TOPEKA

Topeka jest miastem w USA, stolicą stanu Kansas w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Leży nad rzeką Kansas w środkowej części hrabstwa Shawnee, w północno-wschodnim Kansas, w środkowych Stanach Zjednoczonych.

Topeka
Topeka w Kansas

Topeka

Topeka to dziś stolica stanu Kansas w USA. Populacja Topeki to 127,4 tys. mieszkańców. Obszar metropolitalny Topeka, obejmujący powiaty Shawnee: Jackson , Jefferson , Osage i Wabaunsee, liczy sobie 233 870 mieszkańców. Omawiane miasto położone jest na powierzchni 159,21 km 2. Daje to jednocześnie gęstość zaludnienia 800 os/km kw. Odległości z Topeki do dużych lub znanych miast w Stanach Zjednoczonych są następujące (podajemy odległości w kilometrach, nie milach):

Kansas City – 100 km.

Omaha – 270 km.
Saint Louis – 480 km.

Denver – 800 km.

Nowy Jork – 2 tys. km.

Klimat i temperatury w Topeka

W 2007 r. Magazyn Forbes uznał Topeka za jedno z wiodących miast w USA pod względem największych wahań temperatury, opadów i wiatru. [29] Topeka znajduje się pomiędzy klimatem wilgotnym kontynentalnym, a wilgotnym klimatem subtropikalnym, z gorącym, nieco wilgotnym latem i chłodnymi, dość suchymi zimami.

W ciągu roku kalendarzowego średnia dzienna temperatura wynosi od -1,3 ° C w styczniu do 26,1 ° C w lipcu. Maksymalna temperatura osiąga 32,2 ° C. Minimalna temperatura spada poniżej -17,8 ° C średnio w cztery poranki rocznie, a jest 21 popołudni w roku, które pozostają z temperaturą poniżej zera. W obszarze tym spada średnio 930 mm opadów w ciągu roku. Większości opadów dostarczają burze.

Topeka USA

Historia Topeka

Topeka, w języku dheighan – grupy języków z tego regionu – oznacza miejsce wykopywania ziemniaków, albo po prostu dogodne miejsce do wykopywania ziemniaków. 
W 1803 roku większość gruntów dzisiejszego stanu Kansas została nabyta przez Stany Zjednoczone od Francji za 2,83 centa za akr. 
W latach 40. XIX wieku parowozy ruszyły na zachód, z Independence w stanie Missouri, pokonując 3000 km, podążając szlakiem Oregon Trail.

Na początku lat pięćdziesiątych XIX wieku ruch wzdłuż Szlaku Oregon został uzupełniony o handel na nowej drodze wojskowej ciągnącej się od Fort Leavenworth przez Topekę do nowo utworzonego Fortu Riley. W 1854 roku dziewięciu mężczyzn założyło Towarzystwo Topeka. Wśród nich znalazł się Cyrus K. Holliday, “pomysłodawca”, który został burmistrzem Topeki i założycielem kolei Atchison, Topeka i Santa Fe.
Wkrótce parowce regularnie cumowały w porcie Topeka, dostarczając mięso, tarcicę i mąkę. Potem wracały na wschód z ziemniakami , kukurydzą i pszenicą . Pod koniec lat sześćdziesiątych XIX wieku Topeka stała się centrum handlowym zapewniającym wiele udogodnień w epoki wiktoriańskiej.

Północ - południe

Topeka była ośrodkiem wolnego państwa podczas problemów na terytorium Kansas pomiędzy wolnymi statystami a południowcami, którzy przez długi czas kontrolowali legalny rząd Kansas. Po tym, jak siły południowe zabarykadowały Topekę w 1856 r., przywódcy Topeki podjęli działania w celu obrony wolnego miasta przed inwazją. Zorganizowano milicję i zbudowano fortyfikacje przy ulicy Quincy. Milicja obsadzała fortyfikacje co najmniej do września 1856 roku, kiedy oblężenie miasta zostało zniesione.

Historia Topeki

Po dekadzie konfliktu abolicjonistyczno-niewolniczego, który nadał terytorium przydomek Bleeding Kansas , Kansas został przyjęty do Unii w 1861 roku jako 34 państwo. Topeka została ostatecznie wybrana stolicą, a dr Charles Robinson jej pierwszym gubernatorem. W 1862 r. Cyrus K. Holliday przekazał państwu ziemię pod budowę stolicy stanu. Budowa Kapitolu – siedziby władz Państwa Kansas rozpoczęła się w 1866 roku. Zajęła 37 lat.

