonowanych punktach handlowych, w godzinach od 09.00 do 1.00. Zabroniona jest sprzedaż alkoholu w niedzielę.

Sport Dover

Wspominane już wcześniej dwa wyścigi samochodowe odbywają się początkiem wiosny i u progu jesieni. W Dover International Speedway znajdują się też: tor do wyścigów konnych, hotel i kasyno.
 Oba miejskie „koledże” wystawiają swoje drużyny w rozgrywkach piłkarskich.

W pobliżu Dover znajduje się kilka pól golfowych, wśród nich warto wymienić: Maple Dale Country Club w Dover, klub Wild Country Quail w pobliżu Camden, pole golfowe Jonathan`s Kanding, Dover Center Par 3 i Driving Range w Dover oraz pole golfowe Dover Air Base – na terenie jednostki wojskowej, przeznaczone tylko dla żołnierzy. W roku 2008 Dover znalazło się na liście 400 miast najlepszych do przeżywania wrażeń sportowych na żywo.

Wpływają na to głównie zawody NASCAR oraz występy drużyny piłkarskiej Delaware State. W ciągu roku odbywają się tutaj również dwa turnieje w wrestlingu, amerykańskiej odmianie zapasów, tzw. Turnieje Śmierci. 


Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

 1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
 2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
 3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
 4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
 5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
 6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
 7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
 8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
 9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
 10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Witam! Zapraszam do rozmowy na żywo
Scan the code
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?