CHICAGO

Chicago jest wielkim miastem amerykańskim, trzecim co do wielkości pod względem powierzchni i liczby ludności. Miastem położonym w północno – wschodniej części kraju, nad Jeziorem Michigan. Chicago to także największe skupisko Polonii amerykańskiej i Polaków mieszkających i pracujących w USA. W roku 2016 przybyło tam 54 miliony gości z kraju i zagranicy, co czyni go jednym z najliczniej odwiedzanych miast na świecie. A dla Polaków to mekka w Ameryce i najważniejsze miasto w USA. Chicago leży w stanie Illinois.

Chicago
Piękne Chicago skyline

Chicago w stanie Illinois

Chicago leży w stanie Illinois, w hrabstwie Cook, miasto leży na wysokości 182 m. n. p. . Rozłożone jest na powierzchni 606 km.2. Liczy sobie 2,71 miliona ludności, co daje gęstość zaludnienia 4447,4 os./km2. Aglomeracja Chicago natomiast, to prawie 10 milionów ludzi. W jej skład wchodzą między innymi: Egin, Naperville, Skokie. Chicago jest nie tylko największym miastem stanu Illinois, ale też w ogóle największą metropolią północno – środkowej części USA.

Jego głównym centrum biznesowym, naukowym i kulturalnym. Miasto położone jest przy południowo – zachodnim brzegu Jeziora Michigan, które należy do amerykańskiej Krainy Wielkich Jezior i ma powierzchnię 58 km.2. Historia, klimat, gospodarka i styl życia mieszkańców Chicago od zawsze ściśle związane są z tym jeziorem. Miasto leży też nad rzeką Chicago.

Dzielnice miasta

Główne dzielnice miasta, to: Chicago Loop – centrum biznesu; Lake Shore Drive. Na wygląd zewnętrzny i pejzaż miasta wpływa głównie jezioro, ale też wielkość miasta. Centrum, położone nad wodami Michigan, pełne jest drapaczy chmur i innych wysokich biurowców, oraz budynków.

Zainteresuje Cię także: Polonia w Chicago informacje, kluby, sklepy, kościoły, praca, zamieszkanie

Przeczytajcie nasz polski przewodnik po Chicago w Stanach Zjednoczonych.  Dobre źródło informacji dla Polaków szukających pracy w Chicago lub polskich usług na terenie miasta Chicago. Także dla osób szukających nieruchomości i informacji o Chicagowskim rynku nieruchomości, choć nasza agencja zajmuje się sprzedażą nieruchomości na Florydzie.

Polonia w Chicago
Polskie sklepy w Chicago

Przy swojej dużej liczbie ludności, Chicago jest miejscem zamieszkania dla bardzo wielu emigrantów, składających się na rozmaite grupy narodowościowe i etniczne. Wśród nich Polacy. Polonia w Chicago liczy sobie 1,37 miliona mieszkańców (wedle oficjalnych źródeł). To największe skupisko Polaków na świecie, poza granicami kraju. W tym mieście więcej, choć niewiele bo o 30 tysięcy, jest tylko Irlandczyków. Liczne grupy stanowią też Włosi, Niemcy, Afroamerykanie i Rosjanie. Także Ukraińcy i Białorusini.

Klimat i pogoda w Chicago  ... czyli kiedy nie jechać

Chicago cechuje klimat wilgotny, kontynentalny. Są w nim cztery wyodrębnione pory roku. Ciepłe i dość wilgotne lata, śnieżne i mroźne zimy. Jesień i wiosna to łagodne okresy przejściowe, często o dużej wilgotności. Zdarzają się, trwające kilka dni, ekstrema temperaturowe, zarówno i w lecie, i w zimie. Podobnie jest z upałami. Częstymi są zamiecie śnieżne, burze, czy grad w Chicago.

Jak każde wielkie miasto, i Chicago posiada „miejską wyspę ciepła”. Centrum wytwarza znacznie wyższą temperaturę, niż peryferyjne dzielnice. Bliskość dużego jeziora wpływa na znaczną ilość silnych wiatrów w okolicy. W związku z tym Chicago otrzymało kiedyś przydomek Wietrznego Miasta. Do dziś jest to bardzo popularne określenie Chicago.

