Raleigh Karolina Północna w USA. Przewodnik po mieście. Raleigh to miasto we wschodniej części USA, niedaleko Oceanu Atlantyckiego. Jest stolicą stanu Karolina Północna. Określane jest często miastem dębów, z uwagi na liczne ich występowanie w centrum.
Miasto nazwane tak zostało na cześć sir Waltera Raleigha, który założył kolonię Roanoke, w dzisiejszym okręgu Dare. W Raleigh siedzibę mają władze Karoliny Północnej i Uniwersytet Stanowy Karoliny Północnej.

Raleigh Karolina północna
Raleigh

Raleigh w Karolinie Północnej

Raleigh jest stolicą stanu Karolina Północna i siedzibą hrabstwa Wake. Jest też drugim co do wielkości miastem swojego stanu. Większe jest tylko Charlotte. Raleigh zajmuje powierzchnię 370 km kw. i skupia populację 451 tys. mieszkańców. Daje to gęstość zaludnienia 1100 os/km kw. Jest to jedno z najszybciej rozwijających się miast w kraju. Odległości z Raleigh do bliskich lub ważnych miast USA kształtują się następująco:


 • Charlotte – 260 km.

 • Atlanta – 650 km.

 • Morehead City (Ocean Atlantycki) – 230 km.

 • Waszyngton – 400 km.

 • Nowy Jork – 750 km.

Geografia i klimat Raleigh

Przez północno wschodni skrawek miasta przepływa rzeka Neuse. Raleigh znajduje się w północno-wschodnim regionie Północnej Karoliny, gdzie spotykają się piemonckie i atlantyckie równiny przybrzeżne. Obszar ten nazywany jest ” linią spadku „, co oznacza podniesienie w głąb lądu, w którym w strumieniach i rzekach zaczynają pojawiać się wodospady.

W rezultacie większość Raleigh charakteryzuje się łagodnymi wzgórzami, które skręcają na wschód w kierunku płaskiej równiny przybrzeżnej stanu. 
Miasto leży w strefie klimatu wilgotnego – subtropikalnego. Zimy są krótkie i zazwyczaj chłodne. Jesień jest podobna do wiosny. Lata są ciepłe i z małą liczbą opadów. Zdarzają się susze.

Przewodnik Raleigh
Panorama Raleigh

Dzielnice Raleigh

Raleigh dzieli się na kilka głównych obszarów geograficznych, z których każdy używa adresu Raleigh i kodu pocztowego zaczynającego się od cyfr 276. PNC Plaza, dawniej znany jako RBC Plaza, jest największym i najwyższym drapaczem chmur w mieście Raleigh.

Śródmieście

W centrum miasta znajdują się zabytkowe budynki, takie jak Sir Walter Raleigh Hotel zbudowany na początku XX wieku, odrestaurowany rynek miejski , dzielnica biznesowa Fayetteville Street , w skład której wchodzą budynki PNC Plaza i Wells Fargo Capitol Center , a także Muzeum Historii Północnej Karoliny.

Muzeum Przyrodnicze Karoliny Północnej, Kapitol stanu Karolina Północna, Kolegium Pokoju, Muzeum Miasta Raleigh , Centrum Kongresowe Raleigh, Uniwersytet Shaw, Szkoła Prawa Uniwersytetu Campbell i St. Augustine’s College.

W 2000 roku, wysiłek Downtown Raleigh Alliance został poniesiony, aby oddzielić ten obszar miasta na pięć mniejszych dzielnic: Fayetteville Street, Moore Square, Glenwood South, Warehouse (Raleigh) i Capital District (Raleigh). Niektóre nazwy stały się powszechne wśród mieszkańców, takich jak Warehouse, Fayetteville Street i South Glenwood Districts.

Midtown Raleigh

Mieszkalny i komercyjny obszar tuż na północ od I-440 Beltline jest częścią Północnej Raleigh.
 East Raleigh znajduje się mniej więcej od Capital Boulevard w pobliżu I-440 Beltline New Hope Szlak 
Zachód Raleigh leży wzdłuż ulicy Hillsborough i Zachodnia Boulevard. 


North Raleigh jest rozległym, różnorodnym i szybko rozwijającym się podmiejskim obszarem miasta.
 Jest jeszcze West Raleigh i South Raleigh.

Historia miasta

W dniu 5 stycznia 1771 roku projekt ustawy tworzącej Hrabstwo Wake został uchwalony na Walnym Zgromadzeniu Karoliny Północnej. Zostało utworzone z części hrabstw Cumberland , Orange i Johnston i nazwane Margaret Wake Tryon. Pierwszą siedzibą powiatu był Bloomsbury.

