IOWA

Iowa to stan znajdujący się w centralnej części Stanów Zjednoczonych w międzyrzeczu Missouri i Missisipi. Sąsiadującym stanem na północy jest Minnesota na zachodzie Nebraska i Dakota Południowa, na wschodzie Wisconsin i Illinois natomiast z południa Missouri. Iowa jest jedynym stanem, którego granice są tworzone przez rzeki Missisipi na wschodzie oraz rzekami Big Sioux i Missouri na zachodzie

Iowa stan USA
Iowa - piękne widoki

Jeżeli chodzi o stan demograficzny, państwo to posiada łączną liczbę ludności około dwa miliony siedemset tysięcy ludności, według badań z 2005 roku. Językami najbardziej rozpowszechnionymi są dominujący język angielski ponad 90% osób się nim posługuje, a także języki hiszpański, oraz niemiecki.

Zajmuje on około 146 tysięcy km2. Sięgając historycznych źródeł można doszukać się informacji, że początki stanu datuje się na rok 1673, kiedy to na dzisiejsze terytoria Iowa przybyli pierwsi Europejczycy. Przez pierwsze 100 lat terytoria te należały do Francuzów, a następnie przez kilkadziesiąt lat do Hiszpanii, aby kolejny raz wrócić pod panowanie Francuskie.

Stany Zjednoczone przejęły Iowa pod wpływem zakupu Luizjany, a oficjalną datą wstąpienia do Unii był 28 grudnia 1846 roku, chociaż Amerykanie, zamieszkiwali ją już około 13 lat wcześniej. Stan ten dołączył do Unii jako 29 w kolejności.

Stan Iowa w USA

Hiszpańska władza odbiła się tu historycznym echem. Stanowi o tym fakt, spotykania mieszkańców którzy posługują się biegle językiem Hiszpańskim na co dzień i stanowią około 4% lokalnego społeczeństwa. Iowa wywodzi swoją nazwę od ludzi Ioway, jednego z wielu Indiańskich plemion które zajmowało stan w czasach europejskich eksploracji.

Iowa posiada 99 powiatów. Jej stolicą, a także największym miastem jest Des Moines w hrabstwie Polk. Stolica regionu posiada ludność na poziomie 193 tysięcy mieszkańców. Iowa plasuję się na 26 miejscu w rankingu największych stanów w USA, natomiast pod względem ludności plasuje się na 30 lokacie na 50 stanów. Iowa został uplasowany jako jeden z najbezpieczniejszych rejonów państw, w których można prowadzić codzienne życie.

Des Moines Iowa
Des Moines w Iowa

Tak jak każdy stan posiada swoje osobliwa dewizę. Pierwszą z nich jest „The Hawkeye State” inaczej mówiąc „Stan sokolego oka” Lokalnym mieszkańcom przyświecają słowa „Our Liberties We prize and Our Rights We Will Maintain”, czyli „ Cenimy swobody nasze i praw naszych strzec będziemy”. Pozwala to wywnioskować, że tutejsi mieszkańcy posiadają w sobie duże dozy moralności i poczucia sprawiedliwości społecznej.

Geografia i klimat stanu Iowa

Roślinność Iowa jest pomieszaniem prerii i sawanny na terenach górskich co stanowi zdecydowanie specyficzne połączenie dla osób szukających nietuzinkowych wrażeń estetycznych. Ciekawostką jest także duża obecność obszarów zalewowych i chronionych dolin. Na terenach stanu można zaobserwować ogromne pokrycie roślinami, co stanowi o krajobrazie przypominającym zielone pastwiska.

Jadąc tam nie zabraknie wspaniałych widoków, które podczas obserwacji zapierają dech w piersiach, mimo tego, że większość terenów to równiny.
Na terenie stanu idzie odczuć klimat kontynentalny z skrajnościami zarówno ciepła jak i zimna. Średnia roczna temperatura miarkuje się na pułapie około 10 Stopni Celsjusza.

Jeżeli chodzi o rozbieżności między latem a zimą obserwujemy tutaj piekielnie ciepłe lata z temperaturą dochodząca momentami do około 40 stopni, natomiast podczas zimy mogą występować spadki temperatury, tak samo do 40 stopni Celsjusza.

Iowa najbardziej rolniczy region USA

Jeżeli wybierasz się do Stanów Zjednoczonych i zależy ci na zwiedzeniu różnych jej zakątków, nie tylko nastawionych na najbardziej modernistyczne i popularne miasta Usa oraz pragniesz przekonać się, w jaki sposób prowadzą życie prawdziwi Amerykanie, w różnych stanach i zaobserwować różnice występujące między nimi.

Iowa stan rolniczy USA
Iowa w USA

Warto, w takim wypadku planując wyjazd a przy okazji szukając tanich biletów lotniczych wziąć pod uwagę stan Iowa, jako charakterystyczne nietuzinkowe miejsce. Jako jeden z najbardziej rolniczych stanów, kusi on swoją wielką wyjątkowością. Głównymi środki utrzymania tutaj, to gałęzie rolnictwa, przemysłu maszynowego oraz spożywczego.