Miasto jest piękne i ma tyle do zaoferowania dla nowo przybyłych że należy do niego pojechać o każdej porze roku. Zimą lub latem, to bez znaczenia. Jeżeli szukasz ofert pracy w Chicago, nie znasz jeszcze angielskiego to jest miejsce żeby rozpocząć życie w Stanach Zjednoczonych.

Zainteresuje Cie także: mapa Chicago

Polacy Chicago
Polacy w Chicago

Historia Chicago w pigułce

Nazwa miasta wzięta jest od intensywnie rosnącego w jego okolicach „dzikiego czosnku”. W języku tamtejszych rdzennych mieszkańców nazywa się on shikaakwa, „chicagoua”.
 Wiadomo, że w połowie XVIII wieku teren ten był zamieszkany przez indiańskie plemię Poawatomi. Pierwszym znanym osadnikiem był Jean Baptiste Point du Sable. Afroamerykański traper, który przybył tam w 1780 roku i powszechnie uznawany jest za założyciela miasta Chicago.

Ziemie, na których położone jest obecnie miasto, przeszły na własność Stanów Zjednoczonych skutkiem traktat zawartego z Indianami w Greenville w 1795 roku. 8 lat później wybudowali tam Fort Dearborn, którego załoga została wymordowana przez Indian w czasie wojny brytyjsko – amerykańskiej.
 Początek wieku XIX był okresem wzrastającego osadnictwa na tamtych ziemiach. Stan Illinois wszedł w skład USA w 1818 roku.

Polskie instytucje USA

Początki miasta

Prawa miasta Chicago otrzymało 12 sierpnia 1833 roku. Liczyło wówczas około 200 mieszkańców, a ledwie kilka lat później było ich już 4000, w związku z czym osada otrzymała prawa miejskie. Ważnym rokiem dla miasta był rok 1848, kiedy to otwarto kanał łączący Jezioro Michigan z rzeką Missisipi.

Pierwszą linię kolejową natomiast, łączącą miasto z Freeport, otwarto w 1853. Potem już postęp ruszył bardzo szybko i Chicago stało się wielkim węzłem kolejowym w Stanach Zjednoczonych. Po latach doszły do tego połączenia wodne i lotnicze, co również sytuuje to miasto wśród najważniejszych ośrodków dla gospodarki i handlu USA.

Na pierwszą połowę tamtego wieku przypada już też duży napływ ludności zagranicznej, w tym i europejskiej. Zaczęły dominować: produkcja i handel detaliczny. Powstała pierwsza giełda towarowa.
W roku 1850 miasto stało się słynne dzięki mieszkającemu tam senatorowi Stephenowi Douglasowi.

Zainteresuje Cię także: największe atrakcje turystyczne Chicago

Głosił on, wolność ludu i stanów w decyzji, czy niewolnictwo ma być legalne. Stało się to inspiracją do działań prezydenta Abrahama Lincolna. Obaj politycy starli się w wyborach prezydenckich, które Douglas przegrał. Stało się to przyczynkiem do wybuchu wojny secesyjnej.

Ulice Chicago w stanie Illinois w USA
Ulice Chicago

Dostosowując się do wzrostu liczby mieszkańców, miasto nieustannie poprawiało swoją infrastrukturę. Po roku 1856 w Chicago powstał pierwszy w Stanach Zjednoczonych system kanalizacyjny. Rozrastało się centrum miasta.
 W roku 1871 wielki pożar zniszczył dużą część miasta, powierzchnię 4 mil długości i szerokości 1 mili. Na ruinach z drewna powstały konstrukcje betonowe i stalowe, co wówczas było precedensem na skalę światową.
 Przez następne dziesięciolecia miasto wchłaniało wiele okolicznych miejscowości, np. Hyde Park Township.

Chicago imigrantami stoi ...

