INDIANA

Michael Jackson urodził się w stanie Indiana. Jest to Stan znajdujący się w środkowo – zachodniej części Usa. Nazwany jest także rejonem wielkich jezior. Od północnej strony graniczy ze stanem Michigan oraz jego jeziorem Michigan, natomiast od wschodu z stanem Ohio, od południa z Kentucky natomiast od zachodu z stanem Illinois. Obszar Stanu w głównej mierze jest równinny, biorąc pod uwagę niziny rzeki Missisipi, na południu i wschodzie występują natomiast tereny o strukturze pagórkowatej.

Stan Indiana w USA

Powierzchnia stanu Indiana rozciąga się na około 94 tysiące km2 posiadając przy tym łączną liczbę ludności na poziomie 6,6miliona mieszkańców według danych z 2014roku. Stan ludności przekłada się, więc na gęstość zaludnienia na poziomie 668 osób na km2 . Jest to jeden z najbardziej zaludnionych stanów na terytorium Stanów Zjednoczonych zajmując 16 lokatę, jeżeli jednak chodzi o wielkość plasuje się dopiero na 38 miejscu.

Foto Indianapolis USA
Indianapolis w stanie Indiana

Z ciekawostek warto zaznaczyć, że Indiana jako stan został przyjęty w skład USA jako 19 w kolejności dnia 11 grudnia 1816 roku. 
Rdzennymi mieszkańcami były szczepy Indiańskie grupy algonkińskiej, wywodzące się z plemion Delewarów i Potawatomi. Indianie zamieszkiwali te tereny przez tysiące lat.

Od momentu powstania jako terytorium osadnictwo w tym stanie, odzwierciedlone jest w regionalnej segmentacji, z uwzględnieniem kulturowych elementów obecnych w wschodniej części Stanów Zjednoczonych.
Z ciekawostek etymologicznych wartym podkreślenia jest fakt, że nazwa państwa oznacza „Land of the Indian” lub po prostu „Indian Land”

Historia stanu Indiana

Informacje o pierwszych mieszkańcach, którzy pojawili się na obecnych terenach Stanu informują nas o tym, że byli to Indianie określani mianem paleoindian, którzy przybyli tutaj około 8000 roku p.n.e. , w momencie topnienia lodowców pod koniec epoki lodowcowej.

Pierwszymi śladami ich technologi były stworzone kamienne narzędzia. W okresie archaicznym przypadającym na okres między 5000 – 4000 p.n.e. ludzie na ówczesnych terenach opracowywali coraz to nowe narzędzia oraz techniki przyrządzania potraw co stanowiło ważny krok w kierunku rozwoju cywilizacyjnego.

Kluczowymi i ważniejszymi momentami w dziejach stanów wartymi podkreślenia bez wątpienia są. 
- Na przełomie roku 1679 – 1680 Indiana stała się obiektem zainteresowania francuskiego odkrywcy René-Robert Cavelier de La Salle, który zasłużył się także odkryciem delty Missisipi oraz jako prominentny badacz Ameryki Północnej.
Był to także pierwszy Europejczyk, który zainteresował się tym regionem. Wydarzenie to spowodowało rozwój handlu między Francusko – Kanadyjskimi handlarzami a rdzennymi mieszkańcami.

Ouabache State Park w Indiana
Ouabache State Park w stanie Indiana
 • W latach 1731 -1732 w mieście Vincennes powstaję pierwsza misja handlowa dotycząca omawianych terenów.

 • 1763 – W momencie podpisania traktatu Paryskiego, obszar Indiany przechodzi w ręce imperium Angielskiego.

 • 1778 – Amerykańskie wojska pod dowództwem generała George’a Rogera Clarka zajmują Vincennes co powoduje większe napięcia w regionie między wrogo nastawionymi tutaj osadnikami.

 • 1811 – zakończenie wieloletniej wojny w bitwie nad Tippecanoe, gdzie Indianie walczący pod wodzą Tecumseha ponieśli klęskę. 

 • 1816 – przełomowy moment przyjęcia Indiany do Unii Stanów Zjednoczonych. 

 • 1830 – gwałtowny i dynamiczny moment rozwoju osadnictwa.

Geografia stanu Indiana

Jest to jedno z ośmiu państw na terenie Usa, które to wchodzą w skład kolektywu tworzącego region wielkich jezior. Potwierdza to istnienie około 900 jezior wymienionych przez departament Indiana. Jest to zbiór zasobów naturalnych.Tippecanoe Lake , najgłębszego jeziora w kraju , sięgającego głębokością na blisko 120 stóp ( 37m).

