ATLANTA

Atlanta w stanie Georgia. Duże miasto w południowo – wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Znane głównie z rozgrywanych tam w 1996 roku Letnich Igrzysk Olimpijskich, oraz jako miejsce urodzenia Martina Luthera Kinga. Atlanta to także jeden z największych portów lotniczych w całych Stanach Zjednoczonych i jedno z największych lotnisk na świecie. Atlanta to także siedziba jednego z największych koncernów spożywczych na świecie – Coca Cola

Atlanta
Atlanta panorama miasta

Atlanta liczby, geografia i klimat

Atlanta leży w stanie Georgia, którego jest stolicą i w hrabstwie Fulton. Położona jest na wysokości 300 m. n. p. m., na powierzchni 343 km2. Zamieszkuje ją 420 tys. ludzi, co składa się na gęstość zaludnienia 1232 os./km2. Atlanta jest najludniejszym miastem stanu Georgia.

Jej obszar metropolitalny natomiast, to 5,7 mln. ludzi. Należą do niego takie miejscowości, jak m. in.: Sandy Springs, Roswell, Johns Creek, Alpharetta, Smyrna.
 Atlanta znajduje się około 390 km. od Oceanu Atlantyckiego. Odległość z niej do niektórych innych dużych miast USA, to: Memphis – 540 km., Nashville – 380 km. Orlando na Florydzie – 670 km.

Miasto znajduje się na szczycie niewysokiego grzbietu górskiego, na południe od rzeki Chattahoochee. Znajduje się też na granicy wododziału, między wodami wpadającymi do Oceanu Atlantyckiego, a tymi, płynącymi do Zatoki Meksykańskiej. Duża część okolic miasta zachowała swój pierwotny, naturalny charakter botaniczny i wizualny.

Atlanta usytuowana jest w strefie klimatu wilgotnego subtropikalnego. W lecie jest bardzo gorąco i duszno, natomiast zimy są bardzo łagodne ale warto mieć ze sobą grubszy sweter lub cienką kurtkę w zimie jeżeli planujesz odwiedzić Atlantę np. przed świętami Bożego Narodzenia.

Temperatury Atlanta

Oznacza to wilgotne i gorące lata i chłodne zimy. Średnia temperatura w styczniu, to 5 stopni, natomiast lipiec to już okolice 30 stopni. Dla pory letniej typowe są częste burze. Duża ilość opadów równomiernie jest rozłożona na wszystkie miesiące w roku. Rzadkie są śnieżyce, zdarzają się natomiast burze lodowe. Polskim miastem partnerskim dla Atlanty jest Łódź. (swoją drogą te określenia „miasta partnerskie” trochę kojarzą się z „ubiegłą epoką” przynajmniej dla mnie ….

Zainteresuje Cię także: mapa stanu Georgia

Atlanta
Atlanta

Historia Atlanty

W czasach przedangielskich, region w którym leży obecnie Atlanta, należał do Indian z plemienia Czirokezów i Kirków. Rdzennych mieszkańców tego kontynentu. Ziemia Kirków przeszła pod władanie rasy białej w roku 1823. Czirokezi natomiast odstąpili swoje tereny w zamian za inne, usytuowane bardziej na zachodzie, w roku 1835. Było to zresztą początkiem przesiedlania Indian na coraz odleglejsze tereny.

W roku 1863 władze stanu Georgia zadecydowały o budowie Zachodniej i Atlantyckiej Linii Kolejowej, co miało połączyć miasto z innymi rejonami kraju. Miasto na początku funkcjonowało pod nazwę Terminus, potem Marthasville, żeby w 1845 roku stać się Atlantą.

Wojna secesyjna

Ważną rolę odegrało miasto podczas wojny secesyjnej. Stanowiło centrum zaopatrzenia militarnego. W związku z tym, w 1864 roku Atlanta stała się głównym celem ataku wojsk Unii. Zostało to uwiecznione w filmie i powieści „Przeminęło z wiatrem”. W tamtej okolicy rozegrała się wtedy między innymi bitwa pod Peachtree, bitwa pod Atlantą czy Ezra Church. 1 września 1864 roku ewakuowano Atlantę po czteromiesięcznym oblężeniu.

Generał wojsk Unii rozkazał zniszczyć miasto. Nie zostały spalone tylko kościoły i klasztory. Był to przełomowy moment wojny, kojarzony ze zwycięstwem „północy” i reelekcją Abrahama Lincolna.
Nastąpiła odbudowa miasta. Jego powstawanie z popiołów, w dosłownym sensie. Dlatego też, w herbie Atlanty jest Feniks. Niedługo później miasto stało się handlowym i przemysłowym centrum południa. W 1868 ustanowiono Atlantę stolicą stanu Georgia.

