SACRAMENTO

Sacramento Kalifornia USA przewodnik. Na przestrzeni czasu miasto nawiedzały powodzie, pożary i epidemie. Nie zahamowało to jednak rozwoju Sacramento. Dziś stolica Kalifornii to uprzemysłowione miasto i atrakcja dla turystów. Odwiedzając ten teren z pewnością warto wybrać się do lokalnych teatrów, muzeów i sal koncertowych. Nie można pominąć też dzielnicy Old Sacramento, w której podziwiać możemy zabytkowe budynki i przejechać się pociągami parowymi. Pierwszymi mieszkańcami tego terenu byli Indianie.

Sacramento Kalifornia USA
Sacramento

Sacramento stolica stanu Kalifornia

Sacramento to stolica amerykańskiego stanu Kalifornia i siedziba hrabstwa Sacramento. Jest szóstym pod względem wielkości kalifornijskim miastem. Położone jest nad rzekami Sacramento i American River.
 Rzeka Sacramento ma 640 km długości. Bierze ona swój początek z gór Klamath i płynie do zatoki San Francisco. Tworzy dolinę Sacramento, nawadnia okoliczne pola i odgrywa duże znaczenie w energetyce. Pełni też funkcję rekreacyjną.

Miasto Sacramento należy do północnej części Doliny Kalifornijskiej usytuowanej między Górami Nadbrzeżnymi i Sierra Nevada. Przesmyk nieopodal San Francisco łączy ją z Oceanem Spokojnym. Dolina Kalifornijska obejmuje dwie niecki: Sacramento i dolinę rzeki San Joaquin. Rozwija się tu rolnictwo, a główne uprawy to winogrona i cytrusy.
 Sacramento ma 259,2 kilometry kwadratowe. Zamieszkuje je blisko 490 tysięcy osób (oficjalnie zarejestrowanych). Gęstość zaludnienia wynosi około 1800 osób na kilometr kwadratowy.

Najwięcej słońca w lipcu w Sacramento

W Sacramento panuje klimat śródziemnomorski. Charakteryzują go łagodne i wilgotne zimy oraz gorące i suche lata. Deszcze występują najczęściej od października do kwietnia, niewielkie opady mogą pojawić się też w czerwcu i we wrześniu. Średnia roczna temperatura wynosi około 16 stopni Celsjusza. W grudniu na termometrze zobaczymy od około 8 stopni wzwyż, a w lipcu do 24 stopni.

Śnieg jest w Sacramento rzadkim zjawiskiem, podobnie jak grad, który możemy zaobserwować jedynie podczas ostrych zim i wiosennych burz. Co ciekawe, lipiec w Sacramento jest najbardziej słonecznym miesiącem na świecie. Przez większą część roku występują tu poranne mgły, są bardzo gęste i obniżają widoczność do 30 metrów. To duże utrudnienie dla kierowców. Jeśli planujesz pobyt w stolicy Kalifornii pamiętaj o tym.

Sacramento miasto
Sacramento w Kalifornii

Historia Sacramento w paru akapitach

Pierwszymi mieszkańcami terenu Sacramento byli Indianie z plemion Nisenan i Miwok. Nazwę doliny i rzeki Sacramento najprawdopodobniej zawdzięczamy hiszpańskiemu podróżnikowi Gabrielowi Moraga. W 1839 r. na obszarach miasta działała kolonia handlowa Sutter’s Fort. W 1848 r. utworzono osadę, która dwa lata później uzyskała status miasta.

John Sutter, założyciel kolonii, zasadził w dolinie drzewa owocowe. Dzięki temu na tym terenie zaczęło coraz prężniej rozwijać się rolnictwo. Początkiem lat 50-tych XIX w. dolinę Sacramento nawiedziły powodzie, pożary i epidemie. Co ciekawe, w tym czasie odbywała się inauguracja gubernatora Lelanda Stanforda – z powodu dużej ilości wody uroczystość zorganizowano na łodziach. Żywioły nie przeszkodziły jednak w rozwoju miasta. Aby zapobiec kataklizmom w przyszłości, wyremontowano i wzmocniono budynki.

Gorączka złota w Kalifornii

Sacramento odgrywało kluczową rolę w czasach tzw. wielkiej gorączki złota w Kalifornii w połowie XIX w. Było centrum gospodarczym i dystrybucyjnym. Gorączkę złota zapoczątkował szwajcarski imigrant John Sutter. Nad rzeką American rozpoczął on budowę tartaku.

