Raleigh Karolina Północna w USA. Przewodnik po mieście. Raleigh to miasto we wschodniej części USA, niedaleko Oceanu Atlantyckiego. Jest stolicą stanu Karolina Północna. Określane jest często miastem dębów, z uwagi na liczne ich występowanie w centrum.
Miasto nazwane tak zostało na cześć sir Waltera Raleigha, który założył kolonię Roanoke, w dzisiejszym okręgu Dare. W Raleigh siedzibę mają władze Karoliny Północnej i Uniwersytet Stanowy Karoliny Północnej.

Raleigh Karolina północna
Raleigh

Raleigh w Karolinie Północnej

Raleigh jest stolicą stanu Karolina Północna i siedzibą hrabstwa Wake. Jest też drugim co do wielkości miastem swojego stanu. Większe jest tylko Charlotte. Raleigh zajmuje powierzchnię 370 km kw. i skupia populację 451 tys. mieszkańców. Daje to gęstość zaludnienia 1100 os/km kw. Jest to jedno z najszybciej rozwijających się miast w kraju. Odległości z Raleigh do bliskich lub ważnych miast USA kształtują się następująco:


 • Charlotte – 260 km.

 • Atlanta – 650 km.

 • Morehead City (Ocean Atlantycki) – 230 km.

 • Waszyngton – 400 km.

 • Nowy Jork – 750 km.

Geografia i klimat Raleigh

Przez północno wschodni skrawek miasta przepływa rzeka Neuse. Raleigh znajduje się w północno-wschodnim regionie Północnej Karoliny, gdzie spotykają się piemonckie i atlantyckie równiny przybrzeżne. Obszar ten nazywany jest ” linią spadku „, co oznacza podniesienie w głąb lądu, w którym w strumieniach i rzekach zaczynają pojawiać się wodospady.

W rezultacie większość Raleigh charakteryzuje się łagodnymi wzgórzami, które skręcają na wschód w kierunku płaskiej równiny przybrzeżnej stanu. 
Miasto leży w strefie klimatu wilgotnego – subtropikalnego. Zimy są krótkie i zazwyczaj chłodne. Jesień jest podobna do wiosny. Lata są ciepłe i z małą liczbą opadów. Zdarzają się susze.

Przewodnik Raleigh
Panorama Raleigh

Dzielnice Raleigh

Raleigh dzieli się na kilka głównych obszarów geograficznych, z których każdy używa adresu Raleigh i kodu pocztowego zaczynającego się od cyfr 276. PNC Plaza, dawniej znany jako RBC Plaza, jest największym i najwyższym drapaczem chmur w mieście Raleigh.

Śródmieście

W centrum miasta znajdują się zabytkowe budynki, takie jak Sir Walter Raleigh Hotel zbudowany na początku XX wieku, odrestaurowany rynek miejski , dzielnica biznesowa Fayetteville Street , w skład której wchodzą budynki PNC Plaza i Wells Fargo Capitol Center , a także Muzeum Historii Północnej Karoliny.

Muzeum Przyrodnicze Karoliny Północnej, Kapitol stanu Karolina Północna, Kolegium Pokoju, Muzeum Miasta Raleigh , Centrum Kongresowe Raleigh, Uniwersytet Shaw, Szkoła Prawa Uniwersytetu Campbell i St. Augustine’s College.

W 2000 roku, wysiłek Downtown Raleigh Alliance został poniesiony, aby oddzielić ten obszar miasta na pięć mniejszych dzielnic: Fayetteville Street, Moore Square, Glenwood South, Warehouse (Raleigh) i Capital District (Raleigh). Niektóre nazwy stały się powszechne wśród mieszkańców, takich jak Warehouse, Fayetteville Street i South Glenwood Districts.

Midtown Raleigh

Mieszkalny i komercyjny obszar tuż na północ od I-440 Beltline jest częścią Północnej Raleigh.
 East Raleigh znajduje się mniej więcej od Capital Boulevard w pobliżu I-440 Beltline New Hope Szlak 
Zachód Raleigh leży wzdłuż ulicy Hillsborough i Zachodnia Boulevard. 


North Raleigh jest rozległym, różnorodnym i szybko rozwijającym się podmiejskim obszarem miasta.
 Jest jeszcze West Raleigh i South Raleigh.

Historia miasta

W dniu 5 stycznia 1771 roku projekt ustawy tworzącej Hrabstwo Wake został uchwalony na Walnym Zgromadzeniu Karoliny Północnej. Zostało utworzone z części hrabstw Cumberland , Orange i Johnston i nazwane Margaret Wake Tryon. Pierwszą siedzibą powiatu był Bloomsbury.

