GEORGIA

Georgia, stan USA – przewodnik po tym stanie. Jeśli lubicie zwiedzać i interesujecie się historią Stanów Zjednoczonych Ameryki, na pewno zaciekawi Was historia jednego z jej stanów, a mianowicie stanu Georgia, nazywany również „The Empire Sate of South” czy „Peach State”, czyli Cesarskim Stanem Południa oraz Stanem Brzoskwiniowym.

Piękny stan Georgia w USA

Stan Georgia położony jest na południowym wschodzie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Jest to jeden z większych stanów w USA, a na pewno największy patrząc na wschód od rzeki Missisipi. Na wschodzie stanu rozciągają się plaże wybrzeża Oceanu Atlantyckiego, na południu graniczy on z Florydą, na zachodzie z Alabamą, na Północy z stanem Tennessee oraz od północnego wschodu z Karoliną Południową. Północna część tego stanu leży w Appalachach.

Savannah w Georgia USA
Piękne miasto Savannah w Georgia

Ten górski system ciągnie się przez dużą część Ameryki Północnej, przez Stany Zjednoczone oraz Kanadę, a wzdłuż masywu górskiego wytyczono Szlak Appalachów, o długości 3476 km. A jakie to ma dla Was znaczenie? Oznacza to, że to właśnie w Georgii możecie rozpocząć górską przygodę w Stanach Zjednoczonych.

Georgia była jedną z trzynastu kolonii Europejskich, które w 1775 roku zbuntowały się przeciwko panującej na jej terenach Wielkiej Brytanii, co można uznać za początek wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Jednak, żeby dojść do tych wydarzeń, warto przyjrzeć się trochę wcześniejszej historii stanu Georgia.

Odrobina historii stanu Georgia

Przed przybyciem tu Europejczyków tereny na których aktualnie znajduje się stan Georgia były zamieszkiwane przez różne rdzenne plemiona. W 1540 roku przybyła tu ekspedycja hiszpańska pod dowództwem Hernando de Soto, hiszpańskiego żeglarza, odkrywcy i hiszpańskiego konkwistadora, który jako pierwszy Europejczyk przybył na Florydę i zaczął ją eksplorować.

Hernando de Soto opisywał plemiona, które razem z towarzyszami ekspedycji spotkali dobijając do lądu. Tubylcy, których spotkali obecnie wspólnie noszą amerykańską nazwę Mound Builders, czyli w wolnym tłumaczeniu budowniczych kopców, a to dlatego, że ich kultura wyróżniała się budową wspaniałych kopców.

Zainteresuje Cię także: mapa Georgia

Kolonizacja lądu, który zajmuje aktualnie stan Georgia zaczęła się około trzydziestu lat później. Około 1570 roku, kiedy hiszpańscy ekspedytorzy zamieszkujący skolonizowaną wcześniej Florydę, założyli misje na terenie wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego obejmującego obecne tereny Georgii.

Georgia widoki
Krajobrazy w stanie Georgia

100 lat później

Około stu lat później, od 1670 roku nastąpił konflikt między Anglią, a Hiszpanią o tereny Georgii. Anglicy zarządzali sąsiednią kolonią, której aktualne tereny odpowiadają Karolinie Południowej. Po długim konflikcie i wielu walkach Hiszpanów przeciwko Anglików razem ze sprzymierzonymi siłami rdzennych mieszkańców Północnej Ameryki, w roku 1704 Hiszpanom pozostała jedynie kontrola nad Pensacola, oraz miasto St. Augustin.

Nawet pozostała część Półwyspu Florydzkiego, wraz z archipelagiem wysp Florida Keys, stały się celem podróży Anglików. Całe wybrzeże Georgii było wówczas władane przez rdzennych Indian, którzy byli sprzymierzeni z angielskimi ekspedytorami. Sytuacja ta trwała do wojny Yamassee, która miała miejsce w latach 1715 – 1717.

W wojnie tej plemiona Yamassee wspomagane przez plemię Creek, zaatakowały kolonie Karoliny Południowej. Wojna zdziesiątkowała rdzenne plemiona, dzięki czemu angielscy kolonizatorzy mieli otwartą drogę do dalszej kolonizacji.

Georgia mapa

W 1724 roku kolonię postanowiono nazwać prowincją Georgia. Ostatecznie doszło do tego kilka lat później 1732 roku, kiedy to parlament brytyjski dostał zlecenie na utworzenie Trustees of the Province of Georgia, czyli Powiernictwa Prowincji Georgia. Król Jerzy zezwolił na zasiedlenie kolonii Jamesowi Oglenthrope.