Raleigh zostało wybrane na nową stolicę w 1788 roku, ponieważ jego centralne położenie chroniło je przed atakami z wybrzeża USA. Zostało ono oficjalnie ustanowione w 1792 r., zarówno jako siedziba władz powiatowych, jak i stanowych. Miasto otrzymało imię Sir Waltera Raleigha, sponsora Roanoke, kolonii na wyspie Roanoke.


Zgromadzenie Ogólne Karoliny Północnej spotkało się po raz pierwszy w Raleigh w grudniu 1794 r. I przyznało miastu statut , z zarządem siedmiu powoływanych komisarzy i ” Intendentem policji” (który rozwinął się jako urząd burmistrza ) w celu rządzenia nim. (Po 1803 r. Wybrano komisarzy miejskich.) W 1799 r. NC Minerva i Raleigh Advertiser były pierwszą gazetą opublikowaną w Raleigh. Pierwszym intendentem policji był John Haywood.

Raleigh

W 1808 roku w Raleigh urodził się Andrew Johnson , przyszły prezydent USA. Pierwsza sieć wodociągowa miasta została ukończona w 1818 r., jednak z powodu awarii systemu projekt został porzucony. W 1819 r. powstała pierwsza ochotnicza straż pożarna. W 1817 r. Została ustanowiona Diecezja Episkopatu Północnej Karoliny z siedzibą w Raleigh.

W 1831 roku z kolei pożar zniszczył stanowy Kapitol . Dwa lata później rozpoczęto odbudowę. W 1840 r. Raleigh świętował oddanie nowego Kapitolu i nowej firmy kolejowej Raleigh & Gaston . W 1853 roku odbyły się pierwsze państwowe targi w pobliżu Raleigh. Pierwsza instytucja szkolnictwa wyższego w Raleigh, Peace College , została założona w 1857 roku.

Shaw University było pierwszą afroamerykańska uczelnią na południu kraju. Rozpoczęto tam naukę w 1865 r. W latach 1914-1917 epidemia grypy zabiła 288 obywateli Raleigh. Pierwsze lotnisko w mieście, Curtiss-Wright Flying Field, zostało otwarte w 1929 roku. W tym samym roku krach na giełdzie spowodował zamknięcie sześciu banków Raleigh.

Powiązany temat: największe banki w USA

W trudnych latach trzydziestych Wielkiego Kryzysu rząd stanowy na wszystkich szczeblach był integralną częścią tworzenia miejsc pracy. Miasto zapewniało programy rekreacyjne i edukacyjne oraz zatrudniało ludzi do prac publicznych.

Tuż przed II wojną światową

W 1939 r. Państwowe Zgromadzenie Ogólne zleciło Urzędowi Lotniczemu w Raleigh-Durham budowę większego lotniska między Raleigh i Durham, z pierwszym lotem, który miał miejsce w 1943 r.
Raleigh doświadczył znacznych zniszczeń po przejściu Huraganu Hazel w 1954 roku.Wybuch tornada 28 listopada 1988 r. był najbardziej niszczycielskim z siedmiu tornad odnotowanych w północno-wschodniej Karolinie Północnej i południowo – Zachodniej Wirginii.

Tornado z Raleigh spowodowało 77 milionów funtów strat, a także cztery ofiary śmiertelne i 154 rannych. Ścieżka obrażeń od burzy została zmierzona na długości 84 mil (135 km) i czasami 5 mil (0,8 km).
W 1991 roku ukończono budowę dwóch dużych wieżowców w Raleigh, First Union Capitol Center i Dwóch Placów Hannover, a także popularny park rozrywki Coastal Credit Union w Walnut Creek w południowo-wschodniej części Raleigh.

Raleigh
Raleigh ulice miasta

Po roku 2000

W pierwszej dekadzie XXI wieku Raleigh pojawił się na wielu „listach Top 10”, w tym w czasopismach Forbes , MSNBC i Money, oraz w stacji telewizyjnej CNN, ze względu na jakość życia i klimat biznesowy. W 2006 roku w sieci NHL, Carolina Hurricanes wygrał Puchar Stanleya, pierwsze i jedyne profesjonalne mistrzostwa sportowe w Północnej Karolinie.

W 2008 roku dzielnica historyczna Fayetteville Street Historic District dołączyła do Krajowego Rejestru Miejsc Historycznych .
W kwietniu 2011 r. kolejne wyniszczające tornado EF-3 uderzyło w Raleigh, powodując 115 milionów dolarów odszkodowania w hrabstwie Wake. W mieście były 4 ofiary śmiertelne.

