LOS ANGELES

Los Angeles Kalifornia Stany Zjednoczone – Wielkie miasto w USA, na jego zachodnim wybrzeżu, w pobliżu granicy z Meksykiem ( no może nie jest aż tak blisko …). Jedno z najbardziej znane na świecie jako „miasto aniołów”, określane popularnym skrótem L.A., siedziba i centrum światowego kina, jego dzielnicą jest sławne Hollywood. Uznawane za trzecie najbogatsze i piąte najbardziej wpływowe miasto świata. Los Angeles w słonecznej Kalifornii. Zobaczmy więcej i dowiedzmy się więcej o tym amerykańskim śnie na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych Ameryki. Witamy w LA!

Miasto Los Angeles w USA

Los Angeles miasto w USA Kalifornia
Los Angeles w Kalifornii

Geografia, liczby, oraz klimat i pogoda w Los Angeles

Los Angeles leży nad brzegiem Oceanu Spokojnego, co stanowi jego istotny atut turystyczny i krajobrazowy. W mieście tym umieszczona została stolica Kalifornii, przez co to największe miasto tego stanu, oraz drugie największe miasto w USA.Los Angeles rozciąga się leniwie na powierzchni 1302 km2.

Mieszka tam 3,92 miliona ludzi, co daje gęstość zaludnienia 3198 os/km2. Miasto stanowi centralny punkt aglomeracji Los Angeles – Long Beach – Santa Ana. Żyje w niej prawie 13 milionów osób. Jeśli porównać z innymi tego typu formacjami administracyjnymi w USA, ta lokuje się bardzo wysoko. Los Angeles to też siedziba tak samo nazywającego się hrabstwa.

Los Angeles - od czego zacząć

Miasto zawiera w sobie tereny płaskie i pagórkowate. Pasmo górskie Santa Monica oddziela miasto od doliny San Fernando. Obszary górzyste znajdują się w dzielnicach Mt. Washington, czy Cornshaw. Przez miasto przepływa betonowymi kanałami nieduża rzeka o nazwie Los Angeles, kończąca swój bieg w Pacyfiku. To widać także na mapie Kalifornii.

W Los Angeles panuje klimat subtropikalny o typie śródziemnomorskim. Jednocześnie wdziera się tam klimat półpustynny. Oznacza to między innymi pogodę słoneczną i suchą, padać może zaledwie 35 dni w roku. Średnia roczna temperatura, to 24 stopnie. W miesiącach zimowych nie bywa tam mniej niż 18 stopni, w lecie z kolei to przedział 26 – 32 stopnie. Ale z doświadczenia wiemy iż w Kalifornii nawet w lecie może być bardzo zimno. czasami potrzebna jest porządna kurtka aby w San Francisco spędzić wieczór na ulicy.

Venice Beach w Los Angeles
Venice Beach w Los Angeles

Pogoda w Los Angeles bywa różna jak tamtejsi mieszkańcy miasta

Na obszarze miasta Los Angeles zaobserwować można duże różnice pogodowe.
 Na demografię miasta składa się duża liczba osób o pochodzeniu afroamerykańskim i latynoskim, najczęściej meksykańskim lub z wysp Oceanu Spokojnego. Populacja Los Angeles, to osoby wywodzące się z prawie 150 państw. Posługują się niema 230-stoma językami. Chinatown, czy Koreatown to enklawy etniczne, potwierdzające zdanie o wielokulturowości miasta.

Położenie geologiczne Los Angeles sprawia, że w mieście nierzadko dochodzi do silnych wstrząsów sejsmicznych. W okolicy bywa ich ogółem, w różnych rozmiarach, około 10 tysięcy rocznie. Z reguły to wstrząsy rejestrowane tylko przez urządzenia pomiarowe, nie przez ludzi, ale bywały i te tragiczne w skutkach. W latach 1922, 1971, 1987, 1994. Tereny portowe miasta bywają też niszczone przez tsunami. Największe było w 1960 roku, po trzęsieniu ziemi w Chile.

Los Angeles położone jest stosunkowo blisko Meksyku. Do znajdującego się na granicy, wielkiego miasta USA – San Diego, odległość 200 kilometrów. Od inne nieodległego i dużego Las Vegas, oddziela „LA” 400 kilometrów. Wielkim miastem nad Pacyfikiem jest też San Francisco, położone w odległości 600 km. od „miasta aniołów”.

Dzielnice Los Angeles czyli na co uważać w mieście

Santa Monica dzielnica Los Angeles w Kalifornii
Santa Monica w Los Angeles czyli jedna z najlepszych tutaj dzielnic

Na Los Angeles składa się około 80 dzielnic. Wiele z nich, to dawne peryferia, wchłonięte przez miasto. Wyszczególnia się następujące sekcje: Dolne Los Angeles, Wschodnie Los Angeles, Północno – Wschodnie Los Angeles, Południowe L.A., Harbor Area, Greater Hollywood i West Hollywood. Do znanych dzielnic natomiast, zalicza się głównie: West Adams, Venice, Financial District, Silver Lake, filmowy Hollywood, azjatycki Koreatown, Westwood, Century City, oraz Hollywood Hills.