Raleigh zostało wybrane na nową stolicę w 1788 roku, ponieważ jego centralne położenie chroniło je przed atakami z wybrzeża USA. Zostało ono oficjalnie ustanowione w 1792 r., zarówno jako siedziba władz powiatowych, jak i stanowych. Miasto otrzymało imię Sir Waltera Raleigha, sponsora Roanoke, kolonii na wyspie Roanoke.


Zgromadzenie Ogólne Karoliny Północnej spotkało się po raz pierwszy w Raleigh w grudniu 1794 r. I przyznało miastu statut , z zarządem siedmiu powoływanych komisarzy i ” Intendentem policji” (który rozwinął się jako urząd burmistrza ) w celu rządzenia nim. (Po 1803 r. Wybrano komisarzy miejskich.) W 1799 r. NC Minerva i Raleigh Advertiser były pierwszą gazetą opublikowaną w Raleigh. Pierwszym intendentem policji był John Haywood.

Raleigh

W 1808 roku w Raleigh urodził się Andrew Johnson , przyszły prezydent USA. Pierwsza sieć wodociągowa miasta została ukończona w 1818 r., jednak z powodu awarii systemu projekt został porzucony. W 1819 r. powstała pierwsza ochotnicza straż pożarna. W 1817 r. Została ustanowiona Diecezja Episkopatu Północnej Karoliny z siedzibą w Raleigh.

W 1831 roku z kolei pożar zniszczył stanowy Kapitol . Dwa lata później rozpoczęto odbudowę. W 1840 r. Raleigh świętował oddanie nowego Kapitolu i nowej firmy kolejowej Raleigh & Gaston . W 1853 roku odbyły się pierwsze państwowe targi w pobliżu Raleigh. Pierwsza instytucja szkolnictwa wyższego w Raleigh, Peace College , została założona w 1857 roku.

Shaw University było pierwszą afroamerykańska uczelnią na południu kraju. Rozpoczęto tam naukę w 1865 r. W latach 1914-1917 epidemia grypy zabiła 288 obywateli Raleigh. Pierwsze lotnisko w mieście, Curtiss-Wright Flying Field, zostało otwarte w 1929 roku. W tym samym roku krach na giełdzie spowodował zamknięcie sześciu banków Raleigh.

Powiązany temat: największe banki w USA

W trudnych latach trzydziestych Wielkiego Kryzysu rząd stanowy na wszystkich szczeblach był integralną częścią tworzenia miejsc pracy. Miasto zapewniało programy rekreacyjne i edukacyjne oraz zatrudniało ludzi do prac publicznych.

Tuż przed II wojną światową

W 1939 r. Państwowe Zgromadzenie Ogólne zleciło Urzędowi Lotniczemu w Raleigh-Durham budowę większego lotniska między Raleigh i Durham, z pierwszym lotem, który miał miejsce w 1943 r.
Raleigh doświadczył znacznych zniszczeń po przejściu Huraganu Hazel w 1954 roku.Wybuch tornada 28 listopada 1988 r. był najbardziej niszczycielskim z siedmiu tornad odnotowanych w północno-wschodniej Karolinie Północnej i południowo – Zachodniej Wirginii.

Tornado z Raleigh spowodowało 77 milionów funtów strat, a także cztery ofiary śmiertelne i 154 rannych. Ścieżka obrażeń od burzy została zmierzona na długości 84 mil (135 km) i czasami 5 mil (0,8 km).
W 1991 roku ukończono budowę dwóch dużych wieżowców w Raleigh, First Union Capitol Center i Dwóch Placów Hannover, a także popularny park rozrywki Coastal Credit Union w Walnut Creek w południowo-wschodniej części Raleigh.

Raleigh
Raleigh ulice miasta

Po roku 2000

W pierwszej dekadzie XXI wieku Raleigh pojawił się na wielu „listach Top 10”, w tym w czasopismach Forbes , MSNBC i Money, oraz w stacji telewizyjnej CNN, ze względu na jakość życia i klimat biznesowy. W 2006 roku w sieci NHL, Carolina Hurricanes wygrał Puchar Stanleya, pierwsze i jedyne profesjonalne mistrzostwa sportowe w Północnej Karolinie.

