BOISE

Boise Idaho. Co skrywa Boise?
Śnieżnobiałe Góry Skaliste jako przepiękne tło, rzeka Boise i jej wodne ścieżki przechodzące przez miasto, a jazda na nartach w niewielkiej odległości od ruchliwego centrum. Unikalne atrakcje Boise to m.in. więzienie Old Idaho i zabytkowa wioska Pioneer Village.
Old Boise oferuje klimatyczne restauracje, wyjątkową kulturę i bogate życie nocne. Z tego miasta pochodzą Kristin Armstrong, trzykrotna medalistka olimpijska w kolarstwie oraz Curtis Stigers, wokalista i muzyk jazzowy. Tu studiował reżyser Michael Hoffman.

Boise
Boise

Boise w Idaho

Boise, stolica stanu Idaho, wraz z miastami Nampa i Meridian tworzy metropolię, która zajmuje trzecie pod względem liczby ludności miejsce w regionie północno-zachodnim USA. To ciekawe miasto warte jest odwiedzenia z wielu względów, wiele też osób decyduje się tu spędzić jakąś część życia. Co jeszcze kryje w sobie Boise?

Jak las

Różne są typy co do pochodzenia nazwy miasta. Jedno ze źródeł twierdzi, że „Le Bois! Le Bois!” („las! las!”) wykrzyknął pochodzący z Kanady, francuskojęzyczny przewodnik, prowadzący wojska Armii Stanów Zjednoczonych. Po długiej wędrówce przez trudny, skąpy w wodę teren dotarł wraz z żołnierzami nad rzekę otoczoną lasem. Rzekę nazwano Boise, a osadę, która zaczęła się tam rozrastać, ochrzczono tym samym mianem.

Miejsce, w którym zatrzymały się wojska, nazywa się punktem Bonneville od nazwiska kapitana armii. Położone jest na wschodnim odcinku Oregon Trail. Nazwa może również pochodzić od górali, którzy nazwali rzekę przepływającą przez dolinę w latach dwudziestych XVII wieku.

Dolina rzeki Boise stała się wyraźnym punktem orientacyjnym. Kanadyjscy traperzy określali ją mianem “La rivière boisée”, co oznacza “zalesioną rzekę”. Nazwa Boise na pewno powstała na długo przed utworzeniem przez rząd federalny militarnej bazy Fort Boise. Mieszkańcy nazwę miasta wymawiają jako BOY-see, przyjezdni z kolei i nowicjusze zdradzają tendencję do określania jej mianem BOY-ZEE.

Boise Idaho
Boise w Idaho

Trochę przeszłości

Oryginalny Fort Boise leży w odległości 64 km na zachód od miasta. Został on porzucony w latach pięćdziesiątych XIX wieku, ale krwawe potyczki w okolicy fortu podczas wojny domowej w USA skłoniły armię do przywrócenia w 1863 roku fortu Boise do życia.

Wybrano jednak inną, dogodniejsza lokalizację. Boise uzyskało prawa miejskie stosunkowo wcześnie, bo w 1863 roku. Pierwszą stolicą terytorium Idaho było Lewiston, ówcześnie ogromne i liczebne miasto. Po zmianie granic i znacznym zmniejszeniu stanu w 1866 roku Boise stała się stolicą terytorialną znacznie zredukowanego Idaho.

Gdzie to jest?

Boise znajduje się w południowo-zachodniej Idaho, około 66 km na wschód od granicy ze stanem Oregon i 170 km na północ od granicy z Nevadą. Centrum miasta leży na wysokości 824 m nad poziomem morza. Większość obszaru to szeroka i płaska równina, z jednej ze stron ograniczona górami.

Miasto o łącznej powierzchni 207 kilometrów kwadratowych, z czego blisko 2 kilometry kwadratowe to woda, jest nawadniane przez rzekę Boise. Jest zaliczane jako część Doliny Skarbów, bo przed laty było miejscem gorączki złota, która opanowała te okolice.


Boise
Boise

Klimat i temperatury w Boise

Opady w Boise są na ogół rzadkie i lekkie, szczególnie w miesiącach letnich. Boise ma pół-suchy klimat kontynentalny, z czterema porami roku. W Boise występują gorące i suche lata z temperaturami sięgającymi w ciągu kilku najgorętszych dni nawet 38 stopni Celsjusza. Średnie dobowe amplitudy temperatury mogą wynieść nawet 30 stopni Celsjusza.

Zimy w Boise są umiarkowane, a średnia w grudniu wynosi 1 stopień Celsjusza. Wiosna i jesień w Boise są łagodne. Ostatnie tornado odnotowano tutaj w roku 2000, a wcześniejsze nigdy nie były zbyt silne, by przynieść ofiary śmiertelne.