Charakterystyka stanu Iowa

Przeszukując połączenia lotnicze Iowa, można szybko odnaleźć bardzo atrakcyjne oferty przewoźników, co zdecydowanie pomaga w planowaniu wycieczki i szacowaniu przyszłych wydatków. Kolejną wygodą przy podróżowaniu, bez wątpienia jest fakt, że na terenie stanu będziemy mogli dogadać się z innymi mieszkańcami, bądź turystami, w kilku językach z głównym naciskiem na język angielski, hiszpański czy niemiecki.

Na terenie całej ameryki język hiszpański ,jest bardzo popularny i traktowany osobliwie jako drugi najważniejszy język. Aspekt religijny przedstawia się tutaj podobnie jak na terenie całego kraju, gdzie ponad połowa mieszkańców wyznaje protestantyzm. Drugą dominująca religią jest Kościół Katolicki w jaki wierzy szacunkowo około 25% ludności. Nie brakuje tutaj także innych przedstawicieli jak Świadkowie Jehowy czy Mormonów skończywszy na ateistach. Gospodarka całego stanu opiera się głównie na rolnictwie i przemyśle.

Zwyczaje, ludność i obyczaje w Iowa

Oczywiście tak jak w przypadku wyjazdu do innych miejsc Ameryki, również jadąc tutaj warto jest się przede wszystkim zapoznać ze specyfiką zachowań mieszkających tutaj ludzi. Konkretny sprecyzowany styl życia, czy osobliwe zachowanie tutejszych ludzi, mogą zdecydowanie odbiegać od tego, którym charakteryzują się pozostałe stany na terenie USA. Dobrym przykładem jest tutaj nadmienienie, że w stanach Iowa czy Indianie nie spotkamy ludzi z takim pośpiechem, czy też chęcią podążania za pieniądzem, jak to ma miejsce, w wielkich metropoliach w stylu Nowego Jorku.

Iowa usa
Krajobraz Iowa

Ludzie tutaj przede wszystkim cieszą się życiem, mają na wszystko czas, są wyluzowani i uśmiechnięci co stwarza miła atmosferę. Planując więc loty do Iowa warto jest wiedzieć z jakimi ludźmi będziemy mieli do czynienia. Teoretycznie mimo dużej swobody panującej na terenach stanów, warto mieć na uwadze kilka rzeczy, których powinniśmy się wystrzegać, aby nie popełnić gafy.

Przede wszystkim powinniśmy uważać na żarty o terroryzmie, są tutaj bardzo surowo zakazane i nie powinniśmy się nimi posługiwać. Ważnym też jest, aby wykazywać się szacunkiem do policjantów, którzy są tutaj powszechnie szanowani. Względem zachowania, wysoka kultura i dużo uśmiechu są mile widziane, natomiast kultura jazdy panująca w Ameryce jest dość wysoka, uważamy więc również na niestosowne zachowania podczas jazdy. Za nim wyjedziesz w celach turystycznych do stanu Iowa, niezbędna jest tutaj wiza do USA.

Jest to dokument, który daję nam prawo do czasowego terminu przebywania na terenie Stanów Zjednoczonych. Dostęp do wizy uzyskuje się w Ambasadzie, albo Konsulacie Stanów Zjednoczonych, gdzie jest nam wydawana.

Co warte uwagi, wiza nie zawsze gwarantuje nam wjazd do Stanów, istnieje bowiem możliwość, że władze mają nas prawo zawrócić. Przed wyjazdem warto też zaznajomić się z podstawowymi zwrotami tu obowiązującym, aby móc bez najmniejszych problemów, porozumieć się z mieszkańcami Ameryki, bądź innymi turystami szybko i bezproblemowo. Sprawdź informacje jak dostać wizę do USA.

Des Moines w Iowa

Atrakcje turystyczne Iowa

Wielu turystów zastanawia się, co wartego uwagi znajdzie w stanie, w którym głównie dominują wszechobecne uprawy. Wbrew pozorom znajdziemy tutaj całkiem sporo ciekawych atrakcji. Zdecydowanie najwięcej z nich znajduje się, w stolicy jak i największym mieście tego stanu Des Moines, znajdującym się w obrębie hrabstwa Polk. Ciekawostką historyczną jest fakt, że nazwa miasta swoje korzenie wzięła od pochodzenia francuskiej nazwy Riviere des Moines, co dosłownie oznacza „rzekę mnichów”.

To tutaj znajduję się największy port lotniczy, więc nie warto zwlekać z zamawianie biletów lotnicznych, a co najważniejsze znajdziemy tutaj różne atrakcje dostosowane jak i dla turystów tak i okolicznych mieszkańców między innymi: 
Bazylikę Św. Jana, katedrę Św. Ambrożego, Kapitol City Iowa, Park Principal, Salisboury House, Court Avenue, Blank Park Zoo, Art Center, State Historical Museum.