Wzrastająca gospodarka wciąż była motywacją dla napływu nowych imigrantów z Europy i wschodnich części USA. W roku 1900, ponad 70% mieszkańców Chicago stanowili urodzeni poza granicami kraju. Wraz z napływem siły roboczej powstało wiele ruchów rzutujących na powstawanie późniejszego amerykańskiego modelu polityki socjalnej i zdrowia publicznego.

W reakcji na to drugie powstało wiele parków miejskich i urządzeń sanitarnych.
 Jako centrum i węzeł kolejowy, Chicago odegrało dużą rolę w opracowaniu standardowych stref czasowych kraju.
 Rok 1893 to powstała w Chicago Wystawa Światowa, z okazji 400-lecia odkrycia Ameryki przez Kolumba. Było to na terenie obecnego Jackson Park. Wystawę zobaczyło 27 miliona odwiedzających i uważana jest za najważniejszą w historii Wystawę Światową.

Lata I Wojny Światowej były czasem kolejnego skokowego wzrostu gospodarczego miasta. Dostępność pracy przyciągała głównie Afroamerykanów do miasta. Potem Chicago kojarzyło się z czasami prohibicji. W 1929 roku tam miała miejsce „walentynkowa masakra”, potyczki gangu Ala Capone i George Morana.

Chicago foto
Chicago

LGBT w Chicago

W 1924 roku powstała w Chicago pierwsza amerykańska organizacja praw homoseksualistów, Stowarzyszenie Praw Człowieka, zlikwidowana po kilku latach, po naciskach politycznych. 9 lat później śmiertelnie ranny został burmistrz Chicago, Anton Cermak, w czasie nieudanego zamachu na prezydenta elekta, Franklina D. Roosevelta.

W dniu 2 grudnia 1942 roku, na boisku do gry w squasha, zespół naukowców pod przewodnictwem Enrico Fermiego, przeprowadził pierwszą na świecie reakcję jądrową. Przyczyniło się to do powstania bomby atomowej, którą Stany Zjednoczone zastosowały potem w wojnie z Japonią.
Lata 50-te i 60-te XX wieku w Chicago, to wiele ruchów i zajść związanych z kwestiami rasowymi, związanymi między innymi z działalnością Martina Luthera Kinga. W roku 1983 Howard Washington został pierwszym czarnoskórym burmistrzem miasta, w dwóch kadencjach.

Architektura Chicago ... robi wrażenie

Zniszczenia spowodowane Wielkim Pożarem doprowadziły do prawdziwego boomu budowlanego. Powstało wiele budynków na bazie stali i betonu. W 1885 oddano pierwszy wieżowiec w Chicago o stalowej ramie – The Home Inurance Building. Zaczęło to erę wieżowców. Dzisiejsze Skyline Chicago jest jednym z najwyższych i najgęstszych na świecie.

Willis Tower (poprzednio Sears Tower) jest drugim najwyższym budynkiem na zachodniej półkuli. Chicago dało nazwę chiciagowskiej szkole architektonicznej. Tam też powstała Szkoła Praire. Wielkość miasta powoduje, że znaleźć tam można wiele typów budynków. Starsze i nowsze kamienice, inne budynki mieszkalne, użytkowe, czy sakralne. W podmiejskiej dzielnicy Oak Park mieszkał słynny architekt Frank Lloyd Wright. Zaprojektował między innymi dom rodziny Robie niedaleko chicagowskiego uniwersytetu.

Chicago przewodnik
Chicago widok na miasto

Gospodarka miasta Chicago  ... czyli dużo miejsc pracy

Chicago może się poszczycić trzecim co do wielkości produktem miejskim brutto w całych Stanach Zjednoczonych. Miasto posiada też najbardziej zrównoważoną gospodarkę w kraju. Jest określane jako czwarte największe centrum biznesowe na świecie. Jest głównym światowym centrum finansowym. To oczywiście też centrum rynku pracy. W Chicago istnieją wszelkie możliwe gałęzie przemysłu, oraz są bardzo mocno rozwinięte usługi i sektor transportowy.