Historia Los Angeles w pigułce

Tereny położone nad oceanem, a wchodzące w skład dzisiejszego Los Angeles, w średniowieczu i wcześniej, zajęte były przez tubylcze plemiona o indiańskich rodowodach: Chumash oraz Tonva Tongva. W roku 1542, pewien portugalski podróżnik, ustanowił całą obecną południową Kalifornię elementem imperium kolonialnego Hiszpanii. 4 września 1811 roku „Los Pobladores” – grupa czterech osadników założyła pueblo „La Reyna de Los Angeles”. Nazwali je tak na cześć Matki Bożej Królowej Aniołów z Porcjunkuli.

Przez następnych 20 lat osada składała się głównie z metysów i mulatów. Rok 1821 to przyłączenie puebla do Meksyku, jednak w wyniku wojny amerykańsko – meksykańskiej 26 lat później wróciło pod władanie Stanów Zjednoczonych. W 1876 roku do „miasta aniołów” można było dojechać już pociągiem. Po 1890 roku w okolicy wystrzeliła z ziemi ropa naftowa, odkryto jej złoża. W związku z tym, w drugiej dekadzie XX wieku, stan Kalifornia okazał się głównym wydobywcą tego surowca w USA i poza granicami kraju.

State zdjecie Los Angeles Kalifornia
Los Angeles w latach 60-tych XX wieku

Początkiem XX wieku Los Angele liczyło sobie ponad 100 tys. mieszkańców. Przejęło wówczas w obręb swoich granic Hollywood. Kilkanaście wytwórni filmowych funkcjonowało już wtedy w mieście. Światowy przemysł filmowy, do roku 1910, to głównie „miasto aniołów”.

Dzięki temu uniknęło skutków wielkiego światowego kryzysu. W 1932 roku Los Angeles zorganizowało letnią olimpiadę. W tamtej dekadzie posiadało już ponad milion mieszkańców. Po II wojnie światowej rozwijało się szybciej, niż inne amerykańskie ośrodki. Rok 1969 w „LA”, to początek światowego internetu. Uskuteczniono wówczas pierwszy transfer danych za pośrednictwem sieci ARPANET.

W roku 1984 Los Angeles było ponownie gospodarzem letnich igrzysk olimpijskich. Skład uczestników nie był pełny, ponieważ imprezę zbojkotowały europejskie państwa komunistyczne. Pomimo to olimpiada okazała się największym sukcesem finansowym, spośród wszystkich dotychczasowych. Rok 1992 przyniósł ze sobą zamieszki na tle rasowym.

Przerodziły się w tzw. Powstanie Rodneya Kinga. Określane obecnie, jako największe w XX-wiecznej historii kraju. Dwa lata później na miasto spadło silne trzęsienie ziemi, które spowodowało śmierć 72 osób. Były też znaczące zniszczenia. Ich szacunek wynosił 12 miliardów dolarów.

Gospodarka i oferty pracy w Los Angeles

W Los Angeles warto szukać dobrze płatnej pracy w Stanach Zjednoczonych. Tam zarobki są najwyższe w USA. A stawki za godzinę największe.Główne dziedziny gospodarki miasta, to na pewno: sfera rozrywki i show-biznesu, handel międzynarodowy, lotnictwo, przemysł naftowy, „hi-tec”, czy turystyka. Los Angeles stanowi centrum przemysłowe zachodniego USA. Z handlem zagranicznym związane są tamtejsze porty morskie, jedne z największych na świecie.

Bezdomni Los Angeles USA
Tak mieszkają bezdomni w Los Angeles

Miasto Los Angeles to główny ośrodek handlu zagranicznego dla państw basenu Oceanu Spokojnego. „LA” jest 3 największym centrum ekonomicznym świata. Wyżej sytuowane są tylko: Tokyo i Nowy Jork. Siedziby ma tam wiele wiodących światowych korporacji m.in. Northrop Grumman, czy Occidental Petroleum. Wiele korporacji jednak przeniosło się z centrum na obrzeża Los Angeles. W ten sposób płacą niższe podatki niż w mieście, a zachowały bliskość centrum. Uniwersytet Południowej Kalifornii jest największym prywatnym pracodawcą w Los Angeles.

Transport i poruszanie się po mieście Los Angeles

Zarówno miasto, jak i aglomeracja, posiadają świetnie rozwinięty transport. Wewnętrzny, krajowy, czy zagraniczny, wszystkie jego środki. Oplata je sieć dróg i autostrad. W pierwszej dekadzie XXI wieku Los Angeles uznawane było za najbardziej zatłoczone przez samochody i autobusy, w całych Stanach Zjednoczonych.

Najlepsze połączenia autostradowe „LA” posiada z San Diego, Sacramento, czy Seattle.
Najważniejszym lotniskiem Los Angeles jest Los Angeles International Airport. Jest 3 największym w USA. Poza tym są tam LA/Ontario – Międzynarodowe Lotnisko, Lotnisko Long Beach czy John Wayne Airport.

