KANSAS

Kansas jest stanem położonym w środkowo – zachodnich Stanach Zjednoczonych. Na południu graniczy ze Oklahomą, na zachodzie z Kolorado, na wschodzie z Missouri, natomiast na północy ze stanem Nebraska. Położony jest przede wszystkim na wielkich równinach. Powierzchnia całkowita stanu wynosi 3. 999 km2 plasując stan na 15 lokacie względem wielkości w całym Stanach Zjednoczonych.

Stan Kansas w USA

Natomiast jeżeli chodzi o stan zaludnienia to plasuje się na 34 miejscu oraz jest zamieszkały przez około 2 miliony 900 tysięcy mieszkańców co daje gęstość zaludnienia na poziomie 542 osób na kilometr kwadratowy. Kansas jako stan posiada zjawisko wzrostu naturalnego na poziomie 2% oraz spadek migracji.

Kansas w USA
Kansas w Stanach Zjednoczonych

Nazwa stanu pochodzi od miejscowego plemienia pochodzenia indiańskiego Kansa co tłumaczone jest jako „ludzie południowego wiatru” lub „ludzi z wiatrem” chociaż prawdopodobnie nie było to pierwotne znaczenie tego terminu. Kansas przez tysiąclecia, był domem dla zróżnicowanych i licznych plemion indiańskich. Indiańskie mieszkańcy lokowali swe siedziby zazwyczaj wzdłuż dolin rzecznych, jako koczownicy przede wszystkim polowali, szczególnie na stada żubrów.

Kansas po raz pierwszy został zasiedlony przez Europejskich przybyszów w 1830 roku. Obszar ten był targany przez wiele lat przemocą i chaosem, co brało się przede wszystkim z przyczyn politycznych Związanych z kwestią niewolnictwa. Swego czasu znany był też pod niesławnym tytułem „Bleedin Kansas” co oznacza krwawiące Kansas i stanowi nawołanie do wydarzeń, które miały tutaj miejsce.

Linią sporną była kwestia niewolnictwa. Ostatecznie abolicjonaliści 29 stycznia 1861 roku zwyciężyli osadników z sąsiedniej Missouri jako propagatorów niewolnictwa, co spowodowało przyłączenie stanu do Unii jako wolnego państwa. Po wojnie domowej ludność Kansas gwałtownie wzrosła, gdy falę imigrantów zainteresowały się uprawą znajdujących się tutaj prerii.

W dniu dzisiejszym Kansas to jedno z najbardziej produktywnych państw rolnych, której siła gospodarcza napędzana jest przez wysokie plony kukurydzy, pszenicy a także sorga i soi.

Krótka historia stanu Kansas

Jako jeden z wielu stanów Kansas posiada bogatą historię. 
Ziemia która jest obecnie w Kansas pierwotnie przez tysiąclecia zamieszkiwana była przez rdzennych amerykanów, pierwszym Europejczykiem który postawił stopę był Vásquez de Coronado, który zbadał okolice w 1541 roku. Data ta stanowi początek etapu kolonizacji owych terenów przez tamtejszych kolonizatorów z terenów starego kontynentu.

Kansas zdjecie
Takie widoki spotkasz w Kansas

W 1762 roku tereny Kansas przechodzą pod panowanie Hiszpanii. 
1803 roku w następstwie zakupu Luizjany przez Napoleona Bonaparte, większość obecnego Kansas zostało zabezpieczone przez Stanu Zjednoczone, aż do zakończenia wojny amerykańsko – meksykańskiej trwającej do 1848 roku. 
29 stycznia 1861 roku datuję się jako, przyjęcie stanu do Unii jako wolnego państwa. Uczyniło to Kansas 34 stanem wchodzącym w skład Stanów Zjednoczonych.

Geografia i klimat w Kansas

Występujący klimat ma charakter podzwrotnikowy suchy z dużymi różnicami temperatur między zimą a latem. Dominującym charakterem roślinności jest preria a głównymi rzekami na terenie stanu są Missouri, Kansas oraz Arkansas. Jeżeli chodzi natomiast o największe aglomeracje miejskie warto wymienić Topeka – jako stolice stanu, Wichita, Kansas City, Hutchinson, Lawrence.

Dwie trzecie terytorium państwa leży w wielkiej centralnej równinie Stanów Zjednoczonych, która generalnie ma płaską lub falistą powierzchnie natomiast reszta terytorium posiada wiele wzgórz i lasów. Ziemia stopniowo wzrasta z wschodu na zachód a jej wysokość, waha się od 208 metrów wzdłuż rzeki Verdigris a wysokością 1231 metrów w granicach gór Słonecznikowych, znajdujących się pół mili od granicy Kolorado w hrabstwie Wallace. Panującym przekonaniem jest powiedzenie, że stan ten jest „bardziej płaski niż naleśnik” co świadczy o jego typie geograficznym. Zobacz także mapę stanu Kansas w USA.