Kolonia przyjęła swoją nazwę od imienia króla, które po angielsku brzmi George. W 1775 roku prowincja zbuntowała się przeciwko władzom brytyjskim, razem z innymi dwunastoma koloniami, co poskutkowało wybuchem wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, a w jej konsekwencji w 1776 roku podpisano Deklarację Niepodległości.

Największe miasta stanu Georgia

Największym miastem stanu Georgia jest bezapelacyjnie miasto Atlanta, której obszar metropolitarny liczy około pięć i pół miliona ludności, a samo miasto ma zaś około pół miliona mieszkańców. Pozostałe miasta są już mniejsze i są to kolejno Augusta, Columbus, miasto Savannah czy Athens.

Każde z tych miast ma do zaoferowania wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia, hoteli do zakwaterowania, czy wydarzeń, w których warto uczestniczyć. Są to miedzy innymi turnieje ATP w Atlancie. Warto również wspomnieć, że w Atlancie w 1996 roku odbyły się letnie igrzyska olimpijskie. Atlanta w Georgia to także siedziba Coca Cola – najbardziej znanego napoju na świecie ….

Atlanta Coca Cola
Atlanta w stanie Georgia to siedziba koncernu Coca Cola

Lubicie zwiedzać?

Turystów Georgia przyciąga głównie licznymi parkami stanowymi. Jednym z takich miejsc jest Park Stanowy Kopce Kolomoki – Kolomoki Mounds State Park. Park utworzono w 1966 roku, leży on w pobliżu rzeki Chattahoochee, około 10 kilometrów od miasteczka Blakely. Ten park jest największym w tej części Stanów kompleksem kopców wybudowanych przez plemiona z kultur Swift Creek oraz Weeden Island, którzy akurat zamieszkiwali południowo wschodnią część obecnego terytorium Stanów Zjednoczonych.

Czyli Georgię, Alabamę, Florydę, Południową Karolinę oraz Tennessee. Kopce powstawały od około III do VI wieku naszej ery. Największy z kopców, nazywany kopcem świątynnym ma ponad siedemnaście metrów, a u podstawy teren liczy około 61 metrów. Na terenie parku prowadzono wykopaliska i wszystkie znalezione rzeczy wyeksponowano w tutejszym muzeum, które znajduje się na terenie parku.

Inne atrakcje turystyczne stanu Georgia

Innym miejscem, które możecie odwiedzić jest Okefenokee National Wildlife Refuge, czyli wspaniały rezerwat przyrody leżący na granicy Georgii i Florydy. Rezerwat powstał w 1937 roku. Obszar rezerwatu jest bardzo urozmaiconym ekosystemem, rośnie tu ponad 620 gatunków roślin naczyniowych, oraz żyje około 50 gatunków ssaków.

Do najciekawszych roślin drzewiastych należą sosna długoigielna, cypryśnik błotny, występują tutaj także rośliny drapieżne jak rosiczka, czy pływacze. Rezerwat zamieszkują między innymi puma, nazywana często panterą florydzką, ryś, wydry, szopy pracze, oraz niedźwiedzie czarne. Oprócz tego zaobserwujecie tutaj 37 gatunków płazów, 39 gatunków ryb i 233 gatunków ptaków.

Akwarium Atlanta
Akwarium w Atlancie

Cumberland Island

Bardzo ciekawym miejscem jest również Cumberland Island. Jest to jedna z wysp barierowych, należących do Sea Islands, gdzie w 1972 roku ze względu na bardzo unikalne walory przyrodnicze, ale także geograficzne i dziedzictwo kulturowe, utworzono rezerwat chroniony, będący pod opieką National Park Service.

Żyją tutaj między innymi żółwie z gatunku karetta zagrożone wymarciem, a także dzikie konie, szopy pracze, wiewiórki czy pancerniki. Zanim się tu wybierzecie zwróćcie uwagę, że dostęp do wyspy możliwy jest tylko promem z miasteczka St. Mary`s. Bilet kosztuje od 14 do 20 dolarów, w zależności od zniżek, a czas podróży wynosi około 45 minut. Wstęp na teren parku również kosztuje, należy przygotować się na wydatek rzędu 4 dolarów, jednak bilet taki ważny jest przez 7 dni.

Stone Mountain

Jeśli lubicie historię i interesują Was historyczne obiekty, zajrzyjcie do miasta Stone Mountain, na przedmieściach Atlanty, gdzie wyrzeźbiono płaskorzeźbę w granitowej skale na wysokości ponad 510 metrów nad poziomem morza – będącą wręcz symbolem Georgii. Płaskorzeźba przestawia trzy postacie, prezydenta Jeffersona Davisa, generała Roberta E. Lee oraz generała Thomasa Jacksona – prominentne postacie Skonfederowanych Stanów Ameryki.