Porty morskie znajdują się w samym Los Angeles i Long Beach. Oba stanowią Los Angeles/Long Beach Harbor. Jedno z największych co do wielkości centrów portowych naszego globu. Wzdłuż miejskich wybrzeży funkcjonuje też kilka portów i przystani nieprzemysłowych. Miasto połączone jest z portami za pomocą czterech mostów.

Drogi autostrady Los Angeles
Autostrady i drogi w Los Angeles

Kultura, muzea, media, budynki czyli co zwiedzić w Los Angeles

Los Angeles bywa definiowane jako ”kreatywna stolica świata”. Określenie takie bierze się stąd, że jeden na sześciu mieszkańców miasta i aglomeracji, działa w branży twórczej. Nigdzie indziej i nigdy wcześniej nie mieszkało w jednym miejscu tyli artystów, autorów, filmowców, aktorów, muzyków itp.

Z tym wszystkim kojarzy się głównie Hollywood, popularna „fabryka snów”. Centrum przemysłu filmowego. Między innymi co roku stamtąd transmitowana jest do nas uroczystość wręczania słynnych nagród filmowych. Dla „LA” ważne są także sztuki sceniczne. Co miesiąc ma tam premierą co najmniej 21 przedstawień. Całe hrabstwo Los Angeles posiada 841 muzeów i galerii sztuki. To najwięcej na świecie, jeśli patrzeć pod kątem liczby mieszkańców.

Przede wszystkim Muzeum Sztuki Los Angeles czy Getty Center. W Los Angeles funkcjonują też liczne stacje telewizyjne. Są radia i gazety, na czele z Los Angeles Times. Miasto posiada wiele charakterystycznych dla siebie i rozpoznawalnych przez turystów z całego świata budynków i budowli, zróżnicowane, choć z reguły o niedługiej historii. Walt Disney Concert Hall, Dolby Theatre, Getty Center, oraz Hollywood Boulevard.

Dolby Theatre Los Angeles foto
Dolby Theatre Los Angeles

Sport związany z L.A.

W Los Angeles siedzibę ma wiele znanych drużyn sportu zawodowego. Los Angeles Dodgers – baseball, Los Anglees Knight – hokej, Los Angeles Lakers i Los Angeles Clippers- koszykówka, Los Angeles Sparks – koszykówka żeńska. Miasta nikt za to nie reprezentuje w lidze futbolu amerykańskiego. Miasto dwukrotnie gościło letnie igrzyska olimpijskie, w 1932 i 1984 roku.

Rozgrywa się tam finały futbolu amerykańskiego. Rozgrywano tam też spotkania Mundialu z 1994 roku. Znane areny sportowe często służą za miejsca koncertów i innych imprez rozrywkowych. Los Angeles to oczywiście też liczny sport masowy i obiekty służące rekreacji dla mieszkańców aglomeracji.

Futbol amerykanski

Religie Los Angeles - mieszanka kulturowa

Rzymskokatolicka Archidiecezja Los Angeles jest największą diecezją w Stanach Zjednoczonych. Przeważającą część katolików w tym mieście stanowi społeczność latynoska. „LA” jest też drugim co do wielkości w USA, pod względem liczby populacji Żydów. Obszar metropolitalny zamieszkuje ich ponad 620 tysięcy. Koncentrują się głównie w Westside i dolinie San Fernando. W Los Angeles wyróżniają się też protestanci, mormoni, oraz buddyści. Są też scjentolodzy i wyznawcy szatana.

Polskie akcenty w Los Angeles

Od lat 50-tych XX wieku w Forest Lawn Memorial Park, w Glendanale, można oglądać 60 metrowy obraz Jana Styki, pod tytułem „Golgota”. Kościół i Parafia Matki Boskiej Jasnogórskiej zlokalizowane są przy West Adams Boulevard, a przy Rose Drive Ośrodek Polonijny im. Jana Pawła II.

Jest oczywiście i konsulat polski przy Wilshire Bouleard Suite 555. Miastami zaprzyjaźnionymi z Los Angeles są Katowice i Łódź. To także bardzo piękne aglomeracje i światowe ośrodki (ha, ha, ha).

Polonia USA

Przestępczość w Los Angeles - na co uważać w mieście

Ważnym tematem dla „miasta aniołów”, podobnie jak i dla wielu innych miast Stanów Zjednoczonych, jest wysoki odsetek i liczba bezwzględna przestępczości. Pomimo, że od lat 90-tych jej ilość spada, to jednak wciąż cechuje to miasto. Jej tradycja sięga pierwszych dekad XX wieku i czasów prohibicji. Wówczas to miasto zdominowała mafia o nazwie „rodzina z Los Angeles”.

W drugiej połowie tamtego wieku jej rola się zmniejszyła, gdyż wypierały ja gangi latynoskie. Według danych policji, obecnie działa w mieście ponad 450 zorganizowanych grup przestępczych, które skupiają 45 tysięcy przestępców. Dzięki działaniom władz i policji, ich szkodliwość jednak maleje. Wróć do stanu Kalifornia w naszym przewodniku po USA.

Sklep z bronia

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

  1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
  2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
  3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
  4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
  5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
  6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
  7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
  8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
  9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
  10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Witam! Zapraszam do rozmowy na żywo
Scan the code
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?