Klimat można sklasyfikować w kategoriach trzech typów : wilgotny kontynentalny, pół – suchy step oraz wilgotny subtropikalny.
Zimy charakteryzuje się duża zmiennością natomiast lata są ciepłe, aczkolwiek często wilgotne. Większość opadów przypada na wiosnę i lato. Kansas jest podatne na trudne warunki pogodowe, zwłaszcza wiosną i wczesnym latem. Częste występowanie upalnych dni powoduje intensywność ciężkich i silnych burz. 
Państwo podzielone jest na 105 powiatów na terenie których zbudowanych zostało 628 miast w jednakowej odległości od oceanów Pacyfiku i Atalantyku.

Kansas City USA
Kansas City

Geograficzne centrum Kansas znajduję się w Barton Country. Państwo to znajduję się w dwóch strefach czasowych. Ustawa obowiązująca na tych terenach, określa trzy klasy podziału miast. Miasto trzeciej klasy liczy mniej niż 5000 tysięcy mieszkańców. Druga klasa jest ograniczona do miast nie mniejszych niż 25 tysięcy mieszkańców. Miasta osiągające natomiast spis ludności powyżej 150 tysięcy klasyfikowane są jako pierwsza kategoria.

Atrakcje stanu Kansas

Przebywając w okolicach Far West of Missouri warto odwiedzić Kansas City, a także miasto Topeka – stolicę Kansas. Jest to obszar metropolitalny w centralnej części USA, leży na granicy między stanami Missouri i Kansas. Posiada populację wynoszącą około 450 tysięcy mieszkańców. Miasto jest łatwo dostępne dla turystów czy mieszkańców z okolicznych stanów Iowa, Kentucky, Nebraska etc. Ze względu na położenie, mnogość historycznych miejsc i dostępność atrakcji dla dzieci multum odwiedzających przybywa w te strony.

Miasto wyróżnia się plątaniną autostrad, estakad, pochylni i rozjazdów, co przekłada się na dobre warunki podróżowania. Za nim jednak wyruszymy w ten labirynt przepełniony pędzącymi samochodami, warto dobrze przetestować trasę i zapoznać się z mapami okolicznych terenów. 
W centralnym punkcie miasta na pobliskim wzgórzu, wzniesiony jest oryginalna kolumna – pomnik o nazwie Liberty Memorial.

Dzięki znajdującej się w środku pomnika windzie dostaniemy się na szczyt obserwacyjny, który otwiera nam widok na okoliczne tereny od cokołu pomnika.Winda ta kursuje w dość dużej częstotliwości, co nie stwarza problemów z zbyt długim czekaniem na jej pojawienie się. W podziemiach pod pomnikiem natomiast znajdziemy muzeum I wojny światowej, bogatej w wiele eksponatów z tamtej epoki.

Topeka w Kansas
Topeka w Kansas

Podróżując dalej stolicą, warto jeszcze skierować się w całkowicie przeciwnym kierunku niż Dowton, gdzie powinniśmy odnaleźć urokliwą dzielnicę o osobliwej nazwie Country Club Plaza. Fontanny, kawiarnie, ogródki i znajdująca się tutaj wieża, przypominają swoją architekturą, miasta południowej Hiszpanii.

Dzięki znajdującej się tutaj spektakularnej liczbie fontann, która na ten moment wynosi aż 200, Kansas uzyskało zachęcający przydomek „miasta fontann”, co ciekawe pod tym względem na całym świecie ustępuje tylko Stolicy Piotrowej (Rzymowi). Podziwiając ich architekturę, łatwo zauważyć, jak wiele z nich ozdobionych jest przeróżnymi, pięknymi rzeźbami. Na szczególną uwagę zasługuje znajdująca się ta u wejścia na Country Club Plaza.

Przebywając na terenach stanu każdy szanujący się turysta powinien odwiedzić Topeka stolice stanu, gdzie warto zwiedzić Kansas State Kapitol. W tym oto monstrualnym gmachu, turyści będą mogli zobaczyć na własne oczy Izby Senatu i Reprezentantów, a także podziwiać charakterystyczna kopulę Kapitolu. Jednym z najcenniejszych zabytków znajdującym się w stolicy jest Kansas Museum of History, gdzie przedstawiona jest cała historia miasta co z pewnością stanowi powód do dumy dla jego mieszkańców.

Kansas Children’s Discovery Center

Dla najmłodszych turystów miejscem idealnie stworzonym jest the Kansas Children’s Discovery Center, z zachęcającymi ciekawymi eksponatami skłaniającymi młode pokolenia do twórczego myślenia. Kansas City tytułowane jest mianem Westernowego Miasteczka, w którym głównymi atrakcjami dla młodszych jak i starszych podróżników będą za pewne: przejazd pociągiem Kansas City, płukanie złota, strzelnica i osobliwe Western Schow co pozwoli nam na zaobserwowanie i poznanie zwyczajów oraz atrakcji którymi szczycą się tutejsi mieszkańcy.

Wichita

Przebywając w okolicach rzek Arkansas i Little Arkansas warto zwrócić się w stronę kolejnego miasta jakim jest Wichita. Godną uwagi informacją, jest tutaj fakt, że przed wojną miasto zasłynęło jak ogromny ośrodek produkujący samoloty wojskowe. Właśnie w tym miejscu ustawiono jeden z obecnych symboli miasta. Znajduje się tutaj 13 metrową rzeźba Indianina o nazwie The Keeper of the Plains, jej twórcą jest Indianin z plemienia Kiowa – Komaczów nazywany Blackbear Bosin.

