HAWAJE

Stany Zjednoczone to piękny kraj, którego zwiedzenie marzy się niejednej osobie. Często spełnienie tego marzenia leży w zasięgu ręki, jeśli tylko uda się zdobyć turystyczną wizę w konsulacie Stanów Zjednoczonych Ameryki. Spośród pięćdziesięciu stanów USA każdy może wydać się najlepszym turystycznym celem. Nevada, Teksas, Floryda, każdy z tych, a także inne stany, mają swoją historię i multum atrakcji turystycznych do zaproponowania. Najmłodszym, a wcale nie najmniej ciekawym stanem należącym do USA są Hawaje.

Hawaje mapa

Stan dołączono do Stanów Zjednoczonych dopiero 21 sierpnia 1959 roku, więc stosunkowo niedawno. Jest to jedyny stan, który w całości mieści się poza kontynentalną częścią USA, na wyspach. Wyspy należą do archipelagu Hawaje i znajdują się w północno – środkowej części Oceanu Spokojnego.

Sam archipelag jest pochodzenia wulkanicznego i składa się ze 137 wysp i wysepek, z czego najczęściej wymienia się osiem największych i głównych wysp takich jak Hawai`i, O`ahu, Lana`i, Maui, Kaua`i Moloka`i, Ni`hau a także w przeciwieństwie do poprzednich wysp, niezamieszkana Kaho`olawe.

Hawaje - tropikalne wakacje na środku Pacyfiku

Historia stanu Hawaje jest bardzo ciekawa. Pierwsi osadnicy mieszkali na tych wyspach już około 300 roku przed naszą erą i byli to najprawdopodobniej Polinezyjczycy. Później, około XI wieku na wyspy przybywali ludzie z okolicznych Raiatea oraz Bora – Bora.

Europejskie stopy stanęły tutaj w 1778 roku, kiedy to brytyjski podróżnik i odkrywca James Cook, odkrył to przepiękne miejsce. James Cook nazwał wyspy „Sandwich Island”, co miało być odwzajemnieniem przysług, które kapitan otrzymał od swojego sponsora, Johna Montagu, czwartego hrabiego Sandwich.
Zobacz także mapę Hawajów na Pacyfiku.

Burzliwa historia tropikalnego stanu

James Cook odwiedził archipelag Hawajów dwukrotnie, jednak druga wyprawa w 1779 roku, zakończyła się dla kapitana i jego załogi tragicznie. Europejczycy wpadli na pomysł porwania króla wyspy, jednak poddani króla wykazali się nie lada umiejętnościami, mało, że nie pozwolili na porwanie, to zabili kapitana Cooka oraz czterech jego ludzi. Po wyprawach Jamesa Cooka, które były opisywane w wielu publikacjach, Hawaje stały się docelowym miejscem podróży wielu europejskich podróżników.

hawaje zdjecia
Spektakularna sceneria Hawajów na Pacyfiku

Nie od razu zjednoczone ...

Koniec XVIII wieku przyniósł wiele walk pomiędzy poszczególnymi wyspami, które chciały przejąć władzę nad całym archipelagiem, po wielu bitwach i cesji wyspy Kaua`i w 1810 roku, ustanowiono dynastię Kamehameha, która władała całym archipelagiem do 1872 roku. Następca tronu, Kamehameha V, nie zostawił po swojej śmierci w 1872 roku żadnego potomka, a także nie wyznaczył następcy tronu, co doprowadziło do wyborów króla. Szczęśliwcem został Lunalilo, który był królem Hawajów przez okrągły rok, po czym zmarł i również nie zostawił potomków, co przyczyniło się do kolejnych wyborów, władzę przejął Kalakaua.

Kalakaua jednak nie cieszył się sielanką rządzenia, ponieważ wielu imigrantów z Ameryki i Europy wymusiło na królu podpisanie tak zwanej „Konstytucji bagnetowej” w 1887 roku, która mocno ograniczała władzę monarchy. Dodatkowo dawała ona przywilej głosowania tylko tym mieszkańcom, którzy zarabiali ponad 600 dolarów lub zainwestowali w grunt przynajmniej połowę tej kwoty. Jeśli inwestowali w grunty, nie musieli być nawet obywatelami archipelagu, aby mieć prawo głosu i w ten sposób biali imigranci wyeliminowali z polityki większość rdzennych mieszkańców wysp i przejęli praktycznie władzę na Hawajach.