Chociaż susza w 1860 r. I nadchodzący okres wojny secesyjnej spowolniły rozwój Topeki i stanu Kansas, stolica dotrzymywała kroku odrodzeniu i okresowi wzrostu, jaki Kansas cieszył się z zakończenia wojny w 1865 r. Do 1870 r. W latach 70. XIX wieku dawni niewolnicy, znani jako Exodusters, osiedlili się po wschodniej stronie Lincoln Street między Munson i Twelfth Streets. Obszar ten był znany jako Tennessee, ponieważ wielu z nich pochodziło z tego stanu. Pierwsze African American Kindergarten na zachód od Mississippi zostało zorganizowane w Tennessee Town przez dr Charlesa Sheldona, pastora Centralnego Kościoła Kongregacji w 1893 roku.

W 1865 roku założono Lincoln College, obecnie Washburn University w Topece. W 1869 r. kolej ruszyła na zachód z Topeki, gdzie w 1878 r. powstały biura ogólne i sklepy maszynowe systemu kolei Atchison, Topeka i Santa Fe.
Pod koniec lat osiemdziesiątych XIX wieku Topeka przeszła okres boomu, który zakończył się katastrofą. Na działkach miasta panowały ogromne spekulacje . Bańka pękła w 1889 roku i wielu inwestorów zostało zrujnowanych.

Powiązany temat: aktualności z rynku nieruchomości w USA

Topeka podwoiła się jednak w populacji w tym okresie i była w stanie przetrwać depresję w latach 90. XIX wieku.Na początku XX wieku rozpoczął się kolejny boom, tym razem w branży motoryzacyjnej, pojawiały się liczne pionierskie firmy.

Topeka zmagała się z problemem dyskryminacji rasowej. Nowe procesy sądowe usiłowały bezskutecznie zmusić podmiejskie okręgi szkolne, które otaczają miasto, by uczestniczyły w integracji rasowej z wewnętrzną dzielnicą miasta. Pod koniec lat osiemdziesiątych XX wieku grupa obywateli nazywających się Grupą Roboczą do przezwyciężenia Rasizmu w Topeka, stworzyła rozwiązanie problemu w bardziej zorganizowany sposób.

Wielka powódź

W połowie lipca 1951 r. Ulewne deszcze doprowadziły do wielkiego wzrostu wody w rzece Kansas i innych okolicach środkowych Stanów Zjednoczonych. Powodzie doprowadziły do dorzecza Kansas, Neosho, Marais Des Cygnes i Verdigris. Straty w czerwcu i lipcu 1951 r. Przekroczyły 935 milionów dolarów w obszarze obejmującym wschodnie Kansas i stanu Missouri, które, dostosowując się do inflacji, wynosi prawie 8,52 miliarda dolarów w 2016 r. Powódź spowodowała utratę 17 tys. istnień ludzkich i przesiedlono 528 000 osób.

Topeka sklepy
Restauracja w Topeka

Historyczne tornado

W dniu 8 czerwca 1966 r. Topeka została dotknięta tornadem o sile F5, według skali Fujity. Zaczęło się w południowo-zachodniej części miasta, przenosząc się na północny wschód, mijając lokalny punkt orientacyjny zwany Burnett’s Mound. Według lokalnej indyjskiej legendy, ten pagórek miał chronić miasto przed tornadami, jeśli nie został naruszony.

Kilka lat przed ostrzałem tornada powstał obok niego zbiornik wodny, pomimo ostrzeżeń miejscowych rdzennych Amerykanów. Tornado przeszło przez miasto, uderzając w centrum miasta i Washburn University.
Całkowity koszt strat wyniósł 100 milionów dolarów, co czyniło go wówczas jednym z najbardziej kosztownych tornad w historii Ameryki. Nawet do dnia dzisiejszego, z uwzględnieniem inflacji, tornado Topeka jest jednym z najdroższych w historii.

Topeka została odbudowana i utrzymała stały wzrost gospodarczy. Washburn University, który stracił kilka historycznych budynków, otrzymał wsparcie finansowe od społeczności i absolwentów, aby odbudować wiele obiektów szkolnych. Obecnie obiekty uniwersyteckie oferują ponad milion metrów kwadratowych nowoczesnej przestrzeni akademickiej i wsparcia.

Topeka centrum miasta
Topeka centrum miasta

W 1974 r. baza lotnicza Forbes została zamknięta, a ponad 10 000 osób opuściło Topekę, co miało wpływ na plany rozwoju miasta w nadchodzących latach. W latach 80. XX w. Obywatele Topeka głosowali za zbudowaniem nowego lotniska i centrum kongresowego oraz zmianą formy rządu miejskiego. Centrum handlowe West Ridge Mall zostało otwarte w 1988 roku, zastępując centrum handlowe White Lakes Mall, otwartego w 1964 roku.