Ludność i zatrudnienie w mieście

Boise jest siedzibą kilku dużych firm, takich jak Boise Cascade LLC, Albertsons, J.R Simplot Company, Idaho Pacific Lumber Company, Idaho Timber, WinCo Foods, Bodybuilding.com i Clearwater Analytics. Największym pracodawcą ogólnie jest rząd federalny, a największym, prywatnym pracodawcą jest Micron Technology. Spore zatrudnienie odnotowuje się tu w branży call center.

Ostatni spis ludności wykonany w 2010 roku przyniósł statystyczne informacje, że w Boise mieszka ponad 200 tys. osób. Prowadzą ponad 85 tys. gospodarstw domowych, a gęstość zaludnienia wynosi 2591 mieszkańców na kilometr kwadratowy. W mieście przeważają mieszkańcy biali (89 procent), pozostali to nieliczni przedstawiciele Afroamerykanów, rdzennych Amerykanów i Azjatów. Latynosi to 7,1 procent populacji Boise.

Boise ścieżki rowerowe
Boise ścieżki rowerowe

Boise State University

Na południe od centrum Boise znajduje się Uniwersytet Stanowy. Obszar ten jest zdominowany przez dzielnice mieszkalne, małe restauracje i firmy cateringowe, oferujące usługi dla studentów. Ważnym punktem miasta jest stadion Albertsons, przeznaczony dla 37 tysięcy kibiców, który posiada unikatowe, niebieskie pole gry.

Zlokalizowany jest na terenie kampusu studenckiego, gdzie swoją siedzibę ma drużyna piłkarska Boise State Broncos. Inne centra kulturalne i sportowe w okolicy to Centrum Sztuki i Techniki Velma V. Morrison i Taco Bell Arena.
 Starszych domów w mieście poszukamy na tzw. North End. Ta okolica jest kojarzona z alejami obsadzonymi drzewami i spokojną okolicą. Tutaj co roku urządzane są targi Hyde Park.

Komunikacja w Boise

Główną autostradą obsługującą Boise jest I-84, łącząca Boise z Portland, Oregon i Salt Lake City w stanie Utah. Ponadto mieszkańcy obszaru Boise są obsługiwani przez autostradę Interstate 184. Z kolei autostrada 55 odchodzi na północ. W całym mieście i okolicy znajduje się sieć ścieżek rowerowych. W Boise siódma co do wielkości w USA liczba osób dojeżdża do pracy na rowerze, w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Transport publiczny obejmuje szereg linii autobusowych obsługiwanych przez firmę ValleyRide. W śródmieściu planuje się uruchomienie sieci tramwajowej. Na lotnisku w Boise przewoźnicy starają się pomieścić coraz większą liczbę pasażerów podróżujących do i z miasta Boise.

Hotele Boise
Hotele Boise

Port jest obsługiwany przez Allegiant Air, Alaska Airlines, American Airlines, Delta Air Lines, Southwest Airlines i United Airlines. Na wschodnim końcu lotniska znajduje się Narodowe Centrum Straży Pożarnej. Od 1997 roku przez Boise nie przejeżdżają pociągi przewoźnika publicznego Amtrak.

Wzgórza i dzielnice Boise

Boise Highlands czyli Wzgórza Boise znajdują się na północ od North End. Sąsiadują z domami zbudowanymi w latach siedemdziesiątych, a także klubem golfowym, znanym jako Crane Creek. To przepiękna, urokliwa okolica i niejako sypialnia dla osób, pracujących w centrum miasta. W południowo-zachodniej części Boise z kolei zobaczymy słabo zaludnioną dzielnicę, która powstała w latach 60-tych ubiegłego wieku.

Obszar położony jest w pobliżu autostrady międzystanowej nr 84. Pobliskie są też lotnisko, pole golfowe, znajdziemy tu teatry i sklepy. W Północno-zachodnim Boise z kolei znajdziemy dzielnice obfitujące w okolice ze starym i nowym budownictwem, jest tu prywatne jezioro Lakeharbour, zwane też Jeziorem Srebrnym, gdzie można uprawiać wędkarstwo (wśród wodnej fauny występują głównie pstrągi potokowe). Centrum oddalone jest o kilka minut, podobnie jak Park – Pomnik Weteranów.

Jedne z najokazalszych, ale też i najdroższych domów znajdziemy przy wysadzanej drzewami Alei Warm Springs. Wiele z nich zostało wybudowanych przez zamożnych górników i biznesmenów. Obszar ten zyskał nazwę dzięki płynącym tu pod ziemią gorącym źródłom. Ogrzewają one domy połączone w sieć, dzięki nim funkcjonuje tutaj również publiczne centrum pływackie Natotorium.