Miejsca i ciekawostki Chicago

Jedna trzecia populacji miasta mieszka i przebywa w dzielnicach nad Jeziorem Michigan. Miasto posiada dużą sieć lokali gastronomicznych i rozrywkowych, o różnych standardach. Często związane są z danymi grupami etnicznymi i imigranckimi, jakie zamieszkują Chicago.

Centrum miasta jest głównie ośrodkiem instytucji finansowych, ale i kulturalnych. Wiele z nich znajduje się w The Loop od Chicago. Lincoln Park natomiast posiada ZOO. Najwięcej galerii sztuki jest w dzielnicy River North Gallery, gdzie jest największe ich skupisko w USA, poza Nowym Jorkiem. Centralny obszar miasta obejmuje dzielnice Near North Side, South Side i West Side. To tam znajdują się drapacze chmur, liczne restauracje, sklepy, oraz muzea w Chicago.

W Hyde Park, obok South Side, znajduje się rezydencja Baraka Obamy, jak również Uniwersytet Chicago, jeden z najlepszych na świecie. Z kolei w Burnham Park jest Muzeum Nauki i Przemysłu.
 Miasto posiada swój charakterystyczny akcent w mowie. Rozsławiony został w filmie „The Blues Brothers”, czy programie „Saturday Night Live”. Cechuje się między innymi specyficznym „krótkim a”.

Chicago USA
Chicago w Ameryce

Kultura i sztuka w mieście

Ta amerykańska metropolia jest też centrum kulturalnym północno – środkowych Stanów Zjednoczonych. To na przykład Teatr Goodmana, czy Teatr Szekspira w Chicago.

Kuchnia Chicago ... typowe dania z Chicago

Chicago, jako że składa się na jego populację wiele grup emigranckich i etnicznych, charakteryzuje się licznymi kulinarnymi specjałami, odzwierciedlającymi korzenie etniczne regionu. Na przykład pizza na cienkim cieście, czy głęboko pieczona.

Na przykład hot-dog w stylu chicagowskim, z wołowiną i żółtą musztardą. To także kurczak vesuvio, gotowany w oleju i czosnku. To także kanapka maxwell z długą kiełbasą, w „polskiej” dzielnicy. W tak dużym mieście oczywiście znajdziemy wiele słynnych i godnych uwagi restauracji. Na czele z Alinea, Grace, czy Charlie Trotter.

Komunikacja ... jak się poruszać po mieście

Chicago jest wielkim miastem, posiada swoją aglomerację, więc i kompleksową sieć komunikacyjną wszelkich rodzajów transportu. Składają się one na dogodne połączenia lokalne, krajowe i zagraniczne. To między innymi dwa lotniska: O’Hare i Midway. To pierwsze jest drugim co do wielkości lotniskiem na świecie.

Jest tam również port wodny, Port Chicago, obsługujący żeglugę zaczynającą się od Jeziora Michigan, działającej w ramach żeglugi zagranicznej. Oprócz tradycyjnej sieci metra, autobusów, pociągów, taksówek, w mieście funkcjonuje też sieć wypożyczalni rowerowych do jazdy po nim. Jest 576 stacji wypożyczających te pojazdy.

Chicago metro

Sport ... nie tylko Chicago Bulls

Jedna z gazet określiła Chicago jako najbardziej usportowione miasto w USA. W sporcie zawodowym znane jest przede wszystkim z drużyny koszykówki, sławna drużyna Chicago Bulls, wielokrotnego mistrza NBA. Sam Michael Jordan, jedna z największych gwiazd tej dyscypliny, zdobył sześć takich tytułów. Poza tym to baseballowy Chicago White Sox, klub piłki nożnej Chicago Fire, gdzie grało wielu Polaków. Maraton w Chicago jest jednym z największych na świecie wydarzeniem dla biegaczy z całego świata, nie tylko a Ameryki.

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

  1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
  2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
  3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
  4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
  5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
  6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
  7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
  8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
  9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
  10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Witam! Zapraszam do rozmowy na żywo
Scan the code
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?