W hrabstwie Coob znajdziecie Park Historyczny Góry Kennesaw – Kennesaw Mountain National Battlefield Park, upamiętniający bitwę pod Kennesaw Mountain w 1864 roku. Jeszcze innym ciekawym historycznym miejscem w stanie Georgia jest tak zwany Little White House, Mały Biały Dom, mający status parku stanowego. Jest to dom – samotnia prezydenta Franklina Delano Roosvelta. Po śmierci prezydenta dom został zamieniony na muzeum.

Stone Mountain Georgia
Stone Mountain w stanie Georgia

Wybrzeże stanu Georgia

Oczywiście, jeśli myślicie o wypoczynku na plażach wybrzeża Oceanu Atlantyckiego w Stanach Zjednoczonych, na myśl od razu przychodzi gorąca i przepiękna Floryda. Stan Georgia, który niekoniecznie kojarzy się z gorącym urlopem na pięknych plażach, również ma do zaoferowania wiele atrakcji i przyciąga turystów. Ponad 100 mil wybrzeża stanu Georgia ma niejedno warte polecenia miejsce. Główną zaletą miejsc, w których możecie spędzić swoje wakacje jest ich małą popularność, mniej ludzi na plażach w porównaniu z plażami Florydy, to na pewno zaleta dla rodzin z dziećmi.

Głównym miejscem, które możecie odwiedzić są Golden Isles of Georgia, cztery wyspy położone w okolicy miasta Brunckwick. Golden Isles of Georgia tworzą wyspy Sea Island, St. Simons Island, Little St. Simons Island oraz Jekyll Island. Sea Island to wysokiej klasy kurort turystyczny, St. Simons Island, jest największą wyspą, co ma odzwierciedlenie w dużych plażach, na których możecie grać w golfa, tenisa, czy siatkówkę.

Little St. Simons Island imponuje przede wszystkim swoją przyrodą, licznymi plażami czy moczarami, wyspa przez lata znajdowała się w prywatnych rękach, można więc powiedzieć, że człowiek nie ingerował w nią tak bardzo jak w pozostałe wyspy, oraz Jekyll Island, gdzie oprócz plaż możecie znaleźć park wodny.

Ciekawostki o Georgia

Ciekawostką może być fakt, że w Atlancie, największym mieście Georgii, w 1886 roku rozpoczęto produkcję Coca Coli. Inną ciekawostką, mogą być znane osoby związane z Georgią, byli to między innymi Ray Charles, urodzony w Alabany w stanie Georgia, uważany za wielkiego artystę, który ukształtował rythm and blues, Martin Luther King, urodzony w Atlancie, działacz na rzecz równouprawnienia i laureat pokojowej Nagrody Nobla. 

Ze stanem Georgia związane są również osoby publiczne, jak na przykład Hulk Hogan, znany amerykański zawodowy zapaśnik i aktor, który urodził się w Augusta, czy Julia Roberts, znakomita aktorka, która swoje dzieciństwo będzie zawsze kojarzyć z Atlantą. W stanie Georgia, w Plains urodził się również Jimmy Carter, trzydziesty dziewiąty prezydent Stanów Zjednoczonych.

Hulk Hogan zapaśnik WW
Hulk Hogan pochodzi z Georgii

Kilka dobrych rad

Jeśli myślicie o odwiedzeniu stanu Georgia, przy okazji swojej wyprawy do Stanów Zjednoczonych lub jeśli jest to wasz głowy cel podróży, musicie pamiętać o kilku rzeczach Przede wszystkim aby przylecieć do Stanów Zjednoczonych należy mieć wizę, o którą możecie ubiegać się w Konsulacie Stanów Zjednoczonych.

Po uzupełnieniu formularza, opłaceniu formalności, spotkaniu z konsulem i jego pozytywnej decyzji, będziecie mogli przylecieć do USA w celach turystycznych. Nie jest to jednak takie łatwe jak się wydaje, nie każdy dostaje wizę, a dla niektórych często to droga pod stromą górkę.

Jak już uda się zdobyć wizę i będziecie mieli paszport ważny co najmniej pół roku od daty wyjazdu, będziecie mogli wybrać się na miłe wakacje na wybrzeżach Georgii. Być może wtedy oprócz tego stanu, zwiedzicie również inne ciekawe miejsca.

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

  1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
  2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
  3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
  4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
  5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
  6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
  7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
  8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
  9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
  10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Witam! Zapraszam do rozmowy na żywo
Scan the code
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?