Gospodarka Raleigh

Baza przemysłowa Raleigh obejmuje usługi finansowe, bankowość, przemysł elektryczny, medycznych, odzieżowy; spożywczy i wiele innych. 
Raleigh było numerem jeden w 2015 roku na Liście Forbes jako najlepsze miejsce dla biznesu i kariery w USA.

Firmy z siedzibą w Raleigh m.in.BB & T Services ubezpieczeniowe, Capitol Broadcasting Company, Carquest, First Citizens Bancshares, Golden Corral, Martin Marietta Materials, Red Hat.

Nieruchomości Raleigh
Nieruchomości Raleigh

Muzea w Raleigh

 • African American Cultural Complex

 • Contemporary Art Museum of Raleigh

 • Gregg Muzeum Sztuki i Projektowania wag NCSU

 • Haywood Hall House & Gardens
 • Marbles Kids Museum

 • North Carolina Museum of Art

 • North Carolina Museum of History

 • North Carolina Museum of Natural Sciences
 • Karolina Północna Sports Hall of Fame

 • Miasto Raleigh Muzeum

 • JC Raulston Arboretum

 • Joel Lane House

 • Mordecai Plantation

 • Montfort Hall

 • Muzeum Dom Papieski

Sztuka

W 2011 roku otwarto Amfiteatr Downtown Raleigh, w które odbywają się liczne koncerty głównie w miesiącach letnich. Dodatkowo amfiteatr znajduje się na terenie North Carolina Museum of Art, w którym odbywa się cykl letnich koncertów, oraz pokazy filmów na świeżym powietrzu.

Duke Center for Performing Arts Energy to kompleks, który mieści Raleigh Memorial Auditorium, Fletcher Opera Teatr, Teatr Kennedy, i sali koncertowej Meymandi.

W 2008 Roku Nowa Przestrzeń Teatr, Teatr Meymandi w Szkole Murphey, zostało Otwarte w odrestaurowanej sali historycznej Murphey School. Występy teatralne, są również oferowane w Raleigh Little Theatre, Long View Center, Ira David Wood III Pullen Park Teatru I Stewart i Thompson teatry w North Carolina State University.

Koncert Raleigh
Koncert w Raleigh

Historyczne miejsca w Raleigh

Raleigh mieści w sobie wiele kulturalnych, edukacyjnych i historycznych ciekawych miejsc: The Duke Energy Center for the Performing Arts – oferuje trzy sale teatralne i służy jako siedziba dla North Carolina Symphony i Carolina Ballet.

Coastal Credit Union Music Park at Walnut Creek to duży amfiteatr muzyczny. 
Muzea obejmują państwowe muzea sztuki, historii i nauk przyrodniczych, dwa w śródmieściu.

Główne uniwersytety i college’e, oprócz wyżej wymienionych, to Shaw University , pierwszy historycznie czarny uniwersytet na amerykańskim Południu. W latach sześćdziesiątych założono tu Studencki Komitet Nieagresywny, będący ważną organizacją praw obywatelskich. Jeden z prezydentów – były mieszkaniec Białego Domu w Waszyngtonie – Andrew Johnson, urodził się w Raleigh.

Przestępczość w Raleigh

Według Federalnego Biura Śledczego w sprawie jednolitych raportów kryminalnych, w 2010 r. Departament Policji w Raleigh i inne agencje miejskie zgłosiły 1740 incydentów z użyciem przemocy i 12 995 incydentów przestępstw związanych z mieniem – znacznie poniżej zarówno średniej krajowej, jak i średniej w Północnej Karolinie.

Z opisywanych brutalnych przestępstw 14 to morderstwa, 99 to napaści seksualne, a 643 to rabunki. Napaść o charakterze zbrojnym stanowiła 984 wszystkich gwałtownych zbrodni. Do przestępstw związanych z nieruchomościami należały włamania, które stanowiły 3021 ofiar, 9104, a podpalenia – 63 z ogólnej liczby incydentów. Kradzież pojazdów silnikowych spowodowała 870 incydentów w mieście.

Nasze usługi w USA

 1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
 2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
 3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
 4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
 5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
 6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
 7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach
 8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
 9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
 10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Zadzwoń
tel. 001 561 900 8050

Nieruchomości w USA

Ameryka dla inwestora

Szukaj nieruchomości

Florida property listings

Compare listings

Porównać