Atlanta historia
Atlanta w latach 40-tych XX wieku

Konflikty rasowe w Atlancie

Razem z rozwojem nadeszły i nieporozumienia na tle etnicznym lub rasowym. Duże były w 1906 roku, kiedy to zginęło 27 ludzi, a 70 zostało rannych. Wyraźne piętno odbił na tym mieście kryzys lat 20-stych i 30-stych XX wieku. W roku 1935 rząd USA zainicjował projekt na rzecz walki ze zubożeniem najniższych warstw społecznych, o nazwie „Techwood Homes”.

W atlanckim Forcie McPherson szkolono żołnierzy z południowo-zachodniej części USA, wyjeżdżających na fronty II wojny światowej. Przemysł militarny wpłynął na znaczący wzrost liczby mieszkańców w latach 40-stych. Po wojnie natomiast, otwarto w Atlancie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób. Koniec lat 50-tych ponownie był czasem zamieszek na tle rasowym i religijnym.

Między innymi wysadzono w powietrze świątynię judaizmu reformowanego. Również w latach 60-tych Atlanta była centrum ruchów na rzecz praw obywatelskich, działał tam też Martin Luther King. Doszło do aresztowania 100 osób, w tym i Kinga. Władze Atlanty w związku z tym zainicjowały program miasta „zbyt zajętego, aby nienawidzić”.

Olimpiada w Atlancie

Olimpiada w Atlancie 1996
Olimpiada w Atlancie 1996

Koniec XX wieku dla Atlanty, to przede wszystkim dwa fakty. Letnie Igrzyska Olimpijskie w 1996 roku. Dwa lata później z kolei lotnisko Atlanta – Hartsfield – Jackson stało się największym lotniskiem świata.Początkiem następnego stulecia miasto zmagało się z powodziami i tornadem. Na tamten czas, w związku z negatywnymi skutkami rozwoju autostrad i ruchu samochodowego, przypadły intensywne działania władz miasta na rzecz zwiększenia powierzchni terenów zielonych.

Wiek XXI natomiast przyniósł ze sobą przede wszystkim zintensyfikowanie procesów gentryfikacji. Tą nazwą określa się zmianę charakteru miasta. W przypadku Atlanty chodziło i chodzi nadal o naturalne wypieranie z jej centrum ludności o niższym statusie materialnym, a przeznaczanie go dla mieszkańców znacznie zamożniejszych.

Proces ten może mieć znaczący wpływ na stały i wyraźny spadek przestępczości w mieście. Jest on wprawdzie typowy dla całych Stanów Zjednoczonych, ale w Atlancie, w ostatnim dziesięcioleciu, widoczny szczególnie. Za bezpieczeństwo w mieście odpowiada ponad 1700 służbistów Atlanta Police Departament.

Gospodarka, edukacja Atlanty

Atlanta zalicza się do dziesiątki miast amerykańskich, które są klasyfikowane jako metropolia globalna klasy alfa. Zajmuje też czwarte miejsce pośród skupiających korporacje z listy Fortune 500. Wyprzedzają tylko: Nowy Jork, Houston i Dallas. W Atlancie posiada swoje siedziby wiele wiodących światowych firm i korporacji. Coca-Cola, Delta Air Lines, Home Depot.

World Coca Cola
Świat Coca Coli w Atlancie

Demografia miasta Atlanta

Ilość osób przebywających w Atlancie znacznie przewyższa liczbę zameldowanych tam. Tych pierwszych pracuje w niej około 250 tysięcy. Dużą ilość atlantczyków stanowią Afroamerykanie. Jest ich ponad 50%. Oprócz ludności rasy białej, zaznaczają się też Latynosi i Azjaci.

Panorama, wygląd miasta

W architekturze Atlanty dominuje styl modernistyczny i postmodernistyczny. Istotny wpływ na nią wywarł lokalny architekt, John Portman. Większość pierwotnych budynków miasta spłonęła w 1864 roku, potem odbudowywała się. Dla dzisiejszych nie centralnych dzielnic typowe są domy w stylu wiktoriańskim i bungalowy.

Centrum miasta, to już oczywiście wysokie wieżowce, centra biurowe. Nierzadko drapacze chmur, jak na przykład Bank of America Plaza, o wysokości 312 metrów. Inne wysokie budynki, to: SunTrust Plaza, One Atlantic Center, 191 Peachtree Center, Westin Peachtree Plaza, Georgia Pacific Tower.

Transport w Atlancie

W Atlancie pasażerów obsługują 4 linie metra, 91 linii autobusowych, 1600 taksówek. Jest też transport mniej konwencjonalny czyli prawie 70 kilometrów tras rowerowych. Miasto stanowi wielki węzeł kolejowy południowych Stanów Zjednoczonych. Głównym środkiem poruszania się po metropolii jest samochód.