Najwyższym punktem w państwie jest Hoosier Hill w Wayne Country na wysokości 383 metrów nad poziomem morza co kolejny raz świadczy o równinnym charakterze terenu. Stan ten zawiera dwa naturalne regiony Stanów Zjednoczonych składające się z Central Low Lands, a także Central Indiana. Zobacz mapę stanu Indiana

Główną rzeką na terenie Indiany jest Ohio rozciągająca się na długość 1579 km. Jej cechami charakterystycznymi są duże wahania stanu wód, prowadzące w skutkach do katastrofalnych powodzi. Rzeka ta jest połączona kanałami z Wielkimi Jeziorami.
W skład stanu wchodzą pomniejsze 92 hrabstwa, z których na miejscu największego plasuje się hrabstwo Marion. Jeżeli chodzi o największe miasta znajdujące się na terenie stanu warto nadmienić : Indianopolis, Fort Wayne, Evansville, Garry, South Bend.

Indiana przewodnik USA
Children's Museum Indianapolis

Indianapolis i nie tylko

Rolę stolicy pełni tutaj zdecydowanie największe miasto Indianapolis. Atrakcje wabiące turystów to z pewnością wielki port Lotniczy, kluby sportowe jak Indiana Pacers grające w czołówce ligi NBA. Dobrą sławą w świecie cieszy się organizowany już od 1911 roku wyścig Indianapolis 500 odbywający się na torze Indianapolis Motor Speedway.

Odbywają się tutaj też wyścigi pod szyldem NASCAR która jest największą federacją wyścigową na terenie USA. Rola szkolnictwa jest tutaj również solidna, co świadczy o ilości wyższych uczelni jakie się znajdują na terenie miasta.

Na terenie stanu potwierdzona jest także liczba parków stanowych w ilości 23 co stanowi zdecydowanie wielką atrakcję dla miłośników przyrody przybywających w tamte strony. 
Przemysł i bogactwa naturalne mają tutaj zdecydowanie ogromny wpływ na kształtowanie się lokalnej gospodarki. Produkty spożywcze takie jak kukurydza, soja, żyto, owies, pomidory, cebula stanowią tutaj od wielu lat podstawę wyżywienia lokalnej ludności.

Na wysokim bardzo innowacyjnym szczeblu widać tutaj także gałęzie rynku związane z przemysłem wydobywczym, samochodowym oraz farmaceutycznym. Na obszarze stanu eksploatuje się pokłady ropy naftowej, węgla kamiennego, wapieni.

Klimat stanu Indiana

Indiana posiada wilgotny klimat kontynentalny, cechujący się ciepłymi, wilgotnymi latami oraz bardzo ostrymi zimami. Śledząc wahania pogodowe można wywnioskować, że na terenie stanu są dość duże rozbieżności klimatyczne zależne od rejonu w jakim się znajdujemy.

Indianapolis
Indianapolis w Indiana

Przed zaplanowaniem podróży warto się, więc zaznajomić z okolicami, w które się udamy. Rozbieżności widać też między maksymalnymi temperaturami, które w najwyższym pułapie kształtują się na poziomie 32 Stopni Celsjusza, natomiast jeżeli chodzi o temperatury ujemne możemy się spodziewać wskaźników poniżej 30 Stopni Celsjusza. Susze występują tutaj sporadycznie, natomiast sumy opadów są równomiernie rozłożone na okres całego roku.

Jeżeli chodzi jednak o okres zimowy i związane z tym opady śniegu rozbieżność jest również duża. Wartym odnotowania jest również fakt, że Indiana zajęła ósma lokatę w rankingu państw podatnych na występowanie zjawiska atmosferycznego – Tornado na terenie Stanów Zjednoczonych. Wszystko wyżej wymienione czynniki skłaniają ku dokładnemu rozplanowaniu planu wycieczki oraz asortymentu, który przyda nam się w danym rejonie, który zamierzamy odwiedzić.

Atrakcje Indiana

Planując podróż w okolice Indiany warto mieć na uwadze okoliczne atrakcje. Głównym atutem zdecydowanie jest ogromna ilość jezior, które przyciągają dziesiątki tysięcy turystów rocznie oraz cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Każdy szanujący się turysta powinien wybrać się wycieczką, aby podziwiać Jezioro Michigan, jest to największe słodkowodne jezioro Usa. Jezioro to jest, także trzecie co do wielkości w kompleksie pięciu wielkich jezior na terenie Ameryki Północnej oraz jedyne całkowicie znajdujące się na terenie Stanów Zjednoczonych.

White River State Park oferuje jako światowej klasy miejsce multum atrakcji, które oferują charakterystyczne dla każdego zwiedzającego doświadczenia oraz wzbudzają ogromne zainteresowanie turystów. Na terenie parku można znaleźć zielone ścieżki, drogi wodne umieszczone jako nieodłączny element każdego parku stanowego. Podziwianie czarów natury stanowi ważny element edukacyjny, jest to świetne miejsce używane w celach rekreacyjnych bogate i obfitujące w multum wydarzeń.