W 1989 roku Topeka stała się mekką sportów motorowych wraz z otwarciem Heartland Park Topeka. The Topeka Performing Arts Center został otwarty w 1991 roku. Na początku lat 90. XX w. Miasto odnotowało wzrost gospodarczy dzięki lokatom firmy Fineser zlokalizowanym w Topeka oraz ekspansjom w Santa Fe i Hill’s Pet Nutrition.

Google Kansas

Dnia 1 marca 2010 r. Burmistrz Topeki Bill Bunten wydał proklamację ustanawiającą Topekę jako “Google, Kansas, stolica światłowodów “. Na oficjalnym blogu Google ogłosił, że ta zmiana wpłynęła na wszystkie jej usługi, a także na jej kulturę, np. “Googlersi”, “Topekans”, “Project Virgle”, “Project Vireka”, i właściwe użycie “Topeka” jako przymiotnik, a nie czasownik, aby uniknąć generalizacji znaku towarowego.

Godpodarka Topeka

Topeka jest stolicą stanu, a więc największym pracodawcą jest stan Kansas – zatrudniający w urzędach około 8 400 osób i 69% pracowników rządowych miasta. Łącznie pracownicy rządowi stanowią jedną na pięć osób zatrudnionych w mieście.
Największy odsetek ludności aktywnej zawodowo stanowi sektor usług edukacyjnych, zdrowotnych i społecznych. Cztery okręgi szkolne zatrudniają prawie 4 700 osób, a Washburn University zatrudnia około 1650 osób. [36] Trzema z największych pracodawców są: Stormont-Vail HealthCare (około 3100 pracowników), St. Francis Health Center (1800) i Colmery-O’Neil VA Hospital (900).

Washburn University

Handel detaliczny zatrudnia więcej niż jedną dziesiątą ludności. Udział w niej mają firmy Wal-Mart i Dillons . Blisko jedna dziesiąta jest zatrudniona w produkcji (9,0% [37] ). Najwięksi producenci to Goodyear Tire and Rubber Company , Payless ShoeSource , Hill’s Pet Nutrition, Frito-Lay i JostensPrinting and Publishing. Jostens ogłosił w maju 2012 r. Plany przeniesienia produkcji z zakładu w Topeka do Clarksville w stanie Tennessee , obejmując około 372 stanowisk pracowniczych. Southwest Publishing & Mailing Corporation, mniejszy pracodawca, ma swoją siedzibę w Topeka.

Pozostałe branże to: finanse, ubezpieczenia, nieruchomości oraz wynajem i dzierżawa (7,8%); usługi profesjonalne, naukowe, administracyjne, administracyjne i gospodarki odpadami (7,6%); usługi związane ze sztuką, rozrywką, rekreacją, zakwaterowaniem i żywnością (7,2%); budowa (6,0%); transport i magazynowanie oraz media.

Inne duże firmy z siedzibą w Topeka

 • Capitol Federal Savings Bank

 • CoreFirst Bank & Trust
Hill’s
 • Pet Nutrition

 • Sports Car Club of America

 • Westar Energy

Komunikacja

Topeka w Kansas leży na przecięciu autostrad I – 70 i US Highway 75. To początek autostrady I – 335. Biegnie w granicach miasta też autostrada US 24. W południowej części miasta jest lotnisko Topeka Regional Airport.

Największe atrakcje kulturalne w Topeka

 • Brown v. Board of Education National Historic Site

 • The Kansas Children’s Discovery Centre – muzeum przeznaczone dla dzieci.

 • Muzeum lotnictwa wojskowego

 • Heartland Park Topeka 

 • Muzeum historyczne stanu Kansas

 • Zoo Topeka

 • Galeria Upstage
Topeka USA

Sport

W stolicy stanu działa klub bejsbolowy Topeka Gold Giants, oraz drużyna hokeja na lodzie – Topeka Roadrunners.

Przestępczość

Miasto od zawsze borykała się z problemem wysokiej przestępczości. Rekordem był rok 1993 z liczbą 24 zabójstw. W ostatnich dekadach jedna udało się ją zmniejszyć. 
Ogólnie rzecz biorąc, zbrodnia w Topeka spadł prawie 18 procent w pierwszej połowie 2008 roku, w porównaniu z tym samym okresem roku 2007. W chwili obecnej te statystyki są jeszcze lepsze.

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

 1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
 2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
 3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
 4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
 5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
 6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
 7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
 8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
 9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
 10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Witam! Zapraszam do rozmowy na żywo
Scan the code
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?