Przy końcu inwestycji jej koordynator zauważył świecące złoto, nie było go jednak dużo. Budowlańcy mieli nadzieję, że uda im się znaleźć większe pokłady złota. Nie udało się jednak. John Sutter postanowił nie rozgłaszać tego faktu, by inni nie starali się szukać skarbu i się wzbogacić.

Wieści jednak szybko się rozeszły i do Kalifornii zaczęli przybywać poszukiwacze złota. Oprócz tych, którzy chcieli odnaleźć w mieście cenny kruszec, do Sacramento zaczęli przyjeżdżać też imigranci z Chin. W latach 40. i 50. XIX w. Chiny toczyły wojnę z Francją i Wielką Brytanią, a Chińczycy uciekali przed wojną i jej skutkami do Kalifornii.

Dzielnicę Sacramento, którą zamieszkali, zwano Chinatown. Chińczycy nie byli dobrze traktowani przez miejscową ludność. Uważała ona, że przybysze zabierają im miejsca pracy. Tworzono przepisy utrudniające imigrantom życie w Sacramento, a w lokalnych gazetach prezentowano ich niekorzystny wizerunek. Mimo dyskryminacji Chińczycy pozostali w stolicy Kalifornii.

Gorączka złota

Obecnie w Chinatown wciąż zamieszkują krewni chińskich przybyszów. Działa tam muzeum, w którym możemy poznać historię tej dzielnicy i dowiedzieć się, jaki wpływa na rozwój Sacramento mieli Chińczycy.
 Sacramento ustanowiono stolicą Kalifornii w 1854 r. Wcześniej stolicami miasta były Monterey i San Jose.

Kolej zamiast powozów

Sacramento było jednym z przystanków Pierwszej Kolei Transkontynentalnej. Linię kolejową wybudowano tu już w latach 60 – tych XIX w. i przebiegała ona od wschodnich Stanów Zjednoczonych do Kalifornii i wybrzeży Oceanu Spokojnego. Kolej zastąpiła używane wcześniej przez ludzi karawany, służące do przemieszczania się. Dzięki kolei w Stanach Zjednoczonych wzrosła liczba ludności i rozwijała się gospodarka. Oprócz połączenia kolejowego, w mieście sprawnie funkcjonowały telegrafy i konna poczta, tzw. Pony Express.

W 1923 r. powstało Sacramento Municipal Utility District, tzw. SMUD, czyli jeden z największych dostawców usług elektrycznych w Stanach Zjednoczonych. SMUD znany jest też ze stosowania najnowocześniejszych technologii i rozwiązań proekologicznych.

W 1949 r. w Sacramento rozpoczęto budowę portu. Czternaście lat temu do portu wpłynął pierwszy statek o nazwie Taipei Victory. Port pełnił ważną rolę podczas wojny wietnamskiej. To tam dostarczany był niezbędny wojenny sprzęt. 
Granice miasta zmieniały się na przestrzeni czasu. W 1964 r. do Sacramento włączono North Sacramento i Natomas.

Wpłynęło to na wzrost liczby ludności. W latach 80-tych i 90-tych zamknięto w mieście kilka wojskowych baz m.in. McClellan Air Force Base i Mather Air Force Base.
Przez Sacramento przebiegają ważne drogi. Autostrada nr 80 łączy miasto z San Francisco. Autostrada nr 5 biegnie w kierunku Los Angeles, a autostrada nr 99 łączy Sacramento z Marsyville, Yuba City, Fresno i z Bakersfield.

Sacramento w Kalifornii
Sacramento w Kalifornii

Rowerem najlepiej

Popularnym środkiem transportu w mieście są obecnie rowery. Dla rowerzystów przygotowane są różne udogodnienia, które mają ułatwić im poruszanie się po Sacramento. Miasto promuje ten sposób poruszania się, a w 2006 r. otrzymało tytuł miejscowości przyjaznej rowerom.

W stolicy Kalifornii sprawnie działa kolej, jest to powszechnie używany środek transportu. W 2007 r. wyremontowano główną stację Sacramento Valley Rail Station. Pociągami można poruszać się nie tylko w obrębie miasta, ale też dotrzeć poza jego granice np. do Seattle, Los Angeles, Portland, Denver i Chicago w Illinois. Oprócz pociągów można wybrać jeszcze inną formę podróży – autobusami miejskimi.
Co ważne, w Sacramento znajduje się port lotniczy, który obsługuje połączenia krajowe, przeloty do Kanady i Meksyku oraz z przesiadkami do Europy, Ameryki Południowej i Azji.