Indiana Noblesville
Noblesville w Indiana

Specyficznym elementem tego parku jest możliwość przeprowadzania tutaj wesel, przyjęć oraz innych imprez o charakterze charytatywnym.
 Parki stanowe natomiast przyciągają osoby, pragnące poznać lokalną faunę i florę oraz wiele gatunków specyficznych zwierząt, które występują na terenie stanu tego stanu. 


Indiana jest miejscem organizowania kilku najważniejszych imprez sportowych takich jak :
NFL Indianapolis Colts, Indiana Pacers NBA, WNBA Indiana Fever.
Pasjonaci nauki będą mogli zobaczyć wiele zabytków kulturowych oraz wyższych uczelni. Głównymi uczelniami wartymi uwagi są Notre Dame University, Purdue University.
 Dla smakoszów regionalnej kuchni polecanym miejscem zdecydowanie będzie Restauracja Hard Rock Cafe w Indianapolis.

Brickyard 400

Brickycard 400 to zdecydowanie najsłynniejszy tor wyścigowy w Indianapolis, zawdzięcza on swą nazwę własną trzem milionom dwustu tysiącom cegieł, z których został zbudowany w roku 1911. W tym miejscu odbywa się wyścig NASCAR. Zawodnicy występujący w nim podczas 160 okrążeń pokonują 400 mil. Wydarzenie to gromadzi corocznie ćwierć miliona miłośników dużych prędkości i adrenaliny.

Profesjonalni kierowcy samochodów wyścigowych, a także sportowych walczą o sowitą nagrodę w postaci 32 milionów złotych. Innym prestiżowym aspektem tutaj jest pobicie rekordu prędkości wynoszącego 155 mil na godzinę, który ustanowił Bobby Labonte w 2000 roku i od tamtej pory pozostaje niezmienny.

Brickyard 400
Brickyard 400

Religie w stanie Indiana

Spośród głównych filarów dominujących w stanie Indiana z pewnością można wskazać na dominacje filaru związanego z protestantyzmem. Wielu wiernych swoje korzenie religijne posiadająca mocno ugruntowane w odłamach takich jak : zjednoczony Kościół Metodystyczny.

Południowa Konwencja Baptystów, Kościół Luterański oraz Kościoły Nazareński i Ewangelisko – Luterański w Ameryce. W dużej mierze wierni składają się też wyznawców Katolicyzmu a odłamy takie jak Judaizm, Świadkowie Jehowy tworzą mały odsetek ogólnego kolektywu wiernych.

Ciekawostki o stanie Indiana

Indiana jest to jeden z trzynastu stanów, które są podzielone na więcej niż jedna strefę czasowa. 
Większość mieszkańców stanu Indiana mieszka w okręgach metropolitarnych co kształtuje się na pułapie około 80 % obecnej ludności. 
W 2011 roku podczas przeprowadzonego szacunku ludności oszacowano, że ponad 80 % ludności stanu stanowią biali amerykanie.

Widać tu także akcenty mniejszościowe na które, składają się grupy etniczne pochodzenia Afrykańskiego, Azjatyckiego oraz Indiańskiego, chodź ta ostatnia drastycznie spada z roku na rok. Informacją godną uwagi jest także fakt przyrostu na poziomie około 30% dzieci do jednego roku życia wśród mniejszości przebywających na terenie stanu co rokuje większą szansą spotykania ludzi odmiennych kultur na przestrzeni przyszłych lat.

Indiana
Takie cudowne widoki w Indiana

Demograficzne stan Indiana posiada tendencje rozwojowe ponieważ, większość populacji do ludzie młodzi oraz dzieci.
Większość korzeni obecnych mieszkańców stanu opiera się na przodkach Niemieckich których pułap wynosi około 22% całkowitej ludności. Znaczny odsetek ludzi posiada tutaj także pochodzenie Amerykański i Angielskie, chodź widoczne są tutaj także akcenty Polskie.

Głównym filarem religijnym jest kościół katolicki, chodź większość ludności jest członkami wyznań protestanckich. 
Mieszkaniec Indiana znany jest jako Hosier, etymologiczne pochodzenie tego słowa jest kwestionowane, ale teoria prowadzi do określenia człowieka z lasu bądź szorstkiego robaka. 
Ważnymi elementami są też symbole stanu takie jak peonia, tulipanowiec, kardynał (ptak). Dewizą Indiany jest, The Crossroads of America co oznacza rozstaje Ameryki.

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

 1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
 2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
 3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
 4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
 5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
 6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
 7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
 8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
 9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
 10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Witam! Zapraszam do rozmowy na żywo
Scan the code
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?