W samym mieście znajdziemy też mnóstwo uwielbianych przez turystów center handlowych, a także pól golfowych, galerii sztuk i wiele wesołych miasteczek, co jest kolejnym atutem przy planowaniu wyprawy z dzieciakami. Natomiast szlaki górskie, ścieżki biegowe stanowią kusząca zachętę dla pasjonatów sportu i aktywnej rekreacji. Dla fanów muzyki dodatkową ciekawostką jest fakt, że w 1995 roku założony tutaj został zespół Slipknot. 
Iowa Old Capitol Building – Jest to przestrzeń wystawowa, wybudowana w konstrukcji XIX wiecznego Kapitolu, który jest piękny i świetnie się prezentuje, zwiedzanie jest tutaj bezpłatne.

Znajdziemy tutaj wiele miejscowych śladów historii, jest to także główny budynek rządowy w stanie Iowa. 
Devonian Fossil Gorge – idealne miejsce dla rodzin planujących spacery, będziemy tutaj mogli podziwiać skamieniałości, które są wszędzie, dodatkowym atutem jest kilka ciekawych wycieczek znajdujących się w najbliższych okolicach.

Mall Des Moines
Shopping Mall w Des Moines

Jedną z najciekawszych, a zdecydowanie najdziwniejszych atrakcji, które będziemy mogli tutaj zaobserwować jest konkurs, a raczej wyścig wychodków. Nazwa może być myląca, nie jest to bynajmniej wyścig do toalety lecz wyścig toalet co już od początku brzmi ciekawie.. Powodem wylotu do Iowa, powinno być chociażby obejrzenie tego wydarzenia. Drużyny które zdecydują się na start w zawodach, poddają się rywalizacji o to, kto wywalczy tutaj szlachetny tytuł „króla tronu”.

Drużyny posiadają składy czteroosobowe, gdzie co najmniej jedna osoba, to musi być kobiet, ciekawostkę stanowi też fakt, że wielu z startujących uczestników, to lokalni biznesmeni. Podejście do życia jest tutaj naprawdę wyjątkowe i specyficzne, co zasługuje na aprobatę. Nikt nie przejmuje się tutaj opinią, lecz po prostu dobrze się bawi i co najważniejsze cieszy się tym.

Zawodnicy mają przed sobą przed sobą wiele specyficznych zadań do wykonania, w tym na przykład, nawijanie papieru toaletowego na rolke oraz dojechanie wychodkiem do mety. Drużyna składa się zawsze, z trzech tak zwanych „popychaczy” i jednej osoby, która steruje wychodkiem. Zwycięzcy otrzymują znamienity tytuł oraz 300 dolarów premii.

To zdecydowanie urocze, osobliwe zawody, podczas których można oddać się świetnej zabawie i zapomnieć o problemach dnia codziennego.
Koneserzy trunków powinni zainteresować się wycieczkami po gorzelnia w Iowa, miejscem szczególnie przykuwającym uwagę, jest Cedar Ridge Winery & Distillery, gdzie turyści będą mieli okazję zapoznać się z fenomalnymi wyrobami alkoholowymi tutejszego społeczeństwa.

Cedar Rapids
Cedar Rapids w Iowa

Wielu turystów zadaje sobie pytanie, czy warto jechać. Na to pytanie odpowiedź jest prosta – oczywiście, że warto. Przy okazji zwiedzania jednego stanu, warto jest po prostu odwiedzić inne zakątki Ameryki. Najlepszym pomysłem podczas pobytu na terenie jednego stanu jest, wyjazd przy okazji do pobliskich stanów, w taki sposób najlepiej zapoznać się z specyfiką tego wspaniałego kraju.
Zobacz także mapę Iowa i położenie stanu w stosunku do sąsiednich stanów USA.

Przewoźnicy coraz częściej oferują nam bardzo wygodne i komfortowe podróże. Mimo 12 godzinnych podróży, w wiele miejsc dolecimy bezpośrednio z Polski, a więc nie będą potrzebna nam żadne dodatkowe przesiadki, co tym bardziej uprzyjemni nam całą podróż. Stwarza to nam wygodę wylotu do jednego z najpotężniejszych i najciekawszych krajów świata.

Ciekawostki o Iowa

W jednym z miast o nazwie Cedar Rapids wybudowany został meczet. 
W 2009 roku stan zalegalizował związki homoseksualne. Sąd najwyższy stanu Iowa uchwalił przepisy dotyczące zawierania małżeństw dla osób tych samych płci.

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

  1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
  2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
  3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
  4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
  5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
  6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
  7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
  8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
  9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
  10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Witam! Zapraszam do rozmowy na żywo
Scan the code
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?