W 2008 roku dzielnica historyczna Fayetteville Street Historic District dołączyła do Krajowego Rejestru Miejsc Historycznych .
W kwietniu 2011 r. kolejne wyniszczające tornado EF-3 uderzyło w Raleigh, powodując 115 milionów dolarów odszkodowania w hrabstwie Wake. W mieście były 4 ofiary śmiertelne.

Gospodarka Raleigh

Baza przemysłowa Raleigh obejmuje usługi finansowe, bankowość, przemysł elektryczny, medycznych, odzieżowy; spożywczy i wiele innych. 
Raleigh było numerem jeden w 2015 roku na Liście Forbes jako najlepsze miejsce dla biznesu i kariery w USA.

Firmy z siedzibą w Raleigh m.in.BB & T Services ubezpieczeniowe, Capitol Broadcasting Company, Carquest, First Citizens Bancshares, Golden Corral, Martin Marietta Materials, Red Hat.

Nieruchomości Raleigh
Nieruchomości Raleigh

Muzea w Raleigh

 • African American Cultural Complex

 • Contemporary Art Museum of Raleigh

 • Gregg Muzeum Sztuki i Projektowania wag NCSU

 • Haywood Hall House & Gardens
 • Marbles Kids Museum

 • North Carolina Museum of Art

 • North Carolina Museum of History

 • North Carolina Museum of Natural Sciences
 • Karolina Północna Sports Hall of Fame

 • Miasto Raleigh Muzeum

 • JC Raulston Arboretum

 • Joel Lane House

 • Mordecai Plantation

 • Montfort Hall

 • Muzeum Dom Papieski

Sztuka

W 2011 roku otwarto Amfiteatr Downtown Raleigh, w które odbywają się liczne koncerty głównie w miesiącach letnich. Dodatkowo amfiteatr znajduje się na terenie North Carolina Museum of Art, w którym odbywa się cykl letnich koncertów, oraz pokazy filmów na świeżym powietrzu.

Duke Center for Performing Arts Energy to kompleks, który mieści Raleigh Memorial Auditorium, Fletcher Opera Teatr, Teatr Kennedy, i sali koncertowej Meymandi.

W 2008 Roku Nowa Przestrzeń Teatr, Teatr Meymandi w Szkole Murphey, zostało Otwarte w odrestaurowanej sali historycznej Murphey School. Występy teatralne, są również oferowane w Raleigh Little Theatre, Long View Center, Ira David Wood III Pullen Park Teatru I Stewart i Thompson teatry w North Carolina State University.

Koncert Raleigh
Koncert w Raleigh

Historyczne miejsca w Raleigh

Raleigh mieści w sobie wiele kulturalnych, edukacyjnych i historycznych ciekawych miejsc: The Duke Energy Center for the Performing Arts – oferuje trzy sale teatralne i służy jako siedziba dla North Carolina Symphony i Carolina Ballet.

Coastal Credit Union Music Park at Walnut Creek to duży amfiteatr muzyczny. 
Muzea obejmują państwowe muzea sztuki, historii i nauk przyrodniczych, dwa w śródmieściu.

Główne uniwersytety i college’e, oprócz wyżej wymienionych, to Shaw University , pierwszy historycznie czarny uniwersytet na amerykańskim Południu. W latach sześćdziesiątych założono tu Studencki Komitet Nieagresywny, będący ważną organizacją praw obywatelskich. Jeden z prezydentów – były mieszkaniec Białego Domu w Waszyngtonie – Andrew Johnson, urodził się w Raleigh.

Przestępczość w Raleigh

Według Federalnego Biura Śledczego w sprawie jednolitych raportów kryminalnych, w 2010 r. Departament Policji w Raleigh i inne agencje miejskie zgłosiły 1740 incydentów z użyciem przemocy i 12 995 incydentów przestępstw związanych z mieniem – znacznie poniżej zarówno średniej krajowej, jak i średniej w Północnej Karolinie.

Z opisywanych brutalnych przestępstw 14 to morderstwa, 99 to napaści seksualne, a 643 to rabunki. Napaść o charakterze zbrojnym stanowiła 984 wszystkich gwałtownych zbrodni. Do przestępstw związanych z nieruchomościami należały włamania, które stanowiły 3021 ofiar, 9104, a podpalenia – 63 z ogólnej liczby incydentów. Kradzież pojazdów silnikowych spowodowała 870 incydentów w mieście.

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

 1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
 2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
 3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
 4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
 5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
 6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
 7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
 8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
 9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
 10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Witam! Zapraszam do rozmowy na żywo
Scan the code
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?