Na czele władz Sacramento stoi burmistrz, wybierany w powszechnym głosowaniu. Burmistrz pełni jednak jedynie funkcję reprezentacyjną.
Miastem zarządza menedżer – kontroluje postanowienia Rady Miejskiej i działania służb miejskich. Jako ciekawostkę można przywołać fakt, że początkiem XXI w. burmistrz Heather Fargo chciał wybudować w mieście arenę sportową, która pełniłaby rolę siedziby drużyny NBA Sacramento Kings. Inwestycja jednak się nie powiodła. Burmistrz zaplanował, że sfinansują ją mieszkańcy miasta, którzy jednak nie wyrazili na to zgody.

Kalifornia rowerem

Kształcą najlepszych prawników

W Sacramento działa kilka okręgów szkolnych. Największe z nich to: Twin Rivers Unified i Sacramento City Unified. Poza tym funkcjonują jeszcze: szkoły katolickie, szkoła żydowska tzw. Shalom School i szkoła islamska Masjid Annur.

W mieście mamy też uczelnie wyższe, m.in. California State University i Sacramento River College. Dodatkowo rozwija się też nauka prywatna. Wśród takich uczelni można wyróżnić: artystyczną The Art Institute of California – Sacramento i National University, która kształci w dziedzinach biznesu, medycyny i edukacji. W Sacramento znajduje się też jedna z najlepszych amerykańskich uczelni prawniczych – McGeorge School of Law.

Zwiedzanie Sacramento

Sacramento to ciekawe miejsce do zwiedzania przez turystów. Pięknie prezentuje się stara część miasta, czyli dzielnica Old Sacramento, z budynkami z lat 50-tych i 60-tych XIX w. Atrakcją jest możliwość przejażdżki starodawnymi pociągami i statkami parowymi.

Wśród ciekawszych budynków można wyróżnić Lady Adams Building, który poza Shutter’s Fort jest najstarszą budowlą Sacramento. W dzielnicy mieści się też B.F. Hastings Building z 1853 r.

Była to pierwsza siedziba Sądu Najwyższego Kalifornii, a także przystanek poczty Pony Express.
W Sacramento dużą rolę odgrywa teatr. Miłośnicy sztuki mogą wybrać się m.in. do Community Center Theatre – oprócz spektakli teatralnych odbywają się tam również występy baletowe, koncerty operowe i orkiestry. Co roku latem miasto zaprasza do parku William Land Park na Festiwal Szekspirowski.

Najlepsze sztuki otrzymują nagrody Elly Awards, przyznawane przez Sacramento Area Regional Theatre Alliance. Za promowanie sztuki wśród mieszkańców regionu odpowiada Sacramento Metropolitan Arts Commission.

Stare miasto w Sacramento
Stare miasto Sacramento

Atrakcje, wydarzenia i festiwale w Sacramento

Zwiedzając Sacramento warto zajrzeć do lokalnych muzeów, np. do Crocker Art Museum. To najstarsze publiczne muzeum mieszczące się od zachodniej strony rzeki Missisipi. Co ciekawe, sześć lat temu powiększono powierzchnię budynku aż trzykrotnie.

Innym miejscem, które z pewnością zaciekawi turystów jest The California Museum for History and the Arts, poświęcone historii stanu Kalifornia.
Natomiast jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o historii samego miasta Sacramento, to koniecznie wybierz się do Sacramento History Museum.

Bardzo dokładnie prezentuje ono przeszłość miasta od czasów złotej gorączki do współczesnego okresu. Jest też coś dla miłośników motoryzacji, czyli California Automobile Museum, w którym poznamy historię motoryzacji od 1880 r.
W każdą pierwszą sobotę lutego miasto organizuje tzw. Dzień Muzeów, podczas którego można za darmo zwiedzać lokalne placówki muzealne.

Sacramento Festival
Sacramento Festival

W Sacramento coś dla siebie znajdą też fani muzyki, głównie klasycznej i jazzowej. Koncertów można posłuchać w Sacramento Philharmonic Orchestra, Sacramento Youth Symphony czy w Camellia Symphony. W mieście odbywa się festiwal jazzowy Sacramento Jazz Jubilee.

Oprócz muzyki stolica Kalifornii stawia też na kino. Każdego roku organizowany jest tutaj Sacramento French Film Festival. W programie przewidziane są premiery amerykańskich filmów i pokaz filmów francuskich. Sacramento zaprasza też na organizowany co roku festiwal poświęcony japońskim filmom – Sacramento Japanese Film Festival oraz Sacramento Horror Film Festival dotyczący produkcji z gatunku horroru.

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

  1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
  2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
  3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
  4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
  5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
  6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
  7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
  8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
  9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
  10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Zapraszam do rozmowy na żywo
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?