Wichita
Wichita w Kansas

Ogromną popularność wśród licznych turystów cieszy się w tym mieście Sedgwick County Zoo, gdzie możemy podziwiać przeróżne gatunki zwierząt, a nawet stanąć z nimi oko w oko, co daję nam kolejne ciekawe wrażenia. Natomiast w Crown Upton Professional Dinner Theatre można posilić się przepysznymi kulinarnymi specyfikami, jednocześnie przyglądając się występującym tam aktorom. Na szczególną uwagę wśród pasjonatów sztuki zasługuje Wichita Centre for the Arts – galeria sztuki.
Kolejną atrakcją, która bez trudu odnajdzie tutaj każdy turysta jest Old Cowtown muzeum.

Odtworzone przez władze miasta w XIX wieku mieni się typowo kowbojskim plenerze, gdzie znajdziemy narzędzia tamtej epoki oraz ich autentyczne sprzęty. Muzeum uzyskało przydomek “living museum”, pracujący tu personel dla podkreślenia panującej tu atmosfery pracuję wystrojony w historyczne stroje, tutaj swoje miejsce mają częste pokazy artystyczno – historyczne. W drukarni można natomiast zobaczyć jak składano, z czcionek lokalna gazetę, co przykuję uwagę miłośników historii.

Lawrence w Kansas

Nad rzeką Kansas położone jest kolejne warte uwagi miasto – Lawrence. To właśnie w tym miejscu swoje miejsce ma jeden z najpopularniejszych uniwersytetów nauki. Zdecydowanie wartymi zobaczenia są Lawrence Arts Center, Spencer Museum of Art. I University Theatre, jak widać bogactwo naukowe jest tutaj wszechobecne.


W Hutchinson znajduje się muzeum a zarazem ważny ośrodek edukacyjny Cosmosphere Kansas & Space Center, gdzie możemy zaobserwować i podziwiać wystawione eksponaty z podróży kosmicznych. Swoje wyjątkowe miejsce ma tutaj także The Kansas Underground Salt Museum wybudowane na złożach soli kamiennej co stanowi dodatkowy estetyczny atut.

Lawrence
Lawrence w Kansas

Kansas i Missouri

W dorzeczach rzeki Missouri położone jest miasto Kansas City, które podzielone jest między sąsiadujące z sobą stany Kansas i Missouri. Głównymi atrakcjami znajdującymi się tutaj są: Rosedale Arch czyli zabytek wybudowany jako replika Łuku Triumfalnego, teatr Grenada. Turyści wybierający się w te rejony nie powinni pominąć przy planowaniu wycieczki odwiedzin zamku Sauer rezydencji Antona Sauer.

Ciekawostki związane z Kansas

Symbolem stanu jest słonecznik, topola amerykańska, świergotek.
Dewiza to Ad Astra Per Aspera co z łacińskiego oznacza (Do gwiazd przez ciernie)
Przydomek Stanu to Sunflower State co w tłumaczeniu oznacza Stan słonecznika.
Wśród mieszkańców największy odsetek osób wierzących stanowią wyznawcy protestantyzmu oraz katolicyzmu. Tak jak w reszcie stanów swoją rolę mają tutaj także osoby nie zaklasyfikowane do żadnej wiary oraz przedstawiciele mormonów.

Jeżeli chodzi natomiast o przemysł i bogactwa naturalne to na szczególną rolę zasługuję tutaj hodowla trzody chlewnej, owiec i bydła co przekłada się w znaczącym stopniu na ogromny udział przetwórstwa spożywczego w lokalnej ekonomii. Na wysokim poziomie stoi tutaj także przemysł wydobywczy głównie opierający się na eksploatacji ropy naftowej i gazu ziemnego.

Znanymi ludźmi pochodzącymi z tego stanu bez wątpienia są: Dziki Bill Hickok uważany za bohatera narodowego stanów zjednoczonych

 •  John Brown, idealista i nieprzewidywalny wróg posiadaczy niewolników, których uważał za przestępców.
 • Walter Chrysler amerykański milioner i przedsiębiorca, który sfinansował budowę Chrysler Building w Nowym Yorku, wówczas największego budynku na świecie.

 • Dwight Eisenhower dowódca wojskowy sił USA podczas drugiej wojny światowej, naczelny dowódca Alianckich Sił Zbrojnych a także 34 prezydent Stanów Zjednoczonych.

 • Eminem czyli jeden z najlepiej sprzedających się artystów na świecie, który może poszczycić się także mianem, najlepiej sprzedającego się artysty pierwszej dekady XXI wieku.

Kansas zostaje piątym stanem w którym będziemy mogli posiadać legalnie broń palną.

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

 1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
 2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
 3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
 4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
 5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
 6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
 7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
 8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
 9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
 10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Witam! Zapraszam do rozmowy na żywo
Scan the code
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?