Boise USA
Boise

Na końcu Alei dotrzemy do części miasta zwanej Barber Town. Funkcjonują tu nowe osiedla mieszkaniowe, a okolica ma łatwy dostęp do autostrady nr 21, wiodącej w kierunku południowo-centralnych miast Idaho, Boise oraz części rekreacyjnej i parkowej miasta.

Dzielnica Columbia Village i starsze Oregon Trail Heights znajdują się na skrzyżowaniach autostrady międzystanowej nr 84, Idaho 21 i drogi federalnej (była U.S. Highway), które są głównymi arteriami komunikacyjnymi okolicy.

Z kolei Simplot Sports to kompleks sportowy, zawierający w sobie liczne baseny pływackie, oraz boiska baseballowe.
 West Boise jest dzielnicą handlową miasta. Znajdują się tu liczne centra handlowe, restauracje i miejsca rozrywki. Tutaj również zlokalizowane jest więzienie oraz drukarnia Hewlett Packard. West Boise graniczy z miastem Meridian w Idaho.

Edukacja

W Boise School District znajduje się 31 szkół podstawowych, 8 gimnazjów, 5 szkół średnich i 2 szkoły specjalne. Prywatne szkoły Boise obejmują Katolicki Biskup Kelly oraz szkoła artystyczna Foothills School of Arts and Sciences.
 Po ukończeniu szkół średnich uczniowie mogą kontynuować naukę na Boise State University (BSU) lub wielu szkołach technicznych. Boise jest siedzibą Boise Bible College, licencjackiego college’u, które istnieje, aby kształcić duchownych, jak i misjonarzy.

Ziemniaki Idaho

Kultura to jest to

Boise jako miasto kultury jest jazzowe, teatralne i ogólnie muzyczne. Festiwal Jazzowy Gene Harris odbywa się w Boise wiosną każdego roku. Harris, znany jazzowy czarnoskóry pianista, zmarł w Boise w 2000 roku. W mieście działają Teatr Boise Little, Teatr Współczesny Boise i Prairie Dog Productions. Warto wspomnieć, że co pięć lat odbywa się tu Wielki Festiwal Baskijski. Śródmieście Boise posiada część znaną jako “Baskijski blok” – jest siostrzanym regionem społeczności baskijskich.

Stolica Idaho jest siedzibą wielu muzeów, w tym Muzeum Sztuki Boise, Muzeum Historycznego Idaho, Muzeum i Centrum Kultury w Basków, Muzeum Historii Idaho Black, Muzeum Boise Watershed i Centrum Badań Idaho.
 Boise to również różnorodne, rozwijające się społeczności artystyczne.

Centrum Morrison organizuje lokalne i krajowe przedstawienia i wydarzenia kulturalne. Departament Sztuki i Historii Miasta Boise powstał w 2008 roku w celu promocji sztuki, kultury i historii miasta wśród mieszkańców i turystów. Biuro Sztuki i Historii Miasta Boise nadzoruje kilka trwających projektów i programów związanych ze sztuką, kulturą i historią, a także szereg krótkoterminowych projektów w danym momencie.

Inne atrakcje, sport i ciekawostki związane z Boise

Centrum przyrody Morrison-Knudsen to bogate zaplecze wodne i przyrodnicze, położone na wschód od centrum miasta. Zlokalizowane jest w nieodległym sąsiedztwie Parku Miejskiego. Można tu zwiedzać tereny wodne, ogrody ptaków, motyli, są wodospady i łowiska. Boise wspólnie z Valley and Boise Counties gościł Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 2009 roku.

Boise USA
Boise centrum miasta

Uczestniczyło w nim ponad 2500 sportowców z ponad 85 krajów. Baza sportowa w Boise dzięki temu znacznie się rozrosła. Miasto pokryte jest siecią szlaków pieszych i rowerowych, a rzeka Boise to miejsce wędkowania, pływania i raftingu. Znajdziemy tu również zoo o nazwie Julia Davis, gdzie oglądać można zwierzęta reprezentujące ponad 200 gatunków fauny z całego świata.

W mniej niż godzinę jazdy samochodem dotrzemy do Bogus Basin – centrum sportów zimowych. Tereny narciarskie zostały tu uruchomione w 1942 roku. Uprawiane są tu głównie narciarstwo alpejskiego i snowboard, ale także narciarstwo biegowe i jazda akrobatyczna na nartach.
 Kampus Uniwersytetu Boise jest siedzibą stadionu Albertsons o miejscach przeznaczonych dla 36.800 kibiców, znanego ze swojego niebieskiego pola Field Field.

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

  1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
  2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
  3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
  4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
  5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
  6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
  7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
  8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
  9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
  10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Witam! Zapraszam do rozmowy na żywo
Scan the code
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?