Komunikacja miejska w Atlancie
Komunikacja miejska w Atlancie

Wpływ na to ma między innymi dobrze rozwinięta sieć autostrad. Negatywnym skutkiem tego okazało się duże zanieczyszczenie powietrza, z którym miasto musi od jakiegoś czasu walczyć. Atlantę obsługuje port lotniczy Atlanta – Hartsfield – Jackson. Najruchliwsze na świecie. Swoje węzły posiadają tam między innymi: Delta Air Lines – największe linie lotnicze świata, czy Air Tran Airways.

Rozrywka i sztuka w Atlancie

Te dziedziny w Atlancie, to przede wszystkim muzyka, sztuka i teatr. Stolica Georgii już dawno temu stała się ważnym, nie tylko w skali kraju, ośrodkiem telewizyjnym. Miasto jest też znane jako centrum hip-hopu. Rozwinęły się tam: southern hip-hop, rytm&blues, czy neo-soul.

W Atlancie rozdawane są znane nagrody z dziedziny gospel. Funkcjonuje tam jeden z najliczniej odwiedzanych teatrów w Stanach Zjednoczonych na 5 tys. miejsc, Fos Theatre.
Odbywają się często koncerty artystów światowej sławy. Najbardziej znanym muzeum Atlanty, jest najpopularniejsze w południowym USA High Museum of Art.

Można zwiedzać też Museum of Design Atlanta, Atlanta Contemporary ArtCenter, Michael C. Carlos Museum. Znajdziemy również opery i operetki. W Atlancie żyła Margaret Mitchell. Powieść jej autorstwa, jedna z najgłośniejszych na świecie, rozgrywała się między innymi w Atlancie właśnie.

Atlanta Georgia Akwarium
Atlanta Georgia Akwarium

Turystyka, gastronomia, język i religie w Atlancie

Pod względem liczby wizytujących, Atlanta lokuje się w pierwszej dziesiątce w Stanach Zjednoczonych. Bywa tam rocznie 35 milionów Amerykanów, a ponad 700 tysięcy obcokrajowców. Stosunkowo mało polskich turystów odwiedza Atlantę, bo to destynacja trochę „nie po drodze” w ofertach biur podróży. Podobnie zresztą jak wspaniały Nowy Orlean w stanie Luizjana.

Turyści odwiedzają głównie muzea, obiekty historyczne związane z Martinem Lutherem Kingiem, Muzeum Margaret Mitchell Kingiem, czy Centrum Coca-Coli. Chętnie odwiedzana jest też jedyna w USA podwieszana ścieżka spacerowa.

Kuchnia Atlanty kumuluje w sobie tradycje amerykańskiego południa i trendów światowych. W mieście znajdziemy i luksusowe lokale, i mniejsze, narodowe restauracyjki.

Populacja miasta

Na populację miasta składa się wiele nacji, jednak zdecydowanie wiodącym, bo w ponad 80% użytkowania, jest język angielski. Typowy dla Atlanty dialekt wiąże się brzmieniowo i historycznie z mową ludności południowej części Stanów Zjednoczonych.

Omawiane miasto posiada ponad tysiąc miejsc kultu różnych wyznań i religii. Największą grupę stanowią protestanci. Atlanta stanowi centrum dla następujących grup: Zjednoczony Kościół Metodystów, Południowa Konwencja Baptystów, czy Kościół Prezbiteriański. Jest też siedzibą diecezji katolickiej, a jej główną siedzibą jest Katedra Chrystusa Króla. Znajdziemy tam też miejsca kultu prawosławnych, czy Armii Zbawienia.

Restauracja Atlanta
Najlepsza restauracja w Atlancie

Sport w Atlancie

Atlanta posiada swoich reprezentantów w najwyższych ligach najpopularniejszych w Ameryce gier zespołowych. W MBL (baseball) występuje drużyna Atlanta Braves, NFL (futbol amerykański) to Atlanta Falcons, a NBA (koszykówka) Atlanta Hawks. Zobacz wszystko o NBA amerykańska koszykówka.

Silna jest tam także lekkoatletyka. W Atlancie odbyły się Letnie Igrzyska Olimpijskie, w 1996 roku, dwukrotnie rozgrywany był finał superbowl (futbol amerykański).
Sporą część powierzchni Atlanty zajmują parki i inne powierzchnie zielone. Są nie tylko płucami miasta, ale też miejscami częstego uprawiania sportu amatorskiego i rekreacji. Dzięki intensywnym i metodycznym działaniom władz, te „zielone płuca miasta” obejmują jego coraz większe obszary. Odwiedź koniecznie Atlantę jeżeli planujesz wyprawę do USA i zwiedzanie stanów Zjednoczonych. Zobacz także nasz praktyczny przewodnik po USA i Ameryce.

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

  1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
  2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
  3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
  4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
  5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
  6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
  7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
  8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
  9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
  10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Zapraszam do rozmowy na żywo
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?