Kiedy król zaczął chorować, wyjechał na leczenie do San Francisco, na czele kraju stanęła jego siostra, Lydia Lili`uokalani, która po objęciu tronu obwieściła wydanie nowej konstytucji, która przywracała prawo głosu rdzennym obywatelom, odbierając jednocześnie to prawo cudzoziemcom. Amerykanie czekali tylko na taki pretekst, aby w styczniu 1893 roku piechota morska USA przemaszerowała pod pałac królowej, żądając jej natychmiastowej abdykacji pod groźbą zbrojnej interwencji, królowa ustąpiła z tronu. 4 lipca 1893 roku proklamowano Republikę Hawajów.

Hawaje wulkany
Czynne wulkany na Hawajach

Na czele republiki stanął Sanford Dole, prezydent Republiki Hawajów i funkcję tą pełnił do 1900 roku, kiedy to został mianowany gubernatorem Hawajów. W republice dalej panowały nastroje antyrządowe, podsycone ciągłą nierównością wyborczą wobec rdzennej ludności, Hawajczycy tworzyli ruchy oporu, mając na celu obalenie rządu i przywrócenie na tron królowej. Kiedy rojaliści, bo tak byli nazywani przeciwnicy rządu, zaatakowali rząd, stłumiono bunt, aresztowano wielu rojalistów, a u królowej znaleziono broń, za co została aresztowana. 7 lipca 1898 roku Stany Zjednoczone zajęły Hawaje, ogłaszając ich aneksję 12 sierpnia 1898 roku.

Początkowo podpisano uchwałę przyłączającą Hawaje jako terytorium zależne Stanów Zjednoczonych, wtedy właśnie dotychczasowy prezydent republiki, został mianowany gubernatorem Hawajów. W marcu 1959 roku uchwalono akt dołączenia Hawajów do Stanów Zjednoczonych jako 50 stan, co zostało poparte miażdżącą większością w powszechnym referendum 27 czerwca 1959 roku. Od tamtej pory Hawaje zawdzięczają ogromny rozwój dzięki upowszechnieniu turystyki w tym tropikalnym stanie.

Hawajskie miasta

Wracając do turystycznych walorów Hawajów, ich stolicą jest popularne Honolulu. Innymi znanymi miastami są Holo, Kahului czy Lihu`e, ale nie ma co ukrywać, każdy kilometr kwadratowy Hawajów jest wart każdej złotówki, aby go obejrzeć i przeżyć tropikalną, oryginalną przygodę, nie tylko w miastach, ale również poza nimi, na pięknych plażach, w tropikalnych lasach, na lądzie, a także pod wodą. Fauna i flora na Hawajach są niepowtarzalne, kultura i tradycja tego archipelagu, wciąż kultywowana, przyciąga uwagę nie tylko turystów, którzy są tutaj po raz pierwszy, ale również wieloletnich rezydentów.

Hawaje Honolulu
Honolulu na Hawajach

Udane wakacje na Hawajach

Hawaje to miejsce idealne na relaks i udane wakacje. Jeśli marzycie o spędzeniu kilku dni w tropikalnym klimacie, Hawaje mogą wydawać się strzałem w dziesiątkę. Nie można powiedzieć, że jest to turystyczny standard, Hawaje są bardzo luksusowym i dość nietypowym wyborem na spędzenie urlopu.

Każda z hawajskich wysp ma do zaoferowania turystom wypoczynek w bardzo zróżnicowanym krajobrazie, złociste, piaszczyste plaże, wulkaniczne tereny, z wciąż aktywnymi wulkanami, które do dziś potrafią zaskoczyć mieszkańców i turystów wylewem lawy, a także lasy tropikalne, czy górskie tereny z ośnieżonymi szczytami.

W ofercie biur podróży znajdziecie dziesiątki bardzo luksusowych hoteli, a także takie o zwykłym standardzie, co ciekawsze hotele oferują szereg atrakcji turystycznych, czy wycieczek po terenie archipelagu, często z polskojęzycznym przewodnikiem, co na pewno stanowi pewnego rodzaju ewenement na skalę światową, gdzie zazwyczaj polscy turyści nie obędą się bez znajomości choćby jednego języka obcego.

Jedna czy więcej wysp

Być może zainteresują Was wycieczki po archipelagu Hawajów, wybierzecie nie tylko jedną wyspę, ale odwiedzenie również innych, bardzo ciekawych miejsc, w których prawdopodobnie będzie pierwszy raz w życiu. Może oprócz zwiedzania tej bliższej i dalszej okolicy, wolicie jednak wakacje spędzone w jednym miejscu, opalając się i kąpiąc w krystalicznej, ciepłej wodzie Oceanu Spokojnego. Wybrzeża wysp hawajskich są bardzo dobrym wyborem dla amatorów nurkowania, surfingu i innych sportów wodnych, które uprawiane w tym miejscu mają zupełnie inny odbiór niż uprawiane w tych bliższych Polsce miejscach.

Wakacje na Hawajach
Wakacje na Hawajach

Jeśli zamierzacie spędzić choćby chwilę nurkując, rozważcie wybór tak zwanego safari nurkowego, czyli rejsu łodzią nurkową o wysokim standardzie. Jest to droższa impreza niż nurkowanie z lądu, jednak warta swojej ceny. Co byście jednak nie wybrali, pamiętajcie, że na Hawajach panuje przyjemny klimat, przeciętna temperatura w okresie letnim waha się od 26 do 30 stopni Celsjusza, zimą może spaść do około 18 stopni.

A może ślub na Hawajach

A być może Hawaje nie przyciągnęły Was jedynie swoim klimatem i możliwością aktywnego spędzenia luksusowych wakacji? Hawaje to jedno z tych miejsc, gdzie młodzi ludzie mogą wybrać się na podróż swojego życia, aby właśnie na jednej z malowniczych wysepek wziąć ślub i przyrzec sobie miłość i wierność aż do śmierci. Romantyczna i niezapomniana chwila, jaką jest ślub, dzięki temu może być jeszcze bardziej niezapomnianym wydarzeniem, z którym będziecie mogli wiązać jedynie najlepsze wspomnienia.

Co ciekawsze firmy np. te z Honolulu, które zajmują się planowaniem takich ślubów policzą sobie za organizację ślubu około 800 – 1000 dolarów, co przy ogólnych kosztach wakacji na Hawajach może wydać się kwotą mimo wszystko dość niską. Co ważniejsze, aby wziąć ślub na terenie Hawajów, nie musicie być obywatelami, ani rezydentami Stanów Zjednoczonych, wystarczy mieć ze sobą paszport, a także uzyskany wcześniej w State Departament of Health w Honolulu, dokument „Marriage Licence”, zezwalający na ślub.

Slub na Hawajach
Ślub na Hawajach

Uzyskanie tego dokumentu nie powinno sprawić Wam problemów, firmy planujące śluby, w kosztach organizacji zobowiązują się do pomocy i zapewniają pełną asystę opiekuna, mówiącego po polsku. Państwo młodzi powinni mieć skończone 16 lat, a ślub udzielony na terenie stanu Hawaje ważny jest jak każdy inny, na całym świecie.


Oczywiście przy planowaniu takiego ślubu powinniście wziąć pod uwagę inne wydatki, takie jak fotograf czy kamerzysta, którzy uwiecznią Waszą przysięgę małżeńską, a także przyjęcie weselne, które może być wystawną kolacją dla najbliższych przyjaciół i rodziny, ale również romantyczną kolacją dla dwojga.

A co po ślubie?

Hawaje to także często wybór pary młodej na wymarzoną podróż poślubną, którą bezwątpienia młodzi zapamiętają do końca życia. Romantyczna podróż poślubna nawet w mniej egzotyczne miejsce to marzenie każdej panny młodej i pana młodego, podróż poślubna na Hawajach to wręcz bajkowe wydarzenie.

Niezliczone romantyczne, ustronne miejsca, a także popularne atrakcje turystyczne, czy tropikalne lasy i plaże Oceanu Spokojnego, a także liczne oferty hoteli przygotowane dla nowożeńców przyciągają młode pary do zaplanowania niezapomnianej podróży poślubnej właśnie tutaj.

Obszary chronione na Hawajach

Pamiętajcie jednak, Hawaje to nie tylko archipelag wysp kojarzonych z turystyką, to także liczne obszary chronione. Dwa parki narodowe to Haleakala na wyspie Maui oraz Wulkany Hawai`i, poza tym znajdziecie tutaj obszar chroniony historycznych parków narodowych, takich jak Park na Moloka`i, Kaloko – Honokohau National Historical Park na Hawai`i oraz Pu`uhonua o Honaunau National Historical Park.

Wycieczka na Hawaje trekking
Trekking na Hawajach

Jednym z innych chronionych miejsc jest Pomnik USS Arizona w Pearl Harbor na O`ahu, tym Pearl Harbor, które znane jest z podręczników historii Stanów Zjednoczonych, a także licznych filmów wojennych. 
Jeśli niestraszna Wam długa podróż, macie przygotowane środki na wakacje swojego życia i macie choćby tydzień urlopu, nie zastanawiajcie się ani chwili dłużej.

Powiedźcie „aloha” podczas wschodu słońca, oddajcie się tańcom hula przy akompaniamencie pieśni mele, aby wieczorem móc podziwiać zachód słońca za linią horyzontu Oceanu Spokojnego.

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

  1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
  2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
  3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
  4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
  5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
  6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
  7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
  8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
  9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
  10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Witam! Zapraszam do rozmowy na